Տոյվո Կլաար. ՀՀ եւ Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպումը հուսադրող է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հարավային Կովկասի եւ Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով Եվրոպական միության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը հույս է հայտնել, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների միջեւ նախորդ շաբաթ տեղի ունեցած հանդիպումը կնպաստի կողմերի միջեւ վստահության ձեւավորմանը։
«Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների միջեւ Դուշանբեում տեղի ունեցած քննարկումը հուսադրող լուր է։ Հույս ունենք՝ դա կնպաստի կողմերի միջեւ ավելի մեծ վստահության ձեւավորմանը»,- Թվիթերի իր էջում գրել է Տոյվո Կլաարը։
Մեդիամաքսը հիշեցնում է՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 28-ին հայտնել էր, որ Դուշանբեում ԱՊՀ երկրների ղեկավարների հանդիպման շրջանակում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերել սահմանագծում լարումը նվազեցնելու եւ միջադեպերը կանխելու վերաբերյալ:

Toivo Klaar: Meeting of Armenian and Azerbaijani leaders is encouraging - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia Toivo Klaar expressed hope that the meeting of Armenian and Azerbaijani leaders last week will contribute to greater confidence between the sides.
“Encouraging news about discussion between Armenian and Azerbaijani leaders in Dushanbe. Hope this will contribute to greater confidence between the sides,” Toivo Klaar wrote on his Twitter page.
Mediamax reminds that Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan informed on September 28 that he reached an agreement with Azerbaijani President Ilham Aliyev on reducing the tension on borderline and preventing accidents. The conversation took place within the frames of the meeting of the CIS Heads of State Council in Dushanbe.