14 հարց ու պատասխան Ամուլսարի վերաբերյալ - Mediamax.am
Անցնող տարիներին Ամուլսարի ծրագրի վերաբերյալ հարցադրումները փոփոխվել են: Որոշ հարցեր եւ մտահոգություններ այլեւս չեն հնչում հանրային հարթակում: Կան նաեւ նոր հարցադրումներ, եւ կամ այնպիսիք, որոնք շարունակում են հնչել:
Ներկայացնում ենք Լիդիանի ղեկավար թիմի անդամների եւ մասնագետների պատասխաններն առավել հաճախ հնչող հարցերին:
Արմեն Ստեփանյան, «Լիդիան Արմենիայի» Կայուն զարգացման գծով տնօրեն
1. Հնարավո՞ր է արդյոք իրականացնել հանքարդյունաբերություն եւ միաժամանակ բացառել ազդեցությունները շրջակա միջավայրի վրա։
- Մարդու ցանկացած գործունեություն ունի ազդեցություն շրջակա միջավայրի վրա՝ քաղաքաշինությունից մինչեւ տուրիզմ: Շատերը կզարմանան, բայց կենսաբազմազանության, հողի եւ ջրի վրա առավել մեծ ազդեցության գործող ոլորտը ոչ թե հանքարդյունաբերությունն է, այլ՝ գյուղատնտեսությունը: Գյուղատնտեսական նպատակներով աշխարհում տարեկան ոչնչացվում է 7 միլիոն հեկտար անտառ: Գյուղատնտեսությանը բաժին է ընկնում աշխարհի քաղցրահամ ջրի պաշարների սպառման 70%, որի զգալի մասը՝ անարդյունավետ վատնում է:  Ամեն ոլորտ ունի ազդեցություն: Ամեն ինչ կախված է այն բանից, թե ինչ միջոցառումներ են իրականացվում այդ ազդեցություները կանխելու կամ մեղմելու համար: Նախկինում հանքարդյունաբերությունը վատ կառավարվող ոլորտներից էր ողջ աշխարհում եւ շատ է քննադատվել շրջակա միջավայրի վրա ունեցած ազդեցության համար: Հենց այդ պատճառով վերջին 15-20 տարիներին ոլորտը ֆինանսավորող բանկերն ու հաստատությունները մշակեցին մի շարք չափանիշներ, որոնց համապատասխանող հանքերում բոլոր հնարավոր ազդեցությունները արդյունավետ կառավարվում են:
2. Ի՞նչ ազդեցությունների մասին է խոսքը: Կլինի՞ արդյոք ազդեցություն ջրի որակի, շրջակա համայնքների բերքի կամ մարդկանց առողջության վրա:
- Ո՛չ, հանքի համապատասխան կառավարման դեպքում շրջակա ջրային ռեսուրսների, հողի, օդի կամ այլ ընկալիչների որակի փոփոխություն չի լինի: Եվ, իհարկե, ավելորդ է խոսել մարդկանց առողջության վրա ազդեցության մասին: Ժամանակակից հանքերի ազդեցությունը այդ առումով պետք է զրո լինի: Այլապես հանքեր չէին շահագործվի Նորվեգիայում, Կանադայում կամ այլ զարգացած երկրներում: Երբ մենք խոսում ենք թույլատրելի ազդեցությունների կամ ռիսկերի նվազեցման մասին, խոսքը մարդկանց վրա ազդեցության մասին չէ, քանի որ այստեղ «թույատրելի» սահման չկա: Խոսքն, օրինակ, կենսաբազամզանության վրա ազդեցության մասին է: Օրինակ՝ բացահանքի տարածքում աճում էր կարմիր գրքի բուսատեսակ, եւ բացահանքը բացելիս, մենք այդ բույսը կվնասեինք: Հետեւաբար, այդ տարածքից մատնունի ծիրանավոր բուսատեսակի մոտ 20 %-ը տեղափոխել ենք Սեւանի բուսաբանական այգի, իսկ մնացած մոտավորապես 80%-ի աճելավայրերը դարձրել ենք անձեռնմխելի տարածք: Կամ, այլ օրինակ, այդ տարածքից 2-3 արջ է օգտվում: Քանի որ հանքի տարածքը զբաղեցնելու է այս եւ այլ կենդանական եւ բուսական տեսակների կենսամիջավայրի մի մասը, հենց այսպիսի ազդեցությունը մեղմելու կամ փոխհատուցելու նպատակով,  մենք ներդնում ենք մոտ 6 միլիոն դոլար՝ Ջերմուկի ազգային պարկ ստեղծելու եւ այդ տարածքում նույն տեսակների պաշտպանությունը ապահովելու համար: Նման ազդեցությունների մեղմացման մասին է խոսքը:
3. Կարծիքներ են հնչում, որ ձնհալը եւ անձրեւաջրերը կխառնվեն բացված ապարների հետ եւ կառաջացնեն թթվային ջրեր, որոնք կաղտոտեն տարածաշրջանի ջրերը, ընդհուպ մինչեւ Սեւան:
