ԵԱՀԿ-ն հորդորում է ընտրական բարեփոխումներում կոնսենսուս ապահովել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ Խրհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Գեորգի Ծերեթելին ողջունել է Հայաստանի ջանքերը՝ ուղղված ընտրական բարեփոխումներին, եւ հորդորել քաղաքական լայն կոնսենսուս ապահովել ընտրական համակարգի ցանկացած փոփոխության համար։
Նա վերահաստատել է ԵԱՀԿ եւ խորհրդարանական վեհաժողովի հանձնառությունը՝ աջակցելու Հայաստանին ժողովրդավարական զարգացումների ճանապարհին։
«Հետեւելով ավելի վաղ կառավարությունում տեղի ունեցած դրամատիկ փոփոխություններին՝ կարող ենք ասել, որ Հայաստանի քաղաքական համակարգը նոր փորձության առջեւ է կանգնել։ Ողջունելի է քաղաքական ուժերի պատրաստակամությունը՝ կառուցողական աշխատանք ծավալելու ընտրական բարեփոխումների շուրջ։ Շատ ավելի կարեւոր է հարցի վերաբերյալ համընդհանուր կոնսեսուսը»,- ասել է ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահը։
«Այս գործընթացի պատասխանատվությունը հայ ժողովրդի եւ իշխանության ձեռքերում է, եւ ԵԱՀԿ-ն ու խորհրդարանական վեհաժողովը պատրաստ են աջակցել՝ այս գործընթացում լավագույն արդյունքներ գրանցելու համար»,- հավելել է նա։

OSCE PA President calls for broad consensus for electoral reforms in Armenia
Yerevan/Mediamax/. OSCE Parliamentary Assembly President George Tsereteli has welcomed Armenia’s ongoing efforts to implement electoral reforms, urging broad political consensus for any changes to the electoral system.
Tsereteli has also reiterated the OSCE and the Parliamentary Assembly’s commitment to supporting the continued democratic development of Armenia.
“Following a dramatic change of government earlier this year, the Armenian political system has been put to a new test. I’m pleased to see a willingness for political forces to work together constructively, and with planned reforms to electoral processes, broad consensus is doubly important,” said President Tsereteli.
“The responsibility for this process lies clearly in the hands of Armenia’s people and authorities, and the OSCE and the Parliamentary Assembly remain committed to supporting this process for the best possible outcome,” he added.