Վանո Սիրադեղյան. «Ռոմանտիկներին չեմ սիրում»
Վանո Սիրադեղյանի հետ այս հարցազրույցը տպագրվել է 1994թ. մայիսին` ռուսալեզու «Մաքսիմում» շաբաթաթերթում:
- Պատմեք Ձեր մանկության մասին:
- Բնականաբար, լավագույն հիշողություններս մանկությունից են: Ես ծնվել եմ Նոյեմբերյանի շրջանում, Դեբեդ գետի ափին, Վրաստանի հետ սահմանին: Մեր ընտանիքը մեծ էր` 9 երեխա էինք: Մինչեւ իմ ծնվելը ծնողներս արդեն չորս երեխա ունեին, ինձանից հետո ծնվեցին երեք եղբայրներս եւ քույրերս: Ես եւ քույրս երկվորյակներ ենք:
Գրեթե  6-7 ամիս «ազատության մեջ» էինք ապրում` սնվելով բնության բարիքներով, չհաշված, իհարկե, ձմեռային պահածոները: Իմ ծննդավայրը ներքնաշխարհը զարգացնելու հիասքանչ հնարավորություն էր տալիս:
- Իսկ ի՞նչ երազանքներ ունեիք այդ տարիներին:
- Մանկությանս առաջին երազանքը ՊԱՏ տեսուչ դառնալն է եղել: Բանն այն է, որ երկու եղբայրներս եւ քավորս վարորդներ էին, եւ ՊԱՏ տեսուչը միաժամանակ ամենաահավոր եւ ամենահեղինակավոր մարդն էր իրենց համար:
- Ի՞նչ պատճառով էիք մանուկ ժամանակ լաց լինում:
- Լացում էի, երբ ավագ եղբայրս թույլ չէր տալիս ավտոմեքենա վարել: Դա իսկապես ծանր ապրում էր ինձ համար:
-Այսօրվա դրությամբ Դուք հասե՞լ եք այն ամենին, ինչին ձգտում էիք, թե՞ դեռեւս կան չիրագործված նպատակներ, խնդիրներ:
- Նպատակներս վերլուծելով` բավականին տհաճ զգացողություն եմ ունենում, քանի որ հասկանում եմ, որ ապրելու քիչ ժամանակ ունեմ: Երբ մտածում եմ այն մասին, որ կուզենայի նորմալ տուն ունենալ, այգի, ինչը նորմալ է յուրաքանչյուր մարդու համար, իսկ առավել եւս` գյուղում ծնվածի, մարմնովս տհաճ սարսուռ է անցնում, որը հիշեցնում է, որ ժամանակն անվերադարձ գնում է: Վերջին տարիներին նորմալ կյանքի տեմպն այնքան է արագացել, որ ես, բնականաբար, զգում եմ, որ այդ ժամանակն այլեւս չունեմ:
- Այսինքն, Դուք կարծում եք, որ չե՞ք կարողացել կյանքի կոչել հայտնի առակն այն  մասին, որ յուրաքանչյուր տղամարդ պետք է զավակ մեծացնի, ծառ տնկի եւ տուն կառուցի:
- Զգում եմ, որ վերջին 5-6 տարիների ընթացքում ես բաց եմ թողել զավակներով նորմալ զբաղվելու հնարավորությունը: Բնականաբար, զավակներս չեն ստացել այն ամենը, ինչ պետք է ստանային հորից: Տուն կառուցել եւս չկարողացա:
- Իսկ ոչ բառացիորեն ասած` Ձեզ համարո՞ւմ եք տուն կառուցած եւ ծառ տնկած տղամարդ:
- Այո, ես գոհ եմ: Գիտեք, ես երբեք որեւէ գլոբալ բանի չեմ ձգտել, դա իմ անձին հատուկ չէ: Սակայն ստացվեց այնպես, որ, միեւնույն է, ես հսկայական իրադարձությունների մասնակիցը դարձա: Եթե դա չլիներ, ես կրկին կյանքիցս գոհ կլինեի` գրական աշխատանքից, երեխաներիցս: Հիմա առավել գոհ եմ: Այնպես որ, կարող եք համարել, որ ես կայացել եմ:
- Ասում են, որ ամեն երիտասարդի հոգում Համլետից մասնիկ կա: Իսկ ինչպե՞ս է այն Ձեր մեջ դրսեւորվել, պարոն Սիրադեղյան:
-  Երեւի թե այնպես, ինչպես եւ բոլորի մոտ այդ տարիքում, քանի որ այդ ժամանակ զգացմունքները, ապրումները չափազանց խորն են: Որեւէ մի բան առանձնացնել չեմ կարող, ամեն օր լի է ներքին դրամատիզմով:
- Նկարագրեք այն արարքը, որը Դուք ինքներդ Ձեզանից չէիք սպասում…
- Դա 15 տարեկանում էր, երբ ես առաջին անգամ սիրահարվեցի: Այդ տարիքում տղաների միջեւ հարաբերությունների պարզաբանումը սովորական երեւույթ է: Սակայն մենք ապրում էին ադրբեջանցիների հետ կողք-կողքի, նրանք մեզ բավականին «նեղում» էին: Առօրյա վեճերում միշտ մենք էինք տուժում, քանի որ նրանք անհամեմատ ավելի շատ էին: Իսկ երբ սիրահարվեցի, մի անգամ ինքս վեճ նախաձեռնեցի, ինչն ինձ ընդհանրապես բնորոշ չէր, եւ ես իսկապես զարմացած էի իմ այդ քայլով: Ուղղակի չէի կարող թույլ տայի, որ Երեւանից մեզ մոտ եկած աղջիկը, ում ես սիրահարվել էի, տեսնի, որ մեզ նեղում են:
Մանկուց տանել չեմ կարողանում ատելության մթնոլորտը: Կռիվները, հայհոյանքները, «ռազբորկաները» ընդհանրապես իմ սրտով չէին: Ես ավելի պոետիկ էություն ունեի: Սակայն այդ ժամանակ այդ ամենն հօդս ցնդեց, անգամ վախը: Այդ ժամանակվանից` տղամարդ դառնալուն պես, իմ կյանքում նոր փուլ սկսվեց: Իսկ պատճառը սերն եղավ:
- Պատմեք Ձեր գրական գործունեության մասին: Ձեզ հաճախ են հիշատակում որպես գրող, սակայն շատ քչերը գիտեն, թե ինչպիսի գրող է Վանո Սիրադեղյանը...