- Տեղումներից առաջացած հոսքերը հնարավոր է կառավարել, այնպես որ չաղտոտեն նույնիսկ Ամուլսարի շրջակա ջրային հոսքերը, առավել եւս որ չհասնեն 40 կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող Սեւան, կամ նույնիսկ շրջակա ջրային ավազաններ, օրինակ, Կեչուտ: Թերահավատությունը հասկանալի է, քանի որ Հայաստանում նախկինում նման միջոցառումներ չեն իրականացվել: Բայց հանքարդյունաբերությունը այսօր ժամանակակից, տեխնոլոգիապես հագեցած արդյունաբերություն է: Իրականում Ամուլսարում մենք որեւէ նոր բան չենք հորինելու, այլ կիրառելու ենք այն համակարգերը, որոնք կիրառվում են ԱՄՆ-ից մինչեւ Ավստրալիա: Այսպես՝ հանքի այն հատվածներում, որտեղ կա թթվայնության առաջացման խնդիր, օրինակ դատարկ ապարների լցակույտի տակ հենց հիմա արդեն շինարարության փուլում ներդրվում են խողովակային համակարգեր, պաշտպանիչ շերտեր, կառուցվում են ավազաններ, որպեսզի ջուրը, որը շփվում է դատարկ ապարների հետ, չհոսի արտաքին միջավայր, այլ հավաքվի եւ օգտագործվի արդյունահանման գործընթացում: Սրանով մենք լուծում ենք թե՛ տնտեսական խնդիր՝ նվազեցնելով ջրառը, թե՛ բնապահպանական խնդիր: Բացի այդ, դատարկ ապարների թթվագոյացման պոտենցիալ ունեցող մասը կապսուլավորվելու է ոչ թթվագոյացնող ապարներով՝ տեղումների ներթափանցումը մեղմելու նպատակով: Հանքի շահագործման ընթացքում ջուրը հիմնականում օգտագործվելու է փակ, շրջանառու համակարգում, իսկ հանքի փակումից հետո կիրառվելու է պասիվ մաքրման համակագ, որը նաեւ հանքի փակումից հետո կկանխի շրջակա միջավայրի վրա ազդեցությունը: Այս փորձված մեթոդները թույլ են տալիս անվտանգ հանքեր շահագործել Շվեդիայից մինչեւ Արգենտինա եւ մենք հպարտ ենք, որ այս փորձը Հայաստան ենք բերում:
4. Արդյոք նախկինում խոսե՞լ եք այդ խնդրի մասին:
- Կարող եմ վստահաբար պնդել, որ այս մասին խոսել ենք նախ մենք, հետո՝ քննադատները: Հայաստանում հանքարդյունաբերության հետ կապված որեւէ քննադատության մեջ նախկինում հազիվ թե հանդիպած լինեք «թթվային ապարների դրենաժ» արտահայտությունը: 2015-ին հրապարակված Ամուլսարի Բնապահպանական եւ սոցիալական ազդեցության գնահատականում մանրամասն նկարագրել ենք դրա լուծման մեթոդները: Միայն դրանից հետո լսվեցին մտահոգություններ, ընդ որում, տպավորություն ստեղծվեց, որ սա միայն Ամուլսարին հատուկ խնդիր է: Մինչդեռ թթվային ապարների դրենաժը բնական ֆենոմեն է, եւ հատուկ է գրեթե բոլոր հանքերին՝ աշխարհում եւ Հայաստանում: Մեզ ուրախացնում է, որ Ամուլսարի Բնապահպանական եւ սոցիալական ազդեցության գնահատականին ծանոթանալով, շատերը տեղեկացան հանքարդյունաբերության ոլորտի այս կարեւոր խնդրի մասին: Վստահաբար կարող ենք պնդել, որ Ամուլսարում այն չափավոր ու ավելի մեղմ է, քան շատ այլ հանքերում, նաեւ այն պատճառով, որ հանքաքարը օքսիդացված է: Եվ ամենակարեւորը. Հայաստանում առաջին անգամ շինարարության սկզբից Ամուլսարում ներդրվում են ինժեներական լավագույն լուծումները, որոնք կարող են լավ օրինակ դառնալ այլ ծրագրերի համար:
5. Մտահոգություններից մյուսը՝ Ջերմուկի հանքային ջրերն են։
- Նախ, հարկ է նշել, որ Ամուլսարի հանքավայրը իրենից ներկայացնում է առանձին երկրաբանական բլոկային կառույց, որն ունի Ջերմուկից անկախ ջրային համակարգ: 2013 թվականին լայնածավալ իզոտոպային հետազոտություն է իրականացվել, որը ցույց է տալիս, որ Ջերմուկի աղբյուրները տարբեր են Ամուլսարին առնչվող աղբյուրներից: Բայց այս ամենը կողմնակի նշանակություն ունի: Հանքից ոչ մի աղտոտված ջուր բաց չի թողնվելու եւ ոչ միայն Ջերմուկի, այլեւ Ամուլսարի ջրային համակարգը ազդեցություն չի կրի:
Ջոն Ֆուրի, Գլխավոր մետալուրգ
6. Ցիանիդը մտահոգություններից  եւս մեկն է: Որքանո՞վ է հնարավոր այն անվտանգ կիրառել:
- Նախ, մի քանի փաստ ցիանիդի մասին: Աշխարհում արտադրվող արդյունաբերական ցիանիդի միայն 6%- ն է կիրառվում հանքարդյունաբերության մեջ: Մնացածը կիրառվում է ամենատարբեր ոլորտներում՝ կոսմետիկայի արտադրությունից մինչեւ դեղագործություն, պարարտանյութեր եւ այլն: Ցիանիդը առկա է բնության մեջ, բազմաթիվ բույսերում, օրինակ՝ ծիրանի կորիզում: Այն չի կուտակվում օրգանիզմի մեջ եւ քիչ քանակով օգտագործման դեպքում, օրինակ նուշ ուտելիս, բնական ճանապարհով դուրս է գալիս օրգանիզմից: Ինչ վերաբերվում է կույտային տարրալվացման մեթոդին, ապա Ժամանակակից կույտային տարրալվացման մեթոդը ներդրվել է 1960-ականներին ԱՄՆ-ում: Կույտային տարրալվացումը փակ շրջանառու համակարգ է: Հարթակը պաշտպանված է կավաշերտով եւ գեոմեմբրանով՝ արտահոսքը կանխելու նպատակով, ինչպես նաեւ մոնիթորինգային հորատանցքերով՝ ջրի որակը մշտապես վերահսկելու եւ բացասական ազդեցությունները կանխարգելելու համար: Ցիանիդը արտադրության ողջ ընթացքում փակ ցիկլի մեջ պտտվում է՝ դուրս չգալով տարածքից:
7. Տարրալվացման հարթակը որքա՞ն հեռու պետք է լինի համայնքից։ Որքանո՞վ է այն անվտանգ: Ի՞նչ պահանջներ կան հեռավորության առումով:
- Կարեւոր եմ համարում նշել, որ Լիդիանը՝ առաջինը լինելով հայաստանյան հանքարդյունաբերական ընկերությունների մեջ, կամավոր անդամակցել է Ցիանիդի միջազգային կառավարման օրենսգրքին: Օրենսգիրքը միջազգային նախաձեռնություն է, որը սահմանում է իր անդամ կազմակերպությունների համար ցիանիդի տեղափոխման եւ օգտագործման խիստ կանոններ եւ չափանիշեր հատկապես հանքարդյունաբերության ոլորտում: Կազմակերպությունն անկախ աուդիտ է պահանջում իր անդամ կազմակերպություններից, որպեսզի հաստատի, որ հանքարդյունաբերողը հետեւում է իր սահմանած պահանջներին: Լիդիանը վերջերս հաջողությամբ անցավ նախաարտադրական աուդիտը: Կույտային տարրալվացման հարթակի հեռավորության սահմանափակում Ցիանիդի կառավարման միջազգային օրենսգիրքը չունի: Այն պարզ պատճառով, որ ճիշտ նախագծման դեպքում հարթակը կարող է տեղադրվել ցանկացած հեռավորության վրա, եթե այն կառուցված է եւ կառավարվում է Օրենսգրքի պահանջներին համապատասխան: ԱՄՆ-ում եւ Ավստրալիայում կա մի քանի հանքավայր, որոնց կույտային տարրալվացման հարթակները մեկ կիլոմետր եւ նույնիսկ պակաս հեռավորություն վրա են համայնքից: Ես ինքս տասը տարուց ավելի այս ոլորտում եմ, աշխատել եմ անմիջապես հարթակի տարածքում եւ վստահաբար պնդում եմ, որ ճիշտ կառավարման դեպքում ցիանիդը նույնքան անվտանգ կարող է լինել, որքան ցանկացած այլ քիմիական նյութ, որ կիրառվում է այլ արդյունաբերական գործընթացներում:
Դեյվիդ Թայլեր, Հանքի տեխնիկական գծով մենեջեր
8. Հաճախ կարելի է լսել, որ Ամուլսարում հանքաքարը ցածր ոսկու պարունակություն ունի եւ նման ցածր պարունակության համար չարժե հանք շահագործել:
– Ամուլսարում ոսկու միջին պարունակությունը մեկ տոննա հանքաքարում 0.78 գրամ է: Զարգացած երկրներում, այդ թվում Միացյալ Նահագներում, որտեղից ինքս եմ, կան հանքեր, որոնք ոսկու ավելի ցածր պարունակություն ունեն, եւ ժամանակակից տեխնոլոգիաների շնորհիվ այդ հանքերը արդյունավետ շահագործվում են: Այսօր աշխարհում գոյություն ունեցող հանքավայրերի ոսկու միջին պարունակությունը տոննայում մոտ 1 գրամ է: Հանքի արդյունավետությունը չափվում է ոսկու արդյունահանման ծավալով: Ամուլսարում տարեկան