Ծանոթ անծանոթ քաղաքներ՝ Մասիս - Mediamax.am
Մայրաքաղաքից 17 կմ դեպի հարավ՝ Արարատյան դաշտի կենտրոնական մասում` Հրազդան գետի ստորին հոսանքի ավազանում է գտնվում Մասիսը՝ Երեւանի արբանյակ քաղաքը:
Մասիս քաղաքի` որպես առանձին բնակավայրի մասին առաջին հիշատակությունը կապվում է երկաթուղային կիսակայարան Ուլուխանլուի հետ, որը դարասկզբին բնակեցված է եղել մասամբ հայ եւ ռուս երկաթուղայինների ընտանիքներով, իսկ մեծամասամբ՝ թուրքական ծագման կիսաքոչվորներով:
Գյուղի, ապա ավանի կարգավիճակ ունեցող բնակավայրը` որպես ինքնուրույն վարչական միավորի շրջկենտրոն ունեցել է Զանգիբասար անունը, որի բնակչության գերակշիռ մասը կազմել են վերջին հարյուրամյակում ներթափանցած թուրքեր: Այն լուծարվել է 1953 թվականի մարտին, որից հետո բնակավայրը` Հրազդան անունով, մաս է կազմել Երեւանի Շահումյան շրջանին: 1969 թվականի հունվարի 14-ին Արտաշատի, Էջմիածնի եւ Երեւան քաղաքի Լենինյան ու Շահումյան շրջանների տարածքներից կազմավորվել է նոր` Մասիսի շրջանը: Նորաստեղծ շրջանի կենտրոն է դարձել վերանվանված Հրազդան ավանը` կրելով Մասիս անունը:
1995-ին Մասիս ավանը ստացել է քաղաքի կարգավիճակ:
Վաթսունական թվականների վերջերից սկսած` քսան տարվա ընթացքում, Մասիսը նպաստավոր տնտեսաաշխարհագրական դիրքի եւ զարգացած երկաթուղային հանգույցի շնորհիվ ձեռք է բերել հանրապետության խոշորագույն մատակարար քաղաքի կարգավիճակ:
Այսօր Մասիսում գործում մի շարք խոշոր ձեռնարկություններ, որոնք հանդիսանում են քաղաքի ամենամեծ գործատուները:
Ո՞ւր կարելի է գնալ եւ ի՞նչ տեսնել Մասիսում
Մասիսում քիչ են ժամանցի ու մշակութային վայրերը, որոնց բացը տեղացիները լրացնում են Երեւան այցելելով, սակայն քաղաքի հյուրերն այստեղ կարող են իրենց օրն անցկացնել՝ փորձելով ծանոթանալ փոքր քաղաքի կոլորիտին:
Քաղաքի կենտրոնական այգում կարող եք տեսնել 1915 թվականի Ցեղասպանության, Մեծ հայրենական պատերազմի հաղթանակին ու Շուշիի ազատագրմանը նվիրված լուսանկարների ցուցահանդեսը:
Մասիսը երկու գեղեցիկ նորակառույց եկեղեցի ունի: Մեկը բոլորովին վերջերս օծված Սուրբ Թադեւոս եկեղեցին է: Չնայած հիմնարկեքը կատարվել էր դեռ 1991 թվականին, շինարարական աշխատանքներն ավարտվեցին միայն 2015-ին։
2009 թվականին Մասիսում օծվել է Սուրբ Գեւորգ եկեղեցին:
Քաղաքի կենտրոնում կա սրճարան եւ արագ սննդի մի քանի կետ: Իսկ մշակութային քաղցը մասիսցի երիտասարդները ստիպված են հագեցնել Երեւանում: Տարեցները ստիպված են սպասել ոչ հուսալի պարբերականությամբ հրավիրվող  համերգ-ներկայցումներին, իսկ կինոյի շենքի կողքով անցնելիս ափսոսանք են հայտնում, որ երբեմնի փառք ունեցող կինոթատրոնի դռներն այսօր բացվում ու փակվում են միայն որպես ավտոպահեստամասերի վաճառքի կետ:
Չնայած դրան, քաղաքում կյանքն ուրախ է, մարդիկ ապրում են իրենց առօրյայով, բոլոր մեծ ու փոքր քաղաքների նման հանդիպում են շուկայում ու քաղաքապետարանի դիմաց, քննարկում վերջին նորություններն ու քաղաքական զարգացումները՝ դրանց յուրովի մեկնաբանություններ տալով:
Որտե՞ղ գիշերել
Ի տարբերություն Երեւանին հարող այլ քաղաքների՝ Մասիսում գիշերակացի խնդիր չկա. քաղաքի կենտրում գործում է ժամանակակից վերանորոգված հյուրանոց:
Հանգիստ եւ խաղաղ քաղաք
ՎՏԲ Հայաստան Բանկի Մասիսի մասնաճյուղի կառավարչի տեղակալ-վաճառքի բաժնի տնօրեն Կարեն Գասպարյանը հայրենի քաղաքը սիրում է իր հանգստության ու խաղաղության համար:
«Մեր քաղաքը համեմատաբար երիտասարդ է եւ իրեն բնորոշ շատ սովորույթներ չունի, բայց մենք մեր հյուրերին միշտ ավանդական ջերմ ընդունելության ենք արժանացնում», - ասում է նա:

В 17 км к югу от столицы, в самом сердце Араратской долины – в нижней части бассейна реки Раздан находится Масис – город-спутник Еревана.
Впервые в качестве самостоятельного населенного пункта Масис упоминается как железнодорожный полустанок Улуханлу, в котором проживали семьи армянских и русских железнодорожников, а также – и их было большинство – полукочевники тюркского происхождения.
Поселение сначала получило статус села, а затем и поселка. Став центром отдельного административного района, оно получило название Зангибасар, а большую часть его жителей составляли турки. В марте 1953 года в ходе нового административного деления, это поселение под названием Раздан вошло в состав Шаумянской области Еревана. 14 января 1969 года районы Ленинян и Шаумян городов Арташат, Эчмиадзин и Ереван были объединены в Масисский район. Центром новой административной единицы стал поселок Раздан, который получил название Масис.
В 1995 году Масис получил статус города.
Начиная с конца 60-х, за 20 лет, Масис благодаря благоприятному географическому положению и развитой транспортной инфраструктуре приобрел статус крупнейшего города-поставщика Армении.
Сегодня в Масисе действует ряд крупных предприятий, являющихся крупнейшими работодателями города.
Где побывать в Масисе
В Масисе немного культурных и развлекательных объектов, но их недостаток местные жители компенсируют в Ереване. Однако гости города могут интересно провести здесь день, знакомясь с особенностями маленького городка.
В центральном парке города можно увидеть выставку фотографий, посвященных Геноциду армян 1915 года, победе в Великой Отечественной войне и освобождению Шуши.
В Масисе две новых церкви. Церковь Св. Тадевоса была освящена совсем недавно. Несмотря на то, что храм был заложен еще в 1991 году, строительные работы завершились только в этом году.
В 2009 году в Масисе была освящена церковь Св. Геворга.
В центре города есть кафе и пункт быстрого питания. Местная молодежь посещает культурные мероприятия в Ереване, а старшие масисцы вынуждены ждать концертов и представлений, которые время от времени проходят в городе. Проходя мимо здания кинотеатра, они с сожалением отмечают, что некогда любимое место масисцев теперь используется для продажи автозапчастей.
Несмотря на это, жители города радуются жизни, занимаются повседневными делами, встречаются на рынке, и, как и в других больших и малых городах, обсуждают здесь последние новости и политические события.
Где переночевать
В отличие от других городов, окружающих Ереван, в Масисе нет проблем с ночлегом: в центре города действует современная гостиница.
Безмятежный и мирный город
Заместитель управляющего-начальник отдела продаж филиала Масис Банка ВТБ (Армения) Карен Гаспарян любит родной город за его безмятежность.
«Наш город сравнительно молодой и здесь не очень много уникальных традиций, но мы традиционно тепло встречаем своих гостей», - говорит он.