Լուսանկարը` Los Angeles Times
1958 թ. սեպտեմբերի 14-ին ամերիկյան NBC հեռուստաալիքը հեռարձակվեց «Երիտասարդներն ուզում են իմանալ ներկան» շարքի առաջին հաղորդումը, որի շրջանակներում ամերիկացի ուսանողներին հնարավորություն ընձեռվեց ճամփորդել Խորհրդային Միության տարածքով եւ հանդիպումներ ունենալ Կրեմլի ղեկավարների հետ: Նման ձեւաչափով առաջին հանդիպումը տեղի ունեցավ Խորհրդային Միության առաջին փոխվարչապետ Անաստաս Միկոյանի հետ, եւ հարցերի մեծ մասը վերաբերում էր ԽՍՀՄ-ի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ առեւտրային հարաբերություններին, ինչպես նաեւ զբոսաշրջության ոլորտում կապերին:
Միկոյան - Շատ ուրախ եմ հանդիպել ամերիկացի ուսանողների հետ եւ զրուցել նրանց հետ այնքան, որքան կների ժամանակը:
Հարց - Պարոն Միկոյան, ի՞նչ եք կարծում, նախագահ Էյզենհաուերի պատասխանը վարչապետ Խրուշչովի ուղերձին կարո՞ղ է նպաստել Խորհրդային Միության եւ Միացյալ Նահանգների միջեւ առեւտրային հարաբերությունների լավացմանը:
Միկոյան - Նախագահի պատասխանը ցույց է տալիս, որ ԱՄՆ-ի կառավարությունը կիսում է մեր կարծիքն առ այն, որ մեր երկրների միջեւ առեւտրային հարաբերությունների զարգացումը շահավետ կլինի ինչպես Միացյալ Նահանգների, այնպես էլ Խորհրդային Միության համար: Այն նաեւ արտահայտում է առեւտուրը խթանելու ԱՄՆ-ի կառավարության պատրաստակամությունը: Դա նոր, հաճելի ուղերձ է եւ, անկասկած, մեկ քայլ առաջ է առեւտուրը զարգացնելու ուղղությամբ :
Ցավոք, ուղերձը շրջանցում է այն խութերը, որոնք մեր միջեւ առեւտրի զարգացման համար արգելք են հանդիսանում: Նախկինում, երբ առեւտրի ծավալներն աճում էին, մենք ունեինք նախագահ Ռուզվելտի օրոք ՝ 1937 թվականին ստորագրված առեւտրային համաձայնագիր: Ցավոք, 1951 թվականին ամերիկյան կառավարությունը չեղարկել է այդ համաձայնագիրը, եւ այն այլեւս չի գործում: Ավելին, դրանից հետո ԱՄՆ-ն ընդունեց Խորհրդային Միության հետ առեւտրին դեմ ուղղված մի քանի օրենքներ եւ դեկրետներ: Օրինակ՝ սովետական ապրանքների ներմուծման վրա դրվեցին բարձր մաքսատուրքեր, ինչը գրեթե անհնար դարձրեց դրանց վաճառքը:
Իրականում, եթե այդ արգելքները չվերանան, գեղեցիկ խոսքերը լոկ խոսքեր կմնան: Այս ամենը կարող է որպես ամերիկյան կառավարության քննադատություն հնչել, սակայն սա ընկերական քննադատություն է, առանց որի խոսելն անհնար է:
Ներկա պահին մենք Պետդեպարտամենտի պատասխանին ենք սպասում:
Եթե նախագահի ուղերձին համապատասխան արվեն կոնկրետ առաջարկներ եւ քայլեր, մենք կարող ենք լավ առեւտրային զարգացում գրանցել:
Հարց - Առեւտուրն անհրաժե՞շտ է մեր երկրների միջեւ նորմալ հարաբերությունների համար, թե մենք կարող ենք նվազեցնել միջազգային լարվածությունն առանց առեւտրի ծավալներն ավելացնելու:
Միկոյան- Ես կարծում եմ, որ առեւտուրը մեր միջեւ, իհարկե, անհրաժեշտ է եւ տնտեսական առումով շահավետ է կողմերի համար, քանի որ կան ապրանքներ, որոնք մենք կարող ենք վաճառել եւ գնել փոխշահավետ հիմքերով: Վերջիվերջո մենք աշխարհի ամենամեծ երկրներն ենք: Անշուշտ, առեւտրի զարգացումը կարող է նպաստել լարվածության նվազեցմանը: Պատմությունն ապացուցում է, որ առեւտուրն անհրաժեշտ է: 1930-ական թվականներից մենք ակտիվորեն առեւտուր էինք անում, ինչու՞ այսօր չվերականգնել դա ավելի մեծ ծավալներով, հաշվի առնելով, որ այս ժամանակահատվածում երկու երկրները հարստացել են:
