«Գազպրոմը» սպառնում է դադարեցնել ՀՀ գազի մատակարարումը Վրաստանով
Երեւան: Մեդիամաքս: Վրաստանի էներգետիկայի նախարար Կախա Կալաձեն հայտարարել է, որ «Գազպրոմը» Վրաստանին վերջնագիր է ներկայացրել:
Ըստ Trend-ի, «Ռուստավի 2» հեռուստաալիքի եթերում նախարարը հայտարարել է, որ կտրականապես դեմ է «Գազպրոմի» առաջարկին, որի համաձայն՝ դեպի Հայաստան գազի տարանցման համար Վրաստանն այսուհետ պետք է հումքի փոխարեն գումարային փոխհատուցում ստանա:
««Գազպրոմն» առաջարկել է անցնել ֆինանսական փոխհատուցմանը: Փոխադրված ծավալի 10 տոկոսը մնում է Վրաստանում՝ մենք դա ստանում ենք որպես հումք: Երբ նրանք նման պայման դրեցին, մենք կտրականապես դեմ էինք, սակայն մեզ բացահայտ ասացին, որ Ռուսաստանը հնարավորություն ունի Հայաստանին գազ մատակարարել Իրանի միջոցով: Գուցե, առաջին տարում բարդ լինի ողջ ծավալով մատակարարումը ապահովել, սակայն հետագա տարիներին «Գազպրոմը» կարող է ստանալ այդ տեխնիկական հնարավորությունը: Մենք վերլուծեցինք, որ այսօր «Գազպրոմը» կարող է  Իրանի միջոցով Հայաստանին մատակարարել շուրջ 1 մլրդ խմ գազ, սակայն որոշ ներդրումների դեպքում նրանք կարող են լիարժեք բավարարել հայկական շուկայի պահանջարկը: Նման որոշման հետեւանքները շատ ծանր կլինեն Վրաստանի համար»,- ասել է Կախա Կալաձեն:
«Գազպրոմի» հետ բանակցությունների հաջորդ փուլը կանցկացվի այսօր Վիեննայում, ասել է նախարարը:
Այս հղումով կարող եք կարդալ Մեդիամաքսի հարցազրույցը «Հասարակության հետազոտությունների հայկական կենտրոն» հիմնադրամի տնօրեն Սեւակ Սարուխանյանին հետ՝ Վրաստանի եւ «Գազպրոմի» բանակցությունների մասին:

Каладзе: «Газпром» пригрозил прекратить поставки газа в Армению через Грузию
Ереван /Медиамакс/. Министр энергетики Грузии Каха Каладзе заявил, что «Газпром» выдвигает Грузии ультиматум.
Выступая в эфире телекомпании «Рустави 2», министр заявил о категорическом несогласии с требованиями «Газпрома» о том, чтобы Грузия получала за транзит
газ в Армению не сырье, а деньги.
««Газпром» предложил перейти на финансовую оплату - 10% от пропущенного объема остается в Грузии, мы получаем его в качестве сырья. Когда они поставили такое условие, мы выразили категорическое несогласие, однако нам прямо сказали, что у России есть возможность поставлять газ в Армению через Иран - возможно, в первый год поставить весь объем будет сложно, но в последующие годы «Газпром» воспользуется такой технической возможностью. Мы проанализировали, что сегодня «Газпром» может поставлять в Армению около 1 млрд кубометров газа через Иран, но после осуществления некоторых инвестиций они смогут полностью удовлетворять потребности армянского рынка. Последствия такого решения будут очень тяжелыми для Грузии», - заявил Каха Каладзе.
Очередной раунд переговоров с «Газпромом» состоится 20 января в Вене, сказал министр.
По данной ссылке читайте недавнее интервью Медиамакс с директором фонда «Армянский центр исследования общества» Севаком Саруханяном о переговорах Грузии с «Газпромом».