Պարզաբանում. ԵԱՀԿ Մինսկի խումբ - Mediamax.am
«Ո՞րն է ձեր սիրած խումբը» հարցին Հայաստանում կատակով պատասխանում են` «Բիթլզը» եւ «ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը»: Արդեն ավելի քան 20 տարի է, ինչ մենք լսում եւ կարդում ենք խմբի գործունեության մասին, սակայն շատերը տեղյակ չեն այս միջնորդական առաքելության հետ կապված մանրամասներին: Այդ պատճառով  որոշեցինք «Պարզաբանում» խորագրի հերթական հրապարակումը նվիրել հենց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին:
1. Ինչո՞ւ է կոչվում Մինսկի խումբ:
Թոմաս դե Վաալը իր Լեռնային Ղարաբաղին նվիրված «Սեւ այգի» գրքում գրում է.
«1992թ. Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության խորհրդաժողովը (ԵԱՀԽ), որին այն ժամանակ անդամակցում էր 49 պետություն, սկսեց կայուն հետաքրքրություն դրսեւորել հակամարտության նկատմամբ: ԵԱՀԽ առաքելությունը, ականատեսներից մեկի հուշերով, ստեղծվել է «գրեթե պատահական»՝ 1992թ. հունվարի 31-ին Պրահայի հանդիպումներից մեկին ավարտին, երբ Խորհրդաժողովին անդամակցեց նախկին ԽՍՀՄ պետությունների մեծ մասը: Հանդիպումը մոտենում էր ավարտին, երբ բրիտանացի պատվիրակը հավաքվածների ուշադրությունը հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ երկու նոր անդամների` Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ պատերազմ է ընթանում, եւ ԵԱՀԽ-ն պարտավոր է քայլեր ձեռնարկել: Որոշվեց տարածաշրջան առաքելություն ուղարկել` իրավիճակին տեղում ծանոթանալու համար: Կազմակերպության հաջորդ հանդիպմանը՝ մարտի 24-ին, որոշվեց Լեռնային Ղարաբաղի հարցի շուրջ խաղաղ համաժողով հրավիրել, եւ Բելառուսի ներկայացուցիչն անսպասելի առաջարկեց այն կազմակերպել Մինսկում: Ոչ ոք չառարկեց: Հայաստանը, Ադրբեջանը եւ ԵԱՀԽ 9 անդամ-պետություններ համաձայնեցին մասնակցել այդ հանդիպմանը՝ Լեռնային Ղարաբաղի «ընտրված» եւ «այլ» ներկայացուցիչների (ձեւակերպումը ենթադրում էր ինչպես Ղարաբաղի հայերի, այնպես էլ ադրբեջանցիների) հետ համատեղ: Այդպես էլ ծնվեց «Մինսկի համաժողովի» գաղափարը:
Հետագայում այդ հանդիպումը ռազմական գործողությունների սրման պատճառով այդպես էլ չկայացավ, սակայն անվանումը պահպանվեց: Մինսկի համաժողովը վերածվեց Մինսկի խմբի, որի առաջին համանախագահը դարձավ իտալացի դիվանագետ Մարիո Ռաֆայելին, իսկ խմբի առաջին նիստը տեղի ունեցավ ոչ թե Մինսկում, այլ Հռոմում` 1992թ. հունիսի 1-5-ին:
2. Ո՞ր երկրներն են ընդգրկված Մինսկի խմբում:
Հայաստանը, Ադրբեջանը, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները, Ֆրանսիան, Ռուսաստանը, Բելառուսը, Գերմանիան, Իտալիան, Թուրքիան, Շվեդիան, Չեխոսլովակիան (այնուհետ` Ֆինլանդիան): Ռոտացիոն սկզբունքով մշտական անդամ է նաեւ ԵԱՀԿ Եռյակը, որը կազմված է ԵԱՀԿ նախկին, ներկա եւ հաջորդ գործող նախագահներից:
Դիվանագիտական թեժ պայքար է ընթացել նաեւ այն հարցի շուրջ, թե որ երկրները պետք է ընդգրկվեն Մինսկի խմբի կազմում: Մասնավորապես, հայկական կողմը դեմ էր Թուրքիայի ներգրավմանը, ինչին բնականաբար կողմ էր Ադրբեջանը: Բաքուն, իր հերթին, չէր ցանկանում խմբում տեսնել Ֆրանսիային եւ Իտալիային` միաժամանակ առաջարկելով Մեծ Բրիտանիայի թեկնածությունը: Ի վերջո, երկարատեւ բանակցություններից եւ «առեւտրից» հետո, կողմերը հանգեցին վերոնշյալ երկրների թեկնածությանը:
3. Ե՞րբ է ձեւավորվել Մինսկի խմբի եռանախագահությունը` ի դեմս ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի եւ Ֆրանսիայի:
Սկզբնական շրջանում Մինսկի խմբում առաջնային դեր էին խաղում ԵԱՀԽ/ԵԱՀԿ-ում նախագահող պետությունները:
1993թ. Մինսկի խմբի համանախագահն էր իտալացի Մարիո Ռաֆայելին, 1994թ.՝ շվեդ Յան Էլիասոնը: Ռուս դիվանագետ (հետագայում Մինսկի խմբի համանախագահ) Վլադիմիր Կազիմիրովի հուշերով՝ այդ շրջանում ամենաակտիվը ԱՄՆ դեսպան Ջոն Մարեսկան էր, «ակտիվ էին նաեւ թուրքերը, որոնք միանշանակ աջակցում էին Ադրբեջանին` անտեսելով Մինսկի խմբի անկողմնակալության սկզբունքը»:
1994թ. ԵԱՀԿ Բուդապեշտի գագաթաժողովում ստեղծվեց Մինսկի խմբի համանախագահության ինստիտուտը:
Եռանախագահություն ինստիտուտը` ի դեմս ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի եւ ՌԴ-ի, սկսեց գործել 1997թ. փետրվարի 14-ից:
4. Ի՞նչ մանդատ ունի Մինսկի խումբը:
Հատկանշական է, որ մանդատով օժտված են համանախագահները, սակայն ոչ Մինսկի խումբը՝ որպես ԵԱՀԿ ինստիտուտ: Վլադիմիր Կազիմիրովն իր «Խաղաղություն Ղարաբաղին» գրքում գրում է. «Շատերը դիտարկում են Մինսկի խումբը որպես իրողություն՝ տեղյակ չլինելով, որ ԵԱՀԽ-ում որեւէ որոշում Մինսկի խմբի ստեղծման մասին չի եղել, եւ այն որեւէ մանդատ չունի… 1995թ. հաստատվել են համանախագահների եւ ԵԱՀԿ Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի մանդատները, սակայն Մինսկի խումբը, որպես այդպիսին, մանդատ չունի: Խմբի մասին կարելի է խոսել միայն փոխաբերական իմաստով»:
ԵԱՀԿ-ի պաշտոնական կայքում «ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների մանդատը» բաժնում նշվում է. «Բուդապեշտի համաժողովի որոշման համաձայն` 1995թ. մարտի 23-ին ԵԱՀԿ նախագահը մանդատ է շնորհում Մինսկի խմբի համանախագահներին` բանակցային գործընթացն ապահովելու եւ հակամարտության կարգավորման համար համապատասխան հիմք ձեւավորելու համար, զինված հակամարտության դադարեցման մասին կողմերի համաձայնությունը ստանալու համար, ինչը անհրաժեշտ է Մինսկի համաժողովը հրավիրելու համար, եւ խաղաղ գործընթացի աջակցությունը` ԵԱՀԿ խաղաղապահ ուժերի տեղակայմամբ: Մինսկի գործընթացը կարող է հաջողությամբ ավարտված համարվել, եթե այս բոլոր քայլերն իրականացվեն»:
Մանդատում մատնանշված են 15 քայլեր եւ գործողություններ, որոնք համանախագահները «լիակատար հավասարության եւ անաչառության» սկզբունքների հիման վրա պետք է իրականացնեն հակամարտության հանգուցալուծման համար:
5. Ի՞նչ առաջարկներով է այս տարիների ընթացքում հանդես եկել ԵԱՀԿ ՄԻնսկի խումբը:
1997թ. հուլիսին կողմերին առաջարկվել է այսպես կոչված «փաթեթային», իսկ նույն տարվա դեկտեմբերին` «փուլային» տարբերակը: 1998թ. վերջին համանախագահները հանդես եկան «ընդհանուր պետության» գաղափարով:
2001թ. տեղի ունեցավ նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Հեյդար Ալիեւի հանդիպումը ամերիկյան Քի Վեսթում, որին նախորդեցին բանակցությունների երկու փուլ Փարիզում` նախագահ Ժակ Շիրակի մասնակցությամբ: Նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանի հուշերով՝ «այն ժամանակ խոսքը Լեռնային Ղարաբաղը` Լաչինի մի հատվածով Հայաստանի սուվերենության տակ դնելու մասին էր, իսկ Ադրբեջանը պետք է իրավունք ստանար ՀՀ տարածքով անխափան կապ հաստատել Նախիջեւանի հետ»: Տարածքների վերադարձի հարցը պետք է քննարկվեր միայն Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի հստակեցումից հետո: Սակայն Բաքու վերադառնալուց եւ ներքին քննարկումներ անցկացնելուց հետո Հեյդար Ալիեւը հետքայլ արեց:
2004-2005 թթ. Մինսկի խմբի եռանախագահների միջնորդությամբ տեղի ունեցավ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարների մոտ 10 հանդիպում, որոնք ստացան «Պրահյան գործընթաց» անվանումը: Այդ բանակցությունների արդյունքում ծնվեց մի փաստաթուղթ, որը «փուլային» եւ «փաթեթային» տարբերակների տարրեր էր պարունակում: Նոր առաջարկի առանցքը Լեռնային Ղարաբաղում հանրաքվե անցկացնելու գաղափարն էր:
Ներկայում բանակցություններն ընթանում են 2007թ. միջնորդների առաջարկված Մադրիդյան սկզբունքների հիման վրա, որոնց բովանդակությունը մասամբ հրապարակվել է 2009թ. հուլիսի 10-ին Լ’Ակվիլայում՝ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների նախագահների արած հայտարարությունում:

Объяснение: Минская группа ОБСЕ - Mediamax.am
В ответ на вопрос, «какие ваши любимые группы», в Армении шутят: «Битлз» и Минская группа ОБСЕ. О Минской группе мы непрестанно слышим и читаем вот уже больше 20 лет, но многие не знают деталей этого посреднического формата. Поэтому Медиамакс решил посвятить Минской группе ОБСЕ очередной выпуск рубрики «Объяснение».
1. Почему группа называется Минской?
Томас де Ваал в своей книге «Черный сад» пишет:
«В 1992 году Совещание по безопасности и сотрудничеству в Европе (СБСЕ), в которую входили 49 государств, – начала проявлять к конфликту стойкий интерес. Миссия СБСЕ возникла, как выразился один из очевидцев, «почти случайно» в конце Пражской встречи 31 января 1992 года, на которой в члены организации были приняты большинство бывших республик СССР. Встреча уже подходила к концу, когда британский делегат обратил внимание присутствующих на то, что две только что принятые в члены Организации страны, Армения и Азербайджан, находятся в состоянии войны, и что СБСЕ обязана в этой связи что-то предпринять. Было решено направить в регион конфликта миссию СБСЕ для выяснения обстановки. На следующей встрече организации в Хельсинки 24 марта министры иностранных дел СБСЕ решили созвать мирную конференцию по Нагорному Карабаху, которую представитель Белоруссии неожиданно предложил провести в Минске. Никто не стал возражать. Армения, Азербайджан и девять других государств-членов СБСЕ согласились принять в ней участие наряду с «избранными» и «иными» представителями Нагорного Карабаха – эта формула подразумевала как армян, так и азербайджанцев Карабаха. Так и возникла идея «Минской конференции».
Эта встреча впоследствии была отменена в связи с эскалацией военных действий, однако название сохранилось. Минская конференция превратилась в Минскую группу, первым председателем которой стал бывший заместитель министра иностранных дел Италии Марио Раффаэлли. Однако первое заседание группы состоялось не в Минске, а в Риме: 1–5 июня 1992 г.
2. Какие страны входят в Минскую группу?
Армения, Азербайджан, США, Франция, Россия, Беларусь, Германия, Италия, Турция, Швеция, Чехословакия (затем Финляндия). На ротационной основе постоянным членом также является Тройка ОБСЕ, в состав которой входят действующий, бывший и будущий Действующие председатели ОБСЕ.
По поводу включения в состав Минской группы тех или иных стран также шла упорная дипломатическая борьба. В частности, армянская сторона выступала против Турции, а Баку - против Франции и Италии, настаивая на вовлечении Великобритании. В конце концов, после длительных переговоров, пришли к согласию относительно вышеупомянутой группы стран.
3. Когда сформировалась тройка сопредседателей – США, Франции и РФ?
Первоначально в Минской группе главенствующую роль играли страны, председательствующие в СБСЕ/ОБСЕ.
В 1993 году председателем Минской группы был итальянский дипломат Марио Рафаэлли, а в 1994 году – швед Ян Элиассон. Согласно воспоминаниям российского посредника Владимира Казимирова, активнее всех в Минской группе был посол США Джон Мареска, также «весьма активны были турки, которые однозначно поддерживали Азербайджан, пренебрегая принципом беспристрастности МГ».
4. Каким мандатом обладает Минская группа?
Примечательно, что мандатом наделены сопредседатели, но не сама Минская группа как институт ОБСЕ. Владимир Казимиров в своей книге «Мир Карабаху» пишет: «Многие воспринимают Минскую группу как некую данность, не ведая, что никакого решения в СБСЕ о создании МГ не было, и что у Минской группы нет никакого мандата… Позднее, в 1995 году, были утверждены мандаты сопредседателей Минской конференции и личного представителя Действующего председателя СБСЕ, но у самой Минской группы мандата нет. О мандате МГ можно говорить лишь образно, в переносном смысле».
На официальном сайте ОБСЕ в разделе «мандат для сопредседателей Минской группы» отмечается: «в соответствии с решением Будапештского саммита, 23 марта 1995 года, председатель ОБСЕ наделяет сопредседателей Минской группы мандатом для обеспечения надлежащей основы для урегулирования конфликта и обеспечения переговорного процесса; получения заключения сторонами соглашения о прекращении вооруженного конфликта для того, чтобы позволить созыв Минской Конференции; и содействовать мирному процессу путем развертывания многонациональных миротворческих сил ОБСЕ. Минский процесс может считаться успешно заключенным, если эти цели будут реализованы в полном объеме».
Непосредственно в самом мандате отмечаются те шаги и действия, которые сопредседатели «на основе полного равенства и беспристрастности» должны выполнять для урегулирования конфликта.
5. С какими предложениями выступала Минская группа?
В июле 1997 года сторонам был предложен так называемый «пакетный», а в декабре того же года - «поэтапный» вариант. В конце 1998 года посредники выступили с предложением, получившим название «общее государство».
В 2001 году состоялась встреча президентов Алиева и Кочаряна и посредников в американском Ки-Уэсте, которой предшествовали два раунда переговоров в Париже при участии Жака Ширака. По утверждению экс-главы МИД Вардана Осканяна, «в тот период речь шла о включении Нагорного Карабаха с частью Лачина под суверенитет Армении, а Азербайджан должен был получить право на бесперебойную коммуникационную связь с Нахичеваном по территории Армении». Вопрос о возврате территорий должен был обсуждаться лишь после окончательного определения статуса Карабаха. Однако по возвращению домой и внутреннего обсуждения предполагаемого соглашения Гейдар Алиев пошел на попятную.
В 2004-2005 гг. при посредничестве Минской группы состоялось порядка 10 встреч министров иностранных дел Армении и Азербайджана, получивших название «Пражский процесс», в результате чего появился документ, содержащий в себе элементы как «поэтапного», так и «пакетного» вариантов. Стержнем нового документа стала идея о проведении в Карабахе референдума.
В настоящее время переговоры ведутся на основе представленных сопредседателями Минской группы в ноябре 2007 г. Мадридских предложений, содержание которых частично было опубликовано посредниками в заявлении, сделанном Президентами стран-сопредседателей в л’Аквиле в июле 2009 г.