Հարց - Պարոն փոխվարչապետ, ի՞նչ երաշխիքներ կարող են ունենալ Միացյալ Նահանգները, որ սովետական տնտեսությունը կօգտագործի ամերիկյան ապրանքները միայն խաղաղ նպատակներով:
Միկոյան - Ի՞նչ երաշխիքներ եք դուք ուզում: Նախեւառաջ, ապրանքները, որոնք մենք ցանկանում ենք ձեռք բերել, ռազմական նշանակություն չունեն: Երկրորդը, ինչ վերաբերում է զենքի արտադրությանը, ապա մենք դրանցից բավականաչափ ունենք, եւ հավելյալ գնումների կարիք չկա: Եթե ուզում եք, մենք կարող ենք ձեզ մի փոքր զենք վաճառել: Բնականաբար, մենք դեռեւս չենք վաճառելու միջմայրցամաքային հրթիռները:
Անաստաս Միկոյանը Անաստաս Միկոյանը
Լուսանկարը` Life
Հարց - Ե՞րբ եւ որտե՞ղ Խորհրդային Միությունը պատրաստ կլինի ԱՄՆ-ի հետ պաշտոնական առեւտրային համաձայնագրի կնքման շուրջ բանակցություններ սկսել:
Միկոյան - Մենք այսօր էլ  պատրաստ ենք: Ինչ վերաբերում է ժամանակին եւ վայրին, ապա մեր կողմից ոչ մի դժվարություն չի լինի, քանի որ դա բարդ հարց չէ: Մենք սպասում ենք Պետդեպարտամենտի պատասխանին: ԱՄՆ-ի կառավարությունից եւ Պետդեպարտամենտից  է կախված, թե որքան շուտ կմեկնարկեն բանակցությունները: Մենք պատրաստ ենք:
Հարց - Զբոսաշրջիկների փոխանակումն ենթադրում է ոչ միայն մշակութային առավելություններ, այլեւ մեծ օգուտ է փոխըմբռնման առումով: Ի՞նչ եք կարծում, կարո՞ղ է արդյոք այդ փոխանակումն առեւտրային փոխանակման հետ մեկտեղ նույնպես կարեւոր դառնալ:
Միկոյան - Ես համամիտ եմ զբոսաշրջության կարեւորության վերաբերյալ ձեր գնահատականի հետ: Մշակութային փոխանակումները, կապերն ու բարեկամությունը մեր ժողովուրդների միջեւ շատ կարեւոր են: Զբոսաշրջությունը, ինչպես առեւտուրը, կարող է շատ օգտակար եւ լավ բաներ առաջարկել:
Զբոսաշրջիկների մեջ հաճախ հանդիպում են մարդիկ, ովքեր մեզ համար հետաքրքիր ապրանքներ են արտադրում, կամ էլ հետաքրքրված են լինում մեր ապրանքներով: Այնպես որ այն դոլարները, որոնք ամերիկացի զբոսաշրջիկները կթողնեն Խորհրդային Միությունում, կարող են վերադառնալ ԱՄՆ՝ սովետական պատվերների համար վճարումների տեսքով:
Հարց - Պարոն վարչապետ, ձեր կառավարությունը ձեռնարկու՞մ է որեւէ քայլեր դեպի ԱՄՆ սովետական քաղաքացիների ավելի մեծ հոսք խթանելու համար:
Միկոյան-  Իհարկե, ձեռնարկում է: Վերջին մի քանի տարվա ընթացքում միլիոնից ավել սովետական քաղաքացիներ այցելել են տարբեր երկներ, բայց նրանցից քչերն են եղել ԱՄՆ-ում, հաշվի առնելով այն մթնոլորտը, որը առկա է Միացյալ Նահանգներում սովետական մարդկանց նկատմամբ: Ուստի, մեր քաղաքացիները գնում են այնտեղ դժկամորեն:Երբ մթնոլորտը լավանա, նրանք, հավանաբար, ավելի հաճախ այնտեղ կմեկնեն:
Հարց -  Ի՞նչ է անում սովետական կառավարությունը, որպեսզի քաջալերի ԱՄՆ քաղաքացիներին այցելել Խորհրդային Միություն:
Միկոյան – Նախ, մենք կառուցում ենք ավելի շատ հյուրանոցներ: Գուցե ավելի քիչ, քան պահանջվում է, գուցե, զբոսաշրջիկներին անհրաժեշտ ոչ բոլոր  հարմարություններով եւ ոչ այնքան բարձրահարկ, որքան ԱՄՆ-ում են: Բայց մենք ընդլայնում ենք ծրագիրը:
