Հայաստանի ԶԼՄ-ներն ավելի ազատ են, քան Բելառուսում եւ Ադրբեջանում, պակաս ազատ, քան Վրաստանում, Մոլդովայում եւ Ուկրաինայում - Mediamax.am
29884 դիտում
Հայաստանի ԶԼՄ-ներն ավելի ազատ են, քան Բելառուսում եւ Ադրբեջանում, պակաս ազատ, քան Վրաստանում, Մոլդովայում եւ Ուկրաինայում
Բորիս  Նավասարդյանը
Բորիս Նավասարդյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանը Արեւելյան գործընկերության 6 երկրների շարքում ԶԼՄ-ների ազատության ցուցանիշով 2014-ի երկրորդ եռամսյակում նահանջել է մեկ հորիզոնականով` զբաղեցնելով 4-րդ տեղը եւ երրորդը զիջելով Ուկրաինային:
«Արեւելյան գործընկերության երկրների ԶԼՄ-ների ազատության ինդեքս»-ի առաջատարները, համապատասխանաբար, Վրաստանը եւ Մոլդովան են, իսկ աղյուսակը եզրափակում են Ադրբեջանն ու Բելառուսը:
«Հայաստանը այդ առումով ամենակայունն է, ինչը նշանակում է, որ ոլորտում զգալի փոփոխություններ տեղի չեն ունենում: Հայաստանում մտահոգություն են առաջացնում հատկապես սոցցանցերի օգտատերերի ազատության սահմանափակմանը միտված օրենսդրական նախաձեռնությունները (մասնավորապես, ֆեյքերի մասին օրինագծին վերաբերող զարգացումները), լրագրողների նկատմամբ ֆիզիկական բռնությունների հետ կապված անպատժելիությունը, ինչպես նաեւ տեղեկատվական պատերազմները, որոնք, ճիշտ է, դեռ անմիջական ազդեցություն չունեն ԶԼՄ-ների վրա, սակայն այս ցուցանիշն ամեն դեպքում չի կարելի դրական գնահատել»,- ասել է Երեւանի մամուլի ակումբի նախագահ  Բորիս  Նավասարդյանը:
Նրա խոսքով, ծրագրի նպատակն է Արեւելյան գործընկերության երկրներում պաշտպանել խոսքի եւ արտահայտման ազատությունը, ինչպես նաեւ բարձրացնել տարածաշրջանում գործող ԶԼՄ-ների ազատության եւ լրագրողների իրավունքների ոլորտում առկա իրավիճակի մասին տեղեկացվածությունը:

СМИ в Армении более свободны, чем в Беларуси и Азербайджане, менее свободны, чем в Грузии, Молдове и Украине - Mediamax.am
29853 просмотров
СМИ в Армении более свободны, чем в Беларуси и Азербайджане, менее свободны, чем в Грузии, Молдове и Украине
Борис Навасардян
Ереван /Медиамакс/. Среди 6 стран Восточного партнерства Армения по индексу свободы СМИ во втором квартале 2014г. отступила на одну позицию, заняв 4-е место и уступив 3-е место Украине.
Лидеры «Индекса свободы СМИ стран Восточного партнерства» - Грузия и Молдова, а замыкают таблицу Азербайджан и Беларусь.
«Армения более стабильна, это означает, что значительные изменения в сфере не происходят. В Армении особую озабоченность вызывают законодательные инициативы, направленные на ограничение свободы пользователей в социальных сетях (в частности, развития вокруг законопроекта о фейках), безнаказанность за физическое насилие в отношении журналистов, а также информационные войны, которые, хоть и не оказывают прямого воздействия на СМИ, однако этот показатель нельзя оценивать положительно»,- сказал председатель Ереванского пресс-клуба Борис Навасардян.
По его словам, цель программы - защищать свободу слова и выражения мнения в странах Восточного партнерства, а также повысить осведомленность о свободе региональных СМИ и ситуации в области прав журналистов.