Մինսկի խմբի ԱՄՆ նոր համանախագահը կայցելի Երեւան եւ Բաքու - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այս շաբաթ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Էնդրյու Շեֆերը կկատարի իր առաջին այցը Երեւան եւ Բաքու՝ հանդիպելու պաշտոնատար անձանց եւ տեղում ծանոթանալու իրավիճակին:
ԱՄՆ դեսպանության տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ տարածաշրջանում գտնվելու ընթացքում Էնդրյու Շեֆերը Մինսկի խմբի մյուս համանախագահների հետ միասին կմասնակցի նաեւ բարձր մակարդակի հանդիպումների:
«ԱՄՆ-ը պաշտպանում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացը եւ կշարունակի ակտիվորեն աշխատել կողմերի հետ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ: Էնդրյու Շեֆերը՝ որպես ԱՄՆ համանախագահ, պաշտպանում է մեր վաղեմի քաղաքականությունը՝ ընդունված Մինսկի խմբի եռանախագահների շրջանում, այն է՝ արդարացի կարգավորումը պետք է հիմնվի միջազգային իրավունքի վրա, որը ներառում է Հելսինկյան եզրափակիչ ակտը եւ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության եւ հավասար իրավունքների ու ինքնորոշման սկզբունքները»,- ասված է ԱՄՆ դեսպանության հաղորդագրությունում:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ 2013-2016 թթ․Մինսկի խմբում ԱՄՆ-ն ներկայացնում էր Ջեյմս Ուորլիքը: 2017թ. հունվարից նրան փոխարինում էր Ռիչարդ Հոգլանդը: Էնդրյու Շեֆերն այս պաշտոնում նշանակվել է ս.թ. օգոստոսի վերջին:

New US Co-Chair of Minsk Group to visit Yerevan and Baku - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Andrew J. Schofer, the new U.S. Co-Chair for the OSCE Minsk Group, will pay his first visit to Yerevan and Baku this week to meet with local officials and to get a firsthand look at the situation on the ground.
According to U.S. Embassy in Armenia, whilein the region, Andrew Schofer will also join his fellow Minsk Group Co-Chairs for high-level meetings.‎
“The U.S. supports a negotiated settlement to the Nagorno-Karabakh conflict and will continue to engage actively with the sides as a Co-Chair of the OSCE Minsk Group.  Mr. Schofer, as the U.S. Co-Chair, supports the United States' longstanding policy, shared by the Minsk Group Co-Chairs, that a just settlement must be based on international law, which includes the Helsinki Final Act and the principles of the non-use of force or threat of force, territorial integrity, and equal rights and self-determination,” statement of U.S. Embassy in Armenia reads.
Mediamax reminds that James Warlick was U.S Co-Chair of OSCE Minsk Group from 2013 to 2016, replaced by Richard Hoagland from January of 2017. Andrew Schofer was appointed to this position at the end of August, 2017.