- Իմ մասին քիչ գիտեն կամ ընդհանրապես չգիտեն նրանք, ովքեր հայերեն չեն կարդում: Ես տպագրվում եմ 1978 թվականից, եւ Երեւանի գրական շրջանակները լավ գիտեն, թե ինչպիսի գրող է Վանո Սիրադեղյանը: Իսկ մարդիկ, ովքեր ժամանակին աշխատել են Կոմունիստական կուսակցության Կենտրոնական կոմիտեում կամ Համամիութենական լենինյան կոմունիստական երիտասարդական միությունում (ՀԼԿԵՄ), իսկ ներկա պահին գրական շրջանակներում են հայտնվել եւ իրենց գրականության ոլորտում առաջատար են համարում, ինձ չեն կարդացել: Իսկ եթե անգամ կարդային, չէին հասկանա, քանի որ Հրանտ Մաթեւոսյանի գլխավորած հոսքը, որը շարունակեցինք ես եւ այլ երիտասարդ գրողներ, չի կարելի ընկալել հայոց այբուբենի սովորական տիրապետմամբ: Հարկավոր է տեղյակ լինել, ընդհանուր առմամբ, գրականությանը: Ինձ` որպես գրող, չի ճանաչում նաեւ վերջին 5-6 տարիների ընթացքում ձեւավորված սերունդը, որն ուղղակի չի հասցրել…
- Ե՞րբ եք գրել Ձեր վերջին գրական ստեղծագործությունը:
- Երբ սկսվեց շարժումը, ես դեռեւս մեկ անավարտ ստեղծագործություն ունեի, որն ավարտել եմ 1988-ի մայիսին` Սումգայիթյան իրադարձություններից հետո, այսինքն` այդ ժամանակ դեռեւս վերջնականապես չէի դուրս եկել գրականությունից:
- Իսկ այժմ ժամանա՞կ, թե՞ ցանկություն չկա:
- Իհարկե, որոշ թախիծ կա: Բայց հիմա մտածում եմ գրականության մասին այնքան, որքան, օրինակ, բանկի կառավարիչը կամ գնացքի վարորդը, որը կարծում է, որ երբեւէ մի բան կգրի: Այսօր ես անցյալը բոլորովին այլ կերպ եմ ընկալում: Գրելու համար մարդը մանկուց պետք է աշխարհի որոշակի գեղագիտական ընկալում ունենա: Իսկ հիմա ինձ մոտ 5-6 տարի լիովին ձախողում է այդ տեսանկյունից, եւ կրկին գրել սկսելու համար ես պետք է «դուրս» գամ այս կյանքից, մի քանի տարի նախկին կյանքով ապրեմ, միջավայրը գեղարվեստական տեսանկյունից ընկալելու նպատակով:
Օրիգինալ հրապարակման նկարը
- Այսինքն, ստացվում է, որ այսօր Դուք այդ կյանքից “դուրս գալու” ցանկություն չունե՞ք:
- Այսօր այդ ցանկությունն ինձնից կախված չէ: Անգամ եթե ես նման հնարավորություն ունենայի, դեռ կմտածեի: Ինձ վրա որոշակի պատասխանատվություն կա. այն, ինչ սկսել ենք, պետք է արժանի ավարտ ունենա: Ես ի նկատի ունեմ Ղարաբաղյան պատերազմի ավարտը եւ հանրապետության նորմալ գոյությունը մինչեւ մյուս նախագահական ընտրությունները: Ես դա համարում եմ իմ ամենակարեւոր խնդիրներից մեկը` անկախ նրանից, թե ով կհաղթի ընտրություններում: Ես պարտավոր եմ ընկերներիս հետ հասնել դրան: Իսկ հետո կմտածենք: Իհարկե, գրականությամբ զբաղվելն անհամեմատ ավելի հաճելի զբաղմունք է: Չնայած, ես վախենում եմ, արդյոք կստացվի՞ 5-6 տարիներից հետո: Մեկ էլ ու չստացվի…
- Իսկ որքա՞ն է տարբերվում Վանո Սիրադեղյան գրողի եւ Վանո Սիրադեղյան քաղաքական գործչի աշխարհայացքը:
- Շատ է տարբերվում: Դրանք բոլորովին տարբեր մարդիկ են: Պարզաբանեմ. սովորական մարդը բառացիորեն է ընկալում պատը, անցնող ավտոմեքենան: Եթե մարդը շրջակա միջավայրը գեղագիտական հայացքով դիտարկելու ընդունակ չէ, դա դժբախտություն չէ, ուղղակի դա նրան տրված չէ: Իսկ արվեստի մարդկանց ոչ այդքան ինքնին պատն է հետաքրքրում, այլ ավելի շատ այն, թե ինչ կարող է թաքնված լինել դրա ետեւում:
