Կարեն Կարապետյանը չի պատասխանել 2018-ի վերաբերող գլխավոր հարցին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Կարեն Կարապետյանը չի պատասխանել այն հարցին, թե ով է ղեկավարելու կառավարությունը 2018թ. ապրիլի 9-ից հետո:
Կառավարության մամուլի ծառայությունն այսօր տարածել է վարչապետի հարցազրույցը տնտեսական մեկնաբան Բաբկեն Թունյանին, որից ներկայացնում ենք մեկ հատված.
- Պարոն վարչապետ, մեր հասարակությունը շատ անձնավորված է, անձերով շատ բան է պայմանավորված։ Սակայն ապրիլին մնացել է մի քանի ամիս, եւ դեռ պարզ չէ՝ ով է լինելու ՀՀ վարչապետ, ով՝ նախագահ…
– Ասուլիսի ժամանակ ասել եմ, որ այդ հարցին չեմ պատասխանելու։ Բայց մի անգամ էլ ասեմ, եւ այս թեման փակենք։ Որքան հասարակությունն անձնավորված է, այնքան ռիսկերը շատ են։ Հիմա մենք փորձում ենք համակարգ ձեւավորել։ Շատ հստակ ձեւակերպել ենք, որ ապրիլի 9-ին իշխող կուսակցությունը՝ իր կոալիցիոն գործընկերոջ հետ, որոշում կկայացնի, թե ով որ պաշտոնը կզբաղեցնի։
Իհարկե, անձը միշտ դեր ունի։ Բայց անձի դերը որքան մինիմիզացվում է, որքան համակարգը կարողանում է անձի լավ կարողությունները մեծացնել, եւ հակառակը՝ ամորտիզացնել կամ սահմանափակել (եթե երկրի գլուխ որեւէ պատահական մարդ հայտնվի), այդ համակարգն ավելի կանխատեսելի է եւ հեռանկարային։

Карен Карапетян не ответил на «вопрос-2018» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Карен Карапетян не ответил на вопрос о том, кто возглавит правительство после 9 апреля 2018 года.
Пресс-служба правительства Армении распространила сегодня интервью премьер-министра экономическому обозревателю Бабкену Туняну.
Представляем отрывок из этого интервью:
- Господин премьер-министр, наше общество очень персонифицировано, многое обусловлено отдельными личностями. Однако до апреля осталось несколько месяцев, и пока еще не ясно, кто станет премьер-министром Армении, а кто – президентом…
- На пресс-конференции я заявил, что не будут отвечать на этот вопрос. Но выскажусь еще раз, и закроем эту тему. Чем сильнее персонифицировано общество, тем больше рисков. Сейчас мы пытаемся сформировать систему. Мы очень четко сформулировали, что 9 апреля правящая партия вместе со своим коалиционным партнером примет решение о том, кто займет ту или иную должность.
Конечно, личность всегда играет важную роль. Однако роль личности минимизируется, если системе удается увеличить ее положительные качества, и наоборот – амортизировать или ограничить (если во главе страны окажется случайное лицо). Такая система более предсказуема и перспективна.