Պարզաբանում. սահմանադրական բարեփոխումներ - Mediamax.am
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության փետրվարի 12-ին կայացած նիստում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր. «Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգը վաղուց պատրաստ է եւ իմ սեղանին է: Ոչինչ ինձ չի խանգարել եւ չի խանգարում ստորագրել համապատասխան փաստաթուղթը եւ սկսել նոր Սահմանադրության նախագծի մշակման փուլը»:
Մեդիամաքսը «Պարզաբանում» խորագրի հերթական հրապարակումը նվիրել է սահմանադրական բարեփոխումներին:
1. Ե՞րբ եւ ինչպե՞ս է ընդունվել ՀՀ սահմանադրությունը
Հայաստանի Հանրապետության մայր օրենքը՝ Սահմանադրությունը, ընդունվել է 1995թ. հուլիսի 5-ի հանրաքվեով, ինչը հաջորդել է 1991թ. Հայաստանի Հանրապետության անկախության վերականգնմանը: 1990թ. օգոստոսի 23-ին Գերագույն խորհուրդն ընդունել է Հայաստանի անկախության մասին հռչակագիրը, որի 12-րդ կետով նախատեսվել էր Սահմանադրության, պետական մարմինների գործունեության, Հանրապետության նոր օրենսդրության մշակումը:
1995թ. հանրաքվեին մասնակցել է ընտրական իրավունք ունեցող 2,189,804 քաղաքացիներից 1,217,531-ը:  ՀՀ սահմանադրությանն «այո» է ասել 828,370 մարդ, «ոչ»՝ 349,721-ը: Այսպիսով, նախագծին կողմ է եղել ընտրական իրավունք ունեցող քաղաքացիների 55,66%-ը:
2. Ինչպե՞ս է փոփոխվում ՀՀ սահմանադրությունը
Սահմանադրությունն ընդունվում եւ փոփոխվում է հանրաքվեով, որն առաջարկում է հանրապետության նախագահը` Ազգային ժողովի առաջարկով կամ համաձայնությամբ։ «Հանրաքվեի մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն՝ «հանրաքվեի դրված նախագիծն ընդունված է համարվում, եթե կողմ է քվեարկել քվեարկության մասնակիցների կեսից ավելին, բայց ոչ պակաս, քան ցուցակներում ընդգրկված քաղաքացիների մեկ երրորդը»:
3. Ե՞րբ եւ ինչո՞ւ է փոփոխվել 1995թ. Սահմանադրությունը
Սահմանադրությունը բարեփոխելու անհրաժեշտությունն առաջացավ 2001 թվականին, երբ Հայաստանը դարձավ Եվրոպայի խորհրդի անդամ: Սահմանադրական բարեփոխումների նախագիծը հանրաքվեի դրվեց 2003 թվականին, որը, սակայն, տապալվեց: Երկու տարի անց՝ 2005թ. նոյեմբերի 27-ին, հանրաքվեի դրվեց բարեփոխումների փոփոխված նախագիծը:
Հանրաքվեին մասնակցեց  ընտրական իրավունք ունեցող 2,317,462 քաղաքացիներից 1,514,545-ը, որոնցից 1,411,711-ը կողմ քվեարկեց նախագծին:
4. Ի՞նչ էական փոփոխություններ են եղել 2005 թվականին
2005թ. կատարված փոփոխությունները վերաբերում էին հանրապետության կառավարման կարգին, իշխանությունների բաժանմանը: Ի տարբերություն 1995թ. Սահմանադրությանը՝ նշանակալիորեն կրճատվեցին նախագահի լիազորությունները, ընդլայնվեց Ազգային ժողովի դերը: Նոր փոփոխություններով նախագահը կարող էր վարչապետ նշանակել միայն Ազգային ժողովի խմբակցությունների հետ խորհրդակցությունների հիման վրա։ Վերացավ նաեւ նախագահի բացառիկ՝ Ազգային ժողովն արձակելու հնարավորությունը՝ սահմանելով կոնկրետ դեպքեր: Փոփոխություններ եղան դատական համակարգի կազմակերպման ոլորտում։
5. Ի՞նչ է նախատեսում սահմանադրական բարեփոխումների նոր հայեցակարգը
ՀՀ նախագահի՝ 2013թ. սեպտեմբերի 4-ի հրամանագրով ստեղծվել էր նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովը: Հրամանագրի համաձայն՝ որոշումը կայացվել էր՝ «ելնելով իրավունքի գերակայության սկզբունքի իրացման, մարդու հիմնական իրավունքների եւ ազատությունների երաշխավորման սահմանադրական կառուցակարգերը կատարելագործելու, իշխանությունների լիարժեք հավասարակշռումն ապահովելու եւ հանրային կառավարման արդյունավետությունը բարձրացնելու անհրաժեշտությունից»:
Ըստ նոր հայեցակարգի՝ Հայաստանի Հանրապետությունը նախագահականից անցնում է կառավարման խորհրդարանական համակարգի:
Հայեցակարգի համաձայն՝ հանրապետության նախագահն ընտրվում է Ազգային ժողովի կողմից` յոթ տարի ժամկետով, առանց վերընտրման իրավունքի, ընտրական իրավունք ունեցող ոչ կուսակցական թեկնածուներից:
Վարչապետը պաշտոնը ստանձնում է խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքով, կառավարությունը ձեւավորվում է վարչապետի կողմից եւ պատասխանատու է միայն Ազգային ժողովի առջեւ:
Ազգային ժողովը՝ որպես օրենսդիր իշխանություն, վերահսկողություն կիրականացնի գործադիր իշխանության բարձրագույն մարմնի՝ կառավարության նկատմամբ, իսկ հանրապետության նախագահը կհետեւի օրենսդրի եւ գործադրի կողմից Սահմանադրությամբ ամրագրված կանոնների պահպանմանը։
6. Ի՞նչ է ասել նախագահը
2014թ. մարտին, երբ Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի նախագծի նախնական տարբերակը ներկայացվել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին, նա հայտարարեց, որ փոփոխություններից հետո երբեւէ չի հավակնի երկրի ղեկավարի պաշտոնը ստանձնելուն:
«Ձեր առաջ պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ ես՝ Սերժ Սարգսյանս, այլեւս երբեք չեմ առաջադրվելու ՀՀ նախագահի պաշտոնի համար: Եթե վերջնական քննարկումների արդյունքում իմ ցանկությանը չհամապատասխանող ուղի ընտրվի, նկատի ունեմ պառլամենտական կառավարման մոդելը, ապա ես չեմ հավակնի նաեւ վարչապետի պաշտոնին»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Չնայած դրան, սահմանադրական փոփոխությունների ընդդիմախոսները պնդում են, որ դրանց հիմնական նպատակը «ներկայիս վարչակարգի վերարտադրման ապահովումն է»:
Ս.թ. փետրվարի 12-ին խոսելով այդ մասին, ՀՀ նախագահն ասել էր. «Կարեւորագույն խնդիրների մասին են բարեփոխումները, ոչ թե անձերի կամ, ինչպես մատի փաթաթան են դարձրել՝ իշխանության վերարտադրության համար: Դա աբսուրդ է, ուղղակի աբսուրդ՝ անհեթեթություն»:

Объяснение: конституционные реформы - Mediamax.am
На состоявшемся 12 февраля заседании Совета правящей Республиканской партии президент Армении Серж Саргсян заявил: «Концепция конституционных реформ давно готова и лежит на моем  столе. Ничто не мешало и не мешает мне подписать соответствующий документ и запустить этап разработки проекта новой Конституции» .
Теме конституционных реформ Медиамакс посвящает очередную публикацию в разделе «Объяснение».
1. Как и когда была принята Конституция республики Армения?
Основной закон Республики Армения был принят на референдуме  5 июля 1995 года, который последовал за восстановлением независимости Армении в 1991 году. 23 августа 1990 года Верховный совет принял Декларацию независимости Армении, 12-й пункт которой предусматривал разработку новой Конституции, деятельности государственных органов и нового законодательства республики.
В референдуме 1995 года участвовали 1.217.531 граждан из 2.189.804 имеющих право голоса. Конституции сказали «да» 828.370 человек, 349.721 проголосовали «против». Таким образом, проект поддержали 55,66% граждан страны, имеющих право голоса.
2. Как вносятся изменения в Конституцию Армении?
Конституция утверждается и изменяется путем референдума, проведение которого может инициировать президент и Национальное собрание. Согласно закону «О референдуме» «проект, вынесенный на референдум, считается принятым, если за него проголосовало более половины участников голосования, но не менее одной трети граждан, включенных в списки».
3. Когда и почему менялась Конституция 1995 года?
Необходимость изменения Конституции возникла в 2001 году, после вступления Армении в Совет Европы. Проект конституционных изменений был вынесен на референдум в 2003 году, однако провалился. Два года спустя, 27 ноября 2005 года, на референдум был вынесен обновленный проект. В референдуме приняли участие 1.514.545 граждан из 2.317.462 имеющих право голоса, 1.411.711 из которых проголосовали «за» изменения.
4.  Какие существенные изменения были осуществлены в 2005 году?
Изменения касались формы правления и разделения ветвей власти. По сравнению с Конституцией 1995 года, значительно сократились полномочия президента, увеличилась роль Национального собрания. Президент отныне мог назначать премьер-министра только на основании консультаций с парламентскими фракциями. Была ликвидирована прерогатива президента по роспуску Национального собрания, за исключением некоторых оговоренных случаев. Изменения были внесены также в области организации судебной системы.
5. Что предусматривает концепция новых конституционных изменений?
Указом президента от 4 сентября 2013 года была создана специализированная комиссия при президенте по конституционным реформам. Согласно указу, решение об изменении Конституции было принято «исходя из необходимости реализации верховенства закона, совершенствования конституционных механизмов гарантирования базовых прав и свобод человека, обеспечения полноценного баланса власти и повышения эффективности общественного управления».
Согласно концепции, Республика Армения переходит с президентской формы правления на парламентскую.
В соответствии с концепцией, президент республики избирается Национальным собранием из непартийных кандидатов, обладающих избирательным правом, сроком на 7 лет без права на переизбрание.
Премьер-министр занимает пост по итогам парламентских выборов. Правительство формируется премьер-министром и подотчетно исключительно Национальному собранию.
Национальное Собрание как законодательный орган осуществляет контроль над высшим органом исполнительной власти - правительством, а президент следит за соблюдением Конституции законодательными и исполнительными органами.
6. Что сказал президент?
В марте 2014 года, когда предварительный вариант концепции конституционных изменений был представлен президенту Армении Сержу Саргсяну, он заявил, что после принятия изменений больше никогда не будет выдвигаться на пост главы государства.
«Официально заявляю, что я, Серж Саргсян, больше никогда не буду выдвигаться на пост президента Армении. Если в результате окончательных обсуждений будет выбран не соответствующий моим желаниям путь, я имею в виду модель парламентского правления, то я не буду претендовать также на должность премьер-министра»,- сказал Серж Саргсян.
Несмотря на это, противники конституционных изменений утверждают, что их основной целью является «воспроизведение нынешней власти».
12 февраля, комментируя эти мнения, президент Армении сказал: «Эти реформы касаются важнейших проблем, а не личностей или, как стало модным говорить, воспроизведения власти. Это абсурд, просто абсурд».