Երբ ես գրում էի, ուղեղս լարված բռնում էր յուրաքանչյուր տեղեկատվություն, պատկեր եւ ֆիլտրում դրանք: Այսօր ես այնքան եմ զբաղված այլ խնդիրներով, որ, բնականաբար, իմ աշխարհայացքը փոխվել է:
- Իսկ այդ դեպքում ո՞րն է մարդու դժբախտությունը: Ե՞րբ է մարդը դադարում մարդ լինել:
- Մարդը դադարում է մարդ լինել, երբ լուրջ հիվանդ է լինում: Նույնիսկ եթե մարդը հանցագործ է, կամ էլ շահութամոլ, այսպես թե այնպես, ինչ-որ պահերին մարդկային ամեն ինչն էլ նրա համար խորթ է: Իսկ ցավն ամբողջովին խավարում է մարդու աչքերը, ոչնչացնում միտքը:
- Ինչպե՞ս եք անցկացնում ազատ ժամանակը, երբ տանն եք լինում: Սիրո՞ւմ եք տուն վերադառնալ:
- Ես չհոգնելու համար ահռելի ջանքեր եմ գործադրում, ինչն իր հերթին ինձ եւս հոգնեցնում է: Իսկ տունը, իհարկե, հանգստացնում է, սակայն մինչեւ քուն այնքան քիչ ժամանակ է մնում: Հանգստի լավագույն տարբերակն ինձ համար միշտ թերթերի ընթերցումն է եղել, ինչը, իհարկե, չի կարող դուր գալ տնեցիքին: Սակայն, հիմա ես զուրկ եմ նաեւ այդ հնարավորությունից, քանի որ միշտ սիրել եմ մոսկովյան թերթեր կարդալ, իսկ հիմա մենք դրանք չենք ստանում…
- Ձեր կարծիքը հայաստանյան մամուլի մասին: Կարելի՞ է այն «չորրորդ իշխանություն» անվանել:
- Ես կուսակցական մամուլ չեմ սիրում, իսկ նման անցումային շրջաններում ամեն ինչն էլ քաղաքականացված է, այդ թվում՝ մամուլը: Ներկայումս «ազատ մամուլ» հասկացություն գոյություն չունի, սակայն ես կարծում եմ, որ 3-4 տարիների ընթացքում այն կլինի, եւ բոլոր թերթերը կսկսեն այս կամ այն սոցիալական խմբի շահերը հետապնդել: Ներկայումս մեր մամուլը դժվարությամբ եմ կարդում, չնայած արդեն այսօր կարող եմ առանձնացնել թերթեր, որոնք մոտիկ են ազատ մամուլ կոչվելուն` «Լրագիր», «Մաքսիմում», «Բրավո», «Այսօր»:
- Իսկ հիմա խոսենք հեռուստատեսության մասին...
- Ես, կարելի է ասել, երբեք չեմ դիտել հայկական հեռուստատեսություն` ոչ շարժումից առաջ, ոչ էլ հիմա՝ նախընտրելով մոսկովյան ալիքները: Ես գավառական հեռուստատեսություն չեմ սիրում՝ լինի դա վրացական, մոլդովական, թե հայկական: Հնարավոր է, որ ապագայում որեւէ բան լինի, իսկ անորակ հեռուստատեսություն չեմ սիրում:
- Պարոն Սիրադեղյան, հնում ասում էին՝ "In vino veritas" ("Ճշմարտությունը գինու մեջ է"): Իսկ ի՞նչ կասեք Դուք:
- Ես այդպես չեմ կարծում: Գինին ուղեղը լուսավորում է շատ կարճ ժամանակով, իսկ մթագնում՝ շատ երկար ժամանակով: Կյանքին սթափ հայացքը (բառացիորեն) ճշմարտությունն իմանալու լավագույն տարբերակն է: Ես դա գիտակցել եմ մինչեւ 25 տարեկանս, երբ բանակից վերադառնալուն պես դեռեւս ոչ ծխում էի, ոչ էլ խմում:
-  Դուք վարո՞ւմ եք առողջ ապրելակերպ: Սպորտով զբաղվո՞ւմ եք:
- Իհարկե, ոչ այնքան առողջ, ինչպես մինչեւ 25 տարեկանը, սակայն, հասկանում եք, նման լարված կյանքի դեպքում առողջ ապրելակերպ չվարելն ուղղակի հնարավոր չէ:
Նոյեմբերյանում, ցավոք, սպորտով լավ զբաղվելու հնարավորություն չունեինք: Սակայն, ես սիրել եմ սպորտը: Միակ սպորտային նվաճումս` համալսարանի վոլեյբոլի չեմպիոն բանասիրական ֆակուլտետի հավաքականի կազմում:
- Ի՞նչն եք սիրում Ձեր Հայրենիքում եւ ինչի համար: Չէ՞ որ այն այնքան հեռու է կատարյալ լինելուց...
