Կոնգրես-ՀԺԿ-ն առաջարկում է ընտրությունները տեղափոխել ապրիլի 9-ը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Կոնգրես-ՀԺԿ դաշինքի նախընտրական շտաբը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ կոչ անելով ԱԺ ընտրությունները ապրիլի 2-ից տեղափոխել ապրիլի 9-ը։
«Ս.թ. հունվարի 21-ին Հայ ազգային կոնգրեսը հայտարարություն էր տարածել Ազգային ժողովի ընտրությունների օրը ապրիլի 2-ից տեղափոխելու եւ ապրիլի 21-30-ի միջակայքում նշանակելու անհրաժեշտության մասին՝ նկատի ունենալով երկու հանգամանք. իրավական՝ դրա հակասահմանադրականությունը եւ բարոյական՝ ապրիլյան պատերազմի զոհերի հիշատակի օրվա հետ դրա համընկնումը։
Քանի որ դա տեղի չունեցավ, Կոնգրեսի խորհրդարանական խմբակցությունը Ազգային ժողովում ստորագրահավաք կազմակերպեց այս հարցով Սահմանադրական դատարան դիմելու համար, սակայն, ցավոք, հնարավոր չեղավ հավաքել պատգամավորների՝ անհրաժեշտ թվով ստորագրություններ։ Մյուս կողմից, սակայն, իշխանությունը հնարավոր համարեց ընտրությունները «մի քանի օրով» տեղաշարժելը, եթե այդ հարցում լինի մասնակից քաղաքական ուժերի համաձայնությունը։
Ապրիլյան պատերազմի զոհերի հիշատակի առաջին տարելիցը միայն նրանց հարազատներին ու մտերիմներին չի վերաբերում։ Ինչպես մեկ տարի առաջ, դրա արժեւորումն ու վերաբերմունքը համազգային ընդգրկում է ունենալու։ Այդ օրը բոլորս ենք մասնակցելու զոհերի հիշատակի հարգման արարողություններին, ուստիեւ նույն օրը համապետական ընտրությունների անցկացումը, մեղմ ասած, անպատեհ է։
Կոնգրես-ՀԺԿ դաշինքը կոչ է անում ընտրություններին մասնակից դաշինքներին եւ կուսակցություններին համաձայնության գալ այս հարցում եւ առաջարկել իշխանությանը ԱԺ ընտրությունները  ապրիլի 2-ից տեղափոխել ապրիլի 9-ը», - ասված է հայտարարության մեջ:

Конгресс-НПА предлагают перенести выборы на 9 апреля - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Предвыборный штаб блока Конгресс-НПА выступил с заявлением, призвав перенести выборы в Национальное собрание со 2-го на 9 апреля.
«21 января текущего года Армянский национальный конгресс распространил заявление с призывом о переносе выборов в Национальное собрание со 2 апреля на период с 21 по 30 апреля, имея в виду два обстоятельства: правовое - их антиконституционность, и моральное - совпадение со днем памяти жертв апрельской войны.
Поскольку этого не произошло, парламентская фракция Конгресса провела в Национальном собрании сбор подписей, чтобы обратиться в Конституционный суд по данному вопросу, однако, к сожалению, собрать необходимое количество подписей депутатов не удалось. С другой стороны, однако, власти посчитали возможным перенос выборов «на несколько дней» при наличии согласия всех участвующих в них политических сил.
Первая годовщина памяти жертв апрельской войны касается не только их родных и близких. Как и год назад, свое отношение и оценку проявит весь народ.
Блок Конгресс-НПА призывает участвующие в выборах блоки и партии прийти к согласию по этому вопросу и предложить властям перенести выборы со 2-го на 9 апреля», - говорится в заявлении.