YerevaNN լաբորատորիայի անդամները
Մեդիամաքսը եւ VOLO ընկերությունը համատեղ սկսում են նոր խորագիր` Մաթարվեստ: Այն պատմելու է Մաթեմատիկայի երկիր Հայաստանում այդ գիտությունը զարգացնող տաղանդավոր մարդկանց ու նրանց աշխատանքի մասին: Այսօր աշխարհում մաթեմատիկան առանցքային նշանակություն ունի, եւ մենք հույս ունենք, որ Մաթարվեստը կնպաստի նրան, որպեսզի հայ երիտասարդները ընտրեն այս մասնագիտությունը:
Արհեստական բանականություն, որի շնորհիվ կարելի է վերակենդանացման բաժանմունքում հայտնվելուց 48 ժամ հետո կանխատեսել` հիվանդը կմահանա՞, թե՞ կապաքինվի: Առաջին հայացքից գիտաֆանտաստիկ ֆիլմի սցենար է հիշեցնում, այնինչ այս ուղղությամբ աշխատում են բազմաթիվ գիտական խմբեր ամբողջ աշխարհում, այդ թվում` YerevaNN լաբորատորիան:
YerevaNN` ուղեղների համախմբում մեքենայական ուսուցման շուրջ
Լաբորատորիան հիմնադրվել է 2016թ.-ին` ԵՊՀ Ինֆորմատիկայի եւ կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետի ասպիրանտ Հրանտ Խաչատրյանի ջանքերով:
Ծրագրավորման հանդեպ հետաքրքրությունն էր Հրանտին բերել այդ ֆակուլտետ, բայց հետագայում հասկացավ, որ մաթեմատիկան ավելի հետաքրքիր է եւ շեղվեց այդ ուղղությամբ:
Արդյունքում ծնվեց YerevaNN հետազոտական լաբորատորիան, որի նպատակը մաթեմատիկայի եւ համակարգչային գիտությունների խաչմերուկում գտնվող ճյուղի` մեքենայական ուսուցման ոլորտում հետազոտությունների իրականացումն է:
«Համալսարանում տեսանք, որ ուսանողների մեջ հետաքրքրություն կա  դեպի արհեստական բանականություն, սակայն այդ թեմաները չեն դասավանդվում: Հասկացանք, որ մի հարթակ է պետք, որտեղ ուսանողները կարողանան այդ թեմաներով զբաղվել ավելի պրոֆեսիոնալ կերպով»,- ասում է լաբորատորիայի ղեկավար Հրանտ Խաչատրյանը եւ հավելում, որ YerevaNN-ի չորս աշխատողները պարբերաբար շփվում են ուսանողների հետ եւ դասընթացներ կազմակերպում:
Հրանտ Խաչատրյանը Հրանտ Խաչատրյանը
Լաբորատորիայի ֆինանսավորման համար ստեղծվել է հիմնադրամ, որի հոգաբարձուներն են Teamable-ի համահիմնադիր Վազգեն Հակոբջանյանը, Fimetech-ի հիմնադիր Գոռ Վարդանյանը եւ Arminova Technologies ընկերության հիմնադիր Ռուբեն Մեսչյանը:
Նվիրատվություններով աշխատող հիմնադրամն այժմ ապահովում է լաբորատորիայի աշխատանքը, հետագայում նպատակ կա ներգրավվել դրամաշնորհային ծրագրերում, այդ թվում` այլ գիտական կենտրոնների հետ համագործակցության միջոցով:
Խորը ուսուցման ալգորիթմներ. աշխարհի օրինակները
Մեքենայական ուսուցումը, որով զբաղվում են YerevaNN-ի հետազոտողները, աշխարհում լայն կիրառություն ունի: Դրանցից են, օրինակ, ավտոմատ թարգմանություն կատարող ժամանակակից ծրագրերը:
«Ծրագրին տրվում են մեծ թվով նախադասություններ, որոնք նախապես թարգմանվել են պրոֆեսիոնալ թարգմանիչների կողմից, իսկ մեքենայական ուսուցման ալգորիթմները այդ օրինակներին նայելով կարողանում են «սովորել» օրինաչափություններ, դրանք կիրառել այլ նախադասությունների համար: Այսպիսի համակարգերի որակը մեծապես կախված է ծրագրին տրված օրինակների քանակից:
Մասնավորապես, անգլերեն-հայերեն ավտոմատ թարգմանիչ ծրագրերի ցածր որակը հիմնականում պայմանավորված է թարգմանված օրինակների փոքր թվով»,- ասում է Հրանտ Խաչատրյանը:
