Ռուբեն Վարդանյան. Ջահելները չեն ուզում այս երկրում օլիգարխ տեսնել
Ապրիլի 24-ին «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիրներ Ռուբեն Վարդանյանը եւ Նուբար Աֆեյանը հարցազրույց են տվել «Ազատություն» ռադիոկայանին:
Ներկայացնում ենք որոշ հատվածներ Ռուբեն Վարդանյանի խոսքից:
«Սեւ-սպիտակ» չէ
Նուբարի հետ չորս օր Հայաստանում ենք եւ փորձել ենք նպաստել, որ կշռադատված որոշումներ կայացվեն ու տեղի ունեցողը չդիտվի «սեւ-սպիտակ» հակամարտության լույսի ներքո։ Այս ճգնաժամը վերաբերում է ոչ միայն Հայաստանին, այլեւ բոլոր հայերին, հայկական աշխարհին:
Սա Նիկոլ Փաշինյան-Սերժ Սարգսյան դիմակայություն չէ: Հույս ունեմ, որ դա կհասկանան ոչ միայն առանձին անձինք, այլ ամբողջ էլիտան՝ Հայաստանում եւ Սփյուռքում։ «Էլիտա» ասելով՝ նկատի ունեմ բոլոր այն մարդկանց, ովքեր իրենց պատասխանատու են համարում Հայաստանի ապագայի համար։
Մարդիկ փողոց դուրս եկան ոչ թե այն պատճառով, որ ինչ-որ մեկի կողմից էին, այլ որովհետեւ դեմ էին անարդարությանը։ Այն ամենը, ինչից դժգոհում են մարդիկ, սկսել էր Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը, շարունակել էր Ռոբերտ Քոչարյանը, այնուհետեւ՝ Սերժ Սարգսյանը։ Մենք պետք է դրա մասին պարզ խոսենք։
Սերժ Սարգսյանի մասին
Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Սերժ Սարգսյանին, որն իր մեջ գտավ այդ ուժը եւ հրաժարականի որոշում կայացրեց՝ արյունահեղության չգնալով։ Նա շատ դժվար եւ շատ կարեւոր քայլ կատարեց։
Էյֆորիան կրկին հիասթափության չվերածվի
Եթե հանկարծ էյֆորիան կրկին հիասթափության վերածվի, դա կբերի նրան, որ Հայաստանը կլքեն բոլոր երիտասարդները: Դա Հայաստանի վերջը կնշանակի։
Եթե կրկնվի փոփոխությունների «ավանդական» մոդելը եւ մի մականունավորին փոխարինի մյուս մականունավորը, իսկ մի օլիգարխին՝ ուրիշ օլիգարխը, դա վերջ է նշանակելու։ Ջահելները, որ փողոց են դուրս եկել, չեն ուզում այս երկրում օլիգարխներ ու մականունավոր մարդիկ լինեն։
1988 թվականին, երբ շատ երիտասարդ էի, մասնակցում էի ցույցերին՝ մեծ խանդավառությամբ, եւ հիշում եմ, թե ինչպես էին մարդիկ հարյուր հազարներով փողոց դուրս գալիս, իսկ Գերագույն խորհուրդը չէր ընկալում մարդկանց պահանջը եւ չէր կարողանում փոխել իր դիրքորոշումը։ Բայց ի՞նչ եղավ հետո։ Մանկական գրողը դարձավ ամենաուժեղ օլիգարխը։
Մարդիկ, որոնք հավակնում են ձեւավորել նոր իշխանություն, պետք է հասկանան, որ այն պետք որակապես տարբերվի նախորդներից, լինի շատ բաց, պարզ եւ համախմբի բոլոր ինտելեկտուալ ռեսուրսները։
«Փափուկ ուժը»
Ուրախ եմ, որ մարդկանց գործադրած «փափուկ ուժն» ավելի զորեղ գտնվեց, քան իշխանության կոշտ ուժը։
Այն, ինչ Հայաստանում եղավ ապրիլի 23-ին, օրինակ է աշխարհին, որ Հայաստանը կարողանում է շատ դժվար հարցերի պատասխաններ գտնել։
Այս ուրախության հետ մեկտեղ նաեւ մեծ անհանգստություն ունեմ, որովհետեւ ապրիլի 23-ին կատարվածը վերջ չէ։ Դա առաջին եւ շատ կարեւոր քայլն էր։ Բարեբախտաբար, մեր ազգը խոհեմություն դրսեւորեց ու հարգեց ապրիլի 24-ը՝ Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը եւ այն պահեց ապաքաղաքական: Մեր 1.5 մլն նահատակները մեզ օգնեցին, որ այս մեկ օրվա դադարը վերցնենք։
Իրենց ծրագրերի մասին
Վերջին 20 տարվա ընթացքում ես եւ Նուբարը, մեր ընտանիքները, անում ենք ամեն ինչ, որպեսզի Հայաստանը զարգանա, օրինակելի պետություն դառնա շատ այլ երկրների համար։