Խոսելով գովազդի մասին՝ ես պետք է խոստովանեմ, որ մեր գովազդը ձեր գովազդից վատն է: Եթե մեր տուրիստական գործակալությունները աշխատեին ավելի լավ եւ ամերիկյան գործակալություններն էլ օգնեին, մենք կկարողանայինք այդ բիզնեսն ավելի հանրային դարձնել եւ ունենալ ԱՄՆ-ից զբոսաշրջիկների մեծ հոսք:
Մենք չունենք որեւէ սահմանափակումներ: Կան, իհարկե, որոշ վայրեր, որոնց այցելությունը զբոսաշրջիկների համար պարտադիր չէ, եւ այդ վայրերը ոչ մի հետաքրքրություն իրենցից չեն ներկայացնում նրանց համար:
Մենք բազմաթիվ հետաքրքիր էքսկուրսիաներ ունենք ողջ երկրով, եւ ես համոզված եմ, որ մեկ ճանապարհորդություն դեպի ԽՍՀՄ բավական չէ: Դուք պիտի մի քանի անգամ այցելեք, որպեսզի տեսնեք այդ ամենի գոնե կեսը:
Հարց - Քանի որ ԽՍՀՄ-ում մեծ է գրքերի եւ գրականության սպառումը, հնարավոր կլինի՞ ԱՄՆ-ի առանձին հրատարակչական ընկերությունների համար առեւտրային հարաբերություններ հաստատել ԽՍՀՄ-ի հետ՝ գրքեր հրապարակելու նպատակով:
Միկոյան - Այո, դա հնարավոր է, սակայն պետք է ասեմ, որ հաճախ գրվում եւ հրատարակվում են այնպիսի գրքեր, որոնք վիրավորական մեր մարդկանց համար: Այդպիսի գրքեր, բնականաբար,մենք չենք ցանկանում գնել: Մյուսները մենք հաճույքով կգնենք: Ձեր ծրագիրը կոչվում է «Երիտասարդներն ուզում են իմանալ ներկան»: Կար ժամանակ, երբ ես էլ ձեր պես երիտասարդ էի: Ես այլեւս երիտասարդ չեմ, բայց չեմ սիրում ինձ ծեր անվանել: Դա տհաճ է, չնայած, հավանաբար, ես իրականում արդեն ծեր մարդ եմ: Այնուամենայնիվ, ծեր լինելով՝ ես, ինչպես եւ դուք, հետաքրքրվում եմ եւ ուզում եմ իմանալ ամեն ինչ:
Չնայած Խորհրդային Միության փորձերին, ԱՄՆ-ի հետ առեւտրային համաձայնագրի կնքումը չիրագործվեց: Քեննեդու վարչակազմի հետ առեւտրային հարաբերությունների քննարկումը առաջնային բնույթ չէր կրում:
1967 թվականին Լինդոն Ջոնսոնի կառավարության կողմից վարկերի տրամադրման եւ Արեւելքի ու Արեւմուտքի միջեւ առեւտրային հարաբերությունների ընդլայնման վերաբերյալ Կոնգրես մտցրած առաջարկները  մերժվեցին հանրապետականների կողմից: Չնայած որոշակի խոչընդոտների, Ռիչարդ Նիքսոնի նախագահության օրոք ՝1972 թվականին Վաշինգթոնում հնարավոր դարձավ ստորագրել հետպատերազմյան ժամանակաշրջանի ընթացքում առեւտրաֆինանսական համաձայնագրերի ամենախոշոր փաթեթը. առավելագույն բարենպաստության ռեժիմի փոխադարձ տրամադրմամբ առեւտրի, լենդ-լիզի հաշվարկների կարգավորման, ԱՄՆ-ի Ներդրումների եւ արտահանման բանկի կողմից սովետական կողմին երկարաժամկետ վարկերի տրամադրման մասին: Սակայն 1974 թ.  ամերիկյան Կոնգրեսը ընդունեց  ԽՍՀՄ-ի հետ առեւտրի վերաբերյալ Ջեքսոն-Վենիքի ուղղումը ՝ շաղկապելով այդ հարցը ԽՍՀՄ-ից ազատ արտագաղթի խնդրի լուծման հետ:

Фото: Los Angeles Times
14 сентября 1958 в эфире американского телеканала NBC вышла первая программа цикла «Молодежь желает знать настоящее» (Youth wants to know present), в рамках которой американские студенты получили возможность путешествовать по Советскому Союзу и встречаться с кремлевскими лидерами. Первая встреча в подобном формате состоялась с первым вице-премьером Советского Союза Анастасом Микояном, и большая часть вопросов касалась торговых отношений между СССР и США, а также контактов в сфере туризма.
