Վաղը կմեկնարկի «Վիքիկոնֆերանս Երեւան 2013»-ը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հոկտեմբերի 5-6-ը Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի շենքում կանցկացվի «Վիքիկոնֆերանս Երեւան 2013»-ը, որը կամփոփի հայկական վիքի համայնքի տարեկան ձեռքբերումները եւ կմշակի վիքի-նախագծերի եւ ազատ բովանդակության զարգացմանն ուղղված նոր մոտեցումներ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր «Վիքիմեդիա Հայաստան» հասարակական կազմակերպության նախագահ Սուսաննա Մկրտչյանն ասել է, որ այս տարի Վիքիկոնֆերանսին գրանցվել է ավելի քան 300 մասնակից Հայաստանից, ԱՄՆ-ից, Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Ուկրաինայից եւ այլ երկրներից:
«Վիքիկոնֆերանսը հետապնդում է մի քանի նպատակ: Մենք ցանկանում ենք հնարավորինս մեծ թվով մարդկանց ներգրավել Հայաստանում իրագործվող վիքի-նախագծերում, որոնց միջոցով հայկական աշխարհը ներկայացվում է համացանցում: Համախմբելով նոր մարդկանց` մենք կարող ենք ավելացնել հայերեն Վիքիպեդիայում տեղադրվող հոդվածների թիվը, դրանց մշակումը սիրողական մակարդակից տեղափոխել մասնագիտական հարթություն»,- ասել է Սուսաննա Մկրտչյանը:
Սուսաննա Մկրտչյանը հիշեցրել է, որ հայերեն Վիքիպեդիայում արդեն տեղադրված է շուրջ 97 հազար հոդված, որոնց թիվն առաջիկայում կհասցվի 100 հազարի:
Կազմակերպության ղեկավարի կարծիքով, Հայաստանն աշխարհին ճանաչելի դարձնելու գործին պետք է մասնակցի ողջ հասարակությունը:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ IDeA հիմնադրամը, որը միավորում է հայտնի գործարար եւ բարեգործ Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքը, ընկերներին ու համախոհներին, որոշել է աջակցել «Վիկիմեդիա Հայաստան» հասարակական կազմակերպությանը` Հայաստանում Վիքի-նախագծեր իրականացնելու հարցում:

Завтра стартует “Вики конференция Ереван 2013” - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 5-6 октября в Американском университете Армении пройдет “Вики конференция Ереван 2013”, которая подведет итоги достижений армянской вики-общины за прошедший год и разработает новые подходы по развитию вики-проектов и свободного контента.
Как сообщает Медиамакс, сегодня глава общественной организации “Викимедиа Армения” Сусанна Мкртчян заявила, что в этом году для участия в конференции зарегистрировались более 300 участников из Армении, США, Франции, Германии, Украины и других стран.
“Вики конференция преследует несколько целей. Мы желаем вовлечь как можно больше людей в осуществляемые в Армении вики проекты, посредством которых армянский мир представляется в интернете. Объединяя новых людей, мы сможем пополнить количество армянских статей в Википедии, заняться этим на профессиональном уровне”,- отметила Сусанна Мкртчян.
Она напомнила, что в настоящее время в Википедии насчитывается около 97 тысяч статей на армянском языке. Их число в ближайшем будущем достигнет 100 тысяч.
По ее мнению, в деле представления Армении миру должны участвовать все.
Медиамакс напоминает, что фонд IDeA, который объединяет семью, друзей и единомышленников известного предпринимателя и мецената Рубена Варданяна,