- Դա բացատրության ենթակա չէ: Մի անգամ գրել եմ, որ Հայաստանը պետք է մանրամասն սիրել, քանի որ այն շատ է: Ինչպե՞ս չսիրել Հայրենիքը…
- Շարունակեք արտահայտությունը. “Վանո Սիրադեղյանը...": Ո՞վ է նա` Վանո Սիրադեղյանը:
- Վանո Սիրադեղյանը բարի չէ, բայց չար էլ չէ:
- Ինչո՞ւ այսօր Ձեզ չեն ընդունում որպես ուղղակի ներքին գործերի նախարար, այլ որպես յուրատեսակ կուռք:
- Կփորձեմ այս կերպ բացատրել. ժողովուրդը, եթե կարելի է նման կերպ արտահայտվել, բաշխում է դերերը եւ յուրաքանչուր քաղաքական գործչի մեջ կենտրոնացնում որեւէ հատկանիշ, որն առանձին բնորոշ է բոլոր մնացածներին: Նախագահը վստահություն եւ հանգստություն է մարմնավորում, Վազգեն Սարգսյանը`անձնազոհություն… Իսկ ինձ որոշակի հակասություն է բաժին ընկել…
Lուսանկարը` Մ. Ղալեչյանի արխիվից
Վանո Սիրադեղյանը, Լեուն Ներսիսյանը, Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը եւ Վազգեն Սարգսյանը
- Ձեր կողմից հիշատակված անձինք շարունակո՞ւմ են Ձեր ընկերները մնալ: Եվ ընդհանրապես, վերջին տարիների ընթացքում ավելի շատ ընկերներ ձե՞ռք եք բերել, թե՞ կորցրել եք:
- Իմ կյանքն այնպես է դասավորվել, որ կյանքիս որոշ փուլերում կորցնում էի հին ընկերներիս: Իհարկե, վատ է մոռանալ հին ընկերներին, սակայն այդ առումով ես իմ տեսությունն ունեմ, որի իմաստը հետեւյալն է. երբ բարձրանում ես սոցիալական տեսանկյունից, այն մարդկանց քանակը, որոնց հետ շփվում ես, բնականաբար, աճում է: Սակայն իմ տեսակի մարդու շփման էներգիան սահմանափակ է: Շարժման սկզբում ես դեմքով շուրջ 20 000 մարդ էի ճանաչում: Անուններով` մի քանի հարյուր, սակայն նման կերպ երկար չէր կարող շարունակվել: Այդ ժամանակահատվածում ես մոռացա կամ ինձանից հեռու գնացին իմ մանկության ընկերները, համակուրսեցիները: Ես ուղղակի չէի կարող նման լարվածության դիմանալ: Ժամանակին գրական շրջապատի ընկերներս երկրորդ պլան մղեցին մանկությանս ընկերներին, իսկ Շարժման տարիներին` Շարժման ընկերները ետ մղեցին գրող-ընկերներիս:
Այո, ես այդ մարդկանց իմ ընկերներ եմ համարում, սակայն ոչ մեկին խորհուրդ չեմ տալիս եւ ինքս նախագահին ընկեր չեմ համարում, քանի որ «նախագահ» հասկացությունը շատ բարձր է: Ժողովրդի կողմից ընտրված նախագահը պետք է դադարի ընկեր, եղբայր, տեքր լինել… Իսկ մնացածների հետ մենք ընկերներ ենք, եւ ես ուզում եմ հուսալ, որ ոչ մեկս մինչ օրս չի փոշմանել այդ ընկերության մասին:
Ամեն դեպքում, ես շատ կուզենայի, որպեսզի, պետության շահերից ելնելով, մեր հարաբերությունները դադարեին ընկերական լինել՝ առանց փոխադարձ վստահության միջավայրը կորցնելու:
- Հեռանանք լուրջ հարցերից: Ֆրանսիացիներն ասում են՝ "Շեղշե լյա ֆամ": Դուք Ձեզ համարո՞ւմ եք այդ փնտրողներից մեկը, եւ ի՞նչպիսի կանայք են Ձեզ ավելի դուր գալիս` շիկահերնե՞րը, թե՞ սեւահերները:
- Շիկահերներին հաճելի է դիտել ֆիլմերում եւ ամսագրերում, սակայն հոգով ես կնոջ հայկական կերպարին եմ հավանություն տալիս:
-  Եղե՞լ է արդյոք Ձեր կյանքում այնպիսի պահ, որ Դուք զգացել եք Ազատության համը:
-  Ոչ: Եվ, երեւի թե, այլեւս չի լինի:
-  Արվեստի մարդիկ հիմնականում ռոմանտիկներ են: Իսկ Դո՞ւք, պարոն Սիրադեղյան:
- Ես երբեք ռոմանտիկ չեմ եղել, եւ ինձ համար ռոմանտիզմն երբեք սիրո առարկա չի եղել: Ես կարող եմ համակերպվել ռոմանտիկի հետ միայն այն դեպքում, եթե նա այլ գերորակներ ունենա: Ես ռոմանտիկներին չեմ սիրում եւ անգամ կարծում եմ, որ ինչ-որ չափով ռոմանտիզմը խելքի բացակայության նշան է: Ես երբեք, անգամ մանուկ ժամանակ, հեքիաթներ չեմ կարդացել: Թող ռոմանտիկները լինեն, բայց ինձանից հեռու:
- Ձեր չիրագործված երազանքը…
- Սեփական տուն ունենալը:
- Պատմեք Ձեր ընտանիքի, երեխաների մասին:
- Երեխաներս բավականին մեծ են, ես արդեն թոռներ ունեմ: Որդիս տեխնիկայով է հետաքրքրվում, չցանկացավ բուհ ընդունվել, 2 տարի ներքին գործերում է ծառայել: Նա իր պլաններն ունի: Նա մի քիչ ինձ նման է, քանի որ ես էլ եմ ուշ հասունացել: Փոքր տղաս 15 տարեկան է: Առաջ նկարում էր, հիմա` ոչ: Ես հույս ունեմ, որ նրանց թերությունները ժամանակի հետ կանհետանան, ինձ մոտ էլ է այդպես եղել: Ես երիտասարդ, գեղեցիկ կին ունեմ: Ամենայն հավանականությամբ, մենք երեխա կունենանք: Ապրում ենք պետական առանձնատանը, մեր տունը չունենք, չնայած Քաղխորհուրդը խոստացել է…
- Ինչպե՞ս եք կարծում, որպես հայր, որը թեկուզ եւ զբաղված է պետական կարեւորության գործերով, Դուք Ձեր երեխաներին տվե՞լ եք այն ամենը, ինչ պետք է տայիք:
- Վերջին տարիների ընթացքում ժամանակ չեմ ունեցել լրջորեն զբաղվելու երեխաներով: Միգուցե այդ տաղանդը չունեմ… Ըստ իս, տվյալ հարցերով պետք է մայրը զբաղվի, քանի որ հույս դնել այն հոր վրա, ով գրող է եղել, ապա քաղաքական գործիչ դարձել, այնքան էլ հեռանկարային չէ:
-  Ինչպիսի՞ գրականություն եք սիրում:
- Ներկա պահին ոչինչ չեմ կարդում: Ամենասիրած հեղինակներս Ֆոլքները, Չեխովը, Շերվուդ Անդերսոնն են:
- Ինչպիսի՞ն են Ձեր երաժշտական նախասիրությունները:
- Տարբեր են, այդ թվում նաեւ դասական երաժշտություն: Սակայն վերջին 4 տարիների ընթացքում ես զրկված էի երաժշտություն լսելու հնարավորությունից: Միայն հիմա, երբ ինքս մեքենա եմ վարում, կարողանում եմ երաժշտություն լսել:
- Ի՞նչ եք սիրում ըմպել եւ ուտել:
-  Ուտելիքի հարցում բացարձակապես պահանջկոտ չեմ: Ուսանողական եւ գրական տարիներին գարեջուր էի շատ սիրում, սակայն, ցավոք, այն վնասակար է առողջության համար: Առիթից առիթ սիրում եմ օղի, կոնյակ, վիսկի խմել, ինչպես եւ բոլոր հայերը, ռուսները…
- Թվարկեք այն հատկանիշները, որոնք ձգտում եք սերմանել Ձեր երեխաների մեջ:
- Կպատասխանեմ հոր եւ որդու դիրքից: Առաջին հերթին շատ կցանկանայի, որ նրանք տղամարդ լինեն: Ես այդ հասկացության մեջ ընդգրկում եմ անկեղծությունը, ազնվությունը, ուժը, պատիվը…
- Չե՞ք հոգնել ներկայիս ապրելակերպից: Մշտական հեռախոսազանգեր, չնորմավորված աշխատանքային օր, թիկնապահներ…
- Այն ինձ ուղղակի անչափ է հոգնեցրել: Իսկ թիկնապահներն ինձ հարկավոր են, որպեսզի, օրինակ, երբ ես գնում եմ որեւէ տեղ ավտոմեքենայով, նրանք մեքենայի կողքին մնան, որպեսզի մեքենային բան չպատահի, քանի որ, եթե մի բան լինի, առաջին հերթին պետության հեղինակությունը կտուժի: Ուղղակի որպես կայունության գործոն մարդիկ պետք է գիտակցեն, որ ներքին գործերի նախարարն անձեռնմխելի է: Ծիծաղելի դեպքերն էլ ավելի են վարկաբեկում մարդուն:
Փաստացի, ես անձնական կյանք չունեմ: Շաբաթ եւ կիրակի օրերին ես թողնում եմ թիկնապահներին եւ որոշ ժամանակ «փախչում» ավտոմեքենայով: Ճիշտ է, «գաիշնիկները» միեւնույն է «բռնացնում են»...
Վերջերս մեկ շաբաթով Սանկտ-Պետերբուրգ էի մեկնել` մեկ ու կես տարվա ընթացքում առաջին անգամ ինձ թույլ տալով հանգստանալ: Չեք պատկերացնի, թե ինչ հաճույք էր` ուղղակի նստել սրճարանում եւ սուրճ ըմպել` գիտակցելով, որ ոչ ոք քեզ չի ճանաչում եւ չի բղավի. «Վայ, Վանոն»:
- Ինչի՞ց է վախենում Վանո Սիրադեղյանը եւ ո՞ւմ առջեւ է զգում ամենամեծ պատասխանատվությունը:
- Վախենում եմ անհեթեթ մահից: Մահից ընդհանրապես չեմ վախենում , նման խնդիր չկա: Սակայն, երբ պատկերացնում եմ, որ կարելի է փողոցով քայլել եւ մահանալ պատահաբար գլխիդ ընկած քարից, տհաճ զգացողություն եմ ունենում:

Это интервью с Вано Сирадегяном было опубликовано в мае 1994 года в русскоязычной газете «Максимум». Учитывая тот факт, что сегодня не представляется возможным сделать новое интервью с Вано Сирадегяном для рубрики Persona, мы решили представить вам эту своеобразную «ретроспективу».
