Պարզաբանում՝ չհայտարարված սուգը - Mediamax.am
Այսօրվա լրագրության մեջ նոր միտում է բացատրությունների ժանրը, որը առավել մատչելի կերպով ներկայացնում է բարդ դեպքերը կամ իրողությունները: Որոշ լրատվական սյուժեներ զարգանում են ամիսներ շարունակ, եւ հերթական նորությունը կարող է անհասկանալի լինել մեկի համար, ով ի սկզբանե չի հետեւել իրավիճակին: Բացատրությունների լրատվությունը ձգտում է ավելի հասանելի  դարձնել նման բարդ թեմաները՝ ներկայացնելով անհրաժեշտ համատեքստը ընկալման համար հարմար եւ արագ ձեւաչափով:
Շատ լրատվամիջոցներ գործարկում են բացատրությունների ժանրին նվիրված բաժիններ: Այդպես է վարվել The New York Times-ը իր the Upshot խորագրով, Bloomberg-ը՝ իր QuickTake-ով, Slate-ն, Vox Media-ն, Meduza-ն: Մեդիամաքսը նույնպես որոշել է ստեղծել այդպիսի բաժին:
Գյումրիի սպանդը խլեց յոթ անմեղ մարդու կյանք, բայց Հայաստանի պետական դրոշները չխոնարհվեցին, երկրում սուգ չհայտարարվեց: Փորձել ենք հավաքագրել հասարակությունում հնչող հարցերը եւ տալ դրանց պատասխանները:
1. Ինչպե՞ս է երկրում սուգ հայտարարվում
Հայաստանում սուգ հայտարարելու մասին իրավական կոնկրետ կարգավորում գոյություն չունի: Սուգ սովորաբար հայտարարում են մեծ թվով մարդկանց կյանք խլած աղետներից, ահաբեկչություններից, պատահարներից հետո: Հայաստանում սուգ հայտարարվել է երկրի նախագահի հրամանագրով, վարչապետի կամ կառավարության որոշմամբ:
Ազգային ժողովի «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի մեկնաբանմամբ՝ սուգ հայտարարելը կառավարության լիազորությունների շրջանակներում է, քանի որ «կառավարությունը պարտավոր է անդրադառնալ հրատապ հարցերին»:
2. Ի՞նչ է հետեւում սուգ հայտարարելուն
Նախարարություններին, գերատեսչություններին, մարզպետարաններին, Հայաստանում եւ օտարերկրյա պետություններում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչություններին հանձնարարվում է խոնարհել պետական դրոշը:
Արտաքին գործերի նախարարությունում եւ արտերկրում ՀՀ դեսպանություններում եւ հյուպատոսություններում բացվում են սգո գրքեր:
Երկրում եւ հեռուստատեսային եթերում դադարեցվում են զվարճալի եւ ժամանցային միջոցառումներն ու հաղորդումները:
3. Ե՞րբ եւ քանի՞ անգամ է սուգ հայտարարվել Հայաստանում
Ինչպես այսօր գրում է «Առավոտ» օրաթերթը, առաջին անգամ Հայաստանում սուգ է հայտարարվել 1992 թվականի ապրիլի 17-ին՝ Արցախի Գերագույն խորհրդի նախագահ Արթուր Մկրտչյանի հուղարկավորության օրը:
Հայաստանում նորից սուգ հայտարարվել է երկու տարի անց՝ 1994 թ. օգոստոսի 26-28-ին՝ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Վազգեն Առաջին Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի մահվան, ապա 1999 թվականի հուլիսի 6-8-ին՝ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Առաջին Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի մահվան կապակցությամբ:
Նույն թվականի հոկտեմբերի 27-ին Ազգային ժողովի նիստում տեղի ունեցած ողբերգության հետեւանքով պետական-քաղաքական գործիչների զոհվելու կապակցությամբ պետական դրոշը խոնարհված մնաց 3 օր:
Հայաստանում սուգ է հայտարարվել նաեւ.
2006 թվականին՝ 113 մարդու կյանք խլած Երեւան-Սոչի ինքնաթիռի աղետից հետո;
2007 թվականի մարտի 28-ին՝ ՀՀ վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանի մահվան կապակցությամբ;
2009 թվականի հուլիսի 16-ին՝ Երեւան-Թեհրան չվերթն իրականացնող ինքնաթիռի՝ 168 մարդու կյանք խլած վթարից հետո:
2008 թվականի մարտի 1-ի արյունալի իրադարձություններից հետո Հայաստանում սուգ չհայտարարվեց:
4. Ին՞չ է ասել նախագահը
2008 թվականի մարտի 26-ին իր բլոգում արված գրառման մեջ ՀՀ նախագահի պաշտոնը նոր ստանձնած Սերժ Սարգսյանը այսպես էր բացատրել մարտի 1-ից հետո սուգ չհայտարարելը.
