ՄԱԿ. Սարգսյան-Ալիեւ հանդիպումը կմեծացնի երկկողմ վստահությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը ողջունել է Նյու Յորքում՝ ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի շրջանակում, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների եւ Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտգործնախարարների միջեւ տեղի ունեցած հանդիպումը։
Ինչպես հայտնում է ՄԱԿ-ի պաշտոնական կայքը, այս մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի մամուլի խոսնակ Ստեֆան Դյուժարիկը:
«Գլխավոր քարտուղարն աջակցում է լարվածության թուլացման եւ բանակցային գործընթացի վերականգնման ուղղությամբ համանախագահների ջանքերին»,- ասել է նա։
Ստեֆան Դյուժարիկի խոսքով՝ Անտոնիո Գուտերեշը հուսով է, որ «նախագահների մակարդակով նախատեսվող հանդիպումը կնպաստի կողմերի միջեւ վստահության մեծացմանն ու անհրաժեշտ քաղաքական կամքի խթանմանը՝ խաղաղ փոխզիջումային լուծումներ գտնելու առանցքային առկախ հարցերի վերաբերյալ»։
Մեդիամաքսը նշում է, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանն ու Իլհամ Ալիեւը վերջին անգամ հանդիպել են ավելի քան մեկ տարի առաջ՝ 2016 թվականի հունիսի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգում:

Yerevan/Mediamax/. United Nations Secretary-General António Guterres welcomes the recent meeting in New York on the margins of the UN General Assembly between the Co-Chairs of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) Minsk Group and the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan.
According to the official web page of UN, this was mentioned by Spokesman for the Secretary-General Stephane Dujarric.
“The Secretary-General supports the work of the Co-Chairs to de-escalate tensions and reinvigorate the negotiation process,” he said.
According to Stephane Dujarric, “the Secretary-General hopes that the planned summit meeting at the Presidential level would contribute to enhancing confidence and fostering the necessary political will among the parties to find peaceful compromise solutions to the key outstanding issues.”
Mediamax reminds that the latest meeting of Presidents of Armenia and Azerbaijan Serzh Sargsyan and Ilham Aliyev took place on June 20 of 2016 Saint-Petersburg.