ԱՄՆ-ը կֆինանսավորի ՀՀ ընտրական գործընթացների կազմակերպումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները, միանալով Եվրամիությանը, Մեծ Բրիտանիային եւ Գերմանիային, ֆինանսական օժանդակություն է տրամադրելու Հայաստանում 2017թ. գարնանը նախատեսված խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքը կազմակերպելու համար:
Այս մասին ասված է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան այսօր տարածած հայտարարության մեջ:
«ԱՄՆ դեսպանատունը՝ միջազգային դոնորների հետ միասին, որոնք բոլորն աշխատում են Հայաստանում Միավորված ազգերի կազմակերպության գրասենյակի հետ համատեղ, կօգնի ֆինանսավորել ՀՀ կառավարության, քաղաքական ընդդիմության եւ քաղաքացիական հասարակության աշխատանքները, որոնք ուղղված են Հայաստանում ընտրական գործընթացների նկատմամբ վստահության ամրապնդմանը՝ քվեարկության օրն ընտրողների նույնականացման եւ  ընտրություններից հետո ընտրողների ստորագրած ցուցակների հրապարակման միջոցով, ինչպես սահմանվել է հունիսի եւ սեպտեմբերի համաձայնություններով»,- ասված է հայտարարության մեջ:
ԱՄՆ դեսպանատունը միաժամանակ նշում է, որ «ընտրական մեկ եզակի մեխանիզմի ներդրմամբ հնարավոր չէ ամբողջովին վերջ դնել ընտրակեղծիքներին»:
«Սա քաղաքական կամքի հարց է: Բեռն ըստ էության կառավարության ու վերջինիս մաս կազմող հաստատությունների՝ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի, իրավապահ եւ դատական մարմինների ուսերին է: Ազատ ու արդարացի ընտրությունները նաեւ պահանջում են պատասխանատու քաղաքացիական մասնակցություն ընտրական գործընթացում, ինչպես նաեւ ընտրությունների աչալուրջ դիտարկում Հայաստանի ընդդիմության եւ բոլոր քաղաքացիների կողմից»,- ասված է հայտարարության մեջ:

US to fund Armenia’s election processes
Yerevan/Mediamax/. The United States joined the European Union, the UK, and Germany in providing financial support to the new voting processes for the spring 2017 parliamentary elections in Armenia.
The US Embassy in Armenia made this statement today.
“With our fellow international donors, all of whom are working in partnership with the United Nations Mission to Armenia, the U.S. Embassy will help fund the efforts of the Armenian government, political opposition, and civil society to strengthen trust in the Armenian electoral process via same-day voter authentication and the publication of signed voter lists after the elections, all as agreed in the June and September agreements,” the statement reads.
At the same time the US Embassy noted, “No single new electoral mechanism will completely do away with electoral fraud.”
“It is a matter of political will. Fundamentally, the burden is on the government and its constituent institutions – the Central Election Commission, law enforcement bodies, and the judiciary –to ensure the Armenian people’s free expression of choice at the voting booth; and to safeguard the unfettered work of domestic and international election observers and media during election in Armenia,” the statement reads. --0--