Երեւանում ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ից ակնկալում են անկողմնակալ գնահատական - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուս Սահակյանն այսօր ասել է, որ ՀՀ իշխանությունները պատրաստակամ են միջազգային չափանիշներին համապատասխան ընտրություններ անցկացնելու նպատակով համագործակցել բոլոր դիտորդական առաքելությունների հետ եւ ակնկալում են անկողմնակալ գնահատում:
Այս մասին Գալուստ Սահակյանն ասել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության ղեկավար Յան Պետերսենի հետ հանդիպմանը:
«Մենք բարեխղճորեն ուսումնասիրում ենք դիտորդական առաքելությունների դիտողություններն ու գնահատականները եւ փորձում ենք իրականություն դարձնել այն առաջարկությունները, որոնք ներկայացնում են դիտորդները»,- ասել է ԱԺ նախագահը:
Յան Պետերսենը նշել է, որ արդեն չորս շաբաթ է՝ առաքելությունն աշխատում է Հայաստանում, եւ ընդգծել, որ դիտարկվող բոլոր երկրներում առաքելությունը դիտարկումն անցկացնում է ստանդարտ մեթոդաբանությամբ եւ կարեւորում դիտարկման նույն ձեւն ամենուր:
ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ն համագործակցում է բոլոր դիտորդների հետ եւ երկու ամիս հետո կհրապարակի վերջնական զեկույցը:
Դիտորդական առաքելությունն ապրիլի 3-ին հանդես կգա մամուլի ասուլիսով՝ տալով միասնական գնահատական, սակայն Երեւանում կմնան մինչեւ ապրիլի 14-ը:

Ереван ждет от БДИПЧ/ОБСЕ объективной оценки - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Спикер Национального собрания Галуст Саакян сказал сегодня, что власти Армении готовы сотрудничать со всеми наблюдательскими миссиями для проведения соответствующих международным стандартам выборов и рассчитывают на непредвзятую оценку.
Галуст Саакян сказал об этом на встрече с главой наблюдательской миссии БДИПЧ/ОБСЕ Яном Петерсеном.
«Мы добросовестно изучаем замечания и оценки наблюдательских миссий и стараемся осуществлять предложения наблюдателей»,- сказал глава НС.
Ян Петерсен отметил, что миссия работает в Армении уже четыре недели, и подчеркнул, что во всех странах миссия применяет стандартную методику, считая важным использование единой формы наблюдения.
БДИПЧ/ОБСЕ сотрудничает со всеми наблюдателями, работающими в Армении.  Окончательный доклад миссии будет обнародован через два месяца.
3 апреля миссия выступит с пресс-конференцией, на которой представит общую оценку, однако пробудет в Ереване до 14 апреля.