Երեւանը կարեւորել է սահմանային հետաքննության մեխանիզմի ներդրումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՄԱԿ-ում ՀՀ ներկայացուցչության դեսպանորդ Մհեր Մարգարյանը հայտարարել է, որ Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը սատարում են զինադադարի խախտումները հետաքննելու մեխանիզմի հաստատումը:
ՀՀ ԱԳՆ փոխանցմամբ՝ այս մասին նա հայտարարել է ՄԱԿ-ի «Քաղաքացիական անձանց պաշտպանությունը ռազմական հակամարտություններում» խորագրով նիստում:
Մհեր Մարգարյանը կարեւորել է նաեւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի մոնիտորինգային կարողությունների ավելացումը:
Նա նշել է, որ դա հնարավորություն կընձեռի միջազգային հանրության համար բացահայտելու զինադադարի խախտումների եւ մարդկային զոհերի համար պատասխանատու կողմին:
ՄԱԿ-ում ՀՀ ներկայացուցիչը դատապարտել է միջազգային հումանիտար իրավունքի ոտնահարման դեպքերը։ Նա անդրադարձել է այն փաստին, որ Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի սահմանամերձ շրջանների քաղաքացիական բնակչությունը պարբերաբար վտանգի է ենթարկվում ադրբեջանական կողմից։

Armenia urges to put in place investigation mechanisms for ceasefire violations - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Armenia and Artsakh support introduction of mechanisms that allow investigating violations of ceasefire, Armenian Envoy to the UN Mher Margaryan said ad the UN debate on the Protection of Civilians in Armed Conflict.
Margaryan has also stressed the importance of expanding monitoring capacities of the office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-office.
According to the envoy, it will enable the international community to reveal the party guilty of ceasefire violations and deaths.
Margaryan has condemned the cases of violation of the international humanitarian law, touching on the fact that the safety of civilians in borderline communities of Armenia and Artsakh is regularly jeopardized by Azerbaijan.