Անկարան եւ Բաքուն հուսալի գործընկերներ չեն, ասել է Նալբանդյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարել է, որ Թուրքիան եւ Ադրբեջանը հաճախ են հետ կանգնում ձեռքբերված պայմանավորվածություններից:
Նալբանդյանն այդ մասին ասել է հունական «Էթնոս» թերթին տված հարցազրույցում, որի տեքստը տարածել Հայաստանի ԱԳՆ-ն:
Մեկնաբանելով վերջերս Աթենք կատարած այցի ընթացքում Թուրքիայի նախագահի խոսքերը Լոզանի պայմանագրի վերանայման անհրաժեշտության մասին, նախարարն ասել է.
«Չէի ցանկանա մեկնաբանել որեւէ կոնկրետ պայմանագիր կամ կոնկրետ հայտարարություն: Այնուամենայնիվ, ձեռք բերված պայմանավորվածություններից հետ կանգնելու սովորությունը կարծես թե Անկարայի բնավորության գիծ է դառնում: Մենք կարող ենք հեշտությամբ հիշել այլ օրինակներ, երբ Թուրքիան չի հարգել համաձայնագրերի տակ դրված իր ստորագրությունը: Ի թիվս այլոց, կարող ենք հիշել Ցյուրիխյան արձանագրությունները, որոնք ուղղված էին Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանը»:
Էդվարդ Նալբանդյանը խոսել է նաեւ ԼՂ կարգավորման գործընթացում առաջընթացի բացակայության մասին, ասելով, որ այն «պայմանավորված է Ադրբեջանի անզիջողական եւ առավելապաշտական դիրքորոշմամբ»:
«Բաքուն հետ է կանգնել բազմաթիվ պայմանավորվածություններից, եւ դա հարցականի տակ են դնում Ադրբեջանի՝ որպես բանակցային կողմ վստահելիությունը», - ասել է ԱԳՆ ղեկավարը:

Анкара и Баку - ненадежные партнеры, заявил Налбандян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян заявил, что Турция и Азербайджан часто отказываются от взятых на себя обязательств.
Об этом Налбандян заявил в интервью греческой газете «Этнос», текст которого распространила пресс-служба МИД Армении.
Комментируя заявление президента Турции во время недавнего визита в Афины о необходимости пересмотра Лозаннского договора, министр отметил:
«Мне бы не хотелось комментировать какой-либо конкретный договор или конкретное заявление. Тем не менее, привычка отступать от взятых обязательств, кажется, превращается в характерную черту Анкары. Мы можем без труда вспомнить другие примеры, когда Турция не уважала собственную подпись, поставленную под соглашениями. Помимо прочего, можем вспомнить Цюрихские протоколы, целью которых была нормализация отношений между Арменией и Турцией».
Эдвард Налбандян заявил также об отсутствии прогресса в  процессе урегулирования нагорно-карабахского конфликта, отметив, что это «обусловлено бескомпромиссной и максималистской позицией Азербайджана».
«Баку отступил от множества обязательств, и это ставит под вопрос доверие к Азербайджану как участнику переговорного процесса»,- отметил глава МИД Армении.