ԸՕ բարեփոխման ԱԺ աշխատանքային խմբի առաջին նիստը՝ հուլիսի 4-ին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ընտրական օրենսդրության բարեփոխումների խորհրդարանական աշխատանքային խմբի առաջին նիստը տեղի կունենա հուլիսի 4-ին՝ ժամը 12:00-ին, ՀՀ Ազգային ժողովում:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանն այսօր հանդիպել է ընտրական օրենսդրության բարեփոխումների նպատակով կոնսեսուսով ձեւավորված խորհրդարանական չորս խմբակցությունների ներկայացուցիչներից կազմված աշխատանքային խմբի անդամների հետ:
«Սպասվող բարեփոխումների շուրջ անհրաժեշտ է հասնել քաղաքական կոնսենսուսի, ինչն էլ պետք է երաշխավորի ընտրական լավագույն համակարգ ունենալու ցանկությունը», - ասված է ԱԺ հաղորդագրության մեջ:
«ՀՀ Ազգային ժողովի բոլոր խմբակցությունների ներկայացուցիչները համակարծիք էին, որ անհրաժեշտ է կառավարության հետ աշխատել փոխհամաձայնեցված եւ փոխգործակցությամբ: Այս առնչությամբ աշխատանքային խմբի անդամները ՀՀ ԱԺ նախագահին առաջարկել են իրենց անունից պաշտոնապես դիմել ՀՀ վարչապետին առընթեր ընտրական օրենսդրության բարեփոխումների հանձնաժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանին՝ ակնկալելով, որ կառավարությունը կստեղծի երեք հոգուց բաղկացած լիազոր ներկայացուցիչների խումբ, որն էլ հետագայում կաշխատի խորհրդարանական աշխատանքային խմբի հետ», - նշվում է հաղորդագրության մեջ:
Արա Բաբլոյանն առաջարկել է Աշխատանքային խմբի աշխատանքները համակարգել եւ սպասվող նիստերը վարել ռոտացիոն սկզբունքով: Առաջարկն ընդունվել է: Հուլիսի 4-ին կայանալիք առաջին նիստի նախապատրաստական աշխատանքները համակարգելու է ՀՀԿ խմբակցության ներկայացուցիչ Դավիթ Հարությունյանը:

First sitting of Working Group of Electoral Reforms to be held on July 4 - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The first sitting of the Parliamentary Working Group of Reforms of Electoral Legislation will take place on July 4, 12AM, at Armenian National Assembly.
Today the Speaker of the Armenian National Assembly Ara Babloyan met with the members of the Working Group comprised of the representatives of four parliamentary factions formed by consensus to make reforms in the Electoral Legislation.
“It is necessary to reach consensus over the expecting reforms, which should guarantee the wish of having the best electoral system,” the press release of the Armenian parliament reads.
“The representatives of all factions of the Armenian National Assembly agreed that they should work with the government by mutual agreement and cooperation. In this connection the members of the Working Group proposed to the Speaker and on their behalf officially addressed to the Chairman of the Committee on Electoral Legislation Reforms adjunct to the Armenian Prime Minister Ararat Mirzoyan, expecting that the government will create a group of authorized representatives comprised of three people, who later will work with the parliamentary Working Group,” the statement notes.
Ara Babloyan proposed to coordinate the works of the Working Group and hold the sittings by the principle of rotation. The proposal was accepted. The representative of the RPA Faction in the Working Group Davit Harutyunyan will coordinate the preparatory works of the first sitting to be held on 4 July.