Մարգվելաշվիլի. Մեր սիրտը ցավում է ԼՂ հակամարտության համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վրաստանի նախագահ Գիորգի Մարգվելաշվիլին ասել է, որ իր երկիրը մշտապես պատրաստ է Երեւանի հետ քննարկելու ցանկացած հարց եւ խորացնելու կապերը բոլոր ոլորտներում:
Այս մասին Գիորգի Մարգվելաշվիլին ասել է Թբիլիսիում՝ ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանի հետ հանդիպմանը:
Անդրադառնալով ԼՂ հիմնախնդրին՝ Վրաստանի նախագահը նշել է.
«Մեր եղբայրական սիրտը ցավում է ադրբեջանա-հայկական հակամարտության համար: Մի բան հաստատ է, որ մեր՝ փոքր ազգերիս համար այդպիսի հակամարտությունները կարող են լինել կործանարար: Մենք աղոթում ենք տարածաշրջանի խաղաղության համար»:
Արա Բաբլոյանն էլ նշել է, որ Հայաստանը մեծապես արժեւորում է Վրաստանի դերակատարությունը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային անվտանգության հարցերում եւ ակնկալում է ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացում Վրաստանի հավասարակշռված դիրքորոշումը:
«Մեր պատկերացմամբ՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի: Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը, լինելով մարդու իրավունքների խնդիր, կարող է լուծվել միայն Արցախի ժողովրդի ազատ ինքնորոշման միջոցով»,- ասել է ԱԺ նախագահը:
Արա Բաբլոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի սանձազերծած սպառազինությունների մրցավազքը լուրջ վտանգ է տարածաշրջանի բոլոր երկրների համար:

Маргвелашвили: мы готовы обсуждать с Арменией любые вопросы - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президент Грузии Георгий Маргвелашвили заявил, что его страна всегда готова обсуждать с Ереваном любые вопросы и углублять связи во всех сферах.
Об этом Георгий Маргвелашвили заявил в Тбилиси на встрече с преседателем Национального собрания Армении Ара Баблояном.
Говоря о нагорно-карабахском конфликте, президент Грузии отметил:
«Наше братское сердце болит за азербайджано-армянский конфликт. Ясно одно: для нас, малых народов, подобные конфликты могут стать разрушительными. Мы молимся за мир в регионе».
Ара Баблоян, в свою очередь, отметил, что Армения высоко ценит роль Грузии в вопросах регионального мира на Южном Кавказа и ожидает от Грузии сбалансированной позиции в процессе урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
«Мирное урегулирование нагорно-карабахского конфликта не имеет альтернативы. Будучи вопросом, касающимся прав человека, карабахский конфликт может быть решен исключительно путем свободного волеизъявления арцахского народа»,- отметил председатель Национального собрания Армении.
Ара Баблоян подчеркнул, что инициированная Азербайджаном гонка вооружений является серьезной угрозой для всех стран региона.