YerevaNN լաբորատորիայի անդամները YerevaNN լաբորատորիայի անդամները
Վերջին տարիներին մեքենայական ուսուցման ոլորտը մեծ թափ է ստացել` կապված խորը ուսուցման (deep learning) ալգորիթմների հետ, որոնք, ինչպես պարզվել է վերջին հինգ տարիների ընթացքում, մեծ հաջողությամբ հաղթահարում են բազմաթիվ բարդ խնդիրներ:
Այսօր Facebook-ը խորը ուսուցման միջոցով ավտոմատ ճանաչում է լուսանկարներում մարդկանց դեմքերը, ինչպես նաեւ կարողանում է որոշել, թե ինչ է պատկերված լուսանկարում: Այս ծրագրի միջոցով կույր օգտատերերը կարողանում են «լսել», թե ինչ է պատկերված լուսանկարում:
Մեքենայական ուսուցումն ու առողջապահական խնդիրների լուծումները
Կարեւոր ուղղություններից մեկն առողջապահությունն է: Ինչպես նկատում է Հրանտ Խաչատրյանը, բազմաթիվ բժշկական խնդիրներ կարելի է հաջողությամբ լուծել մեքենայական ուսուցման մեթոդներով, օրինակ` տոմոգրաֆիայի նկարներում ուռուցքի հայտնաբերում կամ կլինիկաներում բուժվող հիվանդների տվյալների հիման վրա տարաբնույթ կանխատեսումներ:
Բժշկական ոլորտում մեքենայական ուսուցման կիրառությունների հիմնական խոչընդոտը, Հրանտի բնորոշմամբ, տվյալների անհասանելիությունն է: Բոլոր խոշոր բուժհաստատությունները հավաքում են հիվանդների մասին մեծ ծավալի տվյալներ, սակայն դրանք հասանելի չեն հետազոտողներին: Տարբեր խմբեր հատուկ պայմանագրերով կարողանում են աշխատել այդ տվյալների հետ, սակայն փորձը ցույց է տալիս, որ մեքենայական ուսուցման մեծ հաջողությունները գրանցվում են այն ժամանակ, երբ միեւնույն տվյալների բազան հասանելի է լինում ամենատարբեր գիտական լաբորատորիաներին:
YerevaNN-ի առաջին պտուղները. կանխատեսելով հիվանդի մահը
YerevaNN լաբորատորիան այժմ համագործակցում է Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարանի հետ: Համագործակցության համար հիմք է դարձել Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի (MIT) թողարկած MIMIC-III բազան: Այն պարունակում է ավելի քան 40 հազ. հիվանդների մասին մանրամասն տեղեկություններ՝ հիվանդանոցի վերակենդանացման բաժնում արված բոլոր չափումները, բժիշկների կատարած գրառումները, դիագնոզները եւ այլն:
«Մեր նպատակն էր այս ահռելի բազայի հիման վրա ձեւակերպել մի շարք խնդիրներ, որոնք մեծ նշանակություն ունեն բժիշկների եւ հիվանդանոցների համար, եւ ստեղծել հենանիշներ (benchmarks), այսինքն՝ սահմանել հստակ չափանիշներ այդ խնդիրների լուծումները գնահատելու համար, որպեսզի տարբեր հետազոտողներ կարողանան աշխատել միեւնույն չափանիշներով եւ վերարտադրել այլ հետազոտողների արդյունքները»,- ասում է լաբորատորիայի ղեկավարը:
YerevaNN-ն առանձնացրել է չորս խնդիր`
1.    Ռեանիմացիայում հայտնվելուց 48 ժամ հետո կանխատեսել, թե հիվանդը կմահանա, թե կապաքինվի:
2.    Ռեանիմացիայում գտնվող հիվանդի համար ժամը մեկ անգամ կանխատեսել, թե արդյոք կա մահվան վտանգ առաջիկա 24 ժամում:
3.    Ռեանիմացիայում գտնվող հիվանդի համար ժամը մեկ անգամ կանխատեսել, թե որքան ժամանակ դեռ նա կմնա ռեանիմացիայում (սա կարեւոր է հիվանդանոցի ռեսուրսները ճիշտ բաշխելու համար):
