Քոչարյան՝ հետադարձ հայացք վերջին 10 տարվա հարցազրույցներին
Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը «Երկիր Մեդիա» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում, իրեն առաջադրված մեղադրանքից բացի, խոսել է մի քանի այլ թեմաների մասին եւս:
Մասնավորապես, հիշեցրել է, որ վերջին 10 տարիների ընթացքում մի քանի անգամ հայտարարել է քաղաքականություն վերադառնալու ցանկություն չունենալու մասին: Ռոբերտ Քոչարյանը նաեւ ակնարկել է, որ քննադատության է ենթարկվել ոչ միայն ներկա, այլեւ նախորդ իշխանության եւ վերջինիս վերահսկողության տակ գտնվող ԶԼՄ-ների կողմից: Տեղեկացրել է, որ վերջին հինգ տարիների ընթացքում Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպել է ընդամենը 2 անգամ:
Ռոբերտ Քոչարյանը նաեւ հիշեցրել է, որ վերջին 10 տարվա ընթացքում հանդես է եկել մի քանի հարցազրույցներով:
Այդ հարցազրույցներից չորսը նա տվել է Մեդիամաքսին՝ 2008, 2011 եւ 2012 թվականներին: Որոշեցինք Պարզաբանում խորագրում մի քանի հատված ներկայացնել դրանցից՝ առանձնացնելով այն թեմաները, որոնց Ռոբերտ Քոչարյանն անդրադարձել էր 2018թ. հուլիսի 26-ի «Երկիր Մեդիա»-ի հարցազրույցում՝ ընթերցողին հնարավորություն տալով համեմատություններ անել:
Հուլիս 17, 2008
«Ստվերային ղեկավարման» եւ 1998 թվականի սխալն ուղղելու մասին
Դա բացարձակ անհեթեթություն է: Եթե դա այդպես լիներ, ապա Տեր-Պետրոսյանը, ամենայն հավանականությամբ, արդեն նստած կլիներ իր հանցավոր գործունեության համար (ի դեպ, դրանով ես կուղղեի 1998 թվականի իմ սխալը): Եվ, իհարկե, հաստատ Թուրքիայի նախագահը չէր հրավիրվի Երեւան` ֆուտբոլ դիտելու:
Նմանօրինակ հրապարակումների նպատակը մեկն է` լրացուցիչ խնդիրներ ստեղծել իշխանությունների համար: Երկիրը պետք է ղեկավարեն եւ պատասխանատվություն կրեն այն մարդիկ, որոնք լիազորված են Սահմանադրությամբ: Իշխանությունը եւ պատասխանատվությունը անբաժանելի են եւ չեն կարող ստվերային լինել: Դա իմ խորը համոզմունքն է:
Մայիս 10, 2011
«Մարտի 1»-ի մասին
Պարտված թեկնածուն հայտարարեց, որ հենց ինքն է ընտրված նախագահը եւ պատրաստվում է գրավել նախագահական պալատը: Ոչ ավել եւ ոչ պակաս: Իրավիճակը կտրուկ լարվեց այն ժամանակ, երբ այդ նպատակին հասնելու համար ընդդիմությունը գնաց հակաօրինական քայլերի: Ուղղակի հիշեցնում եմ, որ Երեւանում արտակարգ դրություն մտցվեց այն ժամանակ, երբ արդեն տասնյակ մեքենաներ էին այրվել կամ թալանվել, երբ ամբոխը ջարդուփշուր էր անում շուրջբոլորը եւ երբ հայտնվեցին առաջին զոհերն ու վիրավորները ոստիկանների ու քաղաքացիների շրջանում: Երբ ակնհայտ էր, որ իրավիճակը բացարձակապես չի վերահսկվում եւ սպառնում է թե՛ Սահմանադրական կարգին, թե՛ քաղաքացիների անվտանգությանն ու ունեցվածքին: Հերքել այս ակնհայտ իրողությունն ուղղակի անհնար է: Արտակարգ իրավիճակը Երեւանում մտցվել է ՀՀ Սահմանադրության համաձայն եւ ճիշտ ըստ նախատեսված ընթացակարգի: Այն է` ԱԺ նախագահի եւ վարչապետի հետ համաձայնեցնելուց հետո, եւ այնուհետ՝ հաստատվելով խորհրդարանում: Կարծում եմ, որ այդ միջոցին պետք էր ավելի վաղ դիմել, գուցեեւ հնարավոր լիներ խուսափել զոհերից:
Մարդկանց զոհվելու հանգամանքների մասին
