Բակո Սահակյանը վերընտրվել է ԼՂՀ նախագահի պաշտոնում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովն այսօր փակ գաղտնի քվեարկությամբ նախագահ է ընտրել գործող նախագահ Բակո Սահակյանին:
Քվեարկությանը մասնակցած 32 պատգամավորից 28-ը քվեարկել են նրա օգտին։
Առաջադրված մյուս թեկնածուն՝ Ստեփանակերտի նախկին քաղաքապետ, «Շարժում-88» խմբակցության ղեկավար Էդուարդ Աղաբեկյանը, ստացել է 4 ձայն։
Մեդիամաքսը նշում է, որ այս տարվա փետրվարի 20-ին անցկացված սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի արդյունքում Արցախում հաստատվել է կառավարման լիարժեք նախագահական համակարգ:
Նոր Սահմանադրությամբ 2017-2020 թթ. ընկած ժամանակահատվածը երկրի համար սահմանվել է անցումային շրջան, որի ընթացքում օրենսդրությունն ու կառավարման կարգը պետք է համապատասխանեցվեն կառավարման նոր մոդելին:
Արցախում որոշել էին անցումային ժամանակաշրջանի համար նախագահ ընտրել ոչ թե համաժողովրդական քվեարկությամբ, այլ՝ Ազգային ժողովի կողմից։
Բակո Սահակյանը ԼՂՀ-ն ղեկավարում է 2007թ. սեպտեմբերի 7-ից, վերընտրվել է 2012թ.՝ ստանալով քաղաքացիների ձայների 66,7%-ը։

Бако Саакян избран президентом Арцаха до 2020 года - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Национальное собрание Республики Арцах сегодня тайным голосованием избрало президентом действующего президента Бако Саакяна.
28 из 32 депутатов, участвовавших в голосовании, проголосовало за него.
Другой кандидат, бывший мэр Степанакерта и глава фракции «Движение-88» Эдуард Агабекян получил 4 голоса.
Медиамакс отмечает, что в результате проведенного 20 февраля текущего года референдума в Арцахе была установлена полная президентская система правления.
Согласно новой Конституции, промежуток с 2017 по 2020 г. установлен как переходный период, в течение которого законодательство и система правления должны быть приведены в соответствие с новой моделью.
В Арцахе было решено избрать президента на переходный период в Национальном собрании, а не всенародным голосованием.
Бако Саакян является президентом НКР с 7 сентября 2007 года, он был переизбран на этот пост в 2012 году, получив 66,7% голосов граждан.