Կոռուպցիայի դեմ կլինեն «ազդեցիկ միջոցներ», ասել է նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ «ներդնում ենք կոռուպցիայի դեմ պայքարի նոր եւ բավականին ազդեցիկ միջոցներ»:
«Թափանցիկությունն ինքնանպատակ չէ եւ, անշուշտ, ինքնադրսեւորման միջոց չէ: Թափանցիկության հիմնական նպատակն է կոռուպցիայի եւ հովանավորչության վերացումը: Պետական ծախսերի, գնումների համակարգը պետք է լինի ամբողջովին վերահսկելի ինչպես խորհրդարանի, այնպես էլ մեր ողջ հասարակության համար: Այժմ մենք ներդնում ենք կոռուպցիայի դեմ պայքարի նոր եւ բավականին ազդեցիկ միջոցներ եւ այդ միջոցները պետք է համադրվեն մեր նպատակասլաց աշխատանքի հետ», - ասել է նախագահը՝ ելույթ ունենալով կառավարության նիստում:
Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ անցած տարիների փորձից կարելի է կատարել մի շարք եզրակացություններ, որոնցին առաջին այն է, որ «հաջողություն ենք արձանագրել այն բարեփոխումների պարագայում, որոնք հետեւողականորեն եւ մանրակրկիտ բացատրել ենք հասարակությանը»:
«Որքան էլ ցավոտ են եղել այդ ծրագրերը, հասարակությունը նման աշխատանքի շնորհիվ հստակ գիտակցել է դրա կարեւորությունը եւ ընդունել է դրանք:
Կառավարության անդամները երբեք չպետք է զլանան իրենց անելիքը հանրությանը ներկայացնել ու բացատրել», - ասել է Սերժ Սարգսյանը:

Armenian President: New tools will be applied in fight against corruption - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. President of Armenia Serzh Sargsyan told today about “the incorporation of new and quite efficient tools in fight against corruption”.
“Of course, transparency is yet another way of self-expression. The system of state expenses and procurement should be completely open both to the parliament and our society. Currently we are incorporating new and quite efficient tools in fight against corruption, accompanied with our committed work,” President Sargsyan said at the government session today.
Serzh Sargsyan said that a number of conclusions can be drawn after years of experience in the sphere. First of all, “the government registered successes in implementation of reforms, which were consistently and clearly introduced to the public.”
“Although some reforms program were quite tough, our society accepted and was aware of the importance of its implementation. The government members should always make sure the public knows every detail of their activities,” Serzh Sargsyan said.