Կարող եմ միանշանակ ասել, որ մարտական զենքերով մարդկանց վրա կրակելու հրաման ոչ ոք չի տվել: Համենայն դեպս, ինձ դրա վերաբերյալ որեւէ փաստ հայտնի չէ: Ակներեւ է, որ բացառությամբ ներքին զորքերի կապիտանի, մահվան բոլոր դեպքերն արձանագրվել են հանրահավաքից զգալի տարածության վրա, ճիշտ այնտեղ, որտեղ մեքենաներ էին վառում եւ խանութներ էին թալանում: Այնտեղ իրավիճակը գործնականում ոչ ոք չէր վերահսկում՝ ոչ ոստիկանությունը, ոչ էլ ընդդիմության առաջնորդները:
Ես չգիտեմ, թե վերջին երեք տարում հետաքննությունն ինչքանով է առաջ շարժվել, բայց ենթադրում եմ, որ հենց այդ հանգամանքն է, որ լրջորեն դժվարացնում է քննչական մարմինների աշխատանքը, առավել եւս, որ քաղաքի այդ մասում դիտարկման խցիկներ գրեթե չեն եղել` իրադարձությունների պատկերի հետագա վերականգման համար: Բոլոր 8 քաղաքացիական անձիք հասարակ մարդիկ էին, որոնք որեւէ կերպ չէին դրսեւորել իրենց քաղաքականության մեջ: Նրանցից չորսը զոհվել են հրազենային վնասվածքներից: Ո՞ւմ կարող էր պետք լինել միտումնավոր կրակ բացել նրանց վրա: Դա կամ հանգամանքների ողբերգական համադրություն էր, կամ էլ ոմանց գիտակցված գործողություն` իշխանություններին վարկաբեկելու նպատակով:
Իշխանության եւ ընդդիմության՝ նշմարվող երկխոսության մասին
Եթե երկխոսությունն առնչվում է քաղաքական պայքարի քաղաքակիրթ կանոնների հաստատմանը եւ տանում է դրա ծայրահեղացման բացառմանը, ապա, իհարկե, դրական եմ գնահատում: Կայունությունը տնտեսության աճի անհրաժեշտ նախապայման է, իսկ այսօր Հայաստանը դրա կարիքն ամենից շատ ունի:
Դա նաեւ կօգնի արդար ընտրությունների անցկացմանը: Եթե ընտրություններն անցնում են «լինել կամ չլինել» կարգախոսի ներքո, ապա կեղծարարության շարժառիթներն անասելի ուժեղանում են:
Իսկ եթե երկխոսությունն առնչվում է քաղաքական պայքարի իմիտացիայի չափանիշներին /համապատասխան պարգեւատրման դիմաց/, ապա դա, թերեւս, ընտրողների թիկունքում կատարվող գործարք է: Դա, ի դեպ, ուղիղ ճանապարհ է դեպի լճացում եւ կոռուպցիայի աճ, քանի որ ընդդիմությունն անմիջապես դադարում է կատարել իր հիմնական առաքելությունը. դրդել իշխանություններին ավելի լավ աշխատել եւ զսպել ախորժակը: Այդ գործարքի գինը ժողովուրդն է վճարելու` իր առանց այդ էլ սակավ միջոցներից:
Ի՞նչ է այժմ կոնկրետ կատարվում իշխանության եւ ընդդիմության միջեւ` ես չգիտեմ: Այդ գործընթացին, փառք Աստծո, չեմ մասնակցում: Ես ընդամենը նկարագրեցի հնարավոր տարբերակներն ու հնարավոր հետեւանքները: Մեր իրականության մեջ երկու տարբերակն էլ հնարավոր են: Թե դրանցից որը կիրագործվի` ցույց կտա ժամանակը:
Դեկտեմբեր 25, 2012
2013 թվականի ընտրություններին չմասնակցելու մասին
Առաջինը` իշխանության պայքարը երկու ղարաբաղցիների, երկու վաղեմի գործընկերների միջեւ ինձ համար անընդունելի էր. այն բարդ ընտրության իրավիճակ կստեղծեր շատերի համար ու կդառնար տարատեսակ շահարկումների առարկա: Բացի այդ, ինքս եմ ժամանակին առաջարկել գործող նախագահին՝ որպես հաջորդողի, եւ վերընտրվելու նրա ցանկությունը հասկանալի է:

Robert Kocharyan: A retrospective of the past 10 years
The second Armenian President Robert Kocharyan touched on several topics beside the criminal charges he’s facing in the interview to Yerkir Media on July 26.
