Պարզաբանում. ԵԱՀԿ Մինսկի խումբ - Mediamax.am
«Ո՞րն է ձեր սիրած խումբը» հարցին Հայաստանում կատակով պատասխանում են` «Բիթլզը» եւ «ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը»: Արդեն ավելի քան 20 տարի է, ինչ մենք լսում եւ կարդում ենք խմբի գործունեության մասին, սակայն շատերը տեղյակ չեն այս միջնորդական առաքելության հետ կապված մանրամասներին: Այդ պատճառով  որոշեցինք «Պարզաբանում» խորագրի հերթական հրապարակումը նվիրել հենց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին:
1. Ինչո՞ւ է կոչվում Մինսկի խումբ:
Թոմաս դե Վաալը իր Լեռնային Ղարաբաղին նվիրված «Սեւ այգի» գրքում գրում է.
«1992թ. Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության խորհրդաժողովը (ԵԱՀԽ), որին այն ժամանակ անդամակցում էր 49 պետություն, սկսեց կայուն հետաքրքրություն դրսեւորել հակամարտության նկատմամբ: ԵԱՀԽ առաքելությունը, ականատեսներից մեկի հուշերով, ստեղծվել է «գրեթե պատահական»՝ 1992թ. հունվարի 31-ին Պրահայի հանդիպումներից մեկին ավարտին, երբ Խորհրդաժողովին անդամակցեց նախկին ԽՍՀՄ պետությունների մեծ մասը: Հանդիպումը մոտենում էր ավարտին, երբ բրիտանացի պատվիրակը հավաքվածների ուշադրությունը հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ երկու նոր անդամների` Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ պատերազմ է ընթանում, եւ ԵԱՀԽ-ն պարտավոր է քայլեր ձեռնարկել: Որոշվեց տարածաշրջան առաքելություն ուղարկել` իրավիճակին տեղում ծանոթանալու համար: Կազմակերպության հաջորդ հանդիպմանը՝ մարտի 24-ին, որոշվեց Լեռնային Ղարաբաղի հարցի շուրջ խաղաղ համաժողով հրավիրել, եւ Բելառուսի ներկայացուցիչն անսպասելի առաջարկեց այն կազմակերպել Մինսկում: Ոչ ոք չառարկեց: Հայաստանը, Ադրբեջանը եւ ԵԱՀԽ 9 անդամ-պետություններ համաձայնեցին մասնակցել այդ հանդիպմանը՝ Լեռնային Ղարաբաղի «ընտրված» եւ «այլ» ներկայացուցիչների (ձեւակերպումը ենթադրում էր ինչպես Ղարաբաղի հայերի, այնպես էլ ադրբեջանցիների) հետ համատեղ: Այդպես էլ ծնվեց «Մինսկի համաժողովի» գաղափարը:
Հետագայում այդ հանդիպումը ռազմական գործողությունների սրման պատճառով այդպես էլ չկայացավ, սակայն անվանումը պահպանվեց: Մինսկի համաժողովը վերածվեց Մինսկի խմբի, որի առաջին համանախագահը դարձավ իտալացի դիվանագետ Մարիո Ռաֆայելին, իսկ խմբի առաջին նիստը տեղի ունեցավ ոչ թե Մինսկում, այլ Հռոմում` 1992թ. հունիսի 1-5-ին:
2. Ո՞ր երկրներն են ընդգրկված Մինսկի խմբում:
Հայաստանը, Ադրբեջանը, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները, Ֆրանսիան, Ռուսաստանը, Բելառուսը, Գերմանիան, Իտալիան, Թուրքիան, Շվեդիան, Չեխոսլովակիան (այնուհետ` Ֆինլանդիան): Ռոտացիոն սկզբունքով մշտական անդամ է նաեւ ԵԱՀԿ Եռյակը, որը կազմված է ԵԱՀԿ նախկին, ներկա եւ հաջորդ գործող նախագահներից:
Դիվանագիտական թեժ պայքար է ընթացել նաեւ այն հարցի շուրջ, թե որ երկրները պետք է ընդգրկվեն Մինսկի խմբի կազմում: Մասնավորապես, հայկական կողմը դեմ էր Թուրքիայի ներգրավմանը, ինչին բնականաբար կողմ էր Ադրբեջանը: Բաքուն, իր հերթին, չէր ցանկանում խմբում տեսնել Ֆրանսիային եւ Իտալիային` միաժամանակ առաջարկելով Մեծ Բրիտանիայի թեկնածությունը: Ի վերջո, երկարատեւ բանակցություններից եւ «առեւտրից» հետո, կողմերը հանգեցին վերոնշյալ երկրների թեկնածությանը:
3. Ե՞րբ է ձեւավորվել Մինսկի խմբի եռանախագահությունը` ի դեմս ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի եւ Ֆրանսիայի:
Սկզբնական շրջանում Մինսկի խմբում առաջնային դեր էին խաղում ԵԱՀԽ/ԵԱՀԿ-ում նախագահող պետությունները:
1993թ. Մինսկի խմբի համանախագահն էր իտալացի Մարիո Ռաֆայելին, 1994թ.՝ շվեդ Յան Էլիասոնը: Ռուս դիվանագետ (հետագայում Մինսկի խմբի համանախագահ) Վլադիմիր Կազիմիրովի հուշերով՝ այդ շրջանում ամենաակտիվը ԱՄՆ դեսպան Ջոն Մարեսկան էր, «ակտիվ էին նաեւ թուրքերը, որոնք միանշանակ աջակցում էին Ադրբեջանին` անտեսելով Մինսկի խմբի անկողմնակալության սկզբունքը»:
1994թ. ԵԱՀԿ Բուդապեշտի գագաթաժողովում ստեղծվեց Մինսկի խմբի համանախագահության ինստիտուտը:
Եռանախագահություն ինստիտուտը` ի դեմս ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի եւ ՌԴ-ի, սկսեց գործել 1997թ. փետրվարի 14-ից:
4. Ի՞նչ մանդատ ունի Մինսկի խումբը:
Հատկանշական է, որ մանդատով օժտված են համանախագահները, սակայն ոչ Մինսկի խումբը՝ որպես ԵԱՀԿ ինստիտուտ: Վլադիմիր Կազիմիրովն իր «Խաղաղություն Ղարաբաղին» գրքում գրում է. «Շատերը դիտարկում են Մինսկի խումբը որպես իրողություն՝ տեղյակ չլինելով, որ ԵԱՀԽ-ում որեւէ որոշում Մինսկի խմբի ստեղծման մասին չի եղել, եւ այն որեւէ մանդատ չունի… 1995թ. հաստատվել են համանախագահների եւ ԵԱՀԿ Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի մանդատները, սակայն Մինսկի խումբը, որպես այդպիսին, մանդատ չունի: Խմբի մասին կարելի է խոսել միայն փոխաբերական իմաստով»:
ԵԱՀԿ-ի պաշտոնական կայքում «ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների մանդատը» բաժնում նշվում է. «Բուդապեշտի համաժողովի որոշման համաձայն` 1995թ. մարտի 23-ին ԵԱՀԿ նախագահը մանդատ է շնորհում Մինսկի խմբի համանախագահներին` բանակցային գործընթացն ապահովելու եւ հակամարտության կարգավորման համար համապատասխան հիմք ձեւավորելու համար, զինված հակամարտության դադարեցման մասին կողմերի համաձայնությունը ստանալու համար, ինչը անհրաժեշտ է Մինսկի համաժողովը հրավիրելու համար, եւ խաղաղ գործընթացի աջակցությունը` ԵԱՀԿ խաղաղապահ ուժերի տեղակայմամբ: Մինսկի գործընթացը կարող է հաջողությամբ ավարտված համարվել, եթե այս բոլոր քայլերն իրականացվեն»:
Մանդատում մատնանշված են 15 քայլեր եւ գործողություններ, որոնք համանախագահները «լիակատար հավասարության եւ անաչառության» սկզբունքների հիման վրա պետք է իրականացնեն հակամարտության հանգուցալուծման համար:
5. Ի՞նչ առաջարկներով է այս տարիների ընթացքում հանդես եկել ԵԱՀԿ ՄԻնսկի խումբը:
1997թ. հուլիսին կողմերին առաջարկվել է այսպես կոչված «փաթեթային», իսկ նույն տարվա դեկտեմբերին` «փուլային» տարբերակը: 1998թ. վերջին համանախագահները հանդես եկան «ընդհանուր պետության» գաղափարով:
