Անգելա Մերկելը եւ Սերժ Սարգսյանը Բեռլինում 2016թ. ապրիլի 6-ին
2003 թվականի հունվարին աշխատանքային այցով Գերմանիա ժամանած ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հանդիպեց ընդդիմության ներկայացուցչին՝ Քրիստոնյա-դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Անգելա Մերկելին:
Քոչարյանի եւ Մերկելի հաջորդ հանդիպումը կայացավ 2006 թվականի նոյեմբերին, երբ վերջինս արդեն դաշնային կանցլեր էր: Այդ ժամանակ երկու երկրների առաջնորդները հայտարարեցին, որ երկկողմ հարաբերությունները զգալիորեն ակտիվացել են, իսկ Գերմանիայի կառավարությունը եւ անհատ ներդրողները կարեւոր դեր են խաղում Հայաստանում տարբեր տնտեսական ծրագրերի իրականացման գործում:
2009 թվականի փետրվարին Մյունխենում Անգելա Մերկելի հետ հանդիպեց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Նույն տարվա մայիսին Հայաստանի եւ Գերմանիայի առաջնորդները շփվեցին Պրահայում՝ ԵՄ Արեւելյան գործընկերության գագաթաժողովի շրջանակներում, եւ Մերկելը Սարգսյանին իր աջակցությունը հայտնեց հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցում:
Մերկելի եւ Սարգսյանի հաջորդ հանդիպումը կայացավ 2010 թվականի հունիսին Բեռլինում: Այդ հանդիպմանը Սերժ Սարգսյանը նշեց, որ Ադրբեջանը ղարաբաղյան հիմնախնդիրը ռազմական ճանապարհով լուծելու վերաբերյալ հայտարարություններ է անում, վտանգի տակ դնելով ոչ միայն հայ-ադրբեջանական բանակցությունները, այլեւ տարածաշրջանի կայունությունը:
2015 թվականի մայիսին Սերժ Սարգսյանը եւ Անգելա Մերկելը հանդիպել էին Ռիգայում՝ ԵՄ Արեւելյան գործընկերության գագաթաժողովի շրջանակներում: Նրանց վերջին հանդիպումը կայացավ Բեռլինում ՝ 2016 թվականի ապրիլի 6-ին, Ապրիլյան պատերազմի ավարտից մեկ օր անց: Համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ Սերժ Սարգսյանն արեց հայտնի «մենք կռվում ենք 80-ականների զենքերով» արտահայտությունը:
2. Ի՞նչ է ասել Մերկելը ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերաբերյալ:
2016թ. ապրիլին ելույթ ունենալով ՀՀ նախագահի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում, Անգելա Մերկելը հայտարարել էր, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը կարեւոր դերակատարություն ունի ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում, եւ Գերմանիան՝ որպես ԵԱՀԿ-ում նախագահող երկիր, միջնորդների հետ միասին կփորձի արագացնել հակամարտության գոտում ամուր հրադադարի հաստատման գործընթացը :
Անգելա Մերկելը եւ Սերժ Սարգսյանը Բեռլինում 2016թ. ապրիլի 6-ին Անգելա Մերկելը եւ Սերժ Սարգսյանը Բեռլինում 2016թ. ապրիլի 6-ին
Մերկելը հակամարտության կողմերին կոչ էր արել վերադառնալ բանակցային սեղանին: «Հակամարտության խաղաղ կարգավորումը բխում է բոլոր երկրների շահերից, մասնավորապես՝ Հայաստանի, հաշվի առնելով նրա աշխարհագրական դիրքը»,-  ասել էր Գերմանիայի կանցլերը:
3. Ի՞նչ դիրքորոշում ուներ Մերկելը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում:
2015 թվականի մայիսին Ռիգայում Մերկելի հետ հանդիպման ժամանակ Սերժ Սարգսյանը երախտագիտություն էր հայտնել Գերմանիայի ղեկավարությանը Հայոց ցեղասպանության դատապարտման հարցում ունեցած դիրքորոշման համար:
2016 թվականի հունիսին, երբ Բունդեսթագը քննարկում էր Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձեւը, Մերկելն ասում էր, որ Գերմանիան պատրաստ է նպաստել Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ երկխոսության հաստատմանը, այդ թվում՝ Օսմանյան կայսրությունում կատարված դեպքերի իմաստավորման տեսանկյունից:
Մերկելն այդ մասին հայտարարել էր ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ, պատասխանելով Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին հարցին:
Անգելա Մերկելը եւ Ռեջեփ Էրդողանը Անգելա Մերկելը եւ Ռեջեփ Էրդողանը