4.    Ռեանիմացիայում կատարված չափումների (մարմնի ջերմաստիճան, արյան ճնշում, արյան անալիզի տվյալներ եւ այլն) հիման վրա կանխատեսել դիագնոզները (առանձնացրել են 25 հիվանդություն):
Ցանկացած հետազոտող YerevaNN-ի ծրագրի միջոցով կարող է MIMIC-III բազայից զտել այս չորս խնդիրների համար անհրաժեշտ տվյալները եւ փորձարկել ամենատարբեր ալգորիթմներ:
«Բացի այս տվյալների նախապատրաստման ծրագրից, մշակել ենք խորը ուսուցման մեթոդներով աշխատող ալգորիթմներ` այս բոլոր խնդիրները որոշակի ճշտությամբ լուծելու համար: Մասնավորապես, 48 ժամվա տվյալների հիման վրա մահացության կանխատեսման եւ մի քանի հիվանդությունների ախտորոշման խնդիրներում ստացել ենք բավական բարձր ճշտություն: Համեմատաբար վատ են աշխատում ռեանիմացիայում մնացած ժամանակը կանխատեսող մոդելները: Ակնկալում ենք, որ մի քանի ամիսների ընթացքում այլ հետազոտողներ եւս կմշակեն իրենց ալգորիթմները եւ կհամեմատեն մեր թողարկած մոդելների հետ»,- ասում է Հրանտը:
Խորը ուսուցման ոլորտում, ինչպես նշում է Հրանտը, հաճախ հանդիպում են դեպքեր, երբ միաժամանակ մի քանի խնդիր լուծել սովորող ալգորիթմները ավելի լավ են աշխատում խնդիրներից յուրաքանչյուրի վրա: Կարծեք թե մի խնդիր լուծել կարողանալը օգնում է մյուս խնդիրներին: Google Brain-ի հետազոտողները ցույց էին տվել, որ անգլերենից գերմաներեն թարգմանող ծրագիրը, եթե բացի թարգմանությունից սովորում է նաեւ կատարել նախադասությունների քերականական վերլուծություն, ապա թարգմանության որակը բարձրանում է: Լաբորատորիայում փորձել են համանման արդյունք ստանալ բժշկական տվյալների պարագայում:
«Այս գործի մեծ մասն արվել է YerevaNN-ի աշխատակից, ԵՊՀ ինֆորմատիկայի եւ կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետի մագիստրանտ Հրայր Հարությունյանի ջանքերով: Նա մշակել է խորը ուսուցման մեթոդներով աշխատող մոդել, որը միաժամանակ սովորում է լուծել բոլոր չորս ձեւակերպված խնդիրները: Պարզվել է, որ այս «բազմախնդիր» մեխանիզմը ավելի լավ է լուծում մահացության կանխատեսման խնդիրը, քան այն ծրագրերը, որոնք աշխատում են միայն մահացության կանխատեսման վրա»,- ասում է Հրանտ Խաչատրյանը:
Այս աշխատանքների մասին Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարանի հետազոտողներ Դեյվիդ Քեյլի եւ Արամ Գալստյանի համահեղինակած հոդվածի նախնական տարբերակը տեղադրվել է arxiv.org կայքում:
«Տեղեկացրել ենք բժշկական ոլորտում մեքենայական ուսուցմամբ զբաղվող բազմաթիվ հետազոտողների: Առայժմ ստանում ենք բավական դրական արձագանքներ՝ բոլորը հաստատում են, որ այս ոլորտում նման հենանիշների կարիքը շատ էր զգացվում»,- ասում է մաթեմատիկոսը:
Արհեստական բանականության հայկական ապագան