Микоян: Я очень рад встречаться с американскими студентами и иметь возможность беседовать с ними столько, сколько позволит время.
Вопрос: Г-н Микоян, как вы думайте, ответ президента Эйзенхауэра на торговое послание Хрущева может послужить улучшению торговых отношений между Советским Союзом и Соединенными Штатами?
Микоян: Послание президента демонстрирует, что правительство США разделяет наше мнение, что развитие торговых отношений между нашими двумя странами будет выгодным для как для Соединенных Штатов, так и для Советского Союза. Это послание также выражает готовность правительства США стимулировать торговлю. Это новое, приятное послание, и безусловно шаг вперед в направлении развития торговли.
К сожалению, послание обходит те рифы, которые являются препятствием для развития торговли между нами. В прошлом, когда объемы торговли возрастали, у нас было торговое соглашение от 1937 года, подписанное в эпоху президента Рузвельта. К сожалению, американское правительство денонсировало это соглашение в 1951 году, и оно больше не действует. Более того, после этого США приняли несколько законов и декретов, направленных против торговли с Советским Союзом. Например, введены высокие тарифы на импорт советских товаров в Соединенные Штаты, что сделало продажу товаров практически невозможным.
В действительности, если эти барьеры не будут устранены, красивые слова останутся лишь словами. И это может звучать как критика американского правительства, но это дружеская критика, без которой нельзя обойтись в разговоре.
В настоящее время мы ждем ответа от Госдепартамента. Если в соответствие с посланием президента, с его стороны будут сделаны конкретные предложения и предприняты действия, тогда у нас может быть хорошее развитие торговли.
Вопрос: Торговля необходима для нормальных отношений между нашими странами, или же мы можем снизить международное напряжение без увеличения объемов торговли?
Микоян: Я думаю, что торговля между нами, конечно же, необходима и в экономическом плане выгодна нам обоим, поскольку есть продукты, которые мы можем продавать и покупать на взаимовыгодной основе, ведь, в конце концов, мы самые большие страны мира. Конечно, развитие торговли может помочь в снижении напряженности. История доказывает, что торговля необходима. В 1930-х годах мы активно торговали, почему бы не возобновить это сегодня в больших объемах, учитывая, что за это время обе страны стали богаче.
Вопрос: Г-н премьер, какие гарантии могут иметь Соединенные Штаты, что советская экономика будет использовать американские товары лишь для мирных целей?
Микоян: Какие гарантии вы хотите? Во-первых, товары, которые мы хотим приобретать, не имеют военного назначения. Во-вторых, что касается производства вооружений, у нас их достаточно, и нам не требуется покупать его. Если вы желаете, мы можем продать вам немного. Естественно, мы пока не будем продавать межконтинентальные ракеты.
