Շարմազանով. ԼՂ բանակցությունների խոչընդոտը Բաքվի դիրքորոշումն է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովն ասել է, որ ԼՂ բանակցություններում առաջընթացի միակ խոչընդոտն Ադրբեջանի ապակառուցողական դիրքորոշումն է։
«Այդ պետությունը մերժում է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ամբողջական իրացումը, մինչդեռ հակամարտության կարգավորումը պետք է երաշխավորի Արցախի ժողովրդի անքակտելի իրավունքների իրագործումը»,- ասել է Էդուարդ Շարմազանովը՝ Բելառուսի ԱԺ Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Վլադիմիր Անդրեյչենկոյի հետ հանդիպմանը։
«Արցախն անկախության նույնքան իրավունք ունի, որքան Հայաստանը, Բելառուսը եւ Ադրբեջանը»,- հավելել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը։

Sharmazanov: Baku’s position is the only obstacle in NK talks - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Deputy Speaker of the Armenian National Assembly (NA) Eduard Sharmazanov said that Azerbaijan’s destructive position is the only obstacle in progress of NK talks.
“This country denies the right of Artsakh people for self-determination, while the settlement of the issue should be guaranteed through the opportunity provided to Artsakh people to exercise their unalienable rights,” Eduard Sharmazanov said in Minsk, at the meeting with Vladimir Andreichenko, Chairman of the House of Representatives of the National Assembly of the Republic of Belarus.
“Artsakh has the same right of self-determination, as Armenia, Belarus and Azerbaijan,” Armenian NA Deputy Speaker said.