Ռուբեն Վարդանյանը եւ Նուբար Աֆեյանը Ռուբեն Վարդանյանը եւ Նուբար Աֆեյանը
2002-2003 թթ. մենք նախաձեռնեցինք «Հայաստան 2020» ծրագիրը, որը, Հայաստանի զարգացման չորս սցենարներից բացի, նաեւ լուրջ հետազոտական մաս ուներ: Այն հստակ ցույց էր տալիս կոռուպցիայի, կրթության եւ շատ այլ երեւույթների հետ կապված խնդիրները։
Այդ հետազոտությունը տվել էինք ոչ միայն նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին ու ՊՆ ղեկավար Սերժ Սարգսյանին, այլեւ քաղաքական կուսակցություններին։ Կարելի է ասել, որ քննարկում չեղավ: Իսկ մենք որոշեցինք, որ այն ապագան, որը մեզ դուր է գալիս, փորձելու ենք սկսել կառուցել՝ առանց քաղաքականության մեջ մտնելու։
20 տարվա ընթացքում մենք ավելի քան 500 միլիոն դոլար ենք ներդրել Հայաստանում՝ ոչ առեւտրային նախագծերում: Կինս հայ չէ, բայց մկրտված է հայկական եկեղեցում, տղաս Հայաստանի քաղաքացի չէ, բայց ծառայել է Արցախում: Մենք հավատում ենք մեր ազգին եւ նրա հնարավորություններին:
Իշխանությանը քննադատելու մասին
2016 թվականի Ապրիլյան պատերազմից հետո, երբ տղաս ծառայում էր Արցախում, ես շատ պարզ խոսել եմ շատ բաների մասին՝ ինձ բարոյական իրավունք վերապահելով դա անել: Բայց մենք միշտ նախընտրել ենք գնալ ոչ թե սոսկ քննադատելու, այլ աշխատելու եւ առաջ գնալու ճանապարհով:
2008 թվականին, երբ առաջին անգամ հանդիպեցինք նորընտիր նախագահ Սերժ Սարգսյանին, ասացինք, որ իրագործելու ենք մեր ծրագրերը, «կօգնեք մեզ՝ շնորհակալ կլինենք, չեք օգնի՝ Ձեր որոշում է, մենք չենք նեղանա»: Սերժ Սարգսյանին նաեւ ասել էի, որ այն, ինչ անում ենք, ժողովրդի համար ենք անում, ոչ թե իշխանության: Եվ, այդ պատճառով, շնորհակալություն չենք ակնկալում:
Երբ ինձ հարցնում են՝ ինչո՞ւ այս կամ այն բանը հրապարակային կերպով չեմ ասել, ես պատասխանում եմ, որ քաղաքական գործիչ չեմ, ես զբաղված եմ ծրագրային փոփոխություններով՝ ուղղված նոր սերնդին: Եվ մենք տեսնում ենք այդ նոր սերունդը: Մեծ ուրախություն է, որ այսօր ունենք մարդիկ, որոնք սեփական կարծիք ունեն:
Դրախտի մասին
Մի սպասեք, որ ինչ-որ մեկը կգա ու դրախտ կդարձնի Հայաստանը: Չի լինելու այդպես: Մի օրվա մեջ բոլոր խնդիրները չեն լուծվելու, մարդկանց փողը չի ավելանալու: Մի հավատացեք նրանց, ովքեր 15 միլիարդ դոլար ներդրումներ բերելու խոստումներ են տալիս: Այդպիսի բաներ խոսողները չեն հասկանում, թե դրանք ինչ գումարներն են:
Ժողովրդի մասին
Ժողովուրդն ավելի խելացի են, քան մեզ թվում է: Էլիտաները պատրանքներով են ապրում, իսկ ժողովուրդն ամեն ինչ գիտի:
Նոր վիշապ չծնվի
Պետք է ամեն ինչ արվի, որ Հայաստանում չկրկնվի «Սպանել վիշապին» դրաման: Նոր «վիշապ» չպետք է ծնվի:
Հարգում եմ այն, ինչ արեց Նիկոլ Փաշինյանը, բայց դա իր հաղթանակը չէ, ժողովրդի հաղթանակն է: Մենք պետք է կարողանանք ժողովրդի այդ ուժը բարի գործերին ծառայեցնել:

Рубен Варданян: Молодежь не хочет менять одних олигархов на других
24 апреля соучредители гуманитарной инициативы «Аврора» Рубен Варданян и Нубар Афеян дали интервью радиостанции «Свобода».
Представляем некоторые отрывки из ответов Рубеном Варданяном.
Это не «черно-белое»
Мы с Нубаром находимся в Армении уже четвертый день и пытались способствовать, чтобы были приняты взвешенные решения и происходящее не рассматривалось в «черно-белом» свете. Этот кризис касается не только Армении, но и всех армян, армянского мира.
