ՄԱԿ. Սարգսյան-Ալիեւ հանդիպումը կմեծացնի երկկողմ վստահությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը ողջունել է Նյու Յորքում՝ ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի շրջանակում, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների եւ Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտգործնախարարների միջեւ տեղի ունեցած հանդիպումը։
Ինչպես հայտնում է ՄԱԿ-ի պաշտոնական կայքը, այս մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի մամուլի խոսնակ Ստեֆան Դյուժարիկը:
«Գլխավոր քարտուղարն աջակցում է լարվածության թուլացման եւ բանակցային գործընթացի վերականգնման ուղղությամբ համանախագահների ջանքերին»,- ասել է նա։
Ստեֆան Դյուժարիկի խոսքով՝ Անտոնիո Գուտերեշը հուսով է, որ «նախագահների մակարդակով նախատեսվող հանդիպումը կնպաստի կողմերի միջեւ վստահության մեծացմանն ու անհրաժեշտ քաղաքական կամքի խթանմանը՝ խաղաղ փոխզիջումային լուծումներ գտնելու առանցքային առկախ հարցերի վերաբերյալ»։
Մեդիամաքսը նշում է, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանն ու Իլհամ Ալիեւը վերջին անգամ հանդիպել են ավելի քան մեկ տարի առաջ՝ 2016 թվականի հունիսի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգում:

ООН: Встреча Алиев-Саргсян увеличит доверие между сторонами - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш приветствовал встречу министров иностранных дел Армении и Азербайджана и сопредседателей Минской группы ОБСЕ в рамках Генеральной ассамблеи ООН в Нью-Йорке.
Как сообщается на официальном сайте ООН, об этом заявил пресс-секретарь генерального секретаря ООН Стефан Дюжарик.
«Генеральный секретарь поддерживает усилия сопредседателей, направленные на снижение напряженности и восстановление переговорного процесса»,- отметил он.
По словам Стефана Дюжарика, Антониу Гутерриш надеется, что «запланированная на уровне президентов встреча будет способствовать увеличению доверия между сторонами и стимулированию необходимой политической воли для поиска компромиссных решений по ключевым вопросам».
Медиамакс отмечает, что президенты Армении и Азербайджана Серж Саргсян и Ильхам Алиев в последний раз встречались более года назад – 20 июня 2016 года в Санкт-Петербурге.