«Ինչ վերաբերվում է սուգ հայտարարելուն, սովորաբար սուգ հայտարարում են այն դեպքերում, երբ հասարակությունը միանշանակ գնահատական է տալիս տեղի ունեցածին, երբ տեղի ունեցածը որևէ շահարկման հնարավորություն չի թողնում: Այս դեպքում գործ ունենք այլ իրավիճակի հետ, հասարակության մի մասը չի հասկանում, թե ինչ է տեղի ունեցել, մենք դեռ փորձում ենք պարզել իրականությունը, ընթանում է քննություն: Սա, իհարկե, չի նվազեցնում ողբերգության չափը, որի համար անկեղծորեն ցավում ենք»:
5. Ինչո՞ւ սուգ չհայտարարվեց
Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը հայտարարեց, որ «որեւէ կարգավիճակ, տրադիցիաներ մեզանում չեն ձեւավորվել»:
Նրա պարզաբանմամբ, «սուգ հայտարարում են, որպեսզի ժողովուրդը զգոնանա, ինքը՝ ժողովուրդն այդ օրն արդեն ոտքի էր կանգնել»:
«Պաշտոնական, պրոտոկոլային խնդիրները մի բան է, մի այլ բան է, երբ ժողովուրդը ինքն է որոշում եւ կարողանում է եւ խորապես սգալ, եւ մեկը մյուսին ամոքել»,- ասել է Գալուստ Սահակյանը:
Կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը եւս ասել էր, որ Հայաստանում սուգ հայտարարելու մշակույթը բացակայում է:
Սուգ հայտարարելուն կողմ էր արտահայտվել Գյումրիի քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանը՝ նշելով, որ քաղաքապետարանը սուգ հայտարարելու իրավասություն չունի:

Объяснение: необъявленный траур - Mediamax.am
Новым трендом в современной журналистике становится жанр объяснений, который в доступном формате рассказывает о сложных событиях и явлениях. Некоторые новостные сюжеты развиваются на протяжении долгих месяцев, а потому очередная новость в длинной череде событий может быть абсолютно бесполезна тем, кто не следил за ситуацией с самого начала.
Многие медиа запускают разделы, посвященные жанру объяснений. Так сделали The New York Times с рубрикой the Upshot, Bloomberg с их QuickTake, Slate, Vox Media, Meduza. Медиамакс также решил запустить аналогичный раздел.
Гюмрийская бойня забрала жизни семи невинных людей, однако государственный флаг Армении не был приспущен - траур в стране объявлен не был. Мы попытались собрать звучащие в обществе вопросы и найти ответы на них.
1. Как объявляется траур?
В Армении нет четкой юридической регламентации относительно порядка объявления траура. Как правило, траур объявляется после бедствий, терактов или происшествий, повлекших за собой многочисленные жертвы. В Армении траур объявлялся указом президента, решениями премьер-министра или правительства.
Депутат Национального собрания от «Наследия» Заруи Постанджян считает, что объявление траура находится в компетенции правительства.
2. Что происходит после объявления траура?
Министерствам, ведомствам, региональным властям и армянским диппредставительствам за рубежом отдается распоряжение приспустить государственные флаги.
В Министерстве иностранных дел, армянских посольствах и консульствах за рубежом открываются книги соболезнований.
Прекращается проведение развлекательных мероприятий и их демонстрация по телевидению.
3. Когда и сколько раз в Армении объявлялся траур?
Как сегодня пишет газета «Аравот», впервые в Армении траур был объявлен 17 апреля 1992 года - в день похорон председателя Верховного совета Арцаха Артура Мкртчяна.
Траур был вновь объявлен 26-28 августа 1994 года по случаю кончины Католикоса Всех Армян Вазгена Первого и 6-8 июля 1999 года - в связи с кончиной Католикоса Всех Армян Гарегина Первого.
После трагедии, произошедшей 27 октября того же года в здании Национального собрания, когда погибли сразу несколько армянских политических-государственных деятелей, государственный флаг был приспущен в течение 3 дней.
Кроме того, траур в Армении объявлялся:
В 2006 году – после крушения самолета, совершавшего рейс Ереван-Сочи, когда погибли 113 человек;
28 марта 2007 года – в связи с кончиной премьер-министра Армении Андраника Маргаряна;
16 июля 2009 года, после крушения самолета, совершавшего рейс Ереван-Тегеран и унесшего жизни 168 человек.
После событий 1 марта 2008 года траур в Армении объявлен не был.
4. Что говорил президент?
26 марта 2008 года в своем блоге новоизбранный президент Армении Серж Саргсян следующим образом объяснил решение воздержаться от объявления траура:
«Что касается объявления траура, то обычно его объявляют в тех случаях, когда общество дает происходящему однозначную оценку, когда события не оставляют места для спекуляций. В данном случае мы имеем дело с иной ситуацией: часть населения не понимает, что произошло. Мы пока пытаемся выяснить правду, ведется следствие. Это, конечно, не умаляет масштаба трагедии, о которой мы все искренне сожалеем».
5. Почему не был объявлен траур?
Спикер Национального собрания Галуст Саакян заявил, что «у нас не сформированы статусы, традиции».
По его словам, «траур объявляется для мобилизации народа, а в эти дни народ сам встал на ноги».
«Одно дело официальные протокольные вопросы, другое – когда народ решает за себя, сам скорбит, и люди утешают друг друга», - сказал Галуст Саакян.
Министр образования и науки Армен Ашотян также сказал, что в Армении отсутствует культура объявления траура.
В пользу объявления траура высказался мэр Гюмри Самвел Баласанян, отметив при этом, что мэрия не обладает подобными полномочиями.