Մեր դիրքերը Արցախի հարցում կամրանան, կարծում է Փաշինյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱԺ «ԵԼՔ» խմբակցության ղեկավար, վարչապետի թեկնածու առաջադրված Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական իրադարձությունները «լրջորեն կամրացնեն Հայաստանի դիրքերը ԼՂ բանակցային գործընթացում»:
Այդ մասին նա ասել է Ազգային Ժողովում ՀՀԿ խմբակցության հետ հանդիպմանը:
«Ղարաբաղի հարցը կարեւորագույններից մեկն է: Ակնհայտ է, որ բանակցություններն ու կարգավորումը պետք է տեղավորվեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում: Այն հռետորաբանությունը, որ օգտագործվում է Ադրբեջանի ներկայիս ղեկավարության կողմից, մթնոլորտ չի ստեղծում իրական կարգավորման համար»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Էդուարդ Շարմազանովը հիշեցրել է, որ որպես պատգամավոր՝ Նիկոլ Փաշինյանը քննադատում էր ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությունը, իսկ վերջին օրերին ասում է, որ վարչապետ ընտրվելու պարագայում Հայաստանը դուրս չի գա այդ միությունից:
Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանել է, որ իսկապես դեմ է եղել Հայաստանի անդամակցությանը ԵԱՏՄ-ին, սակայն այսօր այդ անդամակցությունը կայացած փաստ է, որի հետ ցանկացած քաղաքական գործիչ պետք է հաշվի նստի: Այլ բան է, ասել է վարչապետի թեկնածուն, որ ԵԱՏՄ եւ այլ ինտեգրացիոն գործընթացներում առկա խնդիրները կարող են եւ պետք է քննարկվեն:
Խոսելով ՀԱՊԿ-ին Հայաստանի անդամակցության մասին, Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ անհրաժեշտ է ճշգրտել փոխադարձ դաշնակցային պարտավորությունները ռազմական անվտանգության ոլորտում, ինչը թույլ կտա ճիշտ ձեւակերպել փոխադարձ ակնկալիքները:

Наши позиции в Арцахском вопросе укрепятся, считает Пашинян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Руководитель фракции «ЕЛК», кандидат в премьер-министры Никол Пашинян заявил сегодня, что произошедшие в Армении политические события «серьезным образом закрепят наши позиции в переговорном процессе по карабахскому урегулированию».
Об этом он заявил на встрече с фракцией РПА в Национальном собрании.
«Вопрос Карабаха является одним из важнейших вопросов. Очевидно, что переговоры и урегулирование должны умещаться в рамки Минской группы ОБСЕ. Та риторика, которую использует действующее руководство Азербайджана, не создает благоприятной атмосферы для реального урегулирования»,- заявил Никол Пашинян.
Эдуард Шармазанов напомнил, что в свое время Никол Пашинян критиковал членство Армении в ЕАЭС, а в последние дни говорил, что в случае избрания премьер-министром Армения не будет поднимать вопрос выхода из этого объединения.
Никол Пашинян ответил, что действительно был против членства Армении в ЕАЭС, однако сегодня это членство – свершившийся факт, с которым должен считаться любой политический деятель. Другое дело, заявил кандидат в премьер-министры, что имеющиеся в ЕАЭС и других интеграционных структурах проблемы можно и нужно обсуждать.
Говоря о членстве Армении в ОДКБ, Никол Пашинян заявил, что необходимо уточнить взаимные союзнические обязательства в сфере военной безопасности, что позволит правильнее формулировать взаимные ожидания.