«Գերմանիային եւ Թուրքիային շատ բան է միավորում: Այդ պատճառով ես եւ Գերմանիայի ամբողջ կառավարությունը մտադիր ենք մեր ներդրումն ունենալ Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ երկխոսության հաստատման մեջ»,- ասում էր Մերկելը:
2016 թվականի սեպտեմբերին Մերկելը հայտարարեց, որ չի պատրաստվում «ետ քաշվել» հունիսի 2-ին Գերմանիայի Բունդեսթագի կողմից ընդունված բանաձևից, որը Օսմանյան կայսրությունում հայերի զանգվածային սպանությունները ճանաչեց որպես Ցեղասպանություն:
«Խորհրդարանում Քրիստոնյա-դեմոկրատների ղեկավար Ֆոլկեր Կաուդերը իր կուսակիցների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, որ Մերկելի հետ խոսել է այդ թեմայով: Մերկելը ընդգծել է, որ ինքը Բունդեսթագի քվեարկության նախորդած
կուսակցության ժողովին քվեարկել է այդ բանաձեւի օգտին, չնայած ներկա չի գտնվել հունիսին խորհրդարանում տեղի ունեցած քվեարկությանը»,- հաղորդում էր Reuters-ը:
4. Ինչպե՞ս Հայաստանի նախագահը դարձավ Մերկելի եւ Յանուկովիչի կոշտ խոսակցության ականատեսը:
2013 թվականի դեկտեմբերին Spiegel International-ը գրում էր, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Վիլնյուսում դարձել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի եւ Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչի կոշտ խոսակցության ականատեսը:
Հայաստանի նախագահը դարձել է Մերկելի եւ Յանուկովիչի կոշտ խոսակցության ականատեսը, գրում է Spiegel-ը Հայաստանի նախագահը դարձել է Մերկելի եւ Յանուկովիչի կոշտ խոսակցության ականատեսը, գրում է Spiegel-ը
«Նրանք հավաքվել էին տոնական սեղանի շուրջ ԵՄ եւ Արեւելյան երկրների ղեկավարների հետ: Ուկրաինայի նախագահը սկսեց մենախոսությունը մի կողմից Եվրոպայի եւ մյուս կողմից Ռուսաստանի հետ իր երկրի բարդ հարաբերությունների մասին: Սակայն մի պահ եկավ, երբ Մերկելը ընդհատեց Յանուկովիչին եւ առանց ավելորդ քաղաքավարության ասաց նրան, որ կարող է վերջացնել այդ խոսակցությունը: «Միեւնույն է, դուք ոչինչ չեք ստորագրելու», - կոշտ ասաց նա: Մերկելի կողքին նստած Հայաստանի նախագահը զարմացած նրան նայեց», - գրում էր Spiegel International-ը:
5. Արդյո՞ք Անգելա Մերկելը այցելել է Հայաստան խորհրդային տարիներին:
Երեւանում խոսում են այն մասին, որ ԳԴՀ քաղաքացի Անգելա Մերկելը որպես զբոսաշրջիկ այցելել է Խորհրդային Հայաստան: Այս տեղեկությունը հաստատված չէ:
2016 թվականին Մեդիամաքսը բարձրացրեց այս հարցը Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Մաթիաս Քիսլերի հետ հարցազրույցում, ով հարցին այսպես պատասխանեց.
«Որեւէ հստակ տեղեկություն այս մասին չունեմ: Նա գիտնական է, ֆիզիկոս, եւ հնարավոր է, որ ուսանողական տարիներին եղած լինի այստեղ: Կանցլեր Մերկելը շատ հետաքրքրասեր անձ է, հետաքրքրվում է այլ մշակույթներով, այնպես որ, կարող եմ պատկերացնել, որ նա այստեղ եղած լինի»:

Ангела Меркель и Серж Саргсян в Берлине 6 апреля 2016г.
В январе 2003 года президент Армении Роберт Кочарян, посетивший с рабочим визитом Германию, встретился с представителем оппозиции - председателем Христиано-демократической партии Германии Ангелой Меркель.
Следующая встреча Кочаряна и Меркель, которая уже была федеральным канцлером, состоялась в ноябре 2006 года в Берлине. Тогда лидеры двух стран заявили, что
двухсторонние отношения значительно активизировались, а правительство Германии и частные инвесторы играют важную роль в реализации различных экономических проектов в Армении.
В феврале 2009 года с Ангелой Меркель в Мюнхене встретился президент Армении Серж Саргсян. В мае того же года лидеры Армении и Германии общались в Праге, в кулуарах саммита Восточного Партнерства ЕС, и Меркель заявила Саргсяну о поддержке усилий по нормализации армяно-турецких отношений.
Следующая встрече Саргсяна и Меркель состоялась в июне 2010 года в Берлине.