Это не противостояние Никол Пашинян-Серж Саргсян. Надеюсь, это поймут не только отдельные лица, но и вся элита в Армении и в Диаспоре. Говоря «элита», я имею в виду всех тех людей, которые считают себя ответственными за будущее Армении.
Люди вышли на улицу не потому, что были на чьей-либо стороне, а потому что были против несправедливости. Все то, на что жалуются люди, начал Левон Тер-Петросян, продолжил Роберт Кочарян, затем - Серж Саргсян. Мы должны ясно говорить об этом сегодня.
О Серже Саргсяне
Хочу поблагодарить Сержа Саргсяна, который нашел в себе силы, принял решение об отставке и не пошел на кровопролитие. Он сделал очень сложный и важный шаг.
Чтобы эйфория не превратилась в разочарование
Если вдруг эйфория снова превратится в разочарование, это приведет к тому, что Армению покинут все молодые люди. Это будет означать конец Армении.
Если повторится «традиционная» модель изменений, и одного человека с кличкой заменит другой, одного олигарха – другой олигарх, это будет означать конец. Молодежь, вышедшая на улицу, не хочет видеть олигархов и людей с кличками в этой стране.
В 1988 году, когда я был очень молодым, то участвовал в митингах с большим воодушевлением и помню, как сотни тысяч людей выходили на улицу, а Верховный Совет не воспринимал требования людей и не был способен изменить свою позицию. Но что случилось после? Детский писатель стал самым сильным олигархом.
Люди, которые претендуют на формирование новой власти, должны понять, что она должна качественно отличаться от прежней, быть очень открытой, ясной и объединить все интеллектуальные ресурсы.
«Мягкая сила»
Рад, что примененная людьми «мягкая сила» оказалась сильнее жесткой силы властей.
Произошедшее в Армении 23 апреля служит для мира примером того, что Армении удается находить ответы на очень сложные вопросы.
Вместе с тем, я также очень обеспокоен, поскольку произошедшее 23 апреля – это не конец. Это первый и очень важный шаг. К счастью, наша нация проявила благоразумие и почтила 24 апреля – День памяти жертв Геноцида армян, сохранив его аполитичность. Наши 1,5 миллиона жертв помогли  нам взять паузу на один день.
О планах
За последние 20 лет я и Нубар, наши семьи, делаем все, чтобы Армения развивалась, стала примером для многих других государств.
Рубен Варданян и Нубар Афеян Рубен Варданян и Нубар Афеян
В 2002-2003 гг. мы инициировали программу «Армения 2020», которая, кроме четырех сценариев развития Армении, содержала серьезную исследовательскую часть. Она четко демонстрировала проблемы связанные с коррупцией, образованием и многими другими явлениями.
Это исследование мы вручили не только президенту Роберту Кочаряну и министру обороны Сержу Саргсяну, но и политическим партиям. Можно сказать, что дискуссий не произошло. А мы решили, что попробуем создать то будущее, которое нам нравится,  без вовлечения в политику.
За 20 лет мы инвестировали более 500 миллионов долларов в некоммерческие проекты в Армении. Моя жена не армянка, но крестилась в армянской церкви, мой сын не гражданин Армении, но служил в Арцахе. Мы верим в свою нацию и ее возможности.
О критике власти
После Апрельской войны 2016 года, когда мой сын служил в Арцахе, я очень ясно говорил о многих вещах, посчитав, что имею за собой моральное право сделать это. Но мы всегда предпочитали не критиковать, но работать и двигаться вперед.
В 2008 году, впервые встретившись с президентом Сержем Саргсяном, мы сказали ему, что будем делать свои программы и, «если Вы нам будете помогать, мы будем благодарны, не будете - это Ваше решение, мы не обидимся». Я также сказал Сержу Саргсяну, что все, что мы делаем, мы делаем для народа, а не для властей. И поэтому не ждем благодарности.
Когда меня спрашивают, почему я публично не говорил о разных явлениях, я отвечаю, что не являюсь политиком, я занят программными изменениями, направленными на новое поколение. И мы видим это новое поколение. Это большая радость, что сегодня у нас есть люди, имеющие собственное мнение.
О «рае»
Не ждите, что кто-нибудь придет и превратит Армению в рай. Такого не будет. Все проблемы не будут решены за день. Не верьте тем, кто обещает привлечь инвестиции в размере 15 миллиардов долларов. Люди, заявляющие о таком, не понимают, какие это суммы.
О народе
Народ умнее, чем нам кажется. Элиты живут иллюзиями, а народ знает все.
Чтобы не родился новый дракон
Нужно сделать все, чтобы в Армении не повторилась драма «Убить дракона». Новый «дракон» не должен родиться.
Я уважаю то, что сделал Никол Пашинян, но это не его победа, а победа народа. Мы должны направить эту силу на добрые дела.