Երեւանում ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ից ակնկալում են անկողմնակալ գնահատական - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուս Սահակյանն այսօր ասել է, որ ՀՀ իշխանությունները պատրաստակամ են միջազգային չափանիշներին համապատասխան ընտրություններ անցկացնելու նպատակով համագործակցել բոլոր դիտորդական առաքելությունների հետ եւ ակնկալում են անկողմնակալ գնահատում:
Այս մասին Գալուստ Սահակյանն ասել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության ղեկավար Յան Պետերսենի հետ հանդիպմանը:
«Մենք բարեխղճորեն ուսումնասիրում ենք դիտորդական առաքելությունների դիտողություններն ու գնահատականները եւ փորձում ենք իրականություն դարձնել այն առաջարկությունները, որոնք ներկայացնում են դիտորդները»,- ասել է ԱԺ նախագահը:
Յան Պետերսենը նշել է, որ արդեն չորս շաբաթ է՝ առաքելությունն աշխատում է Հայաստանում, եւ ընդգծել, որ դիտարկվող բոլոր երկրներում առաքելությունը դիտարկումն անցկացնում է ստանդարտ մեթոդաբանությամբ եւ կարեւորում դիտարկման նույն ձեւն ամենուր:
ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ն համագործակցում է բոլոր դիտորդների հետ եւ երկու ամիս հետո կհրապարակի վերջնական զեկույցը:
Դիտորդական առաքելությունն ապրիլի 3-ին հանդես կգա մամուլի ասուլիսով՝ տալով միասնական գնահատական, սակայն Երեւանում կմնան մինչեւ ապրիլի 14-ը:

Yerevan /Mediamax/. President of Armenian National Assembly Galust Sahakyan said today that the Armenian government was ready to cooperate with all observation missions in order to hold elections in accordance with the international standards, and expects impartial estimation from observers.
Galust Sahakyan said this during his meeting with Jan Petersen, Head of OSCE/ODIHR Election Observation Mission.
“We properly examine all the remarks and estimations from observation missions and try to bring their suggestions into reality,” President of Armenian National Assembly said.
Jan Petersen noted that it had been four weeks that the mission worked in Armenia. He emphasized that ODIHR Election Observation Mission applied standard methodology in all observed countries and attached special importance to conducting observations in the same manner.
OSCE/ODIHR cooperates with all observers and will release its final report in two months.
The Observational Mission will come up with its overall estimation at a press conference on April 3, though they will stay in Yerevan until April 14.