- Расскажите о своем детстве.
- Естественно, лучшие воспоминания – из детства. Родился я в Ноемберянском районе, на берегу реки Дебед, на границе с Грузией. Семья была большая: детей было 9. До меня родились четверо, после – трое братьев и сестер. Я и моя сестра – двойняшки.
Практически 6-7 месяцев мы жили "на воле", питаясь дарами природы, не считая, конечно, зимних запасов. Места, где я родился, давали прекрасную возможность развить свой внутренний мир.
- А какие мечты рождались в Вас тогда?
- Первой мечтой детства было стать инспектором ГАИ. Дело в том, что два моих брата, зять и крестный были шоферами, и инспектор ГАИ был одновременно самым ужасным и авторитетным человеком для них.
- По какой причине Вас в детстве доводили до слез?
- Плакал, когда старший брат не давал поводить машину. Это было действительно тяжелое переживание.
- С точки зрения дня сегодняшнего, Вы добились всего того, к чему стремились, или есть какие-то неосуществленные планы, задачи?
- Анализируя свои планы, я испытываю довольно неприятное чувство, заключающееся в сознании того, что времени жить не осталось. Когда задумываюсь о том, что хотел бы иметь нормальный дом, свой сад, что нормально для любого человека, а тем более для родившегося в деревне, по коже пробегает неприятный холодок, напоминающий о том, что время безвозвратно упущено. Темп нормальной жизни в последние годы настолько ускорился, что я явственно чувствую, что этого времени у меня уже нет.
- То есть, Вы считаете, что Вам не удастся воплотить в жизнь известную притчу о том, что каждый мужчина должен вырастить сына, посадить дерево и построить дом?
- Чувствую, что в последние 5-6 лет я упустил возможность нормально заняться воспитанием сыновей. Естественно, мои сыновья не получили того, что должны были получить от отца. С постройкой дома тоже вот не вышло.
- А если не понимать буквально, считаете ли Вы себя построившим дом и посадившим дерево?
- Да, я доволен. Знаете, я никогда не стремился к чему-то глобальному, это не свойственно моей натуре. Однако, получилось так, что, тем не менее, мне довелось стать участником великих дел. Если бы этого не было, я опять-таки был бы доволен своей жизнью – литературным трудом, детьми. Сейчас тем более доволен. Так что можете считать, что я состоялся.
- Говорят, что в душе каждого юноши есть чуточку Гамлета. А как он проявлялся в Вас, господин Сирадегян?
- Наверное, как и у всех в этом возрасте, поскольку в эту пору чувства, переживания чересчур глубоки. Выделить что-то одно я не могу, каждый день был полон внутреннего драматизма.
- Опишите поступок, которого Вы сами от себя не ожидали...
- Это было в 15 лет, когда я впервые влюбился. В этом возрасте выяснение отношений между мальчишками – дело вполне обычное. Но мы жили бок о бок с азербайджанцами, которые нас притесняли. В ежедневных переделках всегда страдали мы, поскольку их всегда было несравненно больше. А когда я влюбился, то сам как-то раз затеял драку, что было абсолютно нетипично для меня, я действительно удивился этому. Просто я не мог допустить, чтобы девушка, которая приехала к нам из Еревана и в которую я влюбился, увидела, что нас притесняют. "Верха" над нами с того дня они больше не имели.
С детства я не приемлю атмосферу ненависти. Драки, ругательства, "разборки" были абсолютно не по мне. У меня была более поэтическая натура. Но тогда все это, даже страх, улетучилось. С этого момента, в пору становления мужчиной, начался новый этап в жизни. А поводом послужила любовь.
фотография из оригинальной публикации
- Расскажите о своей литературной деятельности. Вас часто упоминают в качестве писателя, но мало кто знает, какой писатель Вано Сирадегян...
- Мало или совсем не знают обо мне, как о писателе, те, кто не читает по-армянски. Я печатаюсь с 1978 года, и литературные круги Еревана прекрасно знают, какой писатель Вано Сирадегян. А люди, которые когда-то работали в ЦК КП или ВЛКСМ, а теперь оказались в литературных кругах и считают себя сведущими в области литературы, меня не читали. А если бы и прочитали, то не поняли бы, поскольку то течение, которое возглавил Грант Матевосян, а продолжили я и другие молодые писатели, нельзя воспринять простым знанием армянского алфавита. Нужно иметь понятие о литературе в целом. Не знает меня как писателя и поколение, оформившееся в последние 5-6 лет, которое просто не успело...
- Когда Вы написали свое последнее литературное произведение?
- Когда началось движение, у меня еще была одна незаконченная вещь, которую я закончил в мае 1988, после сумгаитских событий, то есть, к тому времени я еще окончательно не ушел из литературы.
- А сейчас нет времени или желания?
