ԸՕ բարեփոխման ԱԺ աշխատանքային խմբի առաջին նիստը՝ հուլիսի 4-ին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ընտրական օրենսդրության բարեփոխումների խորհրդարանական աշխատանքային խմբի առաջին նիստը տեղի կունենա հուլիսի 4-ին՝ ժամը 12:00-ին, ՀՀ Ազգային ժողովում:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանն այսօր հանդիպել է ընտրական օրենսդրության բարեփոխումների նպատակով կոնսեսուսով ձեւավորված խորհրդարանական չորս խմբակցությունների ներկայացուցիչներից կազմված աշխատանքային խմբի անդամների հետ:
«Սպասվող բարեփոխումների շուրջ անհրաժեշտ է հասնել քաղաքական կոնսենսուսի, ինչն էլ պետք է երաշխավորի ընտրական լավագույն համակարգ ունենալու ցանկությունը», - ասված է ԱԺ հաղորդագրության մեջ:
«ՀՀ Ազգային ժողովի բոլոր խմբակցությունների ներկայացուցիչները համակարծիք էին, որ անհրաժեշտ է կառավարության հետ աշխատել փոխհամաձայնեցված եւ փոխգործակցությամբ: Այս առնչությամբ աշխատանքային խմբի անդամները ՀՀ ԱԺ նախագահին առաջարկել են իրենց անունից պաշտոնապես դիմել ՀՀ վարչապետին առընթեր ընտրական օրենսդրության բարեփոխումների հանձնաժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանին՝ ակնկալելով, որ կառավարությունը կստեղծի երեք հոգուց բաղկացած լիազոր ներկայացուցիչների խումբ, որն էլ հետագայում կաշխատի խորհրդարանական աշխատանքային խմբի հետ», - նշվում է հաղորդագրության մեջ:
Արա Բաբլոյանն առաջարկել է Աշխատանքային խմբի աշխատանքները համակարգել եւ սպասվող նիստերը վարել ռոտացիոն սկզբունքով: Առաջարկն ընդունվել է: Հուլիսի 4-ին կայանալիք առաջին նիստի նախապատրաստական աշխատանքները համակարգելու է ՀՀԿ խմբակցության ներկայացուցիչ Դավիթ Հարությունյանը:

Рабочая группа по реформированию ИК впервые встретится 4 июля - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Первое заседание парламентской рабочей группы по реформированию Избирательного кодекса состоится 4 июля в 12:00 в Национальном собрании Армении.
Председатель Национального собрания Армении Ара Баблоян встретился сегодня с членами сформированной путем консенсуса рабочей группы, которая состоит из трех представителей от каждой парламентской силы.
«Необходимо достичь политического консенсуса по ожидаемым реформам, что, в свою очередь, должно гарантировать желание иметь лучшую избирательную систему»,- говорится в сообщении пресс-службы парламента.
«Представители всех фракций Национального собрания были едины во мнении, что необходимо работать с правительством на основе взаимного согласия и взаимодействия. В этой связи члены рабочей группы предложили председателю Национального собрания от их имени официально обратиться к председателю комиссии по реформе Избирательного кодексе при премьер-министре Арарату Мирзояну, ожидая, что правительство сформирует группу из трех уполномоченных представителей, которая в дальнейшем будет работать с парламентской рабочей группой»,- говорится в сообщении.
Ара Баблоян предложил координировать работы Рабочей группы и проводить заседания по принципу ротации. Предложение было принято и подготовительные работы предстоящего 4 июля первого заседания будет координировать представитель фракции РПА Давид Арутюнян.