ՀՀ-ն կանի հնարավորը՝ ինտեգրելու սիրիահայերին, ասել է նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել սիրիահայ համայնքի ու հայկական մի շարք կառույցների ներկայացուցիչների, համայնքային խնդիրներով զբաղվող բարերարների եւ պատասխանատու պաշտոնյաների հետ:
Նախագահի մամուլի ծառայությունում նշել են, որ նախօրեին կայացած հանդիպման մասնակիցներին նախագահը հրավիրել է քննարկելու աջակցության նոր գաղափարներ, նոր ծրագրեր, ինչպես նաեւ անմիջականորեն տեղեկանալու Սիրիայի վերջին զարգացումների եւ հայկական համայնքի ներկայիս կարիքների մասին:
«Ցավոք, արդեն տեւական ժամանակ է, որ Սիրիան եւ հատկապես Հալեպը դուրս չեն գալիս միջազգային լրահոսից՝ այնտեղ տեղի ունեցող ողբերգական իրադարձությունների պատճառով: Մեզ համար, նկատի ունեմ հայերիս, Սիրիան, Հալեպը սոսկ ծանոթ անուններ չեն, ինչպես շատ-շատերի համար, այլ երկիր, բնակավայր, որտեղ ապրում են մեր հայրենակիցները: Եվ հենց այդ պատճառով է, որ մինչ այսօր Հալեպում գործում է մեր գլխավոր հյուպատոսությունը, այն դեպքում, երբ բոլոր երկրների դիվանագիտական ներկայացուցիչները վաղուց լքել են Հալեպը:
Միանշանակ կարող եմ ասել, որ մեր մոտեցումը եղել է եւ այսօր էլ մնում է հետեւյալը․ յուրաքանչյուր սիրիահայ իրավունք ունի Հայաստան գալու, ավելին, եթե նա, այնուամենայնիվ, լքում է Սիրիան, ցանկալի է, որ գա Հայաստան: Մենք պատրաստ ենք անել հնարավորը, որպեսզի գոնե նվազագույն պայմաններ ստեղծենք, որ ժամանակի ընթացքում այդ մարդիկ կարողանան ինտեգրվել մեր հասարակությանը եւ արդեն իրենք կարողանան լուծել իրենց խնդիրները »,- ասել է նախագահը:
Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսության Բերիո թեմի առաջնորդ Բարձրաշնորհ Տեր Շահան արքեպիսկոպոս Սարգիսյանը եւ հանդիպման մյուս մասնակիցները ներկայացրել են սիրիահայ համայնքին միասնական ուժերով սատարելու առաջարկություններ:

Armenia will do everything possible to integrate Syrian Armenians, President says
Yerevan/Mediamax/. President of Armenia Serzh Sargsyan held a meeting with representatives of the Syrian Armenian community and a number of Armenian organizations, as well as benefactors and officials working with the community’s issues.
Armenian Presidential press service informed that President Sargsyan invited the participants to the meeting yesterday to discuss new ideas and projects of assistance, and to get familiar directly with the latest developments in Syria and current needs of the Armenian community.
“Unfortunately, it has been a long time that Syria and Aleppo especially have been talked about in international media because of tragic incidents happening there. For us, Armenians, Syria and Aleppo are not just familiar names, as is the case for many others, but a country, a place where our compatriots live. For that reason our Consulate General is still working in Aleppo, while diplomats from other countries left the city a long time ago.
I can say at the same time that this has been and remains our attitude – all Syrian Armenians have the right to come to Armenia, and moreover, if they do leave Syria, it is desirable that they come to Armenia. We are ready to do everything possible to create at least minimal conditions so that these people are able to integrate in our community in time and solve their own issues,” President Sargsyan said.
Beria Diocese Primate Father Shahan Archbishop Sarkissian and other participants of the meeting presented their suggestions regarding joint support for the Syrian Armenian community.