ՀՀ վարչապետն ասել է, որ իրեն զարմացնում են «ԵՄ որոշ պաշտոնյաները» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր զարմանալի է անվանել այն, որ «Եվրամիության որոշ պաշտոնյաներ չեն նկատում Հայաստանում տեղի ունեցող փոփոխությունները»:
Կառավարության ղեկավարն այդ մասին ասել է մամուլի ասուլիսում՝ մեկնաբանելով Բրյուսել կատարած այցի ավարտին իր կողմից արված հայտարարությունները եւ Հայաստանում Եվրամիության դեսպան Պյոտր Սվիտալսկու արձագանքը:
ԵՄ-ն Հայաստանից «կոնկրետ գաղափարներ» է ակնկալում
Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրել է, որ Եվրամիության պաշտոնյաների հետ իր բոլոր հանդիպումների ընթացքում ընդգծել է, որ «ժողովրդավարությունը մեզ համար արտաքին քաղաքական կողմնորոշում չէ, այլ սկզբունք ու հավատամք»:
Վարչապետը «տարակուսելի է» անվանել այն, որ Բրյուսելում իր ունեցած հանդիպումների մի քանիսի ընթացքում գործընկերներն ասում էին, որ Հայաստանի կառավարությունից ակնկալում են փոփոխություններ:
«Զարմանալի է, որ «Եվրամիության որոշ պաշտոնյաներ չեն նկատում Հայաստանում տեղի ունեցող փոփոխությունները», - շեշտել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա ավելացրել է, որ բրյուսելյան իր հանդիպումների ընթացքում Եվրամիության պաշտոնյաներին ասել է, որ վերջին 2-3 ամիսների ընթացքում իր կառավարությունը կոռուպցիայի դեմ պայքարի եւ դատական համակարգի անկախության ապահովման համար արել է շատ ավելին, քան նախկին կառավարությունը՝ Եվրամիության կողմից տրամադրած տասնյակ միլիոնավոր դոլարների ծրագրերի շրջանակում:
«Ընդ որում, մենք այդ արդյունքներին հասել ենք առանց մի հավելյալ լումա ծախսելու», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Премьер-министра Армении удивляют «некоторые чиновники ЕС» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян назвал сегодня удивительным тот факт, что «некоторые чиновники Европейского союза не замечают происходящих в Армении изменений».
Об этом глава правительства сказал на пресс-конференции, комментируя свои заявления по итогам визита в Брюссель и недавнее выступление посла ЕС в Армении Петра Свитальского.
Никол Пашинян напомнил, что в ходе своих встреч с чиновниками ЕС в Брюсселе он подчеркивал, что «демократия для нас является не внешнеполитической ориентаций, а принципом и убеждением».
Премьер назвал «странным» тот факт, что некоторые чиновники ЕС на встречах в Брюсселе говорили ему, что ожидают изменений от правительства Армении.
«Удивительно, что некоторые чиновники ЕС не замечают происходящих в Армении изменений», - подчеркнул Никол Пашинян.
Он добавил, что на встречах в Брюсселе говорил должностным лицам ЕС, что в течение последних 2-3 месяцев его правительство сделало намного больше для борьбы с коррупцией и обеспечению независимости судебной системы, чем предыдущее правительство в рамках многомилионных программ, финансировавшихся Евросоюзом.