«Գազպրոմը» սպառնում է դադարեցնել ՀՀ գազի մատակարարումը Վրաստանով
Երեւան: Մեդիամաքս: Վրաստանի էներգետիկայի նախարար Կախա Կալաձեն հայտարարել է, որ «Գազպրոմը» Վրաստանին վերջնագիր է ներկայացրել:
Ըստ Trend-ի, «Ռուստավի 2» հեռուստաալիքի եթերում նախարարը հայտարարել է, որ կտրականապես դեմ է «Գազպրոմի» առաջարկին, որի համաձայն՝ դեպի Հայաստան գազի տարանցման համար Վրաստանն այսուհետ պետք է հումքի փոխարեն գումարային փոխհատուցում ստանա:
««Գազպրոմն» առաջարկել է անցնել ֆինանսական փոխհատուցմանը: Փոխադրված ծավալի 10 տոկոսը մնում է Վրաստանում՝ մենք դա ստանում ենք որպես հումք: Երբ նրանք նման պայման դրեցին, մենք կտրականապես դեմ էինք, սակայն մեզ բացահայտ ասացին, որ Ռուսաստանը հնարավորություն ունի Հայաստանին գազ մատակարարել Իրանի միջոցով: Գուցե, առաջին տարում բարդ լինի ողջ ծավալով մատակարարումը ապահովել, սակայն հետագա տարիներին «Գազպրոմը» կարող է ստանալ այդ տեխնիկական հնարավորությունը: Մենք վերլուծեցինք, որ այսօր «Գազպրոմը» կարող է  Իրանի միջոցով Հայաստանին մատակարարել շուրջ 1 մլրդ խմ գազ, սակայն որոշ ներդրումների դեպքում նրանք կարող են լիարժեք բավարարել հայկական շուկայի պահանջարկը: Նման որոշման հետեւանքները շատ ծանր կլինեն Վրաստանի համար»,- ասել է Կախա Կալաձեն:
«Գազպրոմի» հետ բանակցությունների հաջորդ փուլը կանցկացվի այսօր Վիեննայում, ասել է նախարարը:
Այս հղումով կարող եք կարդալ Մեդիամաքսի հարցազրույցը «Հասարակության հետազոտությունների հայկական կենտրոն» հիմնադրամի տնօրեն Սեւակ Սարուխանյանին հետ՝ Վրաստանի եւ «Գազպրոմի» բանակցությունների մասին:

Gazprom threatens to stop gas supplies to Armenia through Georgia, minister says
Yerevan /Mediamax/. Minister of Energy of Georgia Kakha Kaladze has stated that Gazprom issued an ultimatum against Georgia.
Speaking on Rustavi 2 TV channel, the Minister has stated Georgia is categorically against Gazprom’s demands according to which Georgia  should get money not input for the gas transit to Armenia.
“Gazprom offered to shift to a financial payment: 10% of the transmitted volume remains in Georgia and we get it as input. When they advanced such a term, we expressed our strong disagreement but we were directly told that Russia can supply gas to Armenia through Iran: maybe, the whole volume can be hard to supply in the first year but within coming years, Gazprom will make use of this technical option. We analyzed that Gazprom currently can supply about 1bln cubic meters of gas through Iran to Armenia but after some investments, but only after making some investments can they fully meet the demands of the Armenian market. The ramifications of the decision will be tough for Georgia”, stated Kakha Kaladze.
The next round of talks with Gazprom will be held in Vienna on January 20, the Minister said.
Here you can read Mediamax’s recent interview with Director of Armenian Center for Society Research Foundation Sevak Sarukhanyan on Georgia’s negotiations with Gazprom.