Հայաստանի ԶԼՄ-ներն ավելի ազատ են, քան Բելառուսում եւ Ադրբեջանում, պակաս ազատ, քան Վրաստանում, Մոլդովայում եւ Ուկրաինայում - Mediamax.am
29884 դիտում
Հայաստանի ԶԼՄ-ներն ավելի ազատ են, քան Բելառուսում եւ Ադրբեջանում, պակաս ազատ, քան Վրաստանում, Մոլդովայում եւ Ուկրաինայում
Բորիս  Նավասարդյանը
Բորիս Նավասարդյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանը Արեւելյան գործընկերության 6 երկրների շարքում ԶԼՄ-ների ազատության ցուցանիշով 2014-ի երկրորդ եռամսյակում նահանջել է մեկ հորիզոնականով` զբաղեցնելով 4-րդ տեղը եւ երրորդը զիջելով Ուկրաինային:
«Արեւելյան գործընկերության երկրների ԶԼՄ-ների ազատության ինդեքս»-ի առաջատարները, համապատասխանաբար, Վրաստանը եւ Մոլդովան են, իսկ աղյուսակը եզրափակում են Ադրբեջանն ու Բելառուսը:
«Հայաստանը այդ առումով ամենակայունն է, ինչը նշանակում է, որ ոլորտում զգալի փոփոխություններ տեղի չեն ունենում: Հայաստանում մտահոգություն են առաջացնում հատկապես սոցցանցերի օգտատերերի ազատության սահմանափակմանը միտված օրենսդրական նախաձեռնությունները (մասնավորապես, ֆեյքերի մասին օրինագծին վերաբերող զարգացումները), լրագրողների նկատմամբ ֆիզիկական բռնությունների հետ կապված անպատժելիությունը, ինչպես նաեւ տեղեկատվական պատերազմները, որոնք, ճիշտ է, դեռ անմիջական ազդեցություն չունեն ԶԼՄ-ների վրա, սակայն այս ցուցանիշն ամեն դեպքում չի կարելի դրական գնահատել»,- ասել է Երեւանի մամուլի ակումբի նախագահ  Բորիս  Նավասարդյանը:
Նրա խոսքով, ծրագրի նպատակն է Արեւելյան գործընկերության երկրներում պաշտպանել խոսքի եւ արտահայտման ազատությունը, ինչպես նաեւ բարձրացնել տարածաշրջանում գործող ԶԼՄ-ների ազատության եւ լրագրողների իրավունքների ոլորտում առկա իրավիճակի մասին տեղեկացվածությունը:

Mass media freer in Armenia than in Belarus and Azerbaijan, and less free than in Georgia, Moldova and Ukraine - Mediamax.am
29883 views
Mass media freer in Armenia than in Belarus and Azerbaijan, and less free than in Georgia, Moldova and Ukraine
Boris Navasardyan
Yerevan /Mediamax/. In Q2 2014, Armenia yielded its position by one point in mass media freedom among Eastern Partnership states and comes in the fourth place giving way to Ukraine.
“The leaders of “Eastern Partnership Media Freedom Index” are Georgia and Moldova, respectively. Azerbaijan and Belarus complete the list.
“Armenia is the most stable in this regard. It means that no major changes occur in the sector. What causes concern are the legislative initiatives aimed at the restriction of freedom of social website users (particularly, developments over the draft bill on fake accounts), the impunity of physical violations against journalists as well information warfare which yet does not have any direct impact on mass media however, this index cannot be viewed as positive”, said President of the Yerevan Press Club Boris Navasardyan.
According to him, the project aims to protect the freedom of speech and expression in Eastern Partnership states as well as to raise awareness about the current state of the region’s mass media freedom and journalist rights.