Կասպարով. Առանցքային գործոնը հայերի ցուցաբերած կամքն էր - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանցի ընդդիմադիր գործիչ եւ շախմատի աշխարհի նախկին չեմպիոն Գարի Կասպարովը կարծում է, որ Հայաստանում իրավիճակի զարգացման գործում առանցքային գործոն է հանդիսացել փոփոխությունների հասնելու մարդկանց կամքը:
«Պատմությունը չի ավարտվել, սակայն մեկ կարեւոր դաս կարող ենք քաղել. երբ մարդկանց խաբում են, դա նրանց հոգնեցնում է:Երբ նրանք պատրաստ են պաշտպանել իրենց ազատությունը եւ իրենց առաջնորդին ընտրելու իրավունքը, իշխանությունը նահանջում է: Գլխավոր դասը ազգի միասնականության դրսեւորումն էր»,- ասել է Կասպարովը «Ամերիկայի Ձայնին» տված հարցազրույցում:
Նա նկատել է, որ «Հայաստանը պուտինյան Ռուսաստանի հզորագույն ազդեցության տակ է»:
«Պարզ է, որ ձեռնարկությունների մեծ մասն այսպես թե այնպես վերահսկվում է ռուսաստանցի օլիգարխների կողմից, այդ կապերը կառուցվել են շատ երկար, այդ թվում՝ ռազմական ոլորտում».
Կասպարովի կարծիքով, 10 տարի երկիրը ղեկավարած Սերժ Սարգսյանի հրաժարականն ահազանգ է նաեւ Ռուսաստանի համար:
«Ինձ թվում է, սա լրջագույն ազդակ է առ այն, որ Ռուսաստանում իրավիճակը քողարկելու եւ անցյալ վերադառնալու փորձերն ավարտվում են հեղափոխական պայթյունով: Հայաստանը հադիսանում է ահազանգ առ այն, որ փոփոխություններն անխուսափելի են: Եվ հարցն այն է՝ որքան խաղաղ եւ ոչ բռնի դրանք կլինեն: Հայաստանը խուսափեց արյունահեղությունից եւ կոշտ դիմադրությունից մեծ հաշվով ի շնորհիվ իր ազգային առանձնահատկության: Որքանով է դա հնարավոր Ռուսաստանում, դժվարանում եմ ասել», - ասել է նա:

Каспаров: воля людей в Армении к переменам была ключевым фактором - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Российский оппозиционер и экс-чемпион мира по шахматам Гарри Каспаров считает, что воля людей в Армении к переменам была ключевым фактором в развитии ситуации.
«История не закончилась, но один очень важный урок мы можем извлечь: когда людям врут, им это надоедает. Когда они готовы отстаивать свою свободу и свое право выбирать, кто будет ими руководить - власть отступает. Главный урок – это демонстрация единства нации», - сказал Каспаров в интервью «Голосу Америки»
Он заметил, что «Армения находится под мощнейшим влиянием путинской России»:
«Понятно, что большинство предприятий так или иначе контролируются русскими олигархами, связи эти выстраивались очень долго, в том числе - военные».
По мнению Каспарова, отставка Сержа Саргсяна, правившего страной 10 лет, сигнал и для России:
«Мне кажется – это серьезнейший звонок о том, что попытки законсервировать ситуацию в России, попытки вернуться в прошлое кончаются революционным взрывом. Армения является этим сигналом, что перемены неизбежны. И вопрос – насколько мирными и ненасильственными они будут. Армения избежала, во многом благодаря своей национальной специфике, кровопролития и жесткого противостояния. Насколько это возможно в России – мне сказать трудно».