- Есть, конечно, какая-то тоска. Но сейчас я думаю о литературе ровно столько, сколько, к примеру, управляющий банка или машинист локомотива, думающий, что когда-нибудь что-нибудь напишет. Прошлое сегодня я воспринимаю совсем по-другому. Для того, чтобы писать, в человеке с детства должно быть определенное эстетическое восприятие мира. А так, у меня 5-6 лет полного провала, и чтобы снова начать писать, я должен "выйти" из этой жизни, пожить несколько лет прежней жизнью, чтобы я смог воспринимать окружающее с художественной точки зрения.
- То есть, получается, что у Вас сегодня не возникает желания "выйти" из этой жизни?
- Сегодня это желание не зависит от меня. Если бы даже у меня и была подобная возможность, я бы еще подумал. На мне определенная ответственность: то, что мы начали, должно иметь достойное завершение. Я имею в виду завершение карабахской войны и нормальное существование республики до следующих президентских выборов. Считаю это одной из моих главнейших задач, вне зависимости от того, кто победит на выборах. Я обязан дойти со своими друзьями до этого. А потом подумаем. Конечно, заниматься литературой несравненно более приятное занятие. Хотя, я боюсь: получится ли после этих 5-6 лет? А вдруг не получится...
- А насколько сильно отличается мировоззрение Вано Сирадегяна-писателя и Вано Сирадегяна-политического деятеля?
- Очень сильно. Это совсем разные люди. Я поясню: обычный человек воспринимает стену, проезжающую машину буквально. Если человек не обладает возможностью смотреть на окружающее художественным взором – это не беда, просто ему не дано это. А людей искусства интересует не столько сама стена, сколько то, что может быть скрыто за ней.
Когда я писал, мой мозг напряженно ловил каждую информацию, каждый образ и фильтровал их. Сегодня же я настолько занят абсолютно иными проблемами, что и мировоззрение, естественно, поменялось.
- А в чем тогда беда для человека? Когда человек перестает быть человеком?
- Человек перестает быть человеком тогда, когда бывает тяжело болен. Даже если человек преступник или обуян жаждой наживы, так или иначе, в какие-то моменты, ему все-таки не чуждо ничто человеческое. Боль же полностью застилает тьмой глаза человека, уничтожает его разум.
- Чем Вы заполняете свободные минуты, когда бываете дома? Любите возвращаться домой?
- Я прилагаю неимоверные усилия, чтобы не уставать, что тоже в свою очередь утомляет. А дом, конечно, успокаивает, но бывает так мало времени до сна. Лучшим способом отдыха для меня всегда было чтение газет, что, конечно, не может нравиться домашним. Но сейчас я лишен и этой возможности, поскольку всегда любил читать московские газеты, а сейчас мы их не получаем...
- Ваше мнение об армянской прессе? Можно ли назвать ее "четвертой властью"?
- Я не люблю партийную прессу, а в подобные переходные периоды политизировано все, в том числе и пресса. Понятия "свободная пресса" сейчас не существует, но я думаю, что в течение 3-4 лет она появится, и все газеты станут отражать интересы той или иной социальной группы. Сейчас же нашу прессу читаю с трудом, хотя уже сегодня могу выделить газеты, которые близки к тому, чтобы считаться свободной прессой - "Лрагир", "Максимум", "Браво", "Айсор".
- А теперь поговорим о телевидении...
- Я почти никогда не смотрел армянское телевидение, ни до Движения, ни сейчас, предпочитая московское. Я не люблю провинциальное телевидение, будь оно грузинским, молдавским или армянским. Вероятно, что-либо в будущем появится, а второклассного телевидения я не люблю.
- Господин Сирадегян, древние говорили: "In vino veritas"("Истина в вине"). Что скажете Вы?
- Я так не думаю. Вино просветляет мозг на очень короткое время, а отупляет – на очень долгое. Трезвый взгляд (в буквальном смысле) на жизнь – наилучший способ познать истину. Я это осознал до 25 лет, когда, вернувшись из армии, еще не пил и не курил.
- Вы ведете здоровый образ жизни? В каких вы взаимоотношениях со спортом?
- Конечно, не такой здоровый, как до 25 лет, но, понимаете, при такой напряженной работе не вести здоровый образ жизни просто невозможно.
У нас в Ноемберяне не было возможности, к сожалению, на уровне заниматься спортом. А спорт я люблю. Единственное спортивное достижение – чемпион университета по волейболу в составе сборной команды филфака.
Фото: Из архива М. Глечяна
Вано Сирадегян, Левон Нерсисян, Левон Тер-Петросян и Вазген Саргсян
- Что Вы любите в своей Родине и за что? В ней ведь все так далеко от совершенства...
- Это не поддается объяснению. Я как-то написал, что Армению надо любить детально, так как ее очень много. Если не любить свою Родину, то что же еще остается делать?
- Продолжите фразу "Вано Сирадегян - ...". Кто он – Вано Сирадегян?
- Вано Сирадегян не добрый, но и не злой.
- Почему сегодня Вас воспринимают не как просто министра внутренних дел, а как своеобразного идола?
- Попытаюсь объяснить следующим образом: народ, если можно так выразиться, распределяет роли и концентрирует в каждом политическом деятеле какое-либо качество, присущее по отдельности всем остальным. Президент олицетворяет собой уверенность и спокойствие, Вазген Саргсян – самоотверженность... Мне же досталась некая противоречивость...
- Люди, о которых Вы упомянули, продолжают оставаться Вашими друзьями? И вообще, за последние годы Вы больше приобрели или потеряли друзей?
