Երեւան: Մեդիամաքս: Քաղաքաշինության պետական կոմիտեն կղեկավարի Ավետիք Էլոյանը:
2016թ. հունվարին Մեդիամաքսին տված բացառիկ հարցազրույցում Ավետիք Էլոյանն ասել էր, որ «մեր ճարտարապետությունը պետք է ժամանակակից լինի եւ ապշեցնում է հինը կրկնօրինակելու մեր ձգտումը»։
Ավետիք Էլոյանը ծնվել է 1975 թվականին Երեւանում:
1992-1998 թթ.  սովորել է Երեւանի Ճարտարապետաշինարարական ինստիտուտի Ճարտարապետության եւ քաղաքաշինության ֆակուլտետում
1997թ. Ֆրանսիայում անցել է ստաժավորում` «Մարսելի պատմական կենտրոնի վերակառուցման նախագիծ» ծրագրի շրջանակում:
1998թ. վերապատրաստվել է Հնդկաստանում Նյու Դելի մարդկային տարաբնակեցման ղեկավարման ինստիտուտում` ուսումնասիրելով քաղաքաշինության ղեկավարման հիմնախնդիրները:
1998-2000 թթ. սովորել է Մոսկվայի քաղաքաշինության գիտահետազոտական ինստիտուտում:
2001 թ. Երեւանի պետական Ճարտարապետաշինարարական համալսարանում պաշտպանել է թեկնածուական թեզ` ստանալով ճարտարապետական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճան:
2016 թ. Կալիֆորնիայի ճարտարապետների պալատի կողմից ստացել է ճարտարապետական եւ քաղաքաշինական նախագծման արտոնագիր:
2017 թվականից անդամակցում է Ամերիկյան ճարտարապետների ինստիտուտին:
2001-2002 թթ. աշխատել է «Պողոսյան Հրաչ ճարտարապետական արվեստանոց»-ում` որպես ճարտարապետ, 2002-2006 թթ՝ Բար Հարբոր քաղաքում «Ռոք Քայվանո արքիթեքթս» արվեստանոցում` որպես ճարտարապետ:
2006-2008 թթ. աշխատել է Չիկագոյում` «Պապաջորջ-Հայմս փարթներս» նախագծային արվեստանոցում` որպես ճարտարապետ:
2008- 2012 թթ. աշխատել է  Սան Ֆրանցիսկոյում` «Մաքդոնալդ արքիթեքթս» ճարտարապետական արվեստանոցում` որպես նախագծերի ղեկավար:
2012-2018 թթ. ԱՄՆ-ում հիմնադրել եւ ղեկավարել է «Էլոյան արքիթեքթս» ճարտարապետական արվեստանոցը:
Նախագծել է մի շարք կառույցներ Լոս Անջելեսում, Չիկագոյում, Սան Ֆրանցիսկոյում, Մոսկվայում եւ այլն: Առավել նշանակալի կառույցներն են «Սան Ֆրանցիսկո Բեյ բրիջ» կամուրջի (San Francisco Bay Bridge) մատույցները, «Պորտլանդ Միլուոկե» (Portland Milwaukie Light Rail Bridge) կամուրջը, Չիկագոյում «Ալտա Քեյ» բազմահարկ բնակելի շենքը:
Ամուսնացած է, ունի երեք երեխա:
Քաղաքաշինության պետական կոմիտեն 2014-ից նախագահող Նարեկ Սարգսյանը հրաժարական էր ներկայացրել հունիսի 8-ին։

Госкомитет по градостроительству возглавит Аветик Элоян
Ереван /Медиамакс/. Государстввенный комитет по градостроительству при правительстве Армении возглавит Аветик Элоян.
Это решение было принято сегодня на заседании правительства.
В январе 2016 года в эксклюзивном интервью Медиамакс Аветик Элоян говорил, что «архитектура должна быть современной, и наше стремление копировать старое поражает».
Аветик Элоян родился в 1975 году в Ереване.
В 1992-1998гг. учился на факультете архитектуры и градостроительства Ереванского архитектурно-строительного института.
В 1997 году в рамках программы «Проект реконструкции исторического центра Марселя» прошел стажировку во Франции.
В 1998 году прошел переквалификацию в Индии, в Институте управления расселением в Нью-Дели, изучая проблемы управления градостроительством.
В 1998-2000гг. учился в Московском научно-исследовательском институте градостроительства.
В 2001 году защитил кандидатскую диссертацию в Ереванском государственном университете архитектуры и строительства, получив научную степень кандидата архитектурных наук.
В 2016 году получил от Палаты архитекторов Калифорнии лицензию на архитектурное и градостроительное проектирование.
С 2017 года является членом Американского института архитекторов.
В 2001-2002гг. работал архитектором в «Архитектурной мастерской Погосян Грач», а в 2002-2006гг.  – архитектором в мастерской «Рок Кайвано аркитектс» в городе Бар Харбор.
В 2006-2008гг. работал архитектором в Чикаго, в проектировочной мастерской «Пападжонс-Хаймс партнерс».
В 2008-2012гг. работал руководителем проектов архитектурной мастерской «Макдональд аркитектс» в Сан-Франциско.
В 2012-2018гг. в США основал и управлял архитектурной мастерской «Элоян аркитектс».
Аветик Элоян спроектировал ряд зданий в Лос-Анджелесе, Чикаго, Сан-Франциско, Москве и т.д. Наиболее значимыми строениями являются подступы к мосту «Сан-Франциско Бей бридж» (San Francisco Bay Bridge), мост «Портланд Милуоки» (Portland Milwaukie Light Rail Bridge), многоэтажный жилой дом «Альта Кей» в Чикаго.
Женат, имеет троих детей.
Прежний глава Государственного комитета по градостроительству Нарек Саргсян подал в отставку 8 июня.