ՀՀ եւ ՌԴ վարչապետները խոսել են կապերի զարգացման մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւն այսօր Երեւանում ասել է, որ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի հարաբերությունները բոլոր ուղղություններով զարգանում են:
«Երկկողմ առեւտրաշրջանառությունը վերջին տարիներին աճում է լավ տեմպերով։ Մեր համատեղ ձեռնարկությունները՝ բարձր տեխնոլոգիաների, էներգետիկայի, շինարարության, հեռահաղորդակցության ոլորտներում շարունակում են աշխատել։  Այսօր նախանշել ենք, թե առաջիկա տարիներին է՛լ ինչով է հնարավոր զբաղվել»,-ասել է ՌԴ վարչապետը։
Դմիտրի Մեդվեդեւն ընդգծել է, որ գյուղատնտեսության ոլորտի համագործակցության զարգացման միտումները լավ են։
«Մեր երկրում շատ տարածված են հայկական մրգերը, հյութերը, պանիրները։ Մտածում ենք Եվրասիական տնտեսական միության երկրների եւ, մասնավորապես՝ Հայաստանի հետ համագործակցությունն ընդլայնելու մասին»,- ասել է նա։
ՌԴ վարչապետը տեղեկացրել է նաեւ, որ Հայաստանի համար գազի հատուկ գինը առաջիկա մեկ տարում կմնա անփոփոխ:
Կարեն Կարապետյանը եւս նշել է, որ բոլոր ուղղություններով հայ-ռուսական հարաբերությունները զարգանում են:
«Ֆիքսել ենք թվերի աճ եւ նշել, որ առկա են աճի մեծ հնարավորություններ: Այսօր ստորագրվել են փաստաթղթեր, որոնք միանշանակ կնպաստեն հարաբերությունների հետագա զարգացմանը եւ ամրապնդմանը»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:

Премьер-министры России и Армении обсудили развитие связей - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр России Дмитрий Медведей заявил сегодня в Ереване, что отношения Армении и России развиваются по всем направлениям.
«В последние годы двусторонний товарооборот растет хорошими темпами. Наши совместные предприятия в сферах высоких технологий, энергетики, строительства, телекоммуникаций продолжают свою деятельность. Сегодня мы зафиксировали, чем еще можно заняться в ближайшие годы», - отметил российский премьер.
Дмитрий Медведев подчеркнул, что есть хорошие тенденции для развития сотрудничества в сельскохозяйственной сфере.
«В нашей стране очень распространены армянские фрукты, соки, сыры. Мы размышляем о расширении сотрудничества со странами Евразийского экономического союза, в частности с Арменией»,- заявил он.
Премьер-министр Армении сообщил также, что специальная цена на газ для Армении в ближайший год не изменится.
Карен Карапетян также отметил, что армяно-российские отношения по всем направлениям развиваются.
«Мы зафиксировали рост цифр и отметили, что имеются большие возможности роста. Сегодня были подписаны документы, которые, безусловно, будут способствовать дальнейшему развитию и укреплению отношений»,- отметил Карен Карапетян.