ՀՀ-ն կանի հնարավորը՝ ինտեգրելու սիրիահայերին, ասել է նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել սիրիահայ համայնքի ու հայկական մի շարք կառույցների ներկայացուցիչների, համայնքային խնդիրներով զբաղվող բարերարների եւ պատասխանատու պաշտոնյաների հետ:
Նախագահի մամուլի ծառայությունում նշել են, որ նախօրեին կայացած հանդիպման մասնակիցներին նախագահը հրավիրել է քննարկելու աջակցության նոր գաղափարներ, նոր ծրագրեր, ինչպես նաեւ անմիջականորեն տեղեկանալու Սիրիայի վերջին զարգացումների եւ հայկական համայնքի ներկայիս կարիքների մասին:
«Ցավոք, արդեն տեւական ժամանակ է, որ Սիրիան եւ հատկապես Հալեպը դուրս չեն գալիս միջազգային լրահոսից՝ այնտեղ տեղի ունեցող ողբերգական իրադարձությունների պատճառով: Մեզ համար, նկատի ունեմ հայերիս, Սիրիան, Հալեպը սոսկ ծանոթ անուններ չեն, ինչպես շատ-շատերի համար, այլ երկիր, բնակավայր, որտեղ ապրում են մեր հայրենակիցները: Եվ հենց այդ պատճառով է, որ մինչ այսօր Հալեպում գործում է մեր գլխավոր հյուպատոսությունը, այն դեպքում, երբ բոլոր երկրների դիվանագիտական ներկայացուցիչները վաղուց լքել են Հալեպը:
Միանշանակ կարող եմ ասել, որ մեր մոտեցումը եղել է եւ այսօր էլ մնում է հետեւյալը․ յուրաքանչյուր սիրիահայ իրավունք ունի Հայաստան գալու, ավելին, եթե նա, այնուամենայնիվ, լքում է Սիրիան, ցանկալի է, որ գա Հայաստան: Մենք պատրաստ ենք անել հնարավորը, որպեսզի գոնե նվազագույն պայմաններ ստեղծենք, որ ժամանակի ընթացքում այդ մարդիկ կարողանան ինտեգրվել մեր հասարակությանը եւ արդեն իրենք կարողանան լուծել իրենց խնդիրները »,- ասել է նախագահը:
Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսության Բերիո թեմի առաջնորդ Բարձրաշնորհ Տեր Շահան արքեպիսկոպոս Սարգիսյանը եւ հանդիպման մյուս մասնակիցները ներկայացրել են սիրիահայ համայնքին միասնական ուժերով սատարելու առաջարկություններ:

Президент: Армения сделает все для интеграции сирийских армян - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян встретился с представителями армянской общины Сирии и ряда армянских организаций, а также с донорами и ответственными лицами, занимающимися проблемами общин.
В пресс-службе президента отметили, что президент предложил участникам состоявшейся накануне встречи обсудить новые идеи и программы по оказанию помощи, а также обновить сведения о последних событиях и нуждах армянской общины.
«К сожалению, уже достаточно долго Сирия и особенно Алеппо не исчезают из мировой новостной ленты из-за происходящих там трагических событий. Для нас, я имею в виду армян, Сирия и Алеппо – не просто знакомые названия, как для очень многих. Это страна, место, где живут наши соотечественники. И именно поэтому до сих пор в Алеппо действует наше генконсульство, притом, что диппредставительства всех других стран давно покинули Алеппо.
Однозначно могу сказать, что наш подход был и остается следующим: любой сирийский армянин имеет право приехать в Армению. Мы готовы сделать все возможное для обеспечения хотя бы минимальных условий, чтобы со временем эти люди могли интегрироваться в общество и самостоятельно решать свои проблемы», - сказал президент.
Глава Бейрутской епархии Католикосата Великого дома Киликии, архиепископ Шаган Саргсян и другие участники встречи внесли свои предложения по оказанию помощи армянской общине Сирии.