С-400. Թուրքիայի մարտահրավերը ԱՄՆ-ին - Mediamax.am
Ռուսաստանի նախագահի՝ 2018 թվականի ապրիլի 4-5 Թուրքիա կատարած այցի հիմնական արդյունքներից մեկը դարձավ ռուսական С-400 զենիթահրթիռային համակարգի մատակարարման նոր ժամկետների վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը: Այս թեմային է նվիրված «Պարզաբանում» շարքի հերթական թողարկումը:
1.    Ի՞նչ է С-400-ը:
С-400-ը ռուսական մեծ եւ միջին հեռավորության զենիթահրթիռային համակարգ է, որը նախատեսված է տիեզերաօդային հարձակման ժամանակակից եւ հեռանկարային միջոցները ոչնչացնելու համար:
Ռուսաստանի կառավարության 2007 թվականի ապրիլի 28-ի որոշմամբ С-400 համակարգն ընդգրկվել է Ռուսաստանի Դաշնության Զինված ուժերի սպառազինության կազմում: Արտահանման համար նախատեսված տարբերակի անվանումն է «Տրիումֆ»:
С-400-ն ընդգրկված է Ռուսաստանի Դաշնության եւ Բելառուսի սպառազինության կազմում: 2015 թվականին Ռուսաստանը Չինաստանի հետ կնքել էր С-400-ների մատակարարման վերաբերյալ  $ 3 մլրդ արժողությամբ պայմանագիր: Առաջին բաժինը մատակարարվել էր Չինաստան 2018 թվականի հունվարին:
2.    Ե՞րբ Ռուսաստանը կմատակարարի С-400-ները Թուրքիային:
«Կոմերսանտի» հրապարակման համաձայն, ապրիլի 4-ին Թուրքիայի պաշտպանական արդյունաբերության քարտուղարությունը հայտարարել է, որ «Տրիումֆ» С-400 զենիթահրթիռային համակարգերի մատակարարումը կմեկնարկի 2019 թվականի հուլիսին:
Պուտինը, Էրդողանը եւ C-400-ը
Ի սկզբանե մատակարարման մեկնարկը նախատեսված էր 2020 թվականի մարտին: «Կոմերսանտի» աղբյուրները Մոսկվայի այս որոշումն անվանում են «աննախադեպ զիջում»: Այն ընդունվել է Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի եւ Ռեջեփ Էրդողանի բանակցությունների ընթացքում:
3.    Ի՞նչի համար է С-400-ը պետք Թուրքիային:
Moscow Defense Brief-ի գլխավոր խմբագիր Միխայիլ Բարաբանովը «Կոմերսանտին» տված հարցազրույցում ասել է, որ « С-400-ի հետ կապված պատմությունը նախագահ Էրդողանի համար դարձել է յուրօրինակ խորհրդանշական մարտահրավեր ԱՄՆ-ին, որը դեմ է այդ գործարքին»:
Իսկ «Սպառազինությունների արտահանում» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Անդրեյ Ֆրոլովը նշում է, որ Թուրքիայի համար կարեւոր է ձեռք բերել համակարգը «պաշտպանական առումով իր անկախությունը» ցույց տալու համար:
4.    Ե՞րբ է ստորագրվել գործարքը եւ որքա՞ն է դրա արժեքը:
Թուրքական բանակին С-400 համակարգի չորս դիվիզիոն մատակարարման մասին մոտ $ 2,5 մլրդ արժողությամբ պայմանագիրը ստորագրվել է 2017 թվականի հուլիսին: Գումարի 45%-ը Թուրքիան կվճարի ինքնուրույն, իսկ 55%-ը կմարի վարկային միջոցներով, որոնք կտրամադրի Ռուսաստանի ֆինանսների նախարարությունը: Թուրքիան նախատեսում է մարել պարտքը չորս տարվա ընթացքում, ամեն տարի վերադարձնելով վարկի գումարի 15%-ը:
2017 թվականի սեպտեմբերին Ռուսաստանի նախագահի ռազմատեխնիկական համագործակցության հարցերով օգնական Վլադիմիր Կոժինն ասել էր.