միջին արտադրողականությունը նախատեսում է 10 միլիոն տոննա հանքաքար: Համադրելի չափանիշներով հանքավայրերից կարելի է նշել մի քանիսը: Օրինակ` Քրիփփլ Քրիք եւ Վիկտոր հանքավայրը ԱՄՆ Կոլորադո նահանգում ունի 0.55 գրամ տոննայում ոսկու պարնակություն: Նեւադա նահանգում Կորտես հանքավայրի միջին պարունակությունը տոննայում 0.58 գրամ է, արտադրողականությունը` 23.1 միլիոն տոննա: Իգլ Գոլդ նախագիծը Կանադայում արտադրելու է տարեկան 10 միլիոն տոննա հանքաքար` միջինը 0.82 գրամ պարունակությամբ:
9. Արդյո՞ք հաշվի են առնվել սեյսմիկ առանձնահատկությունները
- Սեյսմիկ հաշվարկները ներառված են հանքավայրի նախագծի մեջ: Նման տեխնոլոգիաներ են կիրառվում Չիլիում եւ Պերույում, որտեղ երկրաշարժեր հաճախ են լինում: Հանքավայրի ենթակառուցվածքները` ներառյալ դատարկ ապարների լցակույտը, կույտային տարրալվացման հարթակը, կուտակման ավազանները եւ վերամշակման ֆաբրիկան, կառուցվել են սեյսմակայունության բոլոր չափանիշներով: Ամուլսարի մոտակա խզվածքը Փամբակ-Սեւան-Սյունիք խզվածքն է, որն Ամուլսարի հանքավայրից 10 կմ դեպի հյուսիս է: Այն չի հարուցել մեծ երկրաշարժ վերջին մոտ 10.000 տարիներին: Այդուհանդերձ, բոլոր շինությունների կայունությունը հաշվարկված է այս՝ խիստ չափանիշներով:
10. Ի՞նչ է լինում հանքի շահագործման ավարտից հետո:
- 20 տարի առաջ հանքերի փակումը այնքան բարդ ու երկարատեւ գորըծնթաց չէր, որքան՝ հիմա: Այսօր չափանիշները խստացել են, եւ դրանք պահանջում են բազմակողմ միջոցառումներ, որոնք ուղղված են տարածքի վերականգմանը: Այսպես, Ամուլսարի փակման ծրագիրը նախատեսված է իրականացնել ավելի քան 5 տարի: Բացահանքերը մասամբ կլցվեն, կվերականգնվեն, եւ բացահանքի պատերը կկայունացվեն: Կույտային տարրալվացման հարթակը կմաքրվի, կպատվի կավաշերտով, հողի շերտով՝ խոտածածկույթի վերականգնման համար: Նույնը կարվի նաեւ դատարկ ապարների լցակույտի դեպքում: Բոլոր այն ենթակառուցվածնքերը եւ կառույցները, որոնք այլ նպատակներով օգտագործելու կարիք չի լինի, կքանդվեն եւ կհեռացվեն, եւ տարածքը կվերականգնվի: Այն հնարավոր կլինի անվտանգ օգտագործել:
11. Հայաստանում տարածված կարծիք կա, որ հանքարդյունաբերական կազմակերպությունները միայն զարգացող երկրներում են հանք շահագործում:
- Ես ավելի քան 30 տարի հանքարդյունաբերության ոլորտում եմ եւ աշխատել եմ բազմաթիվ հանքերում, աշխարհի տարբեր երկրներում: Հանքարդյունաբերությունը գլոբալ ինդուստրիա է: Կանադական ընկերությունները հանք են շահագործում ԱՄՆ-ում, ամերիկյան ընկերությունները՝ Ավստրալիայում, ավստրալական ընկերությունները՝ Լատինական Ամերիկայում եւ այլն: Պետական ընկերությունները ոլորտում շատ քիչ են, քանի որ հանքարդյունաբերությունը ծախսատար ոլորտ է: Երկրների մեծ մասը գերադասում է ոլորտ ներգրավել մասնավոր ներդրումներ, որոնք իրենց հետ բերում են թե՛ մասնագիտական ներուժը, թե՛ կապիտալ ծախսերը, թե՛ նաեւ կրում են ֆինանսական կորուստների ռիսկը՝ մետաղի գների անկման դեպքում: Հանքարդյունաբերական երկրների առաջին տասնյակի մեջ են Ավստրալիան, ԱՄՆ-ը, Կանադան, Չինաստանը, Ռուսաստանը: Ավստրալիայի հանքարդյունաբերական ոլորտն, օրինակ, ապահովել է երկրի անշեղ տնտեսական աճ ավելի քան 30 տարի: Նույնը՝ Կանադայի պարագայում, որի տնտեսության հենքը հանքարդյունաբերությունն է, եւ այստեղ նույնպես բազմաթիվ ոչ կանադական ընկերություններ են աշխատում:
Նառա Ղազարյան, Սոցիալական կայուն զարգացման մենեջեր
12. Ի՞նչ են ստանալու համայնքներն ու պետությունը:
- Օգուտները կարելի է բաժանել ուղղակի ֆինանսատնտեսական եւ անուղղակի օգուտների: Այսպես, Ամուլսարի ծրագրի շինարարության ամենաակտիվ փուլում ուղղակի աշխատանքով է ապահովվել ավելի քան 1300 մարդ: Մենք մշտապես մոնիթորինգ ենք անում նաեւ մեր կապալառուների կողմից աշխատակիցների վերաբերյալ տվյալները, եւ նրանց աշխատուժի միջինում 40%-ը եղել են Ամուլսարի հարակից Գնդեվազ, Գորայք, Սարավան համայնքներից, եւ Ջերմուկ քաղաքից: Երբ ավարտվի շինարարությունը եւ հանքը սկսի արտադրանք տալ, 2018-ի աշնանը, նախատեսում ենք ունենալ մոտ 700 մշտական աշխատակից եւ արտադրության 10 տարիների ընթացքում, նախատեսում ենք, որ աշխատակիցների առնվազն 30%-ը կլինի հարակից համայնքներից, իսկ մնացածը՝ Հայաստանի այլ վայրերից: Այս համայնքներին մենք վճարում ենք նաեւ հողի վարձակալության համար (2008-ից մինչ օրս՝ ավելի քան 4 միլոն դոլար), եւ այդ գումարը նրանք կարողանում են ներդնել օրինակ ջրամատակարարման, ճանապարհաշինության եւ այլ ոլորտներում: Երբ հանքը սկսի արտադրանք տալ, նախատեսում ենք տարեկան պետական բյուջե վճարել 40-50 միլիոն դոլարի հարկ: Արդեն այսօր Լիդիան Արմենիան, դեռեւս արտադրանք չտալով, միայն շինարարական ակտիվության շնորհիվ երկրի 16-րդ հարկատուն է:
13. Իսկ ի՞նչ են շահում ձեզ մոտ չաշխատողները, չէ՞ որ պետբյուջե վճարած հարկերը նրանք հաճախ չեն նկատում:
- Շահում են հենց այն տնտեսական ակտիվությունից, որն իր հետ բերում է մեծ ներդրումը: Ամեն ուղղակի աշխատատեղ այս ոլորտում բերում է 4-6 անուղղակի աշխատատեղ: Այսպես, օրինակ, մեր բոլոր համազգեստները կարվում են Գնդեվազի կարի արտադրամասում, որը ստեղծվել եւ ընդլայնվել է մեր պատվերների շնորհիվ: Այս արտադրամասն արդեն 6 աշխատող ունի: Կամ տեղի խմորեղենի արտադրամասը, որի հիմնադրմանը աջակցել է Լիդիանը այժմ 4 աշխատակից ունի եւ հաց է մատակարարում մեր կապալառուներին: Այսպիսի օրինակները շատ են: Մարդիկ նոր բիզնեսներ են հիմնում, մաքրման, սննդի մատակարարման, այլ ծառայությունների մատուցման համար: 2017թ․ դեկտեմբերի դրությամբ միայն մեր կապալառուները տեղի համայնքներից 1,5 միլիոն դոլարի գնումներ էին կատարել: Սրանք ահռելի ֆինանսական հոսքեր են դեպի այս համայնքներ եւ դրանց տնտեսական ազդեցությունը հսկայական է:
14. Դուք նաեւ իրականացնում եք սոցիալական ծրագրեր: Արդյո՞ք դա լրացուցիչ բարեգործություն է:
- Ոչ, դա բարեգործություն չէ: Մենք մշակում ենք ռազմավարական այնպիսի ծրագրեր, որոնք երկարաժամկետ դրական տնտեսական ազդեցություն կթողնեն համայնքներում, կօգնեն ներդնել Ամուլսարի շնորհիվ համայնք մտնող հսկայական ֆինանսական հոսքերը արդյունավետ բիզնես ծրագրերում: Մենք դա անում ենք մի քանի նպատակով: Նախ՝ փորձում ենք նպաստել այնպիսի բիզնեսների ստեղծմանը, որոնք օգուտ կբերեն եւ՛ համայնքին, եւ՛ Ամուլսարի ծրագրին՝ մատուցելով ծառայութուններ եւ մատակարարելով ապրանքներ: Բացի այդ, իրականացնում ենք այնպիսի ծրագրեր, որոնք կնվազեցնեն Ամուլսարի ծրագրի սոցիալական ազդեցությունները: Օրինակ, եթե գյուղացուց հող ենք ձեռք բերել, օգնում ենք նրան ստեղծել ալտերնատիվ եկամուտի աղբյուր: Նաեւ աջակցում ենք այնպիսի նախաձեռնությունների, որոնք կլուծեն այլ սոցիալական խնդիրներ՝ կրթական ծրագրեր, բիզնես հնարավորություններ: Եվ վերջապես, ցանկացած ընկերության համար շահավետ է աշխատել կայուն, դինամիկ զարգացող համայնքի հետ, եւ հենց այդ նպատակով են իրականացվում այս ծրագրերը: Անցած տարիների ընթացքում մենք սոցիալական զարգացման ծրագրերի մեջ ներդրել ենք ավելի քան 3,5 միլիոն դոլար, ստեղծվել են մի քանի տասնյակ նոր փոքր բիզնեսներ, ներդրվել են գյուղատնտեսության եւ անասնապահության նոր տեխնոլոգիաներ: Այս ամենի արդյունքում մենք դրական դինամիկ աճ ենք տեսնում այս համայնքներում: Այս նկատելի դրական փոփոխությունն ինձ եւ իմ գործընկերներին բացի գործնականից, նաեւ հսկայական էմոցիոնալ բավարարություն է բերում:

