Փաշինյանը մեկնաբանել է գաղտնալսված զրույցը. «Շանտաժի չենք տրվելու» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում ուղիղ եթերի ընթացքում անդրադարձել է համացանցում տարածված հեռախոսազրույցին, որում ՀՀ ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանն ու ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանը քննարկում են 2008թ. մարտի 1-ի գործով ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովին, ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանին հարցաքնելու եւ կալանավորելու հարցերը։
«Ես կոնտեքստին, բնականաբար, տեղյակ եմ, բայց այսօր դեռեւս մանրամասներին չեմ անդրադառնա: Տեղի է ունեցել ՀՔԾ կամ ԱԱԾ պետի գաղտնալսում: Ո՞վ է արել դա, ինչի՞ համար, ի՞նչ նպատակով, արդյոք օրենքով նա իրավունք ունեցե՞լ է այդ գաղտնալսումն իրականացնել: Ո՞րն է այս ամենի քաղաքական նպատակը: Ես դեռեւս օգոստոսի 17-ի հանրահավաքում հայտարարել եմ, որ, ընդհանուր առմամբ, իմ կարծիքով, մարտի 1-ի գործը բացահատված է, եւ բոլոր մարդասպանները պիտի կանգնեն դատարանի առաջ»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի գնահատմամբ, «այսօր Հայաստանում տեղի է ունենում կոռուպցիայի դեմ պայքար մի պայմաններում, երբ ամբողջ դատական համակարգը նշանակված է կոռուպցիոն համակարգի կողմից եւ սպասարկել է այդ համակարգին»:
«Ես ասել եմ, որ հրաժարվում եմ դատական համակարգին տալ հրահանգներ, բայց դա չի նշանակում, որ դատական համակարգից տարբեր մարդիկ չեն զանգել մեզ, չեն հարցրել՝ ի՞նչ անել, ինչպե՞ս անել»,- ասել է նա:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ որոշ մարդիկ ուզում են կանխել Հայաստանում ընթացող գործընթացները.
«Այդ մարդկանց անունները կոնկրետ են՝ Ռոբերտ Քոչարյան, Սերժ Սարգսյան, Հովիկ Աբրահամյան, Մանվել Գրիգորյան, Տարոն Մարգարյան, Գագիկ Խաչատրյան… Տարբեր մանր ու մեծ չինովնիկներ զգում են, որ իրենց թալանածը վերադարձնելու ժամանակն է, եւ նրանք ուզում են այդ պրոցեսը կասեցնել գաղտնալսումներով, ինչ-որ բաներ անելով: Սրա նպատակը կոռուպցիայի դեմ պայքարը եւ մարդասպաններին դատարաններ բերելու գործընթացը կանխելն է»:
Վարչապետն ընդգծել է, որ հաշվետու են հանրության առաջ, բայց շանտաժի չեն տրվելու, եւ մարտի 1-ի գործը պետք է բացահայտվի, իսկ մարդասպանները՝ կանգնեն դատարանի առաջ:
Անդրադառնալով գաղտնալսված խոսակցության մեջ իր անվան հիշատակմանը՝ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է. «Ես խոստացել եմ, որ որեւէ գործի քննության համար քաղաքական խոչընդոտ չի լինելու: Հիմա էլ եմ ասում՝ նախաքննության մարմինները պետք է անկաշկանդ լինեն եւ չմտածեն՝ այսինչ անուն-ազգանունով մարդուն կարելի՞ է կալանավորել: Ցանկացած դեպքում, եթե նախաքննության մարմինը կգտնի, որ ինչ-որ մեկին պետք է կալանավորել, թող գնա՝ կալանավորի»:

Ереван/Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян во время прямого эфира на своей странице в Фейсбук прокомментировал распространенный в сети телефонный разговор, в котором директор СНБ Армении Артур Ванецян и начальник Специальной следственной службы Сасун Хачатрян обсуждают вопросы ареста и допроса по делу 1 марта второго президента Армении Роберта Кочаряна, генерального секретаря ОДКБ Юрия Хачатурова и бывшего министра обороны Армении Михаила Арутюняна.
«Я, естественно, осведомлен о контексте, но сегодня пока еще не буду обращаться к подробностям. Произошла тайная прослушка начальника Следственной службы или СНБ. Кто это сделал? Зачем? С какой целью? Было ли у него право по закону осуществить эту прослушку? Какова политическая цель всего этого? Я еще 17 августа объявил на митинге, что, в целом, по моему мнению, дело 1 марта раскрыто. И все убийцы должны предстать перед судом»,- заявил премьер-министр.
По оценке Никола Пашиняна, «сегодня в Армении осуществляется борьба с коррупцией в условиях, когда вся судебная система была назначена коррупционной системой и обслуживала ее».
«Я говорил, что отказываюсь давать судебной системе указания. Однако это не означает, что разные люди из судебной системы не звонили нам, не спрашивали, что делать и как делать», - сказал он.
Никол Пашинян отметил, что некоторые люди хотят предотвратить текущие процессы в Армении.
«Имена этих людей конкретны: Роберт Кочарян, Серж Саргсян, Овик Абрамян, Манвел Григорян, Тарон Маргарян, Гагик Хачатрян…различные мелкие и крупные чиновники чувствуют, что пришло время вернуть награбленное. И они хотят предотвратить этот процесс прослушками, какими-то действиями. Цель – помешать борьбе с коррупцией и процессу привлечения к суду убийц».
Премьер-министр подчеркнул, что они подотчетны перед обществом, но поддаваться шантажу не будут, и дело 1 марта должно быть раскрыто, а убийцы должны предстать перед судом.
Комментируя факт озвучки в прослушанном разговоре его имени, Никол Пашинян заявил:
«Я обещал, что политических преград для следствия какого-либо дела не будет. И сейчас говорю, что следственные органы должны быть свободными и не задаваться вопросом, можно ли арестовать человека с таким-то именем и фамилией. В любом случае, если следственные органы посчитают нужным, что кого-то следует арестовать, пусть идут и арестовывают».