«С-400-ը ամենաբարդ համակարգերից մեկն է, որը բաղկացած է մի շարք տեխնիկական միջոցներից, այդ իսկ պատճառով կան շատ նրբություններ: Կարող եմ երաշխավորել, որ բոլոր ընդունված որոշումները այդ գործարքի վերաբերյալ խստորեն համապատասխանում են մեր ռազմավարական շահերին: Լիովին հասկանալի է որոշ արեւմտյան երկրների արձագանքը, որոնք փորձում են ճնշում գործադրել Թուրքիայի վրա»:
5.    Էլ ո՞վ է ցանկանում ձեռք բերել С-400:
2017 թվականին Վլադիմիր Կոժինը նշում էր, որ С-400 ձեռք բերելու հերթում են Հարավարեւելյան Ասիայի, Մերձավոր Արեւելքի երկրները եւ «ՀԱՊԿ-ի որոշ անդամ պետություններ»:
«Դիմումների թիվը մեծ է, մի շարք երկրներ առարկայական հետաքրքրություն են ցուցաբերում այս համակարգի հանդեպ: Սակայն պետք է հասկանալ, որ սա շատ թանկարժեք տեխնիկա է, ուստի ոչ բոլորը կարող են իրենց թույլ տալ դրա ձեռք բերումը»,- նշում էր ՌԴ նախագահի օգնականը:
6.    Արդյո՞ք Հայաստանը հավակնում է С-400-ին:
2011 թվականի օգոստոսին պաշպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ասել էր, որ ՀՀ զինված ուժերի սպառազինության կազմում ընդգրկված են С-300 համակարգերը եւ չէր բացառել, որ ժամանակի ընթացքում Հայաստանը կունենա նաեւ С-400 համակարգեր:
2010 թվականի դեկտեմբերին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն առաջին անգամ պաշտոնապես հայտարարել էր, որ ունի С-300 համակարգեր:

C-400: турецкий вызов США - Mediamax.am
Одним из главных итогов визита президента России в Турцию 4-5 апреля 2018 года стала договоренность о новых сроках поставок российских зенитной-ракетных комплексов С-400. Этой теме посвящен очередной выпуск рубрики «Объяснение».
1.    Что такое C-400?
С-400 - российская зенитная ракетная система большой и средней дальности,
предназначенная для уничтожения современных и перспективных средств воздушно-космического нападения.
28 апреля 2007 года постановлением правительства России С-400 была принята на вооружение в Российской Федерации. «Триумф» — наименование экспортной версии.
С-400 стоит на вооружении в Российской Федерации и Беларуси. В 2015 году Россия подписала контракт о поставках C-400 в Китай на сумму более $ 3 млрд. Первый комплект был поставлен в Китай в январе 2018 года.
2.    Когда Россия поставит С-400 Турции?
Согласно сообщению газеты Коммерсантъ, 4 апреля в секретариате оборонной промышленности Турции заявили, что поставка зенитных ракетных систем С-400 «Триумф» начнется в июле 2019 года.
Путин, Эрдоган и С-400
Первоначально поставки планировались на март 2020 года. Источники Коммерсантъ называют это решение «беспрецедентной уступкой» Москвы, решение о которой было принято в ходе переговоров президентов России и Турции Владимира Путина и Реджепа Тайипа Эрдогана.
3.    Зачем С-400 Турции?
Главный редактор Moscow Defense Brief Михаил Барабанов сказал в интервью Коммерсантъ, что «история с С-400 превратилась для президента Эрдогана в своего рода символический проект по демонстрации вызова США, выступающих против этой сделки».
А главный редактор журнала «Экспорт вооружений» Андрей Фролов отмечает, что Турции важно получить свой первую зенитную систему дальнего радиуса действия для демонстрации «своей независимости в оборонном плане».
4.    Когда был подписан контракт и какова его стоимость?
Контракт на поставку турецкой армии четырех дивизионов С-400 на сумму около $ 2,5 млрд был подписан в июле 2017 года. Примерно 45% от стоимости контракта Турция оплатит самостоятельно, оставшиеся 55% будут покрыты заемными средствами, которые выдаст министерство финансов России. Турция планирует гасить заем в течение четырех лет, возвращая ежегодно по 15% от суммы кредита.
В сентябре 2017 года помощник президента России по вопросам военно-технического сотрудничества Владимир Кожин говорил:
«С-400 - это одна из сложнейших систем, состоящая из целого набора технических средств, поэтому здесь есть много нюансов. Могу гарантировать, что все принимаемые решения по данному контракту строго соответствуют нашим стратегическим интересам. В этой связи нам вполне понятна реакция некоторых западных стран, которые пытаются оказать давление на Турцию».
5.    Кто еще хочет приобрести C-400?
В 2017 году Владимир Кожин отмечал, что в очереди за приобретением систем С-400 стоят страны Юго-Восточной Азии, Ближнего Востока и «некоторые государства-члены ОДКБ».
«Заявок большое количество, ряд стран проявляет предметный интерес к этой системе. Но надо понимать, что это очень дорогостоящая техника, поэтому не все могут себе позволить ее покупку», - отмечал помощник президента России.
6.    Может ли Армения рассчитывать на C-400?
В августе 2011 года министр обороны Сейран Оганян сказал, что на вооружении армянской армии стоят зенитно-ракетные комплексы С-300 и не исключил, что со временем Армения будет иметь и комплексы С-400.
В декабре 2010 года министерство обороны Армении впервые официально заявило, что располагает зенитно-ракетными комплексами С-300.