Հակակոռուպցիոն անկախ մարմին կստեղծվի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ասել է, որ ներկայում մշակված օրենսդրական նոր փաթեթի շրջանակում նախատեսվում է ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի հիման վրա հակակոռուպցիոն անկախ կանխարգելիչ մարմին ստեղծել:
Հայաստանում Եվրոպական Միության պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկիի հետ հանդիպմանը վարչապետը նշել է, որ այդ փաթեթով ամբողջովին վերանայվել են գործող հայտարարագրման եւ շահերի բախման համակարգերը:
Վարչապետի խոսքով՝ աշխատանքներ են տարվում նաեւ կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության որակի կատարելագործման ուղղությամբ, ինչպես նաեւ մշակվում են օրենսդրական նախագծեր՝ ուղղված բոլոր ոլորտներում կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցմանը:
Այս տեսանկյունից Կարեն Կարապետյանը կարեւորել է հանրության հետ հետադարձ կապի ակտիվացումը եւ գործընկերների հետ համագործակցությունը:
Պյոտր Սվիտալսկին էլ նշել է, որ ԵՄ պատվիրակությունը պատրաստ է շարունակել համագործակցությունը ՀՀ կառավարության հետ՝ վարչապետի նախանշած առաջնահերթությունների եւ հակակոռուպցիոն բարեփոխումների տրամաբանության շրջանակում:

В Армении будет создан независимый антикоррупционный орган - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Карен Карапетян сказал сегодня, что в рамках нового законопроекта планируется создать независимый орган по предотвращению коррупции на базе Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц.
На встрече с главой делегации Евросоюза в Армении Петром Свитальским премьер сказал, что в пакете полностью пересмотрены действующие системы декларирования имущества и конфликта интересов.
По словам премьер-министра, проводятся также работы по совершенствованию качества расследования коррупционных преступлений, а также разрабатываются законодательные проекты, направленные на сокращение коррупционных рисков во всех сферах. В этом контексте Карен Карапетян отметил важность активизации обратной связи с общественностью и сотрудничество с партнерами.
Петр Свитальский отметил, что делегация ЕС готова продолжить сотрудничество с правительством Армении в рамках антикоррупционных реформ, намеченных премьер-министром.