2001թ. տեղի ունեցավ նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Հեյդար Ալիեւի հանդիպումը ամերիկյան Քի Վեսթում, որին նախորդեցին բանակցությունների երկու փուլ Փարիզում` նախագահ Ժակ Շիրակի մասնակցությամբ: Նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանի հուշերով՝ «այն ժամանակ խոսքը Լեռնային Ղարաբաղը` Լաչինի մի հատվածով Հայաստանի սուվերենության տակ դնելու մասին էր, իսկ Ադրբեջանը պետք է իրավունք ստանար ՀՀ տարածքով անխափան կապ հաստատել Նախիջեւանի հետ»: Տարածքների վերադարձի հարցը պետք է քննարկվեր միայն Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի հստակեցումից հետո: Սակայն Բաքու վերադառնալուց եւ ներքին քննարկումներ անցկացնելուց հետո Հեյդար Ալիեւը հետքայլ արեց:
2004-2005 թթ. Մինսկի խմբի եռանախագահների միջնորդությամբ տեղի ունեցավ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարների մոտ 10 հանդիպում, որոնք ստացան «Պրահյան գործընթաց» անվանումը: Այդ բանակցությունների արդյունքում ծնվեց մի փաստաթուղթ, որը «փուլային» եւ «փաթեթային» տարբերակների տարրեր էր պարունակում: Նոր առաջարկի առանցքը Լեռնային Ղարաբաղում հանրաքվե անցկացնելու գաղափարն էր:
Ներկայում բանակցություններն ընթանում են 2007թ. միջնորդների առաջարկված Մադրիդյան սկզբունքների հիման վրա, որոնց բովանդակությունը մասամբ հրապարակվել է 2009թ. հուլիսի 10-ին Լ’Ակվիլայում՝ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների նախագահների արած հայտարարությունում:

Key: OSCE Minsk Group
Answering the question: “Which are your favorite groups?” Armenians joke: “Beatles and OSCE Minsk Group”. For over 20 years, we have heard and read about the Minsk group. However, only a few know the details of this mediatory format, which is why Mediamax decided to dedicate the next article of Key section to OSCE Minsk Group.
1. Why is the group called Minsk Group?
- In his book “Black Garden”, Thomas de Waal writes:
“In 1992, one organization, the forty-nine-member Conference for Security and Cooperation in Europe, the CSCE, began to take a more sustained interest. It began, in the words of one of those present, “almost as an afterthought” at the end of a meeting in Prague on 31 January 1992 at which most of the former Soviet republics were admitted to the organization. As the meeting was winding up, the British delegate pointed out that the organization had just admitted two members, Armenia and Azerbaijan, who were at war with each other and that the CSCE was obliged to do something about it. A CSCE fact-finding mission was dispatched to the region. At the organization’s next major meeting, in Helsinki on 24 March, CSCE foreign ministers resolved to hold a peace conference on Nagorny Karabakh - for which another new delegate, from Belarus, suddenly volunteered his capital, Minsk, as a venue. When no one objected, the idea of a “Minsk Conference” was born”.
