Հակակոռուպցիոն անկախ մարմին կստեղծվի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ասել է, որ ներկայում մշակված օրենսդրական նոր փաթեթի շրջանակում նախատեսվում է ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի հիման վրա հակակոռուպցիոն անկախ կանխարգելիչ մարմին ստեղծել:
Հայաստանում Եվրոպական Միության պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկիի հետ հանդիպմանը վարչապետը նշել է, որ այդ փաթեթով ամբողջովին վերանայվել են գործող հայտարարագրման եւ շահերի բախման համակարգերը:
Վարչապետի խոսքով՝ աշխատանքներ են տարվում նաեւ կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության որակի կատարելագործման ուղղությամբ, ինչպես նաեւ մշակվում են օրենսդրական նախագծեր՝ ուղղված բոլոր ոլորտներում կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցմանը:
Այս տեսանկյունից Կարեն Կարապետյանը կարեւորել է հանրության հետ հետադարձ կապի ակտիվացումը եւ գործընկերների հետ համագործակցությունը:
Պյոտր Սվիտալսկին էլ նշել է, որ ԵՄ պատվիրակությունը պատրաստ է շարունակել համագործակցությունը ՀՀ կառավարության հետ՝ վարչապետի նախանշած առաջնահերթությունների եւ հակակոռուպցիոն բարեփոխումների տրամաբանության շրջանակում:

Yerevan/Mediamax/. Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan said today that the new legislative package, currently underway, anticipates creation of an independent anti-corruption agency on the base of the Commission on Ethics of High-Ranking Officials.
Prime Minister stated at the meeting with Head of the European Union Delegation to Armenia Piotr Switalski that the package fully reviewed the operating declaration and conflict of interest systems.
According to Prime Minister, the government is also working on improvement of investigation of corruption crimes, and on draft laws relating to reduction of corruption risks in all sectors.
In this regard Karen Karapetyan attached importance to intensifying communication with the public and cooperation with partners.
Piotr Switalski noted that the EU Delegation is ready to continue collaboration with the Armenian Government in the frames of the priorities, outlined by Prime Minister, and anti-corruption refors.