Վարչապետ. Առանց ստվերի դեմ պայքարի «երկիրը երկիր չենք դարձնի» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր գործարարների հետ հանդիպմանն ասել է, որ «եթե ստվերը դաշտ չբերենք, ինչ ուզում է անենք, երկիրը երկիր չենք դարձնի»:
Կառավարության ղեկավարն ասել է, որ Տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարությունը լինելու է կամուրջ կառավարության ու գործարարների միջեւ եւ աջակցելու է բոլոր հարցերում:
«Մենք խնդիր ենք դրել՝ փոխել սկզբունքային վերաբերմունքը դեպի գործարարը: Մենք ամեն ինչով աշխատելու ենք ցույց տալ, որ ձեր գործընկերն ենք: Մենք պատրաստ ենք կանոնավոր կերպով արձագանքել բոլոր բարձրացված խնդիրներին եւ անելու ենք ամեն ինչ, որպեսզի համատեղ աշխատանքը լինի առավելագույնս թափանցիկ», - ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Վարչապետի խոսքով՝ կառավարության գերխնդիրն է ստեղծել այնպիսի միջավայր, որպեսզի «սպիտակ դաշտում» աշխատող գործարարն իրեն հարմարավետ զգա, իսկ ստվերում աշխատողը գիտակցի, որ առաջին հերթին հենց իրեն է պետք դառնալ բարեխիղճ հարկատու:
«Եթե մենք ստվերը դաշտ չբերենք, ինչ ուզում է անենք, երկիրը երկիր չենք դարձնի», - նկատել է Կարեն Կարապետյանը:

Премьер: Без борьбы с «тенью» нормальную страну не построить - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Премьер-министр Армении Карен Карапетян сегодня на встрече с предпринимателями сказал, что без борьбы с теневой экономикой «нормальную страну мы не построим».
Глава правительства сказал, что министерство экономического развития и инвестиций станет мостом между правительством и предпринимателями, который будет содействовать во всех вопросах.
«Мы поставили задачу принципиально изменить отношение к предпринимателям. Мы будем стараться всячески показывать, что являемся вашими партнерами. Мы готовы регулярно реагировать на проблемы, которые вы поднимаете, и сделаем все, чтобы наша совместная работа была максимально прозрачной», - сказал Карен Карапетян.
По словам премьер-министра, сверхзадача правительства – создать такие условия, при которых работающие в «белом поле» предприниматели чувствовали себя комфортно, а те, кто работает в тени, понимали, что, в первую очередь, им самим выгодно стать добросовестными налогоплательщиками.