Վարչապետը դեսպանների հետ խոսել է ընտրությունների մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ասել է, որ ապրիլի 2-ին կայանալիք ԱԺ ընտրությունները պետք է «սկզբունքորեն նոր որակ» ունենան:
Այդ մասին նա ասել է՝ հունվարի 12-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում հանդիպելով Հայաստանում հավատարմագրված դեսպանների, միջազգային կառույցների եւ կազմակերպությունների ղեկավարներին ու ներկայացուցիչների հետ:
«Մենք պատրաստակամ ենք անել  ամեն ինչ, որպեսզի այս ընտրությունները լինեն թափանցիկ», - ասել է վարչապետը:
Կարեն Կարապետյանը կարեւորել է դիվանագիտական կորպուսի հետ նման ձեւաչափով պարբերական հանդիպումների անցկացումը՝ համագործակցության արդյունավետության բարձրացման նպատակով: Նա նշել է, որ կառավարությունը բաց է խորհուրդների, քննադատության, առաջարկությունների համար:
«Կարծում եմ, որ կառավարության թիմի անդամներն արդեն զգում են իրենց ոլորտների զարկերակները: Տնտեսական բլոկի հիմնական խնդիրն է՝ բիզնեսի համար մաքսիմալ հավասար, բաց եւ արդար պայմանների ստեղծումը: Մենք հայտարարել ենք, որ շատ փոփոխություններ պետք է անենք ու առաջին հերթին մենք պետք է փոխվենք»,- նշել է կառավարության ղեկավարը: Նա ասել է, որ ներդրումային միջավայրի բարելավման նպատակով նախատեսվում է հարկային եւ մաքսային վարչարարության գործընթացի պարզեցում եւ ամբողջական անցում էլեկտրոնային համակարգի, ինչը կնվազեցնի կոռուպցիոն ռիսկերը:

Премьер-министр обсудил предстоящие выборы с послами - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Карен Карапетян сказал, что парламентские выборы, назначенные на 2 апреля, должны быть «принципиально нового качества».
Об этом он сказал 12 января на встрече с аккредитованными в Армении послами, руководителями и представителями международных структур и организаций.
«Мы настроены сделать все, чтобы эти выборы были прозрачными», - сказал премьер-министр.
Карен Карапетян отметил важность периодического проведения встреч в подобном формате с дипкорпусом для повышения эффективности сотрудничества. Он отметил, что «правительство Армении открыто для советов, критики и предложений».
«Думаю, члены команды правительства уже нащупали пульс своих сфер. Основная задача экономического блока – создание равных, открытых и справедливых условий для бизнеса. Мы объявили, что должны осуществить много перемен, и в первую очередь должны измениться сами», - отметил глава правительства.
Он сказал, что для улучшения инвестиционной среды планируется упрощение налогового и таможенного администрирования и полный переход на электронную систему, что сократит коррупционные риски.