Կոնգրես-ՀԺԿ-ն առաջարկում է ընտրությունները տեղափոխել ապրիլի 9-ը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Կոնգրես-ՀԺԿ դաշինքի նախընտրական շտաբը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ կոչ անելով ԱԺ ընտրությունները ապրիլի 2-ից տեղափոխել ապրիլի 9-ը։
«Ս.թ. հունվարի 21-ին Հայ ազգային կոնգրեսը հայտարարություն էր տարածել Ազգային ժողովի ընտրությունների օրը ապրիլի 2-ից տեղափոխելու եւ ապրիլի 21-30-ի միջակայքում նշանակելու անհրաժեշտության մասին՝ նկատի ունենալով երկու հանգամանք. իրավական՝ դրա հակասահմանադրականությունը եւ բարոյական՝ ապրիլյան պատերազմի զոհերի հիշատակի օրվա հետ դրա համընկնումը։
Քանի որ դա տեղի չունեցավ, Կոնգրեսի խորհրդարանական խմբակցությունը Ազգային ժողովում ստորագրահավաք կազմակերպեց այս հարցով Սահմանադրական դատարան դիմելու համար, սակայն, ցավոք, հնարավոր չեղավ հավաքել պատգամավորների՝ անհրաժեշտ թվով ստորագրություններ։ Մյուս կողմից, սակայն, իշխանությունը հնարավոր համարեց ընտրությունները «մի քանի օրով» տեղաշարժելը, եթե այդ հարցում լինի մասնակից քաղաքական ուժերի համաձայնությունը։
Ապրիլյան պատերազմի զոհերի հիշատակի առաջին տարելիցը միայն նրանց հարազատներին ու մտերիմներին չի վերաբերում։ Ինչպես մեկ տարի առաջ, դրա արժեւորումն ու վերաբերմունքը համազգային ընդգրկում է ունենալու։ Այդ օրը բոլորս ենք մասնակցելու զոհերի հիշատակի հարգման արարողություններին, ուստիեւ նույն օրը համապետական ընտրությունների անցկացումը, մեղմ ասած, անպատեհ է։
Կոնգրես-ՀԺԿ դաշինքը կոչ է անում ընտրություններին մասնակից դաշինքներին եւ կուսակցություններին համաձայնության գալ այս հարցում եւ առաջարկել իշխանությանը ԱԺ ընտրությունները  ապրիլի 2-ից տեղափոխել ապրիլի 9-ը», - ասված է հայտարարության մեջ:

Yerevan /Mediamax/. Congress-People’s Party of Armenia alliance campaign office made a statement, urging to move the date of the parliamentary elections from April 2 to April 9.
“On 21 January 2017, Armenian National Congress made a statement about the necessity to move the elections from April 2 to in between April 21 and 30, taking into consideration two circumstances: legal, which implies unconstitutionality, and moral, which implies alignment with the Day of Remembrance of April war victims.
As the elections date remained unchanged, the parliamentary faction of the Armenian National Congress organized a petition to apply to the Constitutional Court of Armenia. However, we were not able to collect the required number of signatures. On the other hand, the Armenian government considered it possible to move the elections “for several days”, in case the participating political powers reach consensus on that.
The first anniversary of Remembrance of the April war victims does not concern their families and friends solely. As it was one year ago, that day will be honoured nationwide.
Congress-PPA alliance calls on the participating parties and alliances to come to agreement and suggest the authorities to move the parliamentary elections from April 2 to April 9,” the alliance’s statement reads.