Պարզաբանում. Դիտարկման հնարավոր ուժեղացումն Արցախում - Mediamax.am
Մայիսի 17-ին Վիեննայում կայացած հանդիպման արդյունքներով ընդունված համանախագահող երկրների հայտարարության մեջ ասվում էր, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները պայմանավորվել են հնարավորինս կարճ ժամկետներում ավարտին հասցնել շփման գծին տեղի ունեցող միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրումը: Նախագահները նաեւ պայմանավորվել են ընդլայնել ԵԱՀԿ Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակը:
«Պարզաբանում» խորագրի հերթական հրապարակումը ներկայացնում է մեխանիզմների հնարավոր տարբերակները եւ զուգահեռները:
1.Ի՞նչ մեխանիզմների մասին է խոսքը:
Միջնորդների կողմից հաստատված հրադադարի ռեժիմի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ներդրման նախագիծ գոյություն չունի: Տարբեր ժամանակ ներկայացվել են տարբեր գաղափարներ, որոնց մի մասը նախատեսում է համապատասխան տեխնիկական միջոցների ներդրում:
Որոշակի գաղափարներով հանդես է եկել նաեւ 2016 թվականին ԵԱՀԿ-ում նախագահող Գերմանիան:
Ինչ վերաբերում է ԵԱՀԿ Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի անձնակազմի ընդլայնմանը, այս հարցում խնդիրն ավելի պարզ է: Այս պահին Անջեյ Կասպշիկն ունի ընդամենը 6 աշխատակից, ինչը թույլ է տալիս շփման գծի դիտարկում անցկացնել առավելագույնը ամսական 2-3 անգամ:
Առաքելության անձնակազմի ընդլայնումը թույլ կտա ավելացնել դիտարկումների հաճախականությունը եւ ընդլայնել դրանց աշխարհագրությունը:
2. Ի՞նչ նմանօրինակ մեխանիզմներ կան աշխարհում:
Պայմանական զուգահեռ կարելի է անցկացնել Ուկրաինայում ԵԱՀԿ Հատուկ դիտորդական առաքելության (ՀԴԱ) հետ: 2014 թ. մայիսի 21-ին ԵԱՀԿ Մշտական խորհուրդը որոշեց Ուկրաինա ուղարկել հատուկ առաքելություն, որը կազմված է անզեն քաղաքացիական դիտորդներից:
Առաքելության նպատակն է հավաքել տեղեկություններ, զեկուցել անվտանգության իրավիճակի մասին եւ տեղում փաստեր ճշտել՝ կոնկրետ իրադարձությունների եւ միջադեպերի հետ կապված:
Այս պահին առաքելությունը ներառում է ավելի քան 700 դիտորդ՝ ԵԱՀԿ շուրջ 40 անդամ-պետություններից: Նրանցից 600-ը աշխատում են Դոնեցկի եւ Լուգանսկի շրջաններում:
Յուրաքանչյուր թիմ կազմված է մեկ ղեկավարից եւ դիտորդներից: Դիտորդները աշխատում են փոքր խմբերով, շաբաթական 7 օր:
2016 թ. փետրվարին ՀԴԱ-ի մանդատը երկարաձգվեց մինչեւ 2017 թ. մարտի 31:
3. Արդյո՞ք դիտորդները երաշխավորում են հրադադարի պահպանումը:
Իհարկե, ոչ: Օրինակ, 2016 թ. ապրիլի 15-ին Ուկրաինայում ԵԱՀԿ ՀԴԱ-ի ղեկավար, թուրք դիվանագետ Էրթուղրուլ Ապաքանը  մտահոգություն հայտնեց մարտական գործողությունների կտրուկ ակտիվացման կապակցությամբ: Ապրիլի 14-ին ՀԴԱ-ի կողմից գրանցված հրադադարի ռեժիմի խախտումների թիվը գերազանցել էր 4000-ը:
«Մենք խորը մտահոգությամբ մի քանի ամիս արձանագրում ենք իրավիճակի վատթարացում արեւելքում: Ցավոք, կողմերը ուշադրության չառան զսպվածության մեր կոչերը», - ասել էր ՀԴԱ-ի ղեկավարը:
4. Կարո՞ղ է ԵԱՀԿ Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնումը դառնալ առաջին քայլը միջազգային խաղաղապահ ուժեր տեղակայելու համար:
