Մինսկի խմբի ԱՄՆ նոր համանախագահը կայցելի Երեւան եւ Բաքու - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այս շաբաթ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Էնդրյու Շեֆերը կկատարի իր առաջին այցը Երեւան եւ Բաքու՝ հանդիպելու պաշտոնատար անձանց եւ տեղում ծանոթանալու իրավիճակին:
ԱՄՆ դեսպանության տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ տարածաշրջանում գտնվելու ընթացքում Էնդրյու Շեֆերը Մինսկի խմբի մյուս համանախագահների հետ միասին կմասնակցի նաեւ բարձր մակարդակի հանդիպումների:
«ԱՄՆ-ը պաշտպանում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացը եւ կշարունակի ակտիվորեն աշխատել կողմերի հետ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ: Էնդրյու Շեֆերը՝ որպես ԱՄՆ համանախագահ, պաշտպանում է մեր վաղեմի քաղաքականությունը՝ ընդունված Մինսկի խմբի եռանախագահների շրջանում, այն է՝ արդարացի կարգավորումը պետք է հիմնվի միջազգային իրավունքի վրա, որը ներառում է Հելսինկյան եզրափակիչ ակտը եւ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության եւ հավասար իրավունքների ու ինքնորոշման սկզբունքները»,- ասված է ԱՄՆ դեսպանության հաղորդագրությունում:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ 2013-2016 թթ․Մինսկի խմբում ԱՄՆ-ն ներկայացնում էր Ջեյմս Ուորլիքը: 2017թ. հունվարից նրան փոխարինում էր Ռիչարդ Հոգլանդը: Էնդրյու Շեֆերն այս պաշտոնում նշանակվել է ս.թ. օգոստոսի վերջին:

Новый сопредседатель Минской группы ОБСЕ посетит Ереван и Баку - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. На этой неделе американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Эндрю Шефер совершит свой первый визит в Ереван и Баку для встречи с должностными лицами и ознакомления с ситуацией на месте.
Согласно сообщению посольства США, во время пребывания в регионе Эндрю Шефер вместе с другими сопредседателями Минской группы примет также участие во встречах на высшем уровне.
«США поддерживает процесс мирного урегулирования карабахского конфликта и, будучи сопредседателем Минской группы, продолжает активно работать со сторонами. Как сопредседатель от США Эндрю Шефер придерживается нашей давней политики, принятой сопредседателями Минской группы, которая заключается в следующем: справедливое урегулирование должно быть основано на международном праве, которое включает Хельсинский Заключительный акт и принципы неприменения силы или угрозы силы, территориальной целостности, равноправия и самоопределения»,- говорится в сообщении посольства США.
Медиамакс напоминает, что в 2013-2016 гг. представителем США в Минской группе ОБСЕ был Джеймс Уорлик. С января 2017 года его заменял Ричард Хогланд. Эндрю Шефер был назначен на эту должность в августе текущего года.