14 questions and answers about Amulsar
Certain questions about Amulsar project are no longer on the agenda. However, new questions have appeared and some of the previous concerns continue to be circulated.
We present answers to the most frequently asked questions, provided by Lydian senior management team members and experts.
Armen Stepanyan, Director Sustainability at Lydian Armenia
1. Is it possible to carry out mining without impacts on the environment?
Any human activity implies impact, be it tourism, urban development or any other area. It may be surprising for many but the largest impact on biodiversity and water is not caused by mining but by agriculture. 7 million hectares of forest is cut annually for agricultural purposes. Agriculture is responsible for 70% of the consumption of freshwater, most of it inefficient. So, any area has an impact. It all depends on what actions are taken to mitigate or prevent the impacts. Previously mining was one of the poorly managed industries in the world and had received a lot of criticism for its impact on the environment. And that is why in the last 15-20 years the banks and institutions that finance mining projects have come up with a number of standards and regulations that allow for efficient management of risks and mitigation of impacts.
2. What impacts are we talking about? Will there be impact on water quality on the crops of the community land, or people’s health?
No, in case of proper management of the mining project neither water, nor the soil or air quality will be compromised. And of course, impact on people’s health is excluded. Modern mines have no impact on people’s health, otherwise, there would be no mining in developed countries like Norway, Canada or elsewhere. When we speak about acceptable impact or mitigation measures, we do not mean people’s health. Because when it comes to people, there are no “acceptable” limits. By acceptable impacts and mitigation measures, we mean, for example impact on biodiversity. For instance, we have a Red Book species, potentilla porphyrantha plant on Amulsar. Around 20% of it was growing on the open pit area.  So we had to translocate and preserve 20% of these plants in the Sevan Botanical Garden and make a set-aside area where the rest of the species were growing. 2-3 Brown Bears use this area. The mine will take a large part of the natural habitat of these and some other species. And to mitigate and offset these impacts we are investing about USD 6 million to create a National Park in Jermuk to preserve species alike in this area. These are examples of “acceptable” impacts we are going to mitigate against.
3. There are concerns that the water from precipitation will flow through the disturbed areas and become acidic, polluting the water reserves, all the way to Sevan.