Հրանտ Խաչատրյանի խոսքով` մեքենայական ուսուցումը շատ ակտուալ եւ զարգացող ոլորտ է: Գիտական աշխարհին միշտ հետաքրքրում է, թե ինչպես կարելի է ստեղծել բանականություն, ինչպե՞ս է աշխատում մարդու ուղեղը, արդյո՞ք կարելի է նույնը ստանալ համակարգչի մեջ: Կա նաեւ տնտեսական բաղադրիչը: Ամենատարբեր արդյունաբերական ընկերություններ, տնտեսության տարբեր ճյուղեր մեծ օգուտներ են ստանում այս ոլորտից: Դրանք, առաջին հերթին, ինտերնետային հսկաներն են, որոնք շատ ակտիվ օգտագործում են այդ հնարավորությունները: Այդ տեխնոլոգիաներն աստիճանաբար տարածվում են նաեւ մյուս ոլորտներում, օրինակ` առողջապահության, գյուղատնտեսության, ռոբոտաշինության, ֆինանսական, ռազմական եւ այլն: Աշխարհում կա մեքենայական ուսուցման բարձրակարգ մասնագետների մեծ պահանջարկ, եւ Հայաստանն այդ ոլորտում առկա պակասները լրացնելու իրական շանսեր ունի:

Members of YerevaNN lab
Thanks to artificial intelligence (AI) it’s possible to predict the mortality risk 48 hours after the patient’s admission to the ICU. At first glance it seems like a scenario of a sci-fi movie, whereas there are a lot of scientific research labs working on it in the world, including the YerevaNN research lab.
YerevaNN: bringing minds together over machine learning
YerevaNN scientific educational lab was founded in 2016 by a post-graduate student of the Faculty of Informatics and Applied Mathematics of the Yerevan State University Hrant Khachatryan. Initially he was more interested in informatics but after a while his focus shifted to mathematics, and years later the idea of YerevaNN research lab was born. The lab aims to promote machine learning research in Armenia.
“While studying at the University we saw that the students were interested in artificial intelligence, however this discipline was not being taught. We realized that we needed a new platform where the students would be able to explore it professionally,” the head of the lab Hrant Khachatryan says adding that from time to time 4 members of YerevaNN meet with students and conduct lectures.
Hrant Khachatryan Hrant Khachatryan
To fund the lab they have set up a foundation whose board members are: the cofounder of Teamable Vazgen Hakobjanyan, the founder of Fimetech Gor Vardanyan and the founder of Arminova Technologies Rouben Meschyan. YerevaNN is a non-profit foundation funded by private donations and research grants, with the aim to cooperate with other scientific centers.
Deep learning algorithms: global examples
Machine learning, for example machine translation, is widely used in the world.
“We input a lot of sentences which have been translated beforehand by professional translators, and based on these examples machine learning algorithms can “learn” the patterns and use them for other sentences. The quality largely depends on the number of examples input in the program. In particular, the low quality of English-Armenian automatic machine translation programs is mainly conditioned by the small number of translated examples,” says Hrant Khachatryan.
Members of YerevaNN lab Members of YerevaNN lab
In recent years the sphere of machine learning has rapidly developed due to deep learning algorithms, which have come to solve a lot of complex problems in last 5 years.
