Պարզաբանում. սահմանադրական բարեփոխումներ - Mediamax.am
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության փետրվարի 12-ին կայացած նիստում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր. «Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգը վաղուց պատրաստ է եւ իմ սեղանին է: Ոչինչ ինձ չի խանգարել եւ չի խանգարում ստորագրել համապատասխան փաստաթուղթը եւ սկսել նոր Սահմանադրության նախագծի մշակման փուլը»:
Մեդիամաքսը «Պարզաբանում» խորագրի հերթական հրապարակումը նվիրել է սահմանադրական բարեփոխումներին:
1. Ե՞րբ եւ ինչպե՞ս է ընդունվել ՀՀ սահմանադրությունը
Հայաստանի Հանրապետության մայր օրենքը՝ Սահմանադրությունը, ընդունվել է 1995թ. հուլիսի 5-ի հանրաքվեով, ինչը հաջորդել է 1991թ. Հայաստանի Հանրապետության անկախության վերականգնմանը: 1990թ. օգոստոսի 23-ին Գերագույն խորհուրդն ընդունել է Հայաստանի անկախության մասին հռչակագիրը, որի 12-րդ կետով նախատեսվել էր Սահմանադրության, պետական մարմինների գործունեության, Հանրապետության նոր օրենսդրության մշակումը:
1995թ. հանրաքվեին մասնակցել է ընտրական իրավունք ունեցող 2,189,804 քաղաքացիներից 1,217,531-ը:  ՀՀ սահմանադրությանն «այո» է ասել 828,370 մարդ, «ոչ»՝ 349,721-ը: Այսպիսով, նախագծին կողմ է եղել ընտրական իրավունք ունեցող քաղաքացիների 55,66%-ը:
2. Ինչպե՞ս է փոփոխվում ՀՀ սահմանադրությունը
Սահմանադրությունն ընդունվում եւ փոփոխվում է հանրաքվեով, որն առաջարկում է հանրապետության նախագահը` Ազգային ժողովի առաջարկով կամ համաձայնությամբ։ «Հանրաքվեի մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն՝ «հանրաքվեի դրված նախագիծն ընդունված է համարվում, եթե կողմ է քվեարկել քվեարկության մասնակիցների կեսից ավելին, բայց ոչ պակաս, քան ցուցակներում ընդգրկված քաղաքացիների մեկ երրորդը»:
3. Ե՞րբ եւ ինչո՞ւ է փոփոխվել 1995թ. Սահմանադրությունը
Սահմանադրությունը բարեփոխելու անհրաժեշտությունն առաջացավ 2001 թվականին, երբ Հայաստանը դարձավ Եվրոպայի խորհրդի անդամ: Սահմանադրական բարեփոխումների նախագիծը հանրաքվեի դրվեց 2003 թվականին, որը, սակայն, տապալվեց: Երկու տարի անց՝ 2005թ. նոյեմբերի 27-ին, հանրաքվեի դրվեց բարեփոխումների փոփոխված նախագիծը:
Հանրաքվեին մասնակցեց  ընտրական իրավունք ունեցող 2,317,462 քաղաքացիներից 1,514,545-ը, որոնցից 1,411,711-ը կողմ քվեարկեց նախագծին:
4. Ի՞նչ էական փոփոխություններ են եղել 2005 թվականին
2005թ. կատարված փոփոխությունները վերաբերում էին հանրապետության կառավարման կարգին, իշխանությունների բաժանմանը: Ի տարբերություն 1995թ. Սահմանադրությանը՝ նշանակալիորեն կրճատվեցին նախագահի լիազորությունները, ընդլայնվեց Ազգային ժողովի դերը: Նոր փոփոխություններով նախագահը կարող էր վարչապետ նշանակել միայն Ազգային ժողովի խմբակցությունների հետ խորհրդակցությունների հիման վրա։ Վերացավ նաեւ նախագահի բացառիկ՝ Ազգային ժողովն արձակելու հնարավորությունը՝ սահմանելով կոնկրետ դեպքեր: Փոփոխություններ եղան դատական համակարգի կազմակերպման ոլորտում։
5. Ի՞նչ է նախատեսում սահմանադրական բարեփոխումների նոր հայեցակարգը
ՀՀ նախագահի՝ 2013թ. սեպտեմբերի 4-ի հրամանագրով ստեղծվել էր նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովը: Հրամանագրի համաձայն՝ որոշումը կայացվել էր՝ «ելնելով իրավունքի գերակայության սկզբունքի իրացման, մարդու հիմնական իրավունքների եւ ազատությունների երաշխավորման սահմանադրական կառուցակարգերը կատարելագործելու, իշխանությունների լիարժեք հավասարակշռումն ապահովելու եւ հանրային կառավարման արդյունավետությունը բարձրացնելու անհրաժեշտությունից»:
Ըստ նոր հայեցակարգի՝ Հայաստանի Հանրապետությունը նախագահականից անցնում է կառավարման խորհրդարանական համակարգի:
Հայեցակարգի համաձայն՝ հանրապետության նախագահն ընտրվում է Ազգային ժողովի կողմից` յոթ տարի ժամկետով, առանց վերընտրման իրավունքի, ընտրական իրավունք ունեցող ոչ կուսակցական թեկնածուներից:
Վարչապետը պաշտոնը ստանձնում է խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքով, կառավարությունը ձեւավորվում է վարչապետի կողմից եւ պատասխանատու է միայն Ազգային ժողովի առջեւ:
Ազգային ժողովը՝ որպես օրենսդիր իշխանություն, վերահսկողություն կիրականացնի գործադիր իշխանության բարձրագույն մարմնի՝ կառավարության նկատմամբ, իսկ հանրապետության նախագահը կհետեւի օրենսդրի եւ գործադրի կողմից Սահմանադրությամբ ամրագրված կանոնների պահպանմանը։
6. Ի՞նչ է ասել նախագահը
2014թ. մարտին, երբ Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի նախագծի նախնական տարբերակը ներկայացվել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին, նա հայտարարեց, որ փոփոխություններից հետո երբեւէ չի հավակնի երկրի ղեկավարի պաշտոնը ստանձնելուն:
«Ձեր առաջ պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ ես՝ Սերժ Սարգսյանս, այլեւս երբեք չեմ առաջադրվելու ՀՀ նախագահի պաշտոնի համար: Եթե վերջնական քննարկումների արդյունքում իմ ցանկությանը չհամապատասխանող ուղի ընտրվի, նկատի ունեմ պառլամենտական կառավարման մոդելը, ապա ես չեմ հավակնի նաեւ վարչապետի պաշտոնին»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Չնայած դրան, սահմանադրական փոփոխությունների ընդդիմախոսները պնդում են, որ դրանց հիմնական նպատակը «ներկայիս վարչակարգի վերարտադրման ապահովումն է»:
Ս.թ. փետրվարի 12-ին խոսելով այդ մասին, ՀՀ նախագահն ասել էր. «Կարեւորագույն խնդիրների մասին են բարեփոխումները, ոչ թե անձերի կամ, ինչպես մատի փաթաթան են դարձրել՝ իշխանության վերարտադրության համար: Դա աբսուրդ է, ուղղակի աբսուրդ՝ անհեթեթություն»:

Key: Constitutional reforms - Mediamax.am
At the February 12 session of the Republican Party Council, Armenian President Serzh Sargsyan said: “The concept of the constitutional changes has long been ready and it is on my table. Nothing has interfered and does not interfere with signing of the relevant document and embarking on elaboration of the new draft Constitution”.
This publication of Mediamax's Key section is devoted to the constitutional reforms.
1. When and how was the Armenian Constitution adopted?
The Constitution was adopted by the referendum on July 5, 1995. On August 23, 1990, the Supreme Council adopted the Declaration of Independence of Armenia. The 12th provision of the Declaration envisaged elaboration of the Constitution, activities of the state structures and new legislation of the Republic.
1,217,531 out of 2,189,804 citizens having a voting right took part in the 1995 referendum. 828,370 people voted “for”, and 349,721 - “against”. Thus, the 55.66% of the eligible citizens voted “for” the project.
2. How is the Armenian Constitution amended?
The Constitution is adopted and amended by a referendum proposed by the President of the Republic with the consent or suggestion of the National Assembly. Under the law “On Referendum”, “the draft submitted for a referendum is approved if more than half of the voters but not less than 1/3 of the enlisted citizens vote “for”.
3. When and why was 1995 Constitution reformed?
A need for reforming the Constitution emerged in 2001 when Armenia joined the Council of Europe. The package of constitutional amendments was put to a referendum in 2003 but it failed. 2 years later, on November 27, 2005, the amended draft of reforms was put to a referendum.
1,514,545 out of the 2,317,462 citizens having the voting right took part in the referendum, and 1,411,711 voted “for”.
4. What substantial changes were made in 2005?
The amendments made in 2005 concerned the order of governance and distribution of powers. Unlike 1995 Constitution, the powers of the President considerably reduced and the role of the National Assembly tangibly expanded. Under the new amendments, the President could appoint a Prime Minister only after consulting with the National Assembly factions. The President’s exclusive right to dissolve the National Assembly was also cancelled; it only applied to certain cases. The judicial system was also rearranged.
5. What does the new concept of constitutional reforms envisage?
Under the President's decree on September 4, 2013, a special commission for constitutional reforms at the President was set up.
According to the decree, the decision was made ''stemming from the need for enforcing the principle of supremacy of right, improving the constitutional structures for ensuring fundamental human rights and freedoms, guaranteeing the full balance of powers and enhancing the public administration effectiveness''.
By the new concept, Republic of Armenia shifts from presidential to parliamentary system of governance.
According to the concept, the President of the Republic is elected by the National Assembly on a term of 7 years, without the right of being re-elected, among the non-party candidates having the voting right.
The Prime Minister assumes the post as a result of the parliamentary elections, the government is formed by the Prime Minister and only reports to the National Assembly.
The National Assembly, as a legislative power, takes control of the supreme body of the executive power - the government - and the President controls the executive and legislative powers' performance of the rules set by the Constitution.
6. What did the President say?
In March 2014, the initial version of the draft of the Constitutional reforms was submitted to Armenian President Serzh Sargsyan. The latter stated that he wouldn't run for presidency after the amendments.
''I officially state that I won’t ever run for President of Armenia. If it’s decided to choose a way which I don’t agree with - I mean parliamentary form of government - as a result of final discussions, I won’t have claims for the post of the Prime Minister either'', said Serzh Sargsyan.
Despite this, the opponents of the constitutional reforms claim that the main reason for the reforms is ''the reproduction of the current authorities ''.
Speaking about it on February 12, the Armenian President said: “The reforms concern most important issues, not persons or the reproduction of the authorities - as it’s being much spoken of. It’s absurd, sheer absurd and nonsense”.