The water from precipitation can be managed in a way that it doesn’t impact the water flows of the Amulsar proper, or nearby reservoirs such as Kechut, let alone reach Sevan 40 km away. We understand the skepticism, as we haven’t seen preventive measures being carried out in Armenia before. But modern mining is a technologically advanced industry. We will not be inventing anything new at Amulsar. We will be using management systems that are successfully used elsewhere in the world- from the USA to Australia. In those areas of the Amulsar mine infrastructure, where there may be potential for acid generation, like the barren rock storage facility, water drainage and control systems are built in. Special ponds are being built to capture water that will come to contact with mine infrastructure to prevent it from flowing into the environment and to use it in the process. This will address both an economic and an environmental issue. Besides, part of the barren rock that may have a potential to generate acid, will be incapsulated by non-acid generating material, to mitigate the penetration of precipitation. During all operations, no water will be discharged into the environment without proper treatment. After the closure, we will continue to use passive treatment systems to prevent impact on water for decades and more after the mine closure. These are tested methods that lead to safe operations of dozens of mines from Sweden to Argentina and we are glad to be able to introduce those to the Armenian mining sector.
4. Have you ever spoken about this issue before?
Definitely, we have discussed this issue much earlier than the critics. I doubt that anyone will find any mentioning of “acid rock drainage” (ARD) in the public domain in the previous critique of the mining industry.  In 2015 we published the Amulsar Environmental and Social Impact Assessment and have described in detail how we plan to manage the issue. Only after that we heard concerns in the public domain, that somehow implied that ARD is specific to Amulsar only. Whereas ARD occurs naturally and is specific to almost all mining projects in Armenia and in the world. We are glad that thanks to the Amulsar ESIA people have discovered this common issue in mining that was not being discussed in Armenia before. In fact, due to the fact that Amulsar ore is fully oxidized, ARD in Amulsar if it occurs, will be milder than in many other mines. At the same time, it is at Amulsar that modern management systems are built into the design of the mine during construction, for the first time in Armenia. This can become a good example.
5. Another concern is the impact on Jermuk springs.
It is important to mention that Amulsar is a separate geological block structure. It has a water system which is independent from Jermuk. A comprehensive isotope study was completed in 2013 demonstrating that the spring water comes from a different aquifer system from that with which the Amulsar project will interact. But this is just for the background information. No contaminants will ever be discharged to the natural environment so not only Jermuk, but any water in the region will not be impacted by mine operations.
John Fourie, Chief Metallurgist at Lydian
6. Cyanide is another concern. Is it possible to use it safely?
Only approximately 6% of industrial cyanide, produced globally, is used by the mining industry. Majority of cyanide is utilized in alternate industries, such as cosmetics manufacture, pharmaceutical production, and fertilizer production.  Cyanide is found in the natural environment, and is present in many plants and fruits – for example, apricot stones. Cyanide does not accumulate in the human body. As a result, if you consume some cyanide by eating almonds, for example, the body will naturally detoxify the cyanide.
Heap leaching is not a new technology, it has been around for more than 50 years. It was developed and first implemented in the USA in the 1960s. Heap leaching is a closed cycle process; wherein dilute cyanide solution is constantly recirculated. The pad is underlined with clay and geomembrane to prevent leakage, and monitoring bores are utilized to constantly monitor water quality and ensure water quality is not adversely affected under any circumstance.
7. How safe is it to place the facility close to the community, how far it should be, what is the regulation?
It is important to mention that Lydian is the first mining company in Armenia to have voluntarily applied to join the International Cyanide Management Code. This is an international initiative that puts strict regulations on its member companies, with regards to cyanide transportation and utilization – specifically in the mining industry. The Code requires regular independent compliance audits. Lydian has recently successfully undergone a pre-operational audit. As for the distance of the facility from communities, the Code does not stipulate a minimum acceptable distance. Technically, the facility can be safely placed at any distance from a community, as long as it is designed and operated in line with the requirements of the Code. In the USA and Australia there are a number of mines that operate in close proximity to communities – some are located less than 1 kilometer from the nearest community. I have worked with cyanide for many years; in a wide variety of processes, ranging from intensive cyanide leaching circuits to heap leaching. Cyanide should be handled cautiously, but like many chemicals, when handled correctly, it can be used safely and without posing danger to persons and the environment.
David Tyler, Mine Technical Manager at Lydian
8. They often say that the grade in Amulsar is too low and it is not efficient to operate mines with such a low grade of gold.
The average grade of gold in Amulsar is 0.78 grams per tonne of ore. In developed countries, for example in the US where I come from, there are operating mines with lower grade. Modern technologies allow for efficient extraction from low grade ore. The average grade of new deposits in the world today is around 1 gram per ton. The value of the mine is measured by the ease of recovery, not just by the grade. We will be extracting 10 million tons of ore per year. I can mention some mines in the world with comparable parameters. For example at Cripple Creek and Victor Mine in Colorado, the US, the grade is 0.55 g. p/t. Cortez mine in Nevada, the US, grade is 0.58 g. p/t with production of 23.1 million tons p/y. Eagle Gold project, Canada will produce 10 million t/y with an average grade of 0.78 g p/t.
