Մեր դիրքերը Արցախի հարցում կամրանան, կարծում է Փաշինյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱԺ «ԵԼՔ» խմբակցության ղեկավար, վարչապետի թեկնածու առաջադրված Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական իրադարձությունները «լրջորեն կամրացնեն Հայաստանի դիրքերը ԼՂ բանակցային գործընթացում»:
Այդ մասին նա ասել է Ազգային Ժողովում ՀՀԿ խմբակցության հետ հանդիպմանը:
«Ղարաբաղի հարցը կարեւորագույններից մեկն է: Ակնհայտ է, որ բանակցություններն ու կարգավորումը պետք է տեղավորվեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում: Այն հռետորաբանությունը, որ օգտագործվում է Ադրբեջանի ներկայիս ղեկավարության կողմից, մթնոլորտ չի ստեղծում իրական կարգավորման համար»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Էդուարդ Շարմազանովը հիշեցրել է, որ որպես պատգամավոր՝ Նիկոլ Փաշինյանը քննադատում էր ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությունը, իսկ վերջին օրերին ասում է, որ վարչապետ ընտրվելու պարագայում Հայաստանը դուրս չի գա այդ միությունից:
Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանել է, որ իսկապես դեմ է եղել Հայաստանի անդամակցությանը ԵԱՏՄ-ին, սակայն այսօր այդ անդամակցությունը կայացած փաստ է, որի հետ ցանկացած քաղաքական գործիչ պետք է հաշվի նստի: Այլ բան է, ասել է վարչապետի թեկնածուն, որ ԵԱՏՄ եւ այլ ինտեգրացիոն գործընթացներում առկա խնդիրները կարող են եւ պետք է քննարկվեն:
Խոսելով ՀԱՊԿ-ին Հայաստանի անդամակցության մասին, Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ անհրաժեշտ է ճշգրտել փոխադարձ դաշնակցային պարտավորությունները ռազմական անվտանգության ոլորտում, ինչը թույլ կտա ճիշտ ձեւակերպել փոխադարձ ակնկալիքները:

Pashinyan: Armenia’s position in Karabakh talks will grow stronger - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Leader of "Yelk” faction, candidate for Prime Minister Nikol Pashinyan has noted that the recent political developments in Armenia will "significantly strengthen Armenia’s position in the negotiations on Karabakh conflict settlement”.
He has made that statement at the meeting with RPA faction members at the National Assembly today.
“The Nagorno-Karabakh issue is one of the most important. Obviously, the negotiations and the settlement must be undertaken within the framework of the OSCE Minsk Group. The rhetoric used by current leadership of Azerbaijan doesn’t create an environment for a realistic settlement,” said Nikol Pashinyan.
RPA representative Eduard Sharmazanov has reminded that Nikol Pashinyan criticized Armenia’s membership in the EAEU as an MP, but has stated recently that he will not withdraw Armenia from the union if he is appointed Prime Minister.
Pashinyan has responded that he was indeed against Armenia joining the EAEU, but the membership in the union is an established fact now and all politicians have to take that into account. The candidate for Prime Minister has noted that the issues Armenia has in EAEU and other integration processes can and must be raised.
Touching on Armenia’s membership in CSTO, Pashinyan has noted that Armenia needs to clarify the allied commitments in defense with other members, which will enable the parties to form correct expectations.