Серж Саргсян отметил на той встрече, что Азербайджан постоянно делает заявления о решении карабахской проблемы военным путем, ставя тем самым под угрозу не только армяно-азербайджанские переговоры, но и региональную стабильность в целом.
В мае 2015 года Серж Саргсян и Ангела Меркель встречались в Риге в рамках саммита Восточного партнерства. Их последняя встреча состоялась в Берлине 6 апреля 2016 года, спустя пару дней после завершения Апрельской войны. Именно на совместной пресс-конференции по итогам встречи Серж Саргсян сделал знаменитое заявление о том, что «мы воюем оружием 80-х годов».
2. Что говорила Меркель о карабахской проблеме?
Выступая 6 апреля 2016 года на совместной пресс-конференции с президентом Армении, Ангела Меркель заявила, что Минская группа ОБСЕ играет важную роль в вопросе мирного урегулирования карабахского конфликта, и Германия, как председательствующая в ОБСЕ страна, вместе с посредниками пытается ускорить процесс установления прочного перемирия в зоне конфликта.
Ангела Меркель и Серж Саргсян в Берлине 6 апреля 2016г. Ангела Меркель и Серж Саргсян в Берлине 6 апреля 2016г.
Меркель призвала стороны конфликта вернуться за стол переговоров. «Мирное разрешение конфликта исходит из интересов всех стран, в частности, Армении, учитывая ее географическое положение»,-  говорила канцлер Германии.
3. Какой позиции придерживалась Меркель в процессе признания Геноцида армян?
В мае 2015 года, встречаясь с Меркель в Риге, Серж Саргсян выразил благодарность руководству Германии за позицию в вопросе осуждения Геноцида армян.
В июне 2016 года, когда Бундестаг обсуждал резолюцию о признании Геноцида армян, Меркель говорила, что Германия намерена способствовать установлению диалога между Турцией и Арменией, в том числе по вопросу осмысления событий, произошедших в Османской империи.
Меркель говорила об этом на совместной с генсеком НАТО пресс-конференции, отвечая на вопрос о признании Геноцида армян Бундестагом Германии.
Ангела Меркель и Реджеп Тайип Эрдоган Ангела Меркель и Реджеп Тайип Эрдоган
«Германию и Турцию многое связывает. Поэтому я и все правительство ФРГ намерены внести вклад в установление диалога между Арменией и Турцией»,-  говорила Ангела Меркель.
В сентябре 2016 года Ангела Меркель сказала, что не намерена «дистанцироваться» от принятой Бундестагом Германии 2 июня резолюции, в которой массовые убийства армян в Османской империи были признаны геноцидом.
«Руководитель христианских демократов в парламенте Фолькер Каудер на встрече с представителями партии сказал, что говорил с Меркель на эту тему. Канцлер подчеркнула, что на собрании партии, предшествовавшем голосованию в Бундестаге, она голосовала в пользу принятия резолюции, хотя лично не присутствовала на июньском голосовании в парламенте»,- сообщало агетство Reuters.
4. Как президент Армении стал невольным свидетелем резкого разговора Меркель с Януковичем?
В декабре 2013 года Spiegel International писал, что президент Армении стал невольным свидетелем резкого разговора канцлера Германии Ангелы Меркель с президентом Украины Виктором Януковичем на саммите Восточного партнерства в Вильнюсе.
Президент Армении стал невольным свидетелем резкого разговора Меркель с Януковичем, пишет Spiegel Президент Армении стал невольным свидетелем резкого разговора Меркель с Януковичем, пишет Spiegel
«Они собрались за праздничным обеденным столом в бывшем дворце Великого князя литовского в готовящемся к Рождеству Вильнюсе вместе с руководителями стран Евросоюза и Восточной Европы. Не успели еще подать выпечку с трюфелями, как украинский президент пустился в бессвязный монолог о трудных отношениях своей страны с Европой с одной стороны, и с Россией с другой. Но в какой-то момент Меркель прервала Януковича и бесцеремонно заявила ему, что он может прекратить этот разговор. «Вы же все равно ничего подписывать не будете»,- резко сказала она. Сидевший рядом с Меркель президент Армении удивленно посмотрел на нее», - писал Spiegel International.
5. Правда ли, что Ангела Меркель посещала Армению в советское время?
В Ереване ходят разговоры о том, что бывшая гражданка ГДР Ангела Меркель якобы посещала Советсткую Армению по туристической путевке. Подтверждений этой информации нет.
В 2016 году Медиамакс поднял этот вопрос в интервью с послом Германии в Армении Матиасом Кислером, который ответил:
«У меня нет какой-либо точной информации на этот счет. Ангела Меркель – ученый-физик, и возможно, что она была здесь в студенческие годы. Канцлер Меркель очень любознательный человек, она интересуется другими культурами, так что могу представить, что она могла побывать здесь».