- Моя жизнь сложилась таким образом, что на определённых этапах жизни я терял старых друзей. Конечно, нехорошо забывать старых друзей, но у меня на этот счет есть своя теория, суть которой такова: поднимаясь в социальном плане, количество людей, с которыми общаешься, естественно, увеличивается. Но энергия общения человека, по крайней мере, моего склада, ограничена. В начале Движения я знал в лицо примерно 20000 человек. По именам – несколько сотен, но так продолжаться долго не могло. За это время я забыл или от меня отстранились друзья детства, однокурсники: я просто не мог выдержать подобного напряжения. В-свое время друзья в писательской среде вытеснили на второй план друзей детства, в годы Движения – друзья по Движению вытеснили друзей-писателей.
Да, я считаю этих людей своими друзьями, но никому не советую и сам не считаю президента другом, поскольку понятие "президент" – слишком высокое. Президент, избранный народом, должен перестать быть другом, братом, зятем... А с остальными мы друзья, и я хочу надеяться, что никто из нас по сей день не пожалел об этой дружбе.
Тем не менее, я бы очень хотел, чтобы, исходя из интересов государства, наши отношения прекратили бы быть дружескими, не теряя атмосферы взаимного доверия.
- Отступим от серьезных вопросов. Французы говорят: "Шерше ля фам". Вы считаете себя одним из этих искателей, и какие женщины Вам нравятся больше: брюнетки или блондинки?
- На блондинок приятно смотреть в кино или журналах, но душой я привязан к армянскому типу женщин.
- Был ли в Вашей жизни миг, когда Вы вкусили чувство Свободы?
- Нет. И, по-видимому, уже не будет.
- Люди искусства в большинстве своем романтики. А Вы, господин Сирадегян?
- Я никогда не был романтиком, и романтизм для меня никогда не являлся объектом любви. Я могу ужиться с романтиком только в том случае, если он обладает какими-то другими сверхкачествами. Я не люблю романтиков и даже считаю, что романтизм в некоторой мере – признак отсутствия ума. Я никогда, даже в детстве, не читал сказок. Пусть романтики существуют, но от меня держатся подальше.
- Ваша несбывшаяся мечта?
- Иметь свой дом.
- Расскажите о своих детях, семье...
- Дети мои достаточно большие, у меня уже есть внуки. Сын увлекается техникой, в ВУЗ поступать не захотел, отслужил 2 года во внутренних войсках. У него есть свои планы. Он несколько похож на меня, поскольку я тоже поздно созрел. Младшему сыну – 15 лет. Когда-то он рисовал, теперь, правда, нет. Я надеюсь, что их недостатки со временем исчезнут, так было и со мной. У меня молодая, красивая жена. Скорее всего, у нас будет ребенок. Живем на государственной даче, своего дома нет, правда, в Горсовете обещали...
- Как Вы считаете, как отец, пусть и обремененный делами государственной важности, дали своим детям то, что должны были дать?
- В течение последних лет у меня не было времени серьезно заняться детьми. А может, у меня и нет этого дара... По-моему, в подобных случаях эту миссию должна взять на себя мать, поскольку надеяться на отца, который был писателем, а теперь стал государственным деятелем – не особо перспективное занятие.
- Какую литературу Вы любите?
- Сейчас ничего не читаю. Назову авторов, которых люблю больше всего – Фолкнер, Чехов, Шервуд Андерсон.
- Каковы Ваши музыкальные пристрастия?
- Разные, в том числе – классическая музыка. Однако в последние 4 года я был лишен возможности слушать музыку. Только теперь, когда я сам вожу машину, удается послушать.
- Что любите есть и пить?
- В вопросах еды я абсолютно непривередлив. В студенческие и писательские годы обожал пиво, но, к сожалению, оно вредно для здоровья. От случая к случаю люблю выпить водки, коньяк, виски, как и все армяне, русские...
- Перечислите качества, которые стремитесь привить своим детям?
- Я отвечу с позиции отношений отца с сыном. В первую очередь, я бы очень хотел, чтобы они были бы мужчинами. Я включаю в это понятие открытость, честность, физическую силу, честь...
- Вы не устали от нынешнего образа жизни? Постоянные телефонные звонки, ненормированный рабочий день, телохранители...
- Он мне просто осточертел. А телохранители мне нужны на тот случай, когда, например, я еду куда-то на машине, они остаются рядом с машиной, чтобы с ней ничего не случилось, поскольку случись что-нибудь, пострадает в первую очередь престиж государства. Просто как фактор стабильности люди должны сознавать, что министр внутренних дел неуязвим. Нелепые случаи более всего дискредитируют человека.
Фактически, у меня нет и намека на личную жизнь. По субботам и воскресеньям я отпускаю телохранителей и на некоторое время "сбегаю" на автомобиле. Правда, "гаишники" "засекают"...
Недавно я на неделю съездил в Санкт-Петербург, впервые за полтора года позволив себе немного передохнуть. Вы не представляете, какое было наслаждение: просто сидеть в кафе, пить кофе, сознавая, что тебя никто не узнает и не закричит: "Ой, Вано!".
- Чего боится Вано Сирадегян и перед кем чувствует наибольшую ответственность?
- Боюсь нелепой смерти. Смерти вообще не боюсь, такой проблемы у меня нет. Но когда представляю, что можно идти по улице и погибнуть от случайно упавшего на голову камня, становится не по себе.