Ֆորմալ առումով՝ ոչ: Սակայն պետք է հաշվի առնել, որ Անձնական ներկայացուցչի գրասենյակը սերտորեն համագործակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եւ Բարձր մակարդակի ծրագրման խմբի (ԲՄԾԽ) հետ:
ԼՂ հակամարտության գոտում ԵԱՀԿ բազմազգ խաղաղապահ ուժերի ստեղծման եւ գործունեության նածագծի ստեղծման համար 1995 թ. մարտին ձեւավորվել է Բարձր մակարդակի ծրագրման խումբը (ԲՄԾԽ):
ԲՄԾԽ-ն ԵԱՀԿ Գործող նախագահին խորհրդատվություն է տրամադրում ԵԱՀԿ բազմազգ խաղաղապահ ուժերի ստեղծման նախագծի մշակման հետ կապված, ինչպես նաեւ դրանց կառուցվածքի եւ գործունեությունը բնութագրելու նպատակով: Բացի այդ, խումբը խորհուրդներ է տրամադրում այնպիսի հարցերի շուրջ, թե ինչ քանակ պետք է ունենան ուժերը, ինչ բնութագրեր դրանք պետք է ունենան, որ մարմինների կողմից  կառավարվեն, ինչպիսի կանոններով իրականացնեն գործողությունները:
ԲՄԾԽ-ն մշակել է ԵԱՀԿ բազմազգ խաղաղապահ ուժերի հայեցակարգը հակամարտության գոտում տեղակայման համար: Այն նախատեսում է չորս տարբերակ, որոնցից երեքը ենթադրում են զինված խաղաղապահների եւ անզեն դիտորդների զուգահեռ կիրառումը, իսկ չորրորդը՝ միայն անզեն ռազմական դիտորդներից կազմված առաքելության աշխատանք:
Կախված տարբերակից, խաղաղապահ գործողության անձնակազմը կարող է տատանվել 1 500-ից 4 000 հոգու միջակայքում:
2008 թ. նոյեմբերին ԲՄԾԽ ղեկավարը ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ֆինլանդիայի ԱԳՆ ղեկավարին ուղղված նամակում գրել էր.
«2000 թ. պատրաստված չորրորդ սցենարը բոլոր տարբերակներից նվազագույն բեռ է ներկայացնում կադրային տեսակետից. այն հիմնականում ենթադրում է անզեն ռազմական դիտորդների տեղակայում: Իմ կարծիքով, այս տարբերակը կարող է ԵԱՀԿ-ի համար լինել ամենաընդունելին եւ հեշտ իրագործելին, քանի որ դրա ընդունման եւ իրականացման համար ԵԱՀԿ-ն արդեն իսկ համապատասխան ներուժ ունի: ԲՄԾԽ-ի շրջանակում հնարավորինս մանրակրկիտ օպերատիվ նախագծման համար խմբի անդամները պատրաստ էին մասնակցել շփման գծի դիտարկման միջոցառումներին, որոնք անցկացնում է ԵԱՀԿ Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչը: Սակայն խմբից չկախված հանգամանքների բերումով ԲՄԾԽ-ն չկարողացավ մասնակցել շփման գծի դիտարկմանը»:

Объяснение: Возможный усиленный мониторинг в Арцахе - Mediamax.am
В заявлении стран-сопредседателей, принятом по итогам встречи в Вене 17 мая, говорилось, что президенты Армении и Азербайджана договорились финализировать в максимально сжатые сроки механизм расследования инцидентов на линии соприкосновения. Президенты также договорились о расширении существующего офиса Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ. Очередная публикация в рубрике «Объяснение» рассказывает о том, какими могут быть механизмы.
1. О каких механизмах идет речь?
Утвержденного посредниками плана внедрения механизма расследования режима прекращения огня не существует. В разное время предлагались и обсуждались разные идеи, в том числе включащие внедрение соответствующих технических средств. С некоторыми идеями выступала и председательствующая в 2016 году в ОБСЕ Германия.