In particular, he recalled that he announced he had no plans to return to politics several times in the last ten years. Kocharyan also suggested he was often criticized by current authorities, as well as the previous authorities and the media outlets they controlled. The former head of state added he had only two meetings with Serzh Sargsyan in the last five years.
Kocharyan also recalled that he gave several interviews in the course of the past ten years.
He gave four of them to Mediamax, in 2008, 2011 and 2012. We decided to bring up certain excerpts from the interviews in our Key section, selecting the parts that mention the topics Kocharyan touched on his interview to Yerkir Media.
July 17, 2008
On  his “shadow ruling” and “correcting the mistake of 1998”
That is complete nonsense. If that was true, Levon Ter-Petrosian, most likely, would now already be in jail for criminal activity (by the way, in that way I would correct my mistake of 1998). And the Turkish President would not be invited for a football match to Yerevan for sure.
The country should be ruled by the people, who are prescribed to do so by the Constitution. And they should be responsible for the country. Power and responsibility are inseparable and cannot be shadow. This is my deep belief.
May 10, 2011
On “March 1”
The losing candidate stated that he was the President elect and that he intended to occupy the Presidential palace, neither more nor less than that. The situation extremely aggravated, when the opposition took up illegal actions in order to achieve that goal.
I am just reminding that the emergency situation in Armenia was introduced when dozens of cars were already burnt or plundered, when the crowd was destroying everything on its way and when the first dead and injured appeared among the policemen and the civilians, when it became clear that the situation was totally out of control and was threatening both the constitutional order and the security of people and their property. It is simply impossible to deny this obvious fact. The emergency situation was introduced according to Armenian Constitution in full compliance with the established procedures, and namely, after coordination of the issue with the Chairman of the parliament and the Prime Minister with following approval in the National Assembly. I believe this step should have been taken earlier; maybe that way we would be able to avoid casualties.
On civilian casualties
I can say definitely that no one gave out orders to shoot people. In any case, not that I know of. Obvious is the fact that all cases of people’s deaths, except for the Captain of Internal Forces, took place in a significant distance from the venue of the rally, namely, where the cars were being burnt and the stores plundered. No one really controlled the situation there: either the police, or the oppositional leaders. I do not know what progress has been registered in the process of investigation over the past three years, but I assume that this very circumstance strongly complicates the work of investigating structures, especially since there were almost no video surveillance cameras in this part of the city in order to regain the picture of events.
All eight civilians who had died were simple people, who had not demonstrated themselves in politics anyways. Four of them died from bullet wounds. But who needed to shoot them deliberately? It is either a tragic concurrence of circumstances, or someone’s deliberate actions in order to discredit the authorities.
On the dialogue between the authorities and the opposition
If the dialogue concerns establishment of civilized rules of political struggle and renouncement of its radicalization, of course, my assessment is positive. Stability is a necessary condition for economy growth, and this is what Armenia needs most of all today.
This will also benefit conduct of fair elections. If the elections are held under “to be or not to be” motto, the motivation for trick shuffling increases abruptly.
But if the dialogue concerns parameters of imitation of political struggle (for corresponding bonuses), this is most likely a collusion behind the electors’ back. This, by the way, is a direct path to standstill and growth of corruption, since opposition immediately stops fulfilling its main function, namely prompting authorities to work better and be more restrained in terms of appetite. People will be the ones to pay for that collision out of their already scanty pockets.
What exactly happens between the authorities and the opposition now, I don’t know. I do not participate in that process, thank God. I only described the possible options and their likely consequences. Both variants are possible in our reality. Which one of them is being realized in practice, time will show.