Երեւանը կարեւորել է սահմանային հետաքննության մեխանիզմի ներդրումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՄԱԿ-ում ՀՀ ներկայացուցչության դեսպանորդ Մհեր Մարգարյանը հայտարարել է, որ Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը սատարում են զինադադարի խախտումները հետաքննելու մեխանիզմի հաստատումը:
ՀՀ ԱԳՆ փոխանցմամբ՝ այս մասին նա հայտարարել է ՄԱԿ-ի «Քաղաքացիական անձանց պաշտպանությունը ռազմական հակամարտություններում» խորագրով նիստում:
Մհեր Մարգարյանը կարեւորել է նաեւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի մոնիտորինգային կարողությունների ավելացումը:
Նա նշել է, որ դա հնարավորություն կընձեռի միջազգային հանրության համար բացահայտելու զինադադարի խախտումների եւ մարդկային զոհերի համար պատասխանատու կողմին:
ՄԱԿ-ում ՀՀ ներկայացուցիչը դատապարտել է միջազգային հումանիտար իրավունքի ոտնահարման դեպքերը։ Նա անդրադարձել է այն փաստին, որ Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի սահմանամերձ շրջանների քաղաքացիական բնակչությունը պարբերաբար վտանգի է ենթարկվում ադրբեջանական կողմից։

Ереван заявил о важности внедрения механизмов расследования на границе - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Посланник представительства Армении в ООН Мгер Маргарян заявил, что Армения и Нагорный Карабах поддерживают внедрение механизма расследований нарушений режима прекращения огня.
Как сообщают в МИД, об этом он заявил на заседании ООН на тему «Защита гражданских лиц в военных конфликтах».
Мгер Маргарян также подчеркнул важность увеличения мониторинговых возможностей офиса Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ.
Он отметил, что это предоставит международному сообществу возможность определить сторону, ответственную за нарушения перемирия и человеческие жертвы.
Представитель Армении в ООН осудил случаи попрания международного гуманитарного права и подчеркнул, что гражданское население приграничных районов Армении и Нагорного Карабаха периодически подвергается обстрелам со стороны Азербайджана.