Что касается расширения числа сотрудников офиса Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ, то здесь ситуация понятнее. В настоящее время у Анджея Каспшика всего 6 сотрудников, что не позволяет им проводить мониторинги на линии соприкосновения чаще 2-3 раз в месяц.
Расширение состава миссии позволит увеличить частоту мониторингов и расширить их географию.
2. Какие аналоги существуют сегодня в мире?
В качестве условного аналога можно рассмотреть Специальную мониторинговую миссию
(СММ) ОБСЕ в Украине. 21 марта 2014 года Постоянный Совет ОБСЕ принял решение направить в Украину Специальную миссию, состоящую из гражданских невооруженных
наблюдателей.
Цели работы миссии - сбор информации, отчет о ситуации с безопасностью и
установление фактов, в частности, о конкретных происшествиях и событиях на местах.
На данный момент миссия состоит из более 700 наблюдателей из более чем 40 государств-участников ОБСЕ, 600 из которых работают в Донецкой и Луганской областях.
Каждая команда состоит из одного руководителя и наблюдателей. Наблюдатели работают в небольших группах посменно семь дней в неделю.
В феврале 2016 мандат СММ был продлен до 31 марта 2017 года.
3. Гарантируют ли наблюдатели соблюдение перемирия?
Конечно, нет. Например, 15 апреля 2016 года глава СММ ОБСЕ в Украине, турецкий дипломат Эртугрул Апакан выразил обеспокоенность в связи с резким увеличением интенсивности боевых действий. 14 апреля количество нарушений режима прекращения огня, зафиксированное СММ, превысило 4000, более 500 из них составляли взрывы.
«Мы с глубокой обеспокоенностью в течение нескольких месяцев фиксируем ухудшение ситуации на востоке. К сожалению, стороны не прислушались к нашим многочисленным призывам к сдержанности», – говорил глава СММ.
4. Может ли расширение офиса Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ стать первым шагом для размещения в зоне конфликта международных миротворческих сил?
С формальной точки зрения - нет, однако следует понимать, что офис Личного представителя работает в тесном контакте с сопредседателями Минской группы и
Группой планирования высокого уровня (ГПВУ).
Для разработки плана создания и функционирования многонациональных миротворческих сил ОБСЕ в зоне карабахского конфликта в марте 1995 года была учреждена Группа планирования высокого уровня (ГПВУ).
ГПВУ представляет Действующему председателю ОБСЕ рекомендации по разработке плана создания, определению структуры и деятельности многонациональных миротворческих сил ОБСЕ. Кроме того, она формулирует рекомендации по таким вопросам, как численность и параметры этих сил, структуры командования и управления ими, материально-техническое обеспечение, выделение контингентов и ресурсов, правила проведения операций и договоренности с участвующими в таких силах государствами.
ГПВУ разработала концепцию многонациональных миротворческих сил ОБСЕ для развертывания в районе конфликта. Она предусматривает четыре варианта, три из которых предполагают одновременное использование вооруженных миротворцев и невооруженных военных наблюдателей, а четвертый - миссию, состоящую только из невооруженных военных наблюдателей.
В зависимости от варианта, персонал миротворческой операции может составить от 1 500 до 4 000 человек.
В ноябре 2008 года руководитель ГПВУ направил письмо Действующему председателю ОБСЕ, главе МИД Финляндии, в котором, в частности, говорилось:
«Четвертый сценарий, подготовленный в 2000 году, является наименее обременительным в кадровом плане из четырех вариантов: он в основном предусматривает направление невооруженных военных наблюдателей. По моему мнению, этот вариант может оказаться наиболее легко осуществимым и приемлемым для ОБСЕ, поскольку для его принятия и реализации ОБСЕ уже располагает требуемым потенциалом. Для обеспечения как можно более тщательного оперативного планирования в рамках ГПВУ ее сотрудники были готовы участвовать в мероприятиях по мониторингу линии соприкосновения, проводимых личным представителем Действующего председателя ОБСЕ. Однако не зависящие от Группы обстоятельства не позволили ГПВУ принять участие в мониторинге линии соприкосновения».