Նիկոլ Փաշինյանը խոսել է Արցախյան խնդրի կարգավորման մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր բացառել է ԼՂ հիմնախնդրի այնպիսի լուծում, որը «ընդունելի չի լինի մեր ժողովրդի համար»:
«Չի կարող Հայաստանում լինել այնպիսի իշխանություն, որը կարող է նման որոշում կայացնել», - այսօր մամուլի ասուլիսում ասել է կառավարության ղեկավարը:
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյո՞ք իր համար ընդունելի է «տարածքներ կարգավիճակի դիմաց» բանաձեւը, Նիկոլ Փաշինյանն ասել է.
«Իսկ Ադրբեջանի համար ընդունելի՞ է այդպիսի լուծումը: Ինչո՞ւ ենք մենք քննարկում փոխզիջումների գնալու մեր պատրաստակամությունը, եթե Բաքուն փոխզիջումների  պատրաստ չէ: Եթե Ադրբեջանից ազդակ ստանանք, որ Ադրբեջանը հակված է փոխզիջման գնալ, այդ ժամանակ ազգովի կքննարկենք, թե որն է մեզ համար փոխզիջման ընդունելի սահմանագիծը»:
Մեկնաբանելով բանակցային գործընթացում Արցախի մասնակցության մասին իր հայտարարությունները, վարչապետն ասել է, որ դրանք չեն բացառում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների երկխոսությունը:
«Ես նախկինում ասել եմ, որ պատրաստ եմ բանակցել Ադրբեջանի նախագահի հետ, եւ այսօր վերահաստատում եմ դա», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը: Միաժամանակ, նշել է նա, Ադրբեջանի ռազմաշունչ հռետորաբանությունը շարունակում է մտահոգիչ մնալ եւ  «առանց վստահության մթնոլորտի ձեւավորման, դրական արդյունքներ ակնկալել չենք կարող»:
Նա տեղեկացրել է, որ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ հանդիպել են նախկին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ՝ բանակցային գործընթացի մանրամասներին տեղեկանալու նպատակով: Վարչապետը չի բացառել, որ նման հանդիպում կարող է տեղի ունենալով նաեւ ապագայում:
Խոսելով ՀՀ առաջին նախագահի հետ վերջերս կայացած իր հանդիպման մասին,  Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը ցանկացել է իրեն տեղեկատվություն փոխանցել ԼՂ կարգավորման գործընթացի մասին:
«Հանդիպումը շատ օգտակար էր, սակայն Տեր-Պետրոսյանի տրամադրած տեղեկություններին ես տիրապետում էի», - ասել է վարչապետը:

Премьер-министр Армении готов вести переговоры с президентом Азербайджана - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян исключил сегодня такое решение карабахской проблемы, которое будет «неприемлемым для нашего народа».
«В Армении не может быть правительства, которое примет такое решение»,- сказал премьер, выступая сегодня на пресс-конференции.
Отвечая на вопрос, является ли для него допустимой формула «территории в обмен на статус», Никол Пашинян сказал:
«А для Азербайджана такое решение приемлемо? Почему мы обсуждаем нашу готовность идти на компромиссы, если Баку не демонстрирует такой готовности? Если мы получим подобный сигнал от Азербайджана, тогда будем всем народом обсуждать степень допустимых компромиссов».
Комментируя свои заявления о необходимости участии Арцаха в переговорном процессе, премьер сказал, что они не исключают диалога лидеров Армении и Азербайджана.
«Я уже говорил, что готов вести переговоры с президентом Азербайджана и сегодня подтверждаю эту готовность»,- сказал Никол Пашинян. При этом, заметил он, воинственная риторика Азербайджана продолжает оставаться поводом для беспокойства и «без формирования атмосферы доверия мы не можем ожидать положительных результатов».
Премьер сообщил, что вместе с министром иностранных дел Зограбом Мнацаканяном они встречались с бывшим главой МИД Эдуардом Налбандяном для ознакомления с деталями переговорного процесса. Премьер-министр не исключил, что эти встречи могут продолжиться в будущем.
Говоря о своей недавней встрече с первым президентом Армении, Никол Пашинян сказал, что Левон Тер-Петросян желал передать ему информацию, касающуюся переговорного процесса.
«Встреча была очень полезной, но я владел той информацией, которую предоставил Тер-Петросян», -сказал премьер-министр.