Анастас Микоян Анастас Микоян
Фото: Life
Вопрос: Когда и где Советский Союз будет готов начать переговоры о заключении формального торгового соглашения с США?
Микоян: Мы готовы и сегодня. Что касается времени и места, с нашей стороны никаких трудностей не будет, поскольку это несложный вопрос. Мы ждем ответа Госдепартамента. Насколько скоро начнутся переговоры, зависит от правительства и Госдепартамента США. Мы готовы.
Вопрос: Обмен туристов предлагает не только культурные преимущества, но и большую пользу в плане взаимопонимания. Как вы думайте, может ли этот обмен наряду с торговым обменом также стать важным?
Микоян: Я согласен с вашей оценкой важности туризма. Культурные обмены, контакты и дружба между нациями очень важны. Туризм может предложить много полезного и хорошего, также как и торговля. Среди туристов часто есть люди, которые которые производят интересные для нас продукты, или же такие, кто заинтересован в наших продуктах. Так что те доллары, которые американские туристы оставят в Советском Союзе, смогут вернуться в США в форме платежей за советские заказы.
Вопрос: Г-н премьер, ваше правительство предпринимает какие-либо шаги для стимулирования большего потока советских граждан в США?
Микоян: Конечно, предпринимает. В течение последних нескольких лет более миллиона советских граждан посетили различные страны и лишь немногие были в США, учитывая ту атмосферу, которая существует в Соединенных Штатах по отношению к советским людям. Поэтому наши граждане едут туда неохотно. Когда атмосфера улучшится, они, вероятно, будут ездить туда больше.
Вопрос: Что делает советское правительство для того, чтобы поощрять американских граждан посещать Советский Союз?
Микоян: Для начала мы строим больше гостиниц. Может меньше, чем требуется, может, не со всеми удобствами, требующимися для туристов, и не такими высокими, как в Штатах, но мы расширяем программу.
Говоря о рекламе, я должен признать, что наша реклама хуже вашей. Если бы наши туристические агентства работали лучше и американские помогли бы, мы могли бы сделать этот бизнес более публичным и получить больший поток туристов из США.
У нас не имеется никаких ограничений. Есть, конечно, некоторые места, посещать которые туристам нет необходимости, но эти места не представляют никакого интереса для них.
У нас много интересных туров по всей стране, и я уверен, что одной поездки будет недостаточно. Вы должны будете приехать несколько раз, чтобы увидеть хотя бы половину того, что у нас есть.
Вопрос: Поскольку потребление книг и литературы настолько велико в СССР, будет ли возможно для отдельных издательских компаний в США войти в торговые отношения с СССР относительно публикации книг?
Микоян: Да, это может быть возможно, однако я должен сказать, что зачастую пишутся и публикуются книги, которые говорят неправду и оскорбительны для наших людей. Такие книги мы, разумеется, не хотим покупать. Остальные мы купим с удовольствием. Ваша программа называется «Молодежь желает знать настоящее». Было время, когда я тоже был молод, как и вы сегодня. Я больше не молод, но я ненавижу называть себя старым - это и неприятно и ущербно, хотя, вероятно, я на самом деле уже старый человек. Тем не менее, будучи старым, я интересуюсь и хочу знать все, как и вы.
Несмотря на попытки Советского Союза, его желание добиться подписания торгового соглашения с США, этому не суждено было сбыться. Обсуждение торговых отношений с администрацией Кеннеди не носило приоритетного характера. Внесенные в 1967 году правительством Линдона Джонсона в Конгресс предложения о предоставлении кредитов и расширении торговых отношений между Востоком и Западом были отвергнуты республиканцами. Несмотря на определенные трудности, в эпоху президентства Ричарда Никсона, в октябре 1972 года в Вашингтоне удалось подписать крупнейший за весь послевоенный период пакет торгово-финансовых соглашений: о торговле с взаимным предоставлением режима наибольшего благоприятствования; об урегулировании расчетов по ленд-лизу; о предоставлении советской стороне долгосрочных кредитов Экспортно-импортного банка США. Однако последующие события опрокинули все надежды, когда в 1974 году американский Конгресс принял поправку Джексона-Вэника в отношении торговли с СССР, увязав этот вопрос с решением проблемы свободной эмиграции из СССР.