Today, through deep learning Facebook automatically recognizes people’s faces and images on photos. Blind users use it to “hear” images on pictures. Through deep learning Tesla cars are able to drive safely and avoid accidents.
Machine learning and healthcare
One of the most important directions in machine learning is the sphere of healthcare. According to Hrant Khachatryan, there are a lot of medical problems that can be successfully solved through machine learning methods. It helps researchers analyze medical data to treat diseases, for example, identify a tumor on a tomogram, make prognosis based on patients’ data.
The main obstacle for using machine learning in healthcare is data inaccessibility. According to Hrant, all large medical institutions have large databases about their patients but researchers don’t have access to them. Data can be obtained under a special contract only, but machine learning becomes a success when the database is accessible to different scientific laboratories.
YerevaNN’s first fruits: mortality prediction
YerevaNN lab currently cooperates with the University of South California on the basis of MIMIC-III dataset of Massachusetts Institute of Technology. It comprises deidentified health data associated with over 40,000 critical care patients and includes demographics, vital signs, laboratory tests, medications, and more.
“Our goal is to outline a number of problems based on this huge database which is very important for doctors and hospitals, as well as create benchmarks, i.e. set clear-cut criteria to evaluate the solution of mentioned problems. Thus, various researchers will be able to work using the same criteria and process the results of other researchers,” Hrant Khachatryan says.
Currently, YerevaNN is focused on building a multitask learning benchmark dataset that includes four key inpatient clinical prediction tasks that map onto core machine learning problems:
1. Mortality prediction 48 hours after the patient’s admission to ICU.
2. Mortality risk prediction once in an hour (48 hours after the patient’s admission to ICU).
3. Forecasting the length of stay in the ICU once in an hour; this is very important for the hospital in terms of their resources.
4. Predicting diagnosis based on ICU data - body temperature, blood pressure, blood tests - (25 diseases are outlined).
Using YerevaNN’s program every researcher can single out data necessary for these 4 problems from the MIMIC III database and try out different algorithms.
“Besides this program, we have also created algorithms based on deep learning methods to solve all these problems with some level of accuracy. In particular, we have reached high-level accuracy in terms of mortality prediction based on 48-hour data and diagnosis of several diseases. Models predicting the length of stay in the ICU do not work so well.  We expect other researchers to create their algorithms within a couple of months and compare them with our models,” he says.
According to Hrant, jointly learning multiple tasks on the same time series data helps to improve prediction accuracy as compared to the single task baselines. Solving one problem seems to help solving the others. GoogleBrain researchers demonstrated that the quality of the English-German translation program increases when, besides translating, it also learns to make the grammatical analysis of the sentence. The lab has tried to do the same with clinical data.
“Most of the work has been carried out by the member of YerevaNN, post-graduate student of YSU Faculty of Informatics and Applied Mathematics Hrayr Khachatryan. He has developed a model based on deep learning which simultaneously learns to solve all 4 set problems. It turned out that this “multi-task” mechanism better solves the mortality prediction problem than the programs based on mortality prediction only,” says Hrant Khachatryan.
The initial version of the article describing this work, co-authored by researchers from the University of South California David Kale and Aram Galstyan, is available at arxiv.org.
“We have informed various researchers focusing on machine learning in healthcare about our work. The feedback has been positive so far. Everyone agrees that such benchmarks in healthcare have been needed and a long time coming,” says Hrant Khachatryan.
The Armenian future of artificial intelligence
As Hrant Khachatryan says, machine learning is a rapidly developing sphere. The scientific world has always been interested in creating intelligence, trying to find out how the human brain works, whether it’s possible to have the same in the computer. The economic factor should be also considered. Various industrial companies, different sectors of the economy, such as internet giants, benefit from this sector. They are quickly making use of all the possibilities. These technologies are gradually spreading to other sectors as well, such as healthcare, agriculture, robotics, finance and military. There is a huge global demand for professionals interested in machine learning and Armenia has a big potential to provide them.