ԵՄ-Արցախ կապերը կայունացնող դեր կունենան, ասել է Մայիլյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի Հանրապետության արտգործնախարար Մասիս Մայիլյանն այսօր Բրյուսելում հայտարարել է, որ Ադրբեջանը ցանկանում է միակողմանի ռազմաքաղաքական առավելություն ստանալ։
«Ադրբեջանական իշխանությունները, պարտադրելով առճակատման տրամաբանություն, ցուցադրում են, որ իրենց նպատակը ոչ թե երկխոսության միջոցով խաղաղության հասնելն է, այլ միակողմանի ռազմաքաղաքական առավելություն ստանալը», - ասել է նախարարը՝ «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» ոչ կառավարական կազմակերպության կազմակերպած կլոր սեղանի ընթացքում։
Արցախի արտաքին գործերի նախարարը համոզմունք է հայտնել, որ ԵՄ-Արցախ համագործակցությունը կայունացնող դեր կխաղա եւ կդառնա կարեւոր ներդրում՝ Հարավային Կովկասում տեւական խաղաղության հաստատման գործում։
Մասիս Մայիլյանը նշել է, որ այդ համագործակցությունը առճակատումն ու մեկուսացումը որպես հակամարտության կարգավորման միջոց օգտագործելու անթույլատրելիության ազդանշան կդառնա, քանի որ դրանք հղի են ողջ տարածաշրջանի ապակայունացմամբ։
Մասիս Մայիլյանն ընդգծել է, որ մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների խթանումը չպետք է պատանդ դառնա ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության չկարգավորվածությանը, իսկ Արցախի չճանաչված կարգավիճակը չպետք է խոչընդոտ հանդիսանա Արցախի եւ ԵՄ-ի համագործակցության համար։

Связи Арцаха с ЕС будут играть стабилизирующую роль, заявил министр - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Арцаха Масис Маилян заявил сегодня в Брюсселе, что Азербайджан желает достичь военно-политического преимущества.
«Навязывая логику конфронтации, азербайджанские власти демонстрируют, что их целью является не достижение мира посредством диалога, а получение военно-политического преимущества»,- заявил министр, выступая на круглом столе, организованном неправительственной организацией «Европейские друзья Армении».
Министр иностранных дел Арцаха выразил уверенность, что сотрудничество ЕС с Арцахом будет играть стабилизирующую роль и внесет важный вклад в установление прочного мира на Южном Кавказе.
Масис Маилян отметил, что подобное сотрудничество станет сигналом о недопустимости использования конфронтации и изоляции в качестве средства решения конфликтов.
Масис Маилян подчеркнул, что продвижение прав человека и фундаментальных свобод не должно становиться заложником неурегулированности азербайджано-карабахского конфликта, а непризнанный статус Арцаха не должен служить барьером для сотрудничества Арцаха с ЕС.