Սվիտալսկի. ԵՄ-ն կանի հնարավորը՝ բացառելու ընտրախախտումները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Եվրոպական Միության պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկին այսօր ասել է, որ ԵՄ անդամ երկրները շարունակում են ակտիվորեն հետեւել ՀՀ ընտրական զարգացումներին։
«Հայաստանում նախընտրական քարոզարշավը մտել է վճռական փուլ»,-լրագրողների հետ զրույցում ասել է դեսպանը։
Պյոտր Սվիտալսկիի խոսքով՝ ընտրության օրը ԵՄ-ի աջակցությամբ ձեռք բերված նոր տեխնոլոգիաների կիրառումը շատ կարեւոր է Բրյուսելի համար։
«Մենք հույս ունենք, որ ամեն ինչ լավ կընթանա, եւ տեխնոլոգիական այս նոր հնարավորությունները կապահովեն ընտրությունների ավելի լավ մակարդակը»,-ասել է դեսպանը՝ տեղեկացնելով, որ վաղը ընտրողների ինքնությունը հաստատող սարքավորումները կրկին կփորձարկվեն։
Պյոտր Սվիտալսկին նշել է, որ հայ ընտրողները պետք է վստահություն ունենան ընտրությունների եւ նոր տեխնոլոգիաների կիրառման հարցում։
Դեսպանի խոսքով՝ ԵՄ-ն ջանացել է, որ բոլոր ընտրատեղամասերում լինեն դիտորդներ, քանի որ նրանց ներկայությունը չափազանց կարեւոր է արդար եւ թափանցիկ ընտրությունների կազմակերպման համար։
«Դիտորդները կանեն հնարավոր ամեն բան՝ պատշաճ արձագանքելու խախտման դեպքերին՝ հատկապես մեծ ուշադրություն դարձնելով ընտրատեղամասերից չօգտագործված քվեաթերթիկների հեռացմանը՝ բացառելով ընտրախախտումների հնարավորությունը»,- ասել է նա։
Պյոտր Սվիտալսկին հիշեցրել է, որ ՀՀ-ԵՄ հետագա համագործակցության համար այս ընտրությունների լավ անցկացումը մեծ նշանակություն կունենա։
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը հայերենով դիմել է հայ ընտրողներին՝ հիշեցնելով օրերս հրապարակած իր կոչը:

ЕС сделает все возможное, чтобы исключить нарушения на выборах - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Глава делегации Европейского Союза в Армении Петр Свитальский сказал сегодня, что страны-члены ЕС продолжают активно следить за избирательными процессами в Армении.
«Предвыборная кампания в Армении вступила в решающий этап», - сказал посол в беседе с журналистами.
По словам Петра Свитальского, применение в день выборов новых технологий, приобретенных Арменией при поддержке ЕС, очень важно для Брюсселя.
«Мы надеемся, что все будет хорошо, и эти технические возможности обеспечат более хорошее качество выборов»,- сказал посол, сообщив, что завтра снова будут опробованы новые устройства, устанавливающие личность избирателей.
Петр Свитальский отметил, что армянские избиратели должны доверять выборам и применению новых технологий.
По словам посла, ЕС постарался, чтобы во всех избирательных участках были наблюдатели, поскольку их присутствие чрезвычайно важно для проведения справедливых и прозрачных выборов.
«Наблюдатели сделают все возможное, чтобы должным образом реагировать на случаи нарушений. Особенно большое внимание будет уделяться выносу неиспользованных бюллетеней с избирательных участков, чтобы исключить возможность фальсификаций», - сказал он.
Петр Свитальский напомнил, что для дальнейшего сотрудничества Армения-ЕС высокий уровень проведения этих выборов имеет большое значение.
Глава делегации ЕС в Армении на армянском языке обратился к армянским избирателям, напомнив озвученный несколько дней назад свой призыв.