9. Is the infrastructure tested for seismic risk?
Adequate seismic calculations are included in the mine and infrastructure design. That is the case when building modern mines in countries like Chile and Peru where large earthquakes are relatively common. The facilities at the mine, including the barren rock storage facility, heap leach pad, collection ponds, and process plants, are constructed to provide protection from earthquakes in accordance with international standards of care. The closest fault to the Amulsar Mountain is the Pambak-Sevan-Syunik fault, located approximately 10 km north of the Amulsar gold project. This fault has not generated a significant earthquake in approximately the last 10,000 years. The facility is still designed to withstand a significant earthquake.
10. What will be left after the mine is finished?
20 years ago, mine closure was not such a long and sophisticated process. In recent years, there are more stringent requirements that imply comprehensive mesures to rehabilitate the site. Amulsar closure is planned for over five years. The open pits will be partially backfilled, properly reclaimed and pit walls will be stabilised. The Heap Leach Facility will be cleansed, covered with rocks and topsoil for rehabilitation and revegetation. The same is true for the  barren rock storage facility. All unnecessary infrastructure and buildings will be dismantled and removed if not wanted by the community, and the land will be fully reclaimed and revegetated enabling the land to return to its pre-mining use.
11. There is a belief in Armenia that mining is common only to developing countries, and that is where mining companies seek to mine.
I have more than 30 years of experience in the industry and I have worked in many countries all over the world. Mining is a global industry. Canadian companies mine in the USA, American companies work in Australia, Australian companies have projects in Latin America, etc. There are not too many state run companies in the industry. Mining is a capital-intensive industry and most countries prefer to attract private investments into the sector that will bring in the capital, experience and capacity as well as will bear the financial risk of low commodity markets. Among top mining destinations are countries such as Australia, the USA, Canada, China, Russia, Chile, South Africa, etc. Mining has secured several decades of economic increase in Australia. The same is for Canada. Mining is the backbone of the country’s economy and there are a number of non-Canadian companies working in Canada.
Nara Ghazaryan, Social Sustaniablity Manager at Lydian
12. What will the communities and the state gain from the project?
I would separate the direct financial benefits from non-direct. The direct benefits would be for example, the direct jobs. Over 1300 people have been working on the Amulsar construction. We monitor our contactors hiring and in average, about 40% of their workforce have been from our surrounding communities of Gndevaz, Gorayk, Saravan and Jermuk. When we start the production, we expect to have 700 permanent jobs and in 10 years of operations we expect to have at least 30% of our workforce from the surrounding communities, while the rest of the workforce will come from other towns and cities of Armenia. We are paying annual land rent payments to these communities, and they can reinvest this money into the infrastructure: a total of USD 4.2 million since 2008-09. When the mine starts producing we expect to be paying 40-50 million USD in taxes to the state budget annually. Already today Lydian Armenia is the 16th largest taxpayer, due to large-scale construction activities.
13. What will be the benefit of those who do not have jobs with you? People do not necessarily see the benefits of the taxes paid to the state budget.
They benefit from the economic activity a large scale project brings. Every direct job creates 4-6 indirect jobs. For example, all our uniforms are made in a sewing shop that was established and developed thanks to a large client like the Amulsar project. The shop already employs 6 people from the community.  Similarly, a local bakery supported by Lydian, is now hiring 4 women to supply bread to Lydian contractors.  There are many examples like this.  People start new businesses, cleaning services, food supply, etc. By December 2017 our contractors had already reported a total of USD 1.5 million dollars’ worth in local procurement from local  communities. since March 2017. These are huge cash flows into these communities and the economic effect is already tangible.
14. You are also implementing social projects. Is this charity?
No, this is not charity. We design projects that will have a long-term impact on the economic development of these communities and will help the communities direct the cash flows from the Amulsar project into efficient business projects. We support community investment programs for several reasons. First, we try to help establish businesses that will be both beneficial for the communities and for our project by providing us services and goods and to support local procurement. Second reason is risk reduction and mitigation for any social impact the project might have. For example- if we purchased land from the community members, we are committed to provide alternative livelihoods for them.  We also support activities to make communities attractive for youth (better education, business and other opportunities). And finally, it is in our interest to work with a dynamically developing community and that is another business case for us to finance these projects. In the last 10 years we have invested USD 3,5 million into development activities.  Along with several dozens of small businesses, new horticultural, new crops and animal husbandry technologies were introduced and sustained. We also supported social infrastructure, skills learning, income generation, educational, sport and art initiatives and community health awareness projects. The positive dynamics in these communities is notable. For me and my colleagues this is not only professional achievement, it promotes change and brings high level of emotional satisfaction.