Միջնորդները կոչ են արել լարվածությունը նվազեցնող քայլեր ձեռնարկել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտող կողմերին կոչ են արել «զերծ մնալ հրահրող հայտարարություններից եւ սադրիչ գործողություներից»։
Այս մասին ասված է Հայաստան եւ Ադրբեջան կատարած այցից հետո միջնորդների տարածած հայտարարությունում:
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հետ հանդիպումներից հետո միջնորդները փետրվարի 9-11-ը եղել են նաեւ Լեռնային Ղարաբաղում՝ «դե ֆակտո իշխանությունների հետ հանդիպելու եւ Զանգելանում, Կուբաթլիում, Լաչինում եւ Քելբաջարում որոշակի հատվածներ այցելելու նպատակով»։
«Համանախագահներն ընդգծել են 2017թ. հոկտեմբերին Ժնեւում եւ դրան նախորդող՝ Վիեննայում եւ Սանկտ Պետերբուրգում տեղի ունեցած հանդիպումների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների բարեխղճորեն կյանքի կոչումը։
Միջնորդները խոր մտահոգություն են հայտնել շփման գծում արձանագրված վերջին մահվան դեպքի կապակցությամբ։ Նրանք կողմերին կոչ են արել լրացուցիչ քայլեր ձեռնարկել լարվածության նվազեցման համար, ինչպես որ համաձայնեցվել էր Ժնեւում, եւ հարգել հրադադարի ռեժիմը։
Համանախագահները նաեւ կոչ են արել զերծ մնալ հրահրող հայտարարություններից եւ սադրիչ գործողություներից։
Համանախագահները վերահաստատել են իրենց հանձնառությունը՝ օգնել կողմերին խնդրի խաղաղ կարգավորման համար՝ հինվելով Հելսինկյան ակտի հիմնարար սկզբունքների, այդ թվում՝ ուժի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության եւ հավասար իրավունքների եւ ազգերի ինքնորոշման վրա։ Համանախագահները ողջունել են կողմերի պատրաստակամությունը շարունակել ինտենսիվ բանակցությունները՝ հաշվի առնելով ներկա ընտրական շրջանը»,- ասված է հայտարարությունում։

Посредники призвали к шагам для снижения напряженности - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Сопредседатели Минской группы ОБСЕ призвали стороны карабахского конфликта «воздержаться от подстрекательских заявлений и провокационных действий».
Об этом говорится в заявлении посредников по итогам визитов в Армению и Азербайджан.
В документе говорится, что после встреч с президентами Армении и Азербайджана, 9-11 февраля посредники посетили также Нагорный Карабах, чтобы «встретиться с «де факто» властями и посетить некоторые территории в Зангелане, Кубатлу, Лачине и Кельбаджаре».
«Сопредседатели подчеркнули важность добросовестного выполнения всех обязательств, достигнутых сторонами в ходе саммита в октябре 2017 года в Женеве и на предыдущих саммитах в Вене и Санкт-Петербурге.
Посредники выразили глубокую обеспокоенность по поводу недавнего случая трагического случая на линии соприкосновения. Они призвали стороны предпринять дополнительные шаги для снижения напряженности, как это было согласовано в Женеве, и соблюдать режим прекращения огня.
Сопредседатели также призвали воздержаться от подстрекательских заявлений и провокационных действий.
Сопредседатели подтвердили свое обязательство содействовать сторонам в мирном урегулировании конфликта на основе базовых принципов Хельсинского акта, в том числе - принципов неприменения силы, территориальной целостности, равноправия и самоопределения народов. Стороны приветствовали готовность сторон продолжить интенсивные переговоры, учитывая нынешний избирательный период»,- говорится в заявлении.