Անկարան եւ Բաքուն հուսալի գործընկերներ չեն, ասել է Նալբանդյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարել է, որ Թուրքիան եւ Ադրբեջանը հաճախ են հետ կանգնում ձեռքբերված պայմանավորվածություններից:
Նալբանդյանն այդ մասին ասել է հունական «Էթնոս» թերթին տված հարցազրույցում, որի տեքստը տարածել Հայաստանի ԱԳՆ-ն:
Մեկնաբանելով վերջերս Աթենք կատարած այցի ընթացքում Թուրքիայի նախագահի խոսքերը Լոզանի պայմանագրի վերանայման անհրաժեշտության մասին, նախարարն ասել է.
«Չէի ցանկանա մեկնաբանել որեւէ կոնկրետ պայմանագիր կամ կոնկրետ հայտարարություն: Այնուամենայնիվ, ձեռք բերված պայմանավորվածություններից հետ կանգնելու սովորությունը կարծես թե Անկարայի բնավորության գիծ է դառնում: Մենք կարող ենք հեշտությամբ հիշել այլ օրինակներ, երբ Թուրքիան չի հարգել համաձայնագրերի տակ դրված իր ստորագրությունը: Ի թիվս այլոց, կարող ենք հիշել Ցյուրիխյան արձանագրությունները, որոնք ուղղված էին Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանը»:
Էդվարդ Նալբանդյանը խոսել է նաեւ ԼՂ կարգավորման գործընթացում առաջընթացի բացակայության մասին, ասելով, որ այն «պայմանավորված է Ադրբեջանի անզիջողական եւ առավելապաշտական դիրքորոշմամբ»:
«Բաքուն հետ է կանգնել բազմաթիվ պայմանավորվածություններից, եւ դա հարցականի տակ են դնում Ադրբեջանի՝ որպես բանակցային կողմ վստահելիությունը», - ասել է ԱԳՆ ղեկավարը:

Ankara and Baku are not reliable partners, Nalbandian said - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Minister of Foreign Affairs of Armenia Edward Nalbandian stated that Ankara and Baku often escaped the implementation of agreements.
Nalbandian said this in an interview to Greek Ethnos newspaper, the text of which was provided by Armenian MFA.
Commenting on the Turkish President’s statement on the necessity of reviewing Treaty of Lausanne, made during his latest visit to Athens, Minister Nalbandian said:
“I wouldn’t like to comment on any precise agreement or statement. Nevertheless, Ankara seems to have adopted the strategy of escaping the implementation of agreements. It is quite easy to remember other examples, when Turkey disrespected its own signature in certain documents. I would remind you the Zurich Protocols, aimed at the normalization of relations between Armenia and Turkey.”
Edward Nalbandian also commented on the absence of progress in NK talks, saying that it is “conditioned by the uncompromising and maximalist stance of Azerbaijan.”
“Baku avoided the implementation of a number of agreements, which calls into question Azerbaijan’s reliability as a negotiating side,” Armenian FM concluded.