Նիկոլ Փաշինյանը՝ Արցախի խնդրի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 9-ին Արցախ կատարած այցի ընթացքում մի շարք հայտարարություններ է արել ԼՂ կարգավորման վերաբերյալ՝ մամուլի ասուլիսի եւ Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի հետ հանդիպմանը:
Փոխզիջումների մասին
Չի կարող խոսք գնալ փոխզիջումների մասին այն պարագայում, երբ Ադրբեջանի ղեկավարությունը բարձրաձայնում է Երեւանը, Զանգեզուրը գրավելու մասին: Փոխզիջումների մասին կարող է խոսք լինել միայն այն պարագայում, երբ Ադրբեջանից կստանանք հստակ ուղերձ առ այն, որ Բաքուն պատրաստ է ճանաչել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը:
Բանակցային ֆորմատի մասին
Շատ կարեւոր ենք համարում ղարաբաղյան հիմնախնդրի բանակցային գործընթացի շարունակությունը, որը հաշվի կառնի Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը: Հայտարարել եմ, որ պատրաստ եմ բանակցել Ադրբեջանի նախագահի հետ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում, բայց նաեւ կարծում եմ, որ բանակցային այդ ֆորմատը լիարժեք համարվել չի կարող, քանի դեռ դրան չի մասնակցում հակամարտության լիարժեք կողմերից մեկը՝ Արցախի ղեկավարությունը:
Պատճառներից մեկը, որ հարցի կարգավորման բանակցությունները մինչ այսօր ցանկալի արդյունք չեն տալիս՝ թերեւս նաեւ դա է, որովհետեւ դժվար է պատկերացնել, որ ոչ լիարժեք, կիսատ ֆորմատով որեւէ բանակցություն կարող է արդյունք տալ:
Կարծրատիպերի մասին
Բանակցություններում մենք չպետք է առաջնորդվենք կարծրատիպերով: Պետք է հասկանանք, որ նպատակը ոչ թե ինքնին բանակցությունն է, այլ՝ խնդրի լուծումը:
Մենք պետք է կարողանանք խնդրի լուծման արդյունավետ գործիքներ գտնել: Խնդրի լուծման ամենակարեւոր բաղկացուցիչը ճիշտ ձեւաչափով բանակցություններն են՝ բանակցությունների լիարժեք կողմերից մեկը պետք է լինի Արցախի Հանրապետությունը:
Ես պատրաստ եմ լիարժեք բանակցել Հայաստանի Հանրապետության անունից, բայց Արցախի Հանրապետության անունից պետք է բանակցի Արցախի իշխանությունը, ի դեմս՝ Արցախի Հանրապետության նախագահի:
Արցախի միջազգային ճանաչման մասին
Պետք է ջանքեր գործադրենք, այդ թվում՝ սփյուռքի ներուժն օգտագործելու ուղղությամբ, որպեսզի Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումն ոչ միայն շարունակվի, այլ նաեւ նոր թափ ստանա:
Որեւէ կասկած չկա, որ Հայաստանի կառավարությունը  կգործադրի բոլոր հնարավոր ջանքերն Արցախի Հանրապետության եւ նրա ժողովրդի շահերը պաշտպանելու համար, այդ թվում՝ միջազգային ասպարեզում, բայց կարծում եմ, որ Արցախի Հանրապետության եւ ժողովրդի շահերը միջազգային ասպարեզում լավագույնս կպաշտպանեն հենց Արցախի իշխանությունները: Ուստի մեր ջանքերը պետք է ուղղված լինեն նրան, որ Արցախի Հանրապետությունը եւ իշխանությունն օր առաջ միջազգայնորեն ճանաչվի:
Ադրբեջանի հռետորաբանության մասին
Կարծում եմ, ժամանակն է, որպեսզի միջազգային հանրության հակաազդեցությունը Ադրբեջանի ռազմատենչ հռետորաբանությանը ավելի գործնական եւ ավելի հրապարակային լինի:
Ադրբեջանը եւ միջազգային հանրությունը պետք է արձանագրեն, որ Հայաստանն ու   Արցախը Ադրբեջանի ռազմաշունչ հռետորիկայի առաջ չեն ընկրկի, առավել եւս հիմա, երբ մեր ազգը միասնական է առավել քան երբեւէ:

Никол Пашинян об Арцахской проблеме - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 9 мая на пресс-конференции и во время встречи с президентом Арцаха Бако Саакяном в Степанакерте премьер-министр Армении Никол Пашинян сделал ряд заявлений об урегулировании карабахского конфликта.
О компромиссах
О компромиссах не может быть речи в условиях, когда руководство Азербайджана заявляет о планах захвата Еревана, Зангезура. О компромиссах речь может идти только в случае, если мы получим из Азербайджана четкий сигнал о том, что Баку готов признать право народа Арцаха на самоопределение.
О переговорном формате
Считаем очень важным продолжение переговорного процесса, который будет учитывать право народа Арцаха на самоопределение. Я заявил, что готов вести переговоры с президентом Азербайджана в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ, но также считаю, что данный переговорный формат не может считаться полноценным до тех пор, пока в нем не участвует одна из полноправных сторон конфликта – руководство Арцаха.
Одна из причин, что переговоры вокруг урегулирования конфликта до сегодняшнего дня не давали желаемых результатов, заключается также и в этом: трудно представить, что переговоры в неполном формате могут дать результаты.
О стереотипах
В переговорах мы не должны руководствоваться стереотипами. Мы должны понимать, что цель этих переговоров – не сами переговоры, а урегулирование конфликта.
Мы должны суметь найти эффективные инструменты для урегулирования конфликта. Самый главный компонент урегулирования конфликта – переговоры в правильном формате: одной из полноценных сторон переговоров должна быть Республика Арцах.
Я готов вести полноценные переговоры от имени Республики Армения, но от имени Арцаха переговоры должно вести ее руководство в лице президента Республики Арцах.
О международном признании Арцаха
Мы должны приложить усилия, в том числе - задействовать потенциал диаспоры, чтобы международное признание Республики Арцах не только продолжалось, но и обрело новый размах.
Нет сомнений в том, что правительство Армении приложит все возможные усилия для защиты Республики Арцах и его народа, в том числе на международной арене, но я считаю, что интересы Республики Арцах и арцахского народа на международной арене наилучшим образом смогут защитить именно власти Арцаха. Следовательно, наши усилия должны быть направлены на то, чтобы Республика Арцах и ее власти были международно признаны как можно раньше.
О риторике Азербайджана
Настало время, чтобы реакция международного сообщества на воинственную риторику Азербайджана стала более практичной и публичной.
Азербайджан и международное сообщество должны понять, что Армения и Арцах не отступят перед воинственной риторикой Азербайджана, тем более сейчас, когда наша нация едина как никогда.