Փաշինյանը մեկնաբանել է գաղտնալսված զրույցը. «Շանտաժի չենք տրվելու» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում ուղիղ եթերի ընթացքում անդրադարձել է համացանցում տարածված հեռախոսազրույցին, որում ՀՀ ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանն ու ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանը քննարկում են 2008թ. մարտի 1-ի գործով ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովին, ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանին հարցաքնելու եւ կալանավորելու հարցերը։
«Ես կոնտեքստին, բնականաբար, տեղյակ եմ, բայց այսօր դեռեւս մանրամասներին չեմ անդրադառնա: Տեղի է ունեցել ՀՔԾ կամ ԱԱԾ պետի գաղտնալսում: Ո՞վ է արել դա, ինչի՞ համար, ի՞նչ նպատակով, արդյոք օրենքով նա իրավունք ունեցե՞լ է այդ գաղտնալսումն իրականացնել: Ո՞րն է այս ամենի քաղաքական նպատակը: Ես դեռեւս օգոստոսի 17-ի հանրահավաքում հայտարարել եմ, որ, ընդհանուր առմամբ, իմ կարծիքով, մարտի 1-ի գործը բացահատված է, եւ բոլոր մարդասպանները պիտի կանգնեն դատարանի առաջ»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի գնահատմամբ, «այսօր Հայաստանում տեղի է ունենում կոռուպցիայի դեմ պայքար մի պայմաններում, երբ ամբողջ դատական համակարգը նշանակված է կոռուպցիոն համակարգի կողմից եւ սպասարկել է այդ համակարգին»:
«Ես ասել եմ, որ հրաժարվում եմ դատական համակարգին տալ հրահանգներ, բայց դա չի նշանակում, որ դատական համակարգից տարբեր մարդիկ չեն զանգել մեզ, չեն հարցրել՝ ի՞նչ անել, ինչպե՞ս անել»,- ասել է նա:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ որոշ մարդիկ ուզում են կանխել Հայաստանում ընթացող գործընթացները.
«Այդ մարդկանց անունները կոնկրետ են՝ Ռոբերտ Քոչարյան, Սերժ Սարգսյան, Հովիկ Աբրահամյան, Մանվել Գրիգորյան, Տարոն Մարգարյան, Գագիկ Խաչատրյան… Տարբեր մանր ու մեծ չինովնիկներ զգում են, որ իրենց թալանածը վերադարձնելու ժամանակն է, եւ նրանք ուզում են այդ պրոցեսը կասեցնել գաղտնալսումներով, ինչ-որ բաներ անելով: Սրա նպատակը կոռուպցիայի դեմ պայքարը եւ մարդասպաններին դատարաններ բերելու գործընթացը կանխելն է»:
Վարչապետն ընդգծել է, որ հաշվետու են հանրության առաջ, բայց շանտաժի չեն տրվելու, եւ մարտի 1-ի գործը պետք է բացահայտվի, իսկ մարդասպանները՝ կանգնեն դատարանի առաջ:
Անդրադառնալով գաղտնալսված խոսակցության մեջ իր անվան հիշատակմանը՝ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է. «Ես խոստացել եմ, որ որեւէ գործի քննության համար քաղաքական խոչընդոտ չի լինելու: Հիմա էլ եմ ասում՝ նախաքննության մարմինները պետք է անկաշկանդ լինեն եւ չմտածեն՝ այսինչ անուն-ազգանունով մարդուն կարելի՞ է կալանավորել: Ցանկացած դեպքում, եթե նախաքննության մարմինը կգտնի, որ ինչ-որ մեկին պետք է կալանավորել, թող գնա՝ կալանավորի»:

Armenian PM comments on tapped phone call: We won’t be blackmailed - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has touched on the recording of the wiretapped conversation between Director of Armenian National Security Service Artur Vanetsyan and Head of Special Investigation Service Sasun Khachatryan in his Facebook live today. The released recording touched on interrogation and arrest of former Armenian President Robert Kocharyan, CSTO Secretary General Yuri Khachaturov and former Armenian Defense Minister Mikael Harutyunyan in connection with the 1 March 2008 case.
“Naturally, I am familiar with context of the conversation, but I will not speak about the details yet. What has happened is wiretapping of the head of National Security Service or Special Investigation Service. Who did it? Why and for what reason did they do it? Were they authorized to wiretap? What is the political goal of this? I stated at the rally back on August 17 that in my opinion, the March 1 case is mostly solved and all murderers must come before the court,” said the Prime Minister.
According to Pashinyan, “the fight against corruption in Armenia is now proceeding in a situation where the entire judiciary was appointed by the corrupt regime to serve its needs”.
“I said I refused to give orders to the judiciary, but that does not mean we do not get calls from different people from the system asking us what to do and how to work,” he noted.
The Armenian Prime Minister has added that certain people are trying to halt the democratic processes in Armenia.
“I can give you their names: Robert Kocharyan, Serzh Sargsyan, Hovik Abrahamyan, Manvel Grigoryan, Taron Margaryan, Gagik Khachatryan. These former high-ranking and junior officials can see it is time to return what they stole from the country and they want to halt that process by wiretapping, by other means… They are trying to halt the fight against corruption and avoid being brought to justice,” said Pashinyan.
He has underlined that the new government is accountable to the people but will not be blackmailed. The March 1 case must be solved, said Pashinyan, and the murderers must come before the court.
Touching on his name being mentioned in the recording, Nikol Pashinyan commented: “I promised I would not put political obstacles to any investigation. I repeat, the investigative bodies must work independently, without thinking if it is allowed to arrest this or that powerful person. In any case, if the investigative bodies find that someone has to be arrested, they must go and make the arrest.”