Շարմազանով. ԼՂ բանակցությունների խոչընդոտը Բաքվի դիրքորոշումն է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովն ասել է, որ ԼՂ բանակցություններում առաջընթացի միակ խոչընդոտն Ադրբեջանի ապակառուցողական դիրքորոշումն է։
«Այդ պետությունը մերժում է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ամբողջական իրացումը, մինչդեռ հակամարտության կարգավորումը պետք է երաշխավորի Արցախի ժողովրդի անքակտելի իրավունքների իրագործումը»,- ասել է Էդուարդ Շարմազանովը՝ Բելառուսի ԱԺ Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Վլադիմիր Անդրեյչենկոյի հետ հանդիպմանը։
«Արցախն անկախության նույնքան իրավունք ունի, որքան Հայաստանը, Բելառուսը եւ Ադրբեջանը»,- հավելել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը։

Шармазанов: Позиция Баку – единственная преграда в переговорах по Карабаху - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Вице-спикер Национального собрания Армении Эдуард Шармазанов заявил, что единственной преградой для прогресса в переговорах по Нагорному Карабаху является деструктивная позиция Азербайджана.
«Это государство отвергает реализацию права народа Арцаха на самоопределение, в то время как урегулирование конфликта должно гарантировать нерушимую реализацию прав народа Арцаха», - отметил Эдуард Шармазанов на встрече с председателем Палаты представителей парламента Беларуси Владимиром Андрейченко.
«У Арцаха такое же право на независимость, какое есть у Армении, Беларуси и Азербайджана», - добавил вице-спикер Национального собрания.