Աշխատանքային օրենսգիրքն «արմատապես կփոխվի» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը կառավարության այսօրվա նիստում հանձնարարել է փոփոխություններ մշակել ՀՀ Աշխատանքային օրենսգրքի համար:
Վարչապետի խոսքով՝ Օրենսդրության ազգային կենտրոնի, ինչպես նաեւ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության կողմից կատարված ուսումնասիրություններից ու քննարկումներից պարզվել է, որ Աշխատանքային օրենսգիրքն «արմատական վերանայման կարիք ունի»:
Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է, որ փոփոխությունների արդյունքում «պետք է թեթեւացվի նաեւ գործատուի վարչական բեռը»:
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի, ինչպես նաեւ արդարադատության նախարարներին հանձնարարվել է համատեղ ստեղծել աշխատանքային խումբ, որն իննամսյա ժամկետում կառավարության աշխատակազմ կներկայացնի Աշխատանքային օրենսգրքի փոփոխությունների նախագիծ, որը համահունչ կլինի կառավարության որդեգրած ծրագրին եւ կհամապատասխանի եվրոպական մոտեցումներին:

Armenia’s Labor Code to “change drastically”
Yerevan /Mediamax/. At the government session today, Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan instructed to prepare amendments to the Labor Code of Armenia.
According to the Prime Minister, the studies and discussions conducted by the National Centre for Legislative Regulation and Ministry of Labor and Social Affairs discovered that the Labor Code “needs a drastic review”.
Karen Karapetyan stressed that the amendments “should also relieve the employer’s administrative workload”.
The Minister of Labor and Social and the Minister of Justice were instructed to form a joint working group, which will prepare draft amendments to the Labor Code in nine-month period and present it to the government. The amendments must comply with the government’s program and European concepts.