Բաքուն էժանագին շահարկումներ է անում, ասել է Նալբանդյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր ասել է, որ «Բաքուն նորից փորձում է էժանագին, պարզունակ շահարկումներ անել, թե իբր պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել գագաթաժողովից [Սարգսյան-Ալիեւ հանդիպումից] հետո ընդհանրապես չխոսել հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ»:
Այս մասին նախարարը հայտարարել է Եվրոպայի հայկական չորրորդ համագումարում շրջանակում:
«Ակնհայտ է, թե ինչու է Բաքուն դա անում. որովհետեւ փորձում է խուսափել իր ապակառուցողական քաղաքականության պատասխանատվությունից։
Առաջին՝ 2016թ. Արցախի դեմ Ադրբեջանի ապրիլյան ագրեսիայի հետեւանքով բանակցային գործընթացին հասցված վնասը դեռ չի հաղթահարվել:
Երկրորդ՝ Բաքուն հրաժարվում է իրականացնել 2016թ. Վիեննայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովներին ձեռք բերված համաձայնությունները, որոնք միտված էին խաղաղ գործընթացի առաջ մղման համար համապատասխան պայմանների ստեղծմանը: Ադրբեջանը նախկինում եւս բազմիցս հետ է կանգնել պայմանավորվածություններից, հարցականի տակ դնելով, որ ընդհանրապես ունակ է իրականացնել դրանք։
Երրորդ՝ Ադրբեջանը հրաժարվում է վերահաստատել ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորման սկզբունքները, որոնք ներկայացվել են համանախագահ երկրների կողմից որպես կարգավորման հիմք: Մասնավորապես, ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառում, ինքնորոշում եւ տարածքային ամբողջականություն:
Չորրորդ՝ չնայած համանախագահների բազմաթիվ կոչերին՝ հարգելու 1994-95թթ. եռակողմ, անժամկետ զինադադարի համաձայնագրերը, Բաքուն շարունակում է կոպտորեն խախտել հրադադարը»,- հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Էդվարդ Նալբանդյանը վերահաստատել է, որ Հայաստանը կողմ է ինտենսիվ բանակցություններին։
«Հայաստանը խորապես համոզված է, որ եթե Բաքուն կատարի համանախագահների կոչերը՝ անվերապահորեն հարգի հրադադարը, կյանքի կոչի նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, վերահաստատի իր հանձնառությունը համանախագահների կողմից առաջարկված հակամարտության կարգավորման սկզբունքներին, կառուցողական մասնակցություն բերի բանակցություններին, ապա հնարավորություն կստեղծվի առաջ մղել խաղաղ գործընթացը»,- նշել է նա:

Yerevan/Mediamax/. Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian said today that "Baku tries again to use cheap, plain manipulation to make it look like the parties reached an agreement to cease talks on settlement of the NK conflict at the summit [Sargsyan-Aliyev meeting]”.
Minister Nalbandian made that statement at the 4th European Armenian Convention.
“The reason for Baku’s claims is evident: they’re trying to avoid the responsibility for their unconstructive policy.
Firstly, the damage caused to the negotiation process by Azerbaijan’s aggression against Artsakh in 2016 hasn’t been mitigated yet.
Secondly, Baku refuses to realize the agreements reached at the Vienna and St. Petersburg summits in 2016, which were aimed at creating conditions to advance the negotiations. Azerbaijan often avoided realizing similar commitments in the past, casting a doubt over its ability to do that.
Thirdly, Azerbaijan refuses to reiterate the principles of settlement of the Nagorno-Karabakh issue, which were presented by Co-Chair countries as the base for the settlement. In particular, that concerns non-use of force or threat of force, self-determination, and territorial integrity.
Fourthly, Baku continues gross violations of the ceasefire despite the Co-Chairs’ multiple calls for adherence to the permanent trilateral agreements signed in 1994-1995,” stated Armenia’s Foreign Minister.
Edward Nalbandian reaffirmed that Armenia stands in favor of intensive negotiations.
“Armenia is deeply convinced that if Baku complies with Co-Chairs’ calls to maintain the ceasefire unconditionally, realize previous agreements, reiterate the commitment to the principles of settlement suggested by the Co-Chairs, and ensure constructive presence during the talks, there will be a possibility to advance the peaceful settlement,” he stated.