Երեւանը ՀԱՊԿ ԱԳ նախարարներին է ներկայացրել Բաքվի սադրանքները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր Մինսկում մասնակցել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության արտգործնախարարների խորհրդի նիստին։
ԱԳՆ-ում նշել են, որ Էդվարդ Նալբանդյանը ՀԱՊԿ անդամ երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարների ուշադրությունը հրավիրել է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի առաջմղմանն ուղղված Հայաստանի եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների կողմից գործադրվող ջանքերին եւ դրանց ձախողման նպատակով Բաքվի գործողություններին՝ Վիեննայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացմանը խոչընդոտելուն, ռազմական սադրանքներին, դրանց հետեւանքով իրավիճակի սրմանը։
Նախարարները քննարկել են Հավաքական անվտանգության խորհրդի 2016թ. երեւանյան գագաթաժողովի որոշումների կատարման ընթացքը, ՀԱՊԿ-ում Բելառուսի նախագահության առաջնայնությունները, Կենտրոնական Ասիայում, Հարավային Կովկասում, Մերձավոր Արեւելքում տեղի ունեցող զարգացումները, ինչպես նաեւ ՀԱՊԿ անդամ երկրների արտաքին քաղաքականության համադրման հարցերը:
Նախարարները համատեղ հայտարարություններ են ընդունել՝ Տեղեկատվական անվտանգության ապահովման նպատակով համատեղ միջոցառումների վերաբերյալ եւ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ազատամարտիկների հիշատակի պղծման անթույլատրելիության մասին։

Ереван представил главам МИД ОДКБ провокации Азербайджана - Mediamax.am
Ереван. /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян участвовал сегодня в заседании Совета министров иностранных дел Организации договора о коллективной безопасности в Минске.
В МИД отметили, что Эдвард Налбандян обратил внимание глав внешнеполитических ведомств стран-участниц ОДКБ на приложенные Арменией и Минской группой ОБСЕ усилия по продвижению процесса урегулирования карабахского конфликта и на действия Баку, направленные на их срыв, препятствование реализации достигнутых в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей, военные провокации и обострение ситуации.
Министры обсудили процесс выполнения решений ереванского саммита Совета коллективной безопасности 2016 г., приоритеты председательства Беларуси в ОДКБ, события в Центральной Азии, на Южном Кавказе и на Ближнем Востоке, а также вопросы сопоставления внешней политики государств-членов ОДКБ.
Министры приняли совместные заявления: «О совместных мерах по обеспечению информационной безопасности» и «О недопущении осквернения памяти партизан Второй мировой войны».