Պարզաբանում՝ չհայտարարված սուգը - Mediamax.am
Այսօրվա լրագրության մեջ նոր միտում է բացատրությունների ժանրը, որը առավել մատչելի կերպով ներկայացնում է բարդ դեպքերը կամ իրողությունները: Որոշ լրատվական սյուժեներ զարգանում են ամիսներ շարունակ, եւ հերթական նորությունը կարող է անհասկանալի լինել մեկի համար, ով ի սկզբանե չի հետեւել իրավիճակին: Բացատրությունների լրատվությունը ձգտում է ավելի հասանելի  դարձնել նման բարդ թեմաները՝ ներկայացնելով անհրաժեշտ համատեքստը ընկալման համար հարմար եւ արագ ձեւաչափով:
Շատ լրատվամիջոցներ գործարկում են բացատրությունների ժանրին նվիրված բաժիններ: Այդպես է վարվել The New York Times-ը իր the Upshot խորագրով, Bloomberg-ը՝ իր QuickTake-ով, Slate-ն, Vox Media-ն, Meduza-ն: Մեդիամաքսը նույնպես որոշել է ստեղծել այդպիսի բաժին:
Գյումրիի սպանդը խլեց յոթ անմեղ մարդու կյանք, բայց Հայաստանի պետական դրոշները չխոնարհվեցին, երկրում սուգ չհայտարարվեց: Փորձել ենք հավաքագրել հասարակությունում հնչող հարցերը եւ տալ դրանց պատասխանները:
1. Ինչպե՞ս է երկրում սուգ հայտարարվում
Հայաստանում սուգ հայտարարելու մասին իրավական կոնկրետ կարգավորում գոյություն չունի: Սուգ սովորաբար հայտարարում են մեծ թվով մարդկանց կյանք խլած աղետներից, ահաբեկչություններից, պատահարներից հետո: Հայաստանում սուգ հայտարարվել է երկրի նախագահի հրամանագրով, վարչապետի կամ կառավարության որոշմամբ:
Ազգային ժողովի «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի մեկնաբանմամբ՝ սուգ հայտարարելը կառավարության լիազորությունների շրջանակներում է, քանի որ «կառավարությունը պարտավոր է անդրադառնալ հրատապ հարցերին»:
2. Ի՞նչ է հետեւում սուգ հայտարարելուն
Նախարարություններին, գերատեսչություններին, մարզպետարաններին, Հայաստանում եւ օտարերկրյա պետություններում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչություններին հանձնարարվում է խոնարհել պետական դրոշը:
Արտաքին գործերի նախարարությունում եւ արտերկրում ՀՀ դեսպանություններում եւ հյուպատոսություններում բացվում են սգո գրքեր:
Երկրում եւ հեռուստատեսային եթերում դադարեցվում են զվարճալի եւ ժամանցային միջոցառումներն ու հաղորդումները:
3. Ե՞րբ եւ քանի՞ անգամ է սուգ հայտարարվել Հայաստանում
Ինչպես այսօր գրում է «Առավոտ» օրաթերթը, առաջին անգամ Հայաստանում սուգ է հայտարարվել 1992 թվականի ապրիլի 17-ին՝ Արցախի Գերագույն խորհրդի նախագահ Արթուր Մկրտչյանի հուղարկավորության օրը:
Հայաստանում նորից սուգ հայտարարվել է երկու տարի անց՝ 1994 թ. օգոստոսի 26-28-ին՝ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Վազգեն Առաջին Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի մահվան, ապա 1999 թվականի հուլիսի 6-8-ին՝ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Առաջին Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի մահվան կապակցությամբ:
Նույն թվականի հոկտեմբերի 27-ին Ազգային ժողովի նիստում տեղի ունեցած ողբերգության հետեւանքով պետական-քաղաքական գործիչների զոհվելու կապակցությամբ պետական դրոշը խոնարհված մնաց 3 օր:
Հայաստանում սուգ է հայտարարվել նաեւ.
2006 թվականին՝ 113 մարդու կյանք խլած Երեւան-Սոչի ինքնաթիռի աղետից հետո;
2007 թվականի մարտի 28-ին՝ ՀՀ վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանի մահվան կապակցությամբ;
2009 թվականի հուլիսի 16-ին՝ Երեւան-Թեհրան չվերթն իրականացնող ինքնաթիռի՝ 168 մարդու կյանք խլած վթարից հետո:
2008 թվականի մարտի 1-ի արյունալի իրադարձություններից հետո Հայաստանում սուգ չհայտարարվեց:
4. Ին՞չ է ասել նախագահը
2008 թվականի մարտի 26-ին իր բլոգում արված գրառման մեջ ՀՀ նախագահի պաշտոնը նոր ստանձնած Սերժ Սարգսյանը այսպես էր բացատրել մարտի 1-ից հետո սուգ չհայտարարելը.
«Ինչ վերաբերվում է սուգ հայտարարելուն, սովորաբար սուգ հայտարարում են այն դեպքերում, երբ հասարակությունը միանշանակ գնահատական է տալիս տեղի ունեցածին, երբ տեղի ունեցածը որևէ շահարկման հնարավորություն չի թողնում: Այս դեպքում գործ ունենք այլ իրավիճակի հետ, հասարակության մի մասը չի հասկանում, թե ինչ է տեղի ունեցել, մենք դեռ փորձում ենք պարզել իրականությունը, ընթանում է քննություն: Սա, իհարկե, չի նվազեցնում ողբերգության չափը, որի համար անկեղծորեն ցավում ենք»:
5. Ինչո՞ւ սուգ չհայտարարվեց
Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը հայտարարեց, որ «որեւէ կարգավիճակ, տրադիցիաներ մեզանում չեն ձեւավորվել»:
Նրա պարզաբանմամբ, «սուգ հայտարարում են, որպեսզի ժողովուրդը զգոնանա, ինքը՝ ժողովուրդն այդ օրն արդեն ոտքի էր կանգնել»:
«Պաշտոնական, պրոտոկոլային խնդիրները մի բան է, մի այլ բան է, երբ ժողովուրդը ինքն է որոշում եւ կարողանում է եւ խորապես սգալ, եւ մեկը մյուսին ամոքել»,- ասել է Գալուստ Սահակյանը:
Կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը եւս ասել էր, որ Հայաստանում սուգ հայտարարելու մշակույթը բացակայում է:
Սուգ հայտարարելուն կողմ էր արտահայտվել Գյումրիի քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանը՝ նշելով, որ քաղաքապետարանը սուգ հայտարարելու իրավասություն չունի:

Key: undeclared mourning - Mediamax.am
The genre of explanation which depict complicated phenomena and events in an accessible format is trending in modern journalism. Some news stories unfold over months, which is why the next news in the long sequence of events can make absolutely no sense to those who hasn’t followed them from the very beginning.
Many media outlets, such as The New York Times with the Upshot rubrics, Bloomberg with their QuickTake, Slate, Vox Media, Meduza, issue sections devoted to the genre of explanation. Mediamax also decided to publish a similar section - Key.
Innocent people fell victim to the Gyumri slaughter. However, the state flags in Armenia weren’t lowered: mourning wasn't declared. We tried to collect the questions voiced in the society and find answers to them.
1. How is mourning declared?
There is no distinct legal regulation on the order of declaration of mourning in Armenia. As a rule, mourning is declared after disasters, terrorist acts and incidents entailing numerous victims. In Armenia, mourning is announced by the President’s decree, Prime Minister’s or the government’s decisions.
MP from Heritage parliamentary faction of Zaruhi Postanjyan thinks that declaration of mourning is within the competence of the government.
2. What happens after mourning is declared?
Ministries, state structures, regional authorities and Armenian diplomatic representations abroad are assigned to lower the state flags.
Books of condolences are opened in the Foreign Ministry, Armenian embassies and consulates abroad.
Holding and TV screening of entertainment programs is stopped.
3. When and how many times was mourning declared in Armenia?
As Aravot newspaper wrote today, mourning was declared for the first time in Armenia on April 17, 1992, on the day of the funeral of Chairman of Supreme Council of Artsakh Artur Mkrtchyan.
Then, mourning was declared on the death of Catholicos of All-Armenians Vazgen the First on August 26-28, 1994, and upon the death of Catholicos of All-Armenians Garegin the First on July 6-8, 1999.
After the October 27 tragedy taken place in the National Assembly building where several Armenian prominent political and government figures were killed, the state flag was lowered for 3 days.
Besides the cases, Armenia declared mourning:
In 2006, after the crash of the aircraft of 113 people carrying out a flight from Yerevan to Sochi;
on March 28, 2007, on the death of Armenian Prime Minister Andranik Margaryan;
on July 16, 2009, after the crash of the aircraft of 168 people carrying out a flight from Yerevan to Sochi.
After March 1, 2008 events, there was no mourning declared in Armenia.
4. What was the President saying?
On March 26, 2008, the newly elected President of Armenia Serzh Sargsyan explained the decision on not declaring mourning in his blog:
''As a rule, mourning is declared when the society gives an unequivocal response to the incident, when the events don't leave any space for speculations. In this case, we have another situation: a part of the people don't understand what has happened. We are still trying to find out the truth, an investigation is underway. Of course, it doesn't detract the scale of the tragedy which we are all sincerely sorry about''.
5. Why wasn't mourning declared?
Speaker of the National Assembly of Armenia Galust Sahakyan stated that ''our statuses and traditions are not yet formed''.
According to him, ''mourning is declared for the people's mobilization and these days the people stood up for themselves''.
''Official protocol issues is one thing yet the people's independent choice, when they mourn and console each other, is another one'', said Galust Sahakyan.
Minister of Education and Science of Armenia Armen Ashotyan also said that Armenia lacks the culture of declaration of mourning.
Gyumri Mayor Samvel Balasanyan spoke for the declaration of mourning noting that the Mayor's Office, however, doesn't have the authority for it.