However, the conference was eventually canceled because of the escalation in the fighting, so the Minsk Conference became instead the Minsk Group, with the former Italian Deputy Foreign Minister Mario Raffaelli as its first chairman. As a result, the first negotiations were actually held in Rome rather than Minsk, on June 1-5, 1992.
2. Which countries make part of the Minsk Group?
The countries are: Armenia, Azerbaijan, U.S., France, Russia, Belarus, Germany, Italy, Turkey, Sweden, Czechoslovakia (later – Finland). OSCE Troika comprising the current, former and future OSCE Chairmen-in-Office are also a permanent member on a rotation basis.
Membership to the Minsk Group of some countries was faced with stubborn diplomatic resistance. In particular, the Armenian side was against Turkey, and Baku – against France and Italy, insisting upon Great Britain’s engagement. Eventually, after long-lasting negotiations, the above mentioned list of countries was agreed upon.
3. When were the Co-Chairs- U.S., France and Russia - formed?
Originally, the Minsk Group was led by the countries chairing at CSCE/OSCE.
In 1993, the Minsk Group was chaired by Italian diplomat Mario Raffaelli, followed by Swedish Jan Eliasson in 1994. According to the memoirs of Russian mediator Vladimir Kazimirov, U.S. Ambassador John Maresca was the most active at Minsk Group. “Turks were also quite active. They unequivocally supported Azerbaijan ignoring the principle of impartiality of the Minsk Group”, he recalls.
4. Which is the Minsk Group mandate?
In his book “Peace to Karabakh”, Vladimir Kazimirov writes: “Many people perceive the Minsk Group as something given without realizing that the CSCE didn't make any decision on establishment of the Minsk Group, and the latter doesn't have any mandate... There is something like the mandate of the Minsk Conference. Later in 1995, the mandates of the Minsk Conference Co-Chairs and Personal Representative of the CSCE Chairperson-in-Office were approved, but the Minsk Group itself doesn't have a mandate. It can be spoken of only figuratively''.
The OSCE official site section Mandate for the Co-Chairmen of the Minsk Process reads:
''in accord with the Budapest Summit Decision on March 23, 1995, the Co-Chairmen will in their work be guided by the objectives of the Minsk Conference,i.e. promoting a resolution of the conflict without the use of force and in particular facilitating negotiations for a peaceful and comprehensive settlement; conduct negotiations with the parties to the conflict for the conclusion of a political agreement on the cessation of the armed conflict, and assist the Chairman-in-Office in developing a plan for the establishment, composition and operation of a multinational OSCE peace-keeping force. The Minsk Process can be considered successfully completed if the objectives are fully reached''.
The mandate itself notes the steps and actions the Co-Chairs should take to settle the conflict ''on the basis of full parity and impartiality''.
5. What proposals did the Minsk Group make?
In July 1997, the sides were proposed the so-called ''package'' and later in December 1997- ''step by step'' solutions. In late 1998, the mediators came up with the proposal titled ''common state''.
In 2001, Aliyev and Kocharyan met with mediators in Key West preceded by two rounds of talks in Paris with participation of French President Jacques Chirac. According to the former Foreign Minister Vardan Oskanian,''at that time, it was spoken about including Nagorno Karabakh with part of Lachin under the sovereignty of Armenia, and Azerbaijan should have only got the right for a regular communication with Nakhichevan through the territory of Armenia''. The issue of returning the territories should have been discussed only after the final conclusion over the Karabakh status. However, as a result of domestic discussions on the prospective agreement in Azerbaijan, Heidar Aliyev went back on his word.
With the Minsk Group mediation, there were around 10 meetings of Armenian and Azerbaijani Foreign Ministers over 2004-2005. They were referred to as ''Paris Process'' which resulted in the document containing elements of both 'step by step'' and ''package'' options. The new document hinged upon the idea of holding a referendum in Karabakh.
The talks are currently held on the basis of the Madrid Principles presented by the Minsk Group Co-Chairs in November 2007. The text was partially published by the mediators in the statement made by the Presidents of the co-chairing countries in L'Aquila in July 2009.