Ադրբեջանի ՊՆ-ն Հայաստանի նախագահին «հանցագործ» է անվանել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ «Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը մոտ ապագայում պատասխան է տալու Ադրբեջանի ժողովրդի եւ միջազգային արդար դատարանի առջեւ իր արյունահեղ արարքների համար»:
Ինչպես հաղորդում է «Ինտերֆաքս-Ադրբեջանը», հայտարարությունը տեղադրված է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության կայքում:
«Այդ հանցագործը, ում ձեռքերը կարմրել են անմեղ մարդկանց արյունով՝ Խոջալուում, Լեռնային Ղարաբաղի այլ գյուղերում ու բնակավայրերում, այդ թվում նաեւ նրա մերձակա յոթ շրջաններում իրականացրած հանցագործությունների արդյունքում, մոտ ապագայում անպայման պատասխան է տալու Ադրբեջանի ժողովրդի եւ միջազգային արդար դատարանի առջեւ»,- ասված է հայտարարության մեջ:
«Ինչ վերաբերում է բալիստիկ հրթիռներին, որոնց մասին խոսում էր Սերժ Սարգսյանը, ապա մենք կտրականապես հայտարարում ենք, որ Հայաստանի զինված ուժերի տնօրինության տակ եղած այդ ռազմական տեխնիկան բացարձակ անհամեմատելի է այն ժամանակակից սպառազինության ու տեխնիկայի հետ, որն այսօր ունի Ադրբեջանը: Հայկական բանակում խորհրդային ժամանակներից մնացած անսարք, ժամկետանց եւ հնացած զենքերը, այդ թվում հեղուկ վառելիքով աշխատող «Սքադ» տեսակի հրթիռները, ոչ միայն ի զորու չեն ինչ-որ օբյեկտ ոչնչացնել, այլեւ առհասարակ չեն կարող թռչել», - ասված է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության հայտարարության մեջ:
«Եթե Հայաստանը ռազմական գործողություններ ձեռնարկի Ադրբեջանի դեմ, ադրբեջանական բանակը՝ հագեցած նորագույն, ժամանակակից եւ գերճշգրիտ սպառազինությամբ, կոչնչացնի ցանկացած ռազմական ենթակառուցվածք եւ ռազմավարական օբյեկտ Հայաստանի տարածքում», - նշված է հայտարարության մեջ:
Նշենք, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը օգոստոսի 11-ին ArmNews հեռուստաալիքի հետ հարցազրույցում հայտարարել էր, որ նպատակահարմար չի գտնում պատասխանել ադրբեջանական կողմի բոլոր հայտարարություններին:

Yerevan /Mediamax/. The Defense Ministry of Azerbaijan stated that "Armenian President Serzh Sargsyan will as soon as possible answer to the Azerbaijani nation and international just court for its bloody acts”.
As Interfax-Azerbaijan informs, the statement was published on the website of the Azerbaijani Defense Ministry.
“This criminal whose hands are soaked in the blood of innocent people as a result of crimes committed in Khojaly, other villages and settlements in Nagorno-Karabakh including in inhabited localities adjacent to the seven regions will as soon as possible answer to the Azerbaijani nation and international just court”, the statement reads.
“As to ballistic missiles about which Serzh Sargsyan spoke, we firmly state that the military equipment Armenian Armed Forces possess can nowise be compared to the modern armament and equipment Azerbaijan possesses. The defective, expired and outdated equipment Armenia has since the Soviet era, including the “Scud” liquid-propellant missiles are not only incapable of destroying an object but cannot even fly”, the statement of the Azerbaijani Defense Ministry reads.
“If Armenia resorts to military operations against Azerbaijan, then the Azerbaijani army armed with state-of-the-art, modern and high-precision armament will destroy any military infrastructure and strategic object in the territory of Armenia”, the statement notes.
It should be noted that on August 11, Armenian President Serzh Sargsyan stated in an interview with ArmNews TV that he does not find rational to